Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecție

Unitatea școlară: Școala Axente Sever, Sibiu


Profesor: Bratu Laura
Disciplina Biologie
Clasa: a VII-a
Titlul lecției: Recapitulare şi sistematizare – Sistemul locomotor

Scopul lectiei: Reorganizarea şi consolidarea cunoştinţelor deja însuşite prin stabilirea de noi corelaţii între
noţiuni despre sistemul locomotor, în vederea înţelegerii relaţiilor dintre organele componente şi dintre acestea şi
rolul lor în mişcarea organismului.

Obiective operaționale:
O1: să observe şi să identifice organele componente ale sistemului locomotor în diverse surse materiale: atlase
anatomice umane, mulaje, planse.
O2: să identifice relaţia dintre structura şi funcţia sistemului locomotor;
O3: să recunoască defectele coloanei vertebrale, factorii de risc şi efectele lor asupra sanătăţii sistemului
locomotor;
O4: să ordoneze grafic noţiunile elementare ale sistemului locomotor în organizatori grafici oferiţi de profesor
sau creaţi de ei pe baza propriilor observaţii.

Termeni cheie: sistem locomotor, mișcare, articulații, tendoane, sistem osos, sistem muscular.
Metode și tehnici didactice: conversație, observare dirijată, conversație euristică, tehnica organizatorilor
grafici, explicația,învățarea prin cooperare.

Material: manual, fişe de lucru, planşe cu sistemul locomotor, atlase de anatomia omului, mulaje, foi de flip-
chart, markere, cretă, tablă.

Forme de organizare: frontal, grup, individual

Forme de evaluare: formativă

Desfășurarea lecției:

Etapa/ Elementele ale strategiei didactice Activități propuse elevilor


org. clasei/timp
Evocare Metode: conversație de reactualizare, Moment organizatoric (2 min)
F problematizare: Ce s-ar întâmpla dacă nu Stabilesc că relația și integrarea organism-mediu nu
10 min ne-am putea mișca? s-ar putea realiza fără sistemul locomotor
Termeni cheie: sistem locomotor, Pregătesc planul de recapitulare (Anexa 1)
mișcare, articulații, tendoane, sistem Reactualizarea termenilor cheie/sistem locomotor,
osos, sistem muscular. mișcare, articulații, tendoane, sistem osos, sistem
muscular.
Realizarea Metode: observare dirijată, conversație Descrieți sistemul locomotor observînd imaginile din
sensului euristică, tehnica organizatorilor materiale.
F, G grafici(OG)
30 min Sumarizare in SL (Anexa 3) În următoarele 20 minute, în grupe de câte 4,
identificați cât mai multe componente ale sistemului
Termeni cheie: : sistem locomotor, locomotor cu ajutorul materialelor pe care le-ți
mișcare, articulații, tendoane, sistem primit.
osos, sistem muscular. Lucrați în grupe pentru rezolvarea următoarelor
Material: fișe de lucru, imagini, atlas, foi sarcini:
de flip-chart, markere, carioci  Grupa I construiește un OG de tip ,,pânză
Grupare cu sarcini diferențiate (Anexa 2) de paianjen” cu sistemul osos
 Grupa II construiește un OG de tip
descriptiv cu sistemul muscular
 Grupa III construiește un OG comparativ cu
1
structura osului-structura mușchiului
 Grupa IV construiește un OG de tip cauză-
efect cu igiena și afecțiunile sistemului
locomotor
 Grupa V construiește un OG de tip
ciorchine cu fiziologia sistemului locomotor
Stabiliți importanța sistemului locomotor pe baza
componentelor acestora si completați organizatorii
grafici.
(Anexa 2)
Reflecție Metode: tehnica organizatorilor grafici În următoarele 5 minute continuați propoziția:
I, F Sistemul locomotor asigură...............................
10 min
Activitate de Metode:conversația, problematizarea Se citesc:Știați că....’”extrase din cutie, aleator.
rezervă Discutii prin problematizare. (Anexa 4)

Anexa 1
PLAN DE RECAPITULARE- SISTEMUL LOCOMOTOR ȘI LOCOMOȚIA

 Definiţia sistemului locomotor.


 Alcătuirea sistemului locomotor.
 Rolul sistemului locomotor.
 Sistemul osos
 alcatuirea scheletului: scheletul capului, trunchiului si al membrelor.
 forma oaselor: lungi, late si scurte.
 alcatuirea unui os lung
 compoziția chimică a oaselor :

 Articulaţiile
 tipuri de articulatii.
 alcatuirea unei articulatii.
 Sistemul muscular
 tipuri de mușchi:
 forma mușchilor scheletici.
 alcătuirea unui mușchi lung.
 insertia mușchilor pe oase.
 principalii mușchi striați: muschii capului, gâtului, trunchiului și membrelor.
 Fiziologia sistemului locomotor
 pârghii osoase.
 proprietățile mușchilor.
 mușchii, organe active ale mișcării.
 oasele, organe pasive ale mișcării.
 mușchi antagonisti.
 mersul, fuga, staționarea verticală ca rezultat al interactiunii mai multor grupe de mușchi.
 Igiena sistemului locomotor
 primul ajutor în caz de entorse, luxaţii, fracturi.
 modalităti prin care se asigură funcționarea corectă a sistemului locomotor.
 factori cu potential vătămători.
 boli ale oaselor (rahitism), ale coloanei vertebrale (scolioza, cifoza, lordoza)
 primul ajutor în caz de răniri, entorse, luxații, fracturi.
 oboseala musculară, febra musculară.

Anexa 2
Fișă de lucru cu sarcini diferențiate
2
OG de tip pânză de painjen OG de tip descriptiv ierarhic OG de tip ciorchine

Diagra
ma
arbore
OG de tip comparativ OG de tip cauză-efect

Anexa 3
Schița lecției

Sistem osos

Articulații
Sistem muscular
Pârghii
Sistem

locomotor

Igienă

Factori de risc Fiziologie

Boli,defecte

Anexa 4
,,Știați că…”
 Singurul os neconectat de altul este osul hyoid, care se gaseste sub barbie si la baza limbii.
 Cel mai puternic os din corp este femurul.
3
 Pentru a face un pas folosim 200 muschi.
 De-a lungul vietii, omul merge cat de 2 ori distanta echivalenta a inconjurului lumii
 Mandibula este cel mai dur os din organism
 Muschiul cel mai puternic din corpul uman este limba.
 Daca s-ar incorda toti muschii corpului omenesc (600) in acelasi timp si in aceeasi directie, corpul uman
ar reusi sa ridice o greutate de aproximativ 25 de tone.

Exemplu de OG de tip ,,pânză de paianjen” cu sistemul osos

S-ar putea să vă placă și