Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic nr.

4 la disciplina
„Dreptul protecţiei consumatorilor”
Date generale :
Lector: Olesea PLOTNIC
Titlul Cursului : Prevederi specifice
prevăzute la prestarea serviciilor
(executarea lucrărilor).
Tipul lecţiei: Curs
Durata lecţiei: 1 oră 20 min.

Data:
Instituţia de învăţământ:
Universitatea de Stat din Moldova,
Facultatea de Drept
Anul: III
Disciplina: Dreptul protecţiei
consumatorilor

Planul seminarului:
1. Obligaţiile prestatorului (executantului) la prestarea serviciului (executarea lucrării)
2. Prestarea serviciului (executarea lucrării) din materialul prestatorului (executantului)
3. Prestarea serviciului (executarea lucrării) din materialul (cu obiectul) consumatorului

Obiectivul fundamental:
Cunoaşterea prevederilor specifice prevăzute la prestarea serviciilor (executarea lucrărilor) inclusiv a
normelor privind informarea consumatorilor.

Obiective operaţionale pentru studenţi:


La nivel de cunoaştere:
- să cunoască prevederile specifice prevăzute la prestarea serviciilor;
- să identifice obligaţiile prestatorului ;

La nivel de aplicare:
- să stabilească modul de despăgubire în cazul neexecutării lucrării sau executării necorespunzătoare;
- să explice drepturile şi obligaţiile prestatorului la prestarea serviciului;
- să clasifice obligaţiile agenţilor economici după criteriile legale,

La nivel de integrare:
- să argumenteze necesitatea protecţiei consumatorului la etapa executării serviciului.

Bibliografia recomandată pentru cercetare şi asimilarea materialului;


1. Băieşu A., Plotnic, O. Curs universitar la disciplina „Dreptul protecţiei Consumatorilor”, Centrul
Editorial-Poligrafic al USM, Chişinău, 2014
2. Cojocaru V., Plotnic O., Clauzele abuzive în contractele de consum, Centrul Editorial-Poligrafic al
USM, Chişinau, 2013
3. Cojocaru V., Plotnic O., Culegere de speţe la disciplina „Dreptul protecţiei consumatorilor”, Centrul
Editorial-Poligrafic al USM, Chişinău, 2013
4. Juanita Goicovici, Dreptul Consumaţiei, Cluj-Napoca, 2006
5. Paul Vasilescu, Consumerismul contractual, Cluj-Napoca, 2006
6. Carmen Tamara Ungureanu, Drept internaţional privat. Protecţia consumatorilor şi răspunderea
pentru produsele nocive, Bucureşti, 1999
7. Legea nr.105-XV din 13 martie 2003 privind protecţia consumatorilor (Monitorul Oficial al
Republicii Moldova, 2003, nr.126-131, art.507) - stabileşte bazele juridice pentru protejarea de către
stat a persoanelor în calitatea lor de consumatori.
8. Hotărîrea Guvernului nr. 1194 din 22.11.2005 cu privire la aprobarea Regulamentului pentru
furnizarea şi utilizarea energiei electrice (Monitorul Oficial al Republicii Moldova, 2005, nr. 168-
171, art.1367);
9. Hotărîrea Guvernului nr.862 din 26.07.2004 privind perfecţionarea sistemului de control de stat
specializat (Monitorul Oficial al Republicii Moldova nr.131/1034 din 31.07.2004);
10. Hotărîrea Guvernului nr.1141 din 04.10.2006 pentru aprobarea Regulamentului cu privire la modul
de gestionare a Registrului de reclamaţii (Monitorul Oficial al Republicii Moldova nr.161/1233 din
06.10.2006);
11. Hotărîrea Guvernului nr.1300 din 31.12.1998 despre aprobarea Regulamentului cu privire la sistarea
fabricării şi/sau comercializării (executării, prestării) produselor (proceselor, serviciilor)
nestandardizate, de calitate inferioară, retragerea din circulaţie a produselor falsificate şi nimicirea
produselor (proceselor, serviciilor) ce prezintă pericol pentru viaţa şi sănătatea consumatorilor şi
pentru mediul ambiant (Monitorul Oficial al Republicii Moldova nr.5-6/49 din 21.01.1999).

