Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

PROFESOR : Grozea Elena Monica


DATA: 10.10.2023
OBIECTUL: Limba şi literatura română
CLASA : a VII-a B
SUBIECTUL: Mijloace interne de îmbogăţire a vocabularului- Derivarea
TIPUL LECTIEI: asimilare de noi cunoştinţe

COMPETENŢE GENERALE
- receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
- utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare dialogată şi monologată;
- utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte
de realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENŢE SPECIFICE
- sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un
text citit;
- integrarea categoriilor semantice în structuri lexicale proprii;
- utilizarea corectă şi nuanţată a categoriilor semantice învăţate.
MOTIVAŢIA:
- este o lecţie valoroasă din perspectiva metodelor activ – participative, în sprijinul dezvoltării
vocabularului ; lecţia se sprijină pe priceperile şi deprinderile deja formate în observarea structurii unui
cuvânt şi urmăreşte, în principal, perfecţionarea continuă a capacităţii de comunicare orale şi scrise prin
utilizarea unui lexic bogat.
Obiective operaţionale
 La finalul orei, elevii vor fi capabili să precizeze care sunt mijloacele de îmbogăţire a
vocabularului
 Vor putea să definească derivarea
 Vor putea preciza ce sunt sufixele şi prefixele/afixele
 Vor putea defini şi identifica anumite cuvinte parasintetice
 Vor putea alcătui familia lexicală a unor cuvinte date
 să identifice cuvintele derivate;
 să recunoască sufixele şi prefixele din componenţa unor cuvinte derivate.

METODE ŞI PROCEDEE FOLOSITE: explicaţia, conversaţia, exerciţiul-joc, învăţarea prin


descoperire, ciorchinele
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOE : activitate frontală, individuală şi pe
grupe
Resurse: capacităţile receptive normale ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare; 50 de minute;

MATERIAL DIDACTIC:

Limba română ,Manual pentru clasa a VII-a , Editura Art ,2019

Programa școlară pentru disciplina LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ, Anexa nr. 2 la ordinul ministrului
educației naționale nr. 3393 / 28.02.2017, Fişe cu exerciţii, Planşe ,Auxiliar,Flipchart
1
Desfăşurarea lecţiei

1. Moment organizatoric
Notarea absenţelor şi pregătirea celor necesare pentru oră.

2. Actualizarea cunoştinţelor, verificarea temei.

3. Captarea atenţiei:
În debutul orei noastre, vom pleca de la rezolvarea unui rebus. În final, pe axa AB, veţi obţine un cuvânt care ne va
conduce la tema orei de astăzi.
Răspundeţi la următoarele întrebări:
1. Grup de două sunete format dintr-o vocală si o semivocală care se pronunţă în aceeasi silabă.
2. Forma sonoră a unei litere.
3. Grup de trei sunete diferite (o vocală si două semivocale) care formează o singură silabă.
4. Întâlnire a două vocale pronunţate succesiv în silabe diferite.
5. Totalitatea cuvintelor dintr-o limbă.
6. Segment fonetic alcătuit dintr-unul sau din mai multe sunete pronunţate printr-un singur efort
respirator.
7. Forma grafică a unui sunet.
8. Ştiinţa care se ocupă de studiul sunetelor unei limbi.

A
D
E
R
I
V
A
R
E
B

Elevii răspund întrebărilor puse, rezolvă rebusul, obţinând pe axa AB noţiunea de DERIVARE

1. DIFTONG
2. SUNET
3. TRIFTONG
4. HIAT
5. VOCABULAR
6. SILABA
7. LITERA
8. FONETICA

2
4. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor operaţionale
Voi scrie pe tablă titlul lecţiei. Pentru a trece la lecţia de zi vom recurge la o scurtă
prezentare a noţiunilor despre vocabular sau lexic. Vom preciza ce este vocabularul, care sunt
cele două componente ale sale (vocabularul fundamental şi masa vocabularului). Astăzi vom
studia Mijloacele de îmbogăţire a vocabularului. Derivarea .Următorul pas în desfaşurarea lecţiei va
fi identificarea mijloacelor de îmbogăţire a vocabularului şi clasificarea acestora.

