Sunteți pe pagina 1din 3

PLAN DE LECTIE Clasa :a VI-a Fizica - Circuitul electric simplu.Elemente de circuit. Simboluri.

PLAN DE LECTIE

Scoala: Grup Scolar Farcasa

Clasa :a VI-a

Data

Propunator

Discipilna: Fizica

Titlul lectiei: Circuitul electric simplu.Elemente de circuit. Simboluri.

Tipul: mixta

Obiective operationale: La sfarsitul orei, elevul va fi capabil :

 sa stie din ce este format un circuit electric simplu

 sa recunoasca fiecare parte a unui circuit si importanta acestuia in circuit

 sa defineasca fiecare parte a circuitului electric

sa recunoacsa simbolurile pentru fiecare element de circuit

Obiective specifice lectiei

a) cognitive

sa defineacsa fiecare parte a circuitului electric

sa observe functionarea unor aparate electrice

sa utilizeze ceea ce stiu in practica

b) afective:

sa-si dezvolte interesul pentru studiul fizicii

sa participe cu interes la lectie

sa-si asume responsabilitatile in grup

Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, demonstratia, exercitiul,


observatia, munca individuala, expunerea;

Resurse: a)materiale: -manual, creta alba, colorata,caiete de notite,planae,

b)umane:-clasa omogena cu cunostinte ce necesita consolidare;

-activitati: pe grup, frontale, individuale;

c)timp: 1 h;

ETAPELE LECTIEI

1) Moment organizatoric: Profesorul face prezenta, verifica creta, tabla, etc.

2) Verificarea cunostintelor: Profesorul verifica tema prin sondaj, verifica cunostintele elevilor din lectia
anterioara astfel: sunt luati prin sondaj cate doi elevi care isi pun intrebari din “Magneti si interactiuni
magnetice”.

3) Informarea elevilor asupra lectiei si obiectivelor urmarite:

Titlul lectiei de azi este: Circuitul electric simplu. Elemente de circuit. Simboluri.

4) Dirijarea invatarii:

Profesorul grupeaza clasa in grupe de cate 4-5 elevi.

Elevii scriu in caiete ceea ce stiu deja despre circuitul electric, elemente de circuit si simboluri. In acest
timp profesorul construieste pe tabla un tabel cu urmatoarele coloane:

Stiu Vreau sa stiu Am invatat

Ce credem ca stim? Ce vrem sa stim? Ce am invatat?

Profesorul cere elevilor din fiecare grupe sa spuna celorlalti ce au scris pe liste si noteaza lucrurile cu
care toata lumea este de acort in coloana din stanga. Im continuare elevii formuleaza intrebari despre
ceea ce nu stiu, nu sunt siguri de ele sau sunt curiosi de ce apar unele fenomene.

Elevii sunt pusi sa citeasca textul din manual. Dupa lecturare se revine asupra intrebarilor pe care le-au
formulat inainte de a citi textul.

5) Asigurarea feed-back-lui:

Se trec raspunsurile care au fost gasite in text in ultima coloana.

Elevii sunt intrebati ce informatii noi au mai gasit in text (in legatura cu care nu au pus intrbari la
inceput) si acestea se trec in ultima coloana

Ne intoarcem apoi la intrebarile fara raspuns si discutam cu elevii unde ar putea cauta ei aceste
informatii.
6) Evaluarea cunostintelor obtinute

Se pun urmatoarele intrebari:

Care sunt elementele de circuit?

Ce este generatorul? Exemple de generatoare

Profesorul noteaza elevii care au participat la lectie prin puncte.

7) Tema: Desenati un circuit simplu.

8) Aprecieri: Pe o foaie elevii scriu ceea ce le-a placut si ceea ce nu le-a placut la ora

S-ar putea să vă placă și