Date generale : Lector: Olesea PLOTNIC


Titlul seminarului : Prevederi specifice
privind prestarea serviciilor (executarea
de lucrări)
Tipul lecţiei: Seminar
Durata lecţiei: 1 oră 20 min.
Data:
Instituţia de învăţământ:
Universitatea de Stat din Moldova,
Facultatea de Drept
Anul: III
Disciplina: Dreptul protecţiei
consumatorilor

Momentele lecţiei Obiectivele propuse Timp Tehnologia realizării Activitatea


planificat studenţilor
I. Focalizarea - Pregătirea psihologică a 15 - Reactualizarea cunoştinţelor Comentarii
(pregătirea studenţilor pentru tema: min. teoretice ce ar trebui cunoscute dirijate de către
studentului pentru „Prevederi specifice (noţiune de serviciu, lucrare, profesor
lecţie). prevăzute la prestarea produs şi materie primă)
serviciilor (executarea - Captarea atenţiei prin întrebări a
lucrărilor). căror răspuns vizează dificultăţi
(cînd la prestatorul execută
lucrări, şi cînd prestează servicii)

II. Anunţarea - Responsabilizarea 5 min. - Discuţii academice („De ce Explicarea


rezultatelor vizate studenţilor pentru credeţi câ este necesar să studiem obiectivelor de
(obiectivelor lecţiei). procesul de învăţare acest lucru?"; „la ce ne-ar studenţi, ce ar
ajuta ?") vrea ca ei să ştie
de la lecţia dată
III. Etapa - Oferirea suportului 10 - Conversaţia euristică, Comentarii şi
informativă informativ de un student min. problematizarea (diferenţierea discuţii dirijate
la general despre obligaţiilor vînzătorului de cele de către
prevederile specifice ale prestatorului, respectiv profesor,
prevăzute la prestarea determinarea asemănărilor între enunţarea
serviciilor (executarea obligaţiile vînzătorului cu cele problemelor
lucrărilor). ale prestatorului, aspecte
comparative)

IV. Etapa - Implicarea tuturor 40 - Studiul de caz: Comentarii pe


interactivă studenţilor, individual, în min. 1.Un consumator a comandat baza analizei
perechi sau în grupuri, confecţionarea unei rochii din legislaţiei şi
astfel încât să le oferim materialul sau. Drept rezultat argumentelor
oportunitatea să realizeze materialul a fost pierdut sau invocate de
obiectivele enunţate la distrus. Care sunt drepturile studenţi
începutul lecţiei, să consumatorului?
aplice normele juridice 2. Un prestator a încălcat termenul
la soluţionarea unor de executare a lucrării, inclusiv
cazuri care reflectă situaţii termenul de a da răspuns la cerere.
reale, să definească Care este mărimea penalităţii în
elementele importante ale ambele cazuri?
cazului, posibile soluţii - Dezbaterea: Răspunde faţă de
consumator prestatorul ce a distrus
materialul clientului în caz de
forţă majoră?: argumente PRO şi
CONTRA)
- Joc de rol (nişte studenţi vor
reprezenta un prestator ce a
executat o lucrare
necorespunzătoare, iar alţi studenţi
– consumatorul, care a beneficiat
de această lucrare şi care solicită
restituirea banilor.

V. Concluzii - Elucidarea concluziei: 5 min. - Prefigurarea contextele noi în Sintetizarea


scopul final al care pot fi folosite cunoştinţele temei
seminarului este de ai obţinute, pătrunderea în sistemul
face pe studenţi mai de argumentare folosit de către
siguri în deţinerea şi practicieni. punerea în valoare a
transmiterea unei atitudinilor şi opiniilor studenţilor
informaţii, să răspundă şi
să reproducă, să
folosească cunoştinţele
asimilate, să găsească
aplicabilitatea şi temei în
diverse situaţii din
practică.

VI. Evaluare - Aprecierea studenţilor 5 min. - Întrebări reproductive referitoare Schimb de


înşişi prin autoevaluare la anumite noţiuni, termeni studiaţi opinii la ce şi
în cadrul seminarului, evaluarea cum s-a predat
capacităţii studenţilor de a gîndi şi materialul
analiza lucrurile în mod critic;

Întrebările ce urmează a fi pregătire la cursul viitor:


Tema nr.5
Informarea consumatorilor
1. Dreptul consumatorilor la informare
2. Obligaţiile agenţilor economici privind informarea consumatorilor
3. Instruirea în domeniul protecţiei consumatorilor

S-ar putea să vă placă și