4. Dirijarea învăţării

Voi repartiza o fişă- ciorchine ce are în centru derivarea şi le voi cere elevilor să o
completeze cu toate informaţiile pe care le deţin (cu verde sau albastru), urmând ca apoi, pe
parcursul desfăţurării lecţiei, să o completeze cu informaţii noi (cu roşu).
Voi solicita elevilor să scrie pe foaia de la Flipchart cuvinte înrudite pornind de la termenul
floare, apoi să identifice elementul comun al tuturor cuvintelor; astfel vom putea identifica
rădăcina cuvintelor respective şi vom putea defini ce este rădăcina unui cuvânt, vom denumi
sufixele, prefixele şi le vom clasifica.
Elevii vor putea preciza apoi ce sunt derivatele parasintetice (derivatele care conţin atât
prefix, cât şi sufix). Vom vorbi despre felul sufixelor (diminutivale, augmentative, colective, de
agent şi moţionale) cât şi al prefixelor.
Elevii îşi notează în caiete noţiunile privind derivarea.
Derivarea este mijlocul intern de îmboăţtire a vocabularului prin care se obţin cuvinte noi
cu ajutorul sufixelor şi al prefixelor.
Prefixele sunt sunete sau grupuri de sunete aşezate în faţa radicalului unui cuvânt pentru
a forma cuvinte noi, cuvinte derivate.
Prefixe – vechi (ne-, re-, de-, în-, stră-, etc.)
- neologice (hiper-, ante-, bi-, con-, arhi-, etc.)
Sufixele sunt sunete sau grupuri de sunete aşezate dupa radicalul unui cuvânt pentru a
forma cuvinte noi (derivate).
După natura derivatelor formate, sufixele sunt:
- diminutivale – exprimă ideea de mai mic ex. copiliţă
- augmentative- exprimă ideea de mai mare ex. copilandru
- colective- exprimă o colectivitate ex. prundiş
- de agent- numeşte autorul unei acţiuni ex. păpuşar
- motionale- exprima o forma de gen opusa fata de cuvantul de baza ex. ursoaica.
Familia lexicală reprezintă totalitatea cuvintelor înrudite ca sens, formate de la acelaşi
cuvânt de bază şi având aceeaşi rădăcină.
Radicalul (rădăcina) este elementul comun întâlnit la cuvintele care formează o familie
lexicală.
Cuvântul de bază este cuvântul de la care se porneşte în alcătuirea unei familii lexicale.
Cuvintele formate cu ajutorul prefixelor sau/şi al sufixelor se numesc cuvinte derivate.
Cuvintele formate atât prin adăugarea prefixelor cât şi a sufixelor se numesc derivate
parasintetice (derivare parasintetică). Ex. îmbătrânire

Pentru a putea aprofunda cunoştinţele noi, elevii sunt antrenaţi în rezolvarea unor exerciţii.
3
Verific modul în care au completat ciorchinele.

6. Asigurarea feed-back-ului
Se realizează prin aprecieri verbale pe parcursul lecţiei, vizând participarea elevilor, calitatea
exemplelor şi a argumentaţiei, claritatea şi corectitudinea exprimării.

7. Asigurarea retenţei şi a transferului


– solicit elevii să lucreze o fişă; îi ghidez prin întrebări şi explicaţiile necesare. Fac aprecieri
verbale pe parcursul întregii lecţii, vizând participarea elevilor, calitatea exemplelor şi a
argumentaţiei, claritatea şi corectitudinea exprimării.

8. Tema – le comunic elevilor tema pentru acasă din Auxiliar –Exercitiile de la derivare

4
Augmentative
Colective
Diminutivale

Vechi

De agent
Sufixe

Prefixe

Noi / Moţionale
Neologice

Derivarea

Familia
Cuvinte lexicală Derivate
derivate parasintetice

Rădăcină /
Cuvânt de 5
Radical
bază
Derivarea

6
NUMELE
PRENUMELE

FISA

1.Alcatuiti cuvinte derivate cu sufixe diminutivale si augmentative pentru urmatoarele cuvinte:


carte-
fata-
casa-
frunza-

2.Alcatuiti familia lexical a cuvantului padure

3. Identificati sufixele si prefixele din urmatoarele cuvinte:


norisor-
induiosata-
inegal-
reimpamantat-
indestulare-

4. BARCUTA FAMILIEI

1. Sufixul cuvantului tatic


2. Bunic nederivat
3. O mama pe care o alinti
4. Sufixul verisorului
5. Un frate mai mic
6. Tatal bunicului
7. Un alt nume pentru mama-mare
8. Sufixul cuvantului matusica
9. O bunica mai veche
10. Un derivat de la barca.

S-ar putea să vă placă și