Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic nr.

7 la disciplina
„Dreptul protecţiei consumatorilor”
Date generale :
Lector: Olesea PLOTNIC
Titlul cursului : Accesul la justiţie în
vederea apărării drepturilor
consumatorilor
Tipul lecţiei: Curs
Durata lecţiei: 1 oră 20 min.

Data:
Instituţia de învăţământ:
Universitatea de Stat din Moldova,
Facultatea de Drept
Anul: III
Disciplina: Dreptul protecţiei
consumatorilor

Planul seminarului:
1. Natura juridică şi obiectul acţiunii în instanţa de judecată în vederea excluderii clauzelor abuzive.
2. Accesul consumatorilor la justiţie pe plan internaţional şi internaţional privat.
3. Acţiuni introduse de consumatorul prejudiciat şi acţiuni introduse de o asociaţie a consumatorilor.

Obiectivul fundamental:
Cunoaşterea procedurii privind accesul la justiţie în vederea apărării drepturilor

Obiective operaţionale pentru studenţi:


La nivel de cunoaştere:
- să definească natura juridică acţiunii în instanţa de judecată;
- să cunoască obiectul acţiunii în instanţa de judecată în vederea excluderii clauzelor abuzive.

La nivel de aplicare:
- să explice modul privind accesul consumatorului la justiţie în vederea apărării drepturilor sale;
- să evalueze tipul acţiunii şi modul de contestare în caz de nesatisfacere a revendicare consumatorilor;

La nivel de integrare:
- să aprecieze importanţa acţiunilor în judecată de către consumatori;
- să evalueze acţiunile introduse de consumatorul prejudiciat şi acţiuni introduse de o asociaţie a
consumatorilor

Bibliografia recomandată pentru cercetare şi asimilarea materialului;


1. Băieşu A., Plotnic, O. Curs universitar la disciplina „Dreptul protecţiei Consumatorilor”, Centrul
Editorial-Poligrafic al USM, Chişinău, 2014
2. Cojocaru V., Plotnic O., Clauzele abuzive în contractele de consum, Centrul Editorial-Poligrafic al
USM, Chişinau, 2013
3. Cojocaru V., Plotnic O., Culegere de speţe la disciplina „Dreptul protecţiei consumatorilor”, Centrul
Editorial-Poligrafic al USM, Chişinău, 2013
4. Carmen Tamara Ungureanu, Drept internaţional privat. Protecţia consumatorilor şi răspunderea
pentru produsele nocive, Bucureşti, 1999.
5. Codul Civil al Republicii Moldova
6. Codul de Procedură Civilă al Republicii Moldova
7. Codul Penal al Republicii Moldova
8. Codul cu privire la contravenţiile administrative al Republicii Moldova
9. Legea nr.105-XV din 13 martie 2003 privind protecţia consumatorilor (Monitorul Oficial al
Republicii Moldova, 2003, nr.126-131, art.507) - stabileşte bazele juridice pentru protejarea de către
stat a persoanelor în calitatea lor de consumatori.
10. Legea nr.190-XIII din 19.07.1994 cu privire la petiţionare (Monitorul Oficial al Republicii Moldova,
1994, nr.4, art.47) – stabileşte modalitatea de examinare a petiţiilor cetăţenilor Republicii Moldova,
adresate organelor de stat, întreprinderilor, instituţiilor şi organizaţiilor, în scopul asigurării protecţiei
drepturilor şi intereselor lor legitime.
11. Hotărîrea Guvernului nr.1141 din 04.10.2006 pentru aprobarea Regulamentului cu privire la modul
de gestionare a Registrului de reclamaţii (Monitorul Oficial al Republicii Moldova nr.161/1233 din
06.10.2006);

Date generale : Lector: Olesea PLOTNIC


Titlul seminarului : Accesul la justiţie în
vederea apărării drepturilor
consumatorilor
Tipul lecţiei: Seminar
Durata lecţiei: 1 oră 20 min.
Data:
Instituţia de învăţământ:
Universitatea de Stat din Moldova,
Facultatea de Drept
Anul: III
Disciplina: Dreptul protecţiei
consumatorilor

Momentele lecţiei Obiectivele propuse Timp Tehnologia realizării Activitatea


planificat studenţilor
I. Focalizarea - Pregătirea psihologică a 15 - Reactualizarea cunoştinţelor Comentarii
(pregătirea studenţilor pentru tema: min. teoretice ce ar trebui cunoscute dirijate de către
studentului pentru „Accesul la justiţie în (noţiune de acţiune civilă, apel, profesor
lecţie). vederea apărării recurs, revendicare etc.)
drepturilor - Captarea atenţiei prin întrebări a
consumatorilor ", căror răspuns vizează dificultăţi
relevând importanţa, (deosebirea dintre acţiunea civilă
temeiul şi stabilind şi de contencios administrativ)
legătura cu experienţa
practică pentru viaţa
acestuia.

II. Anunţarea - Responsabilizarea 5 min. - Discuţii academice („De ce Explicarea


rezultatelor vizate studenţilor pentru credeţi că este necesar să studiem obiectivelor de
(obiectivelor lecţiei). procesul de învăţare acest lucru?"; „la ce ne-ar studenţi, ce ar
ajuta ?") vrea ca ei să ştie
de la lecţia dată
III. Etapa - Oferirea suportului 10 - Conversaţia euristică, Comentarii şi
informativă informativ de un student min. problematizarea { enumerarea discuţii dirijate
la general despre clauzele instanţelor de judecată în în care de către
abuzive contractuale se poate adresa consumatorul, profesor,
admise în contractele inclusiv căile de atac.) enunţarea
încheiate între problemelor
comercianţi şi
consumator
IV. Etapa - Implicarea tuturor 40 - Studiul de caz: Comentarii pe
interactivă studenţilor, individual, în min. 1.Un consumator a procurat un baza analizei
perechi sau în grupuri, produs necorespunzător (produs legislaţiei şi
astfel încît să le oferim din lapte cu termen de valabilitate argumentelor
oportunitatea să realizeze expirat). Acesta doreşte să obţină invocate de
obiectivele enunţate la prejudicii morale cît şi materiale. studenţi
începutul lecţiei, să Care este procedura de contestare
aplice normele juridice a acţiunilor ilegale a vînzătorului
la soluţionarea unor şi de satisfacere a revendicărilor
cazuri care reflectă situaţii consumatorilor? Cum are loc
reale, să definească evaluare şi după care criterii se
elementele importante ale determină prejudiciile morale pe
cazului, posibile soluţii care le-a suportat consumatorul?
- Dezbaterea: Prejudiciul material
şi cel moral se apreciază doar de
instanţa e judecată?: argumente
PRO şi CONTRA)

V. Concluzii - Elucidarea concluziei: 5 min. - Prefigurarea contextele noi în Sintetizarea


scopul final al care pot fi folosite cunoştinţele temei
seminarului este de ai obţinute, pătrunderea în sistemul
face pe studenţi mai de argumentare folosit de către
siguri în deţinerea şi practicieni. punerea în valoare a
transmiterea unei atitudinilor şi opiniilor studenţilor
informaţii, să răspundă şi
să reproducă, să
folosească cunoştinţele
asimilate, să găsească
aplicabilitatea şi temei în
diverse situaţii din
practică.

VI. Evaluare - Aprecierea studenţilor 5 min. - Întrebări reproductive referitoare Schimb de


înşişi prin autoevaluare la anumite noţiuni, termeni studiaţi opinii la ce şi
în cadrul seminarului, evaluarea cum s-a predat
capacităţii studenţilor de a gîndi şi materialul
analiza lucrurile în mod critic;

Întrebările ce urmează a fi pregătire la seminarul viitor:


Atestare în vederea evaluării trimestriale

S-ar putea să vă placă și