Sunteți pe pagina 1din 3

PLAN DE LECȚIE

Data: 7.02.2024

Profesor: Predi Carmen Mihaela

Disciplina:Limba Engleza

Clasa : 7

Manual: Limba moderna I engleza, EDITURA LITERA

Tema: Present Perfect Simple

Competențe lingvistice: toate

Organizarea clasei: T-Ss, Ss-Ss, perechi

Ajutoare: manual, caiete, tablă albă, Youtube videos, laptop, carduri, fișe

Tipul lectiei:Predare

Obiectivele lecției:

• Să exersăm cum formăm Present Perfect Simple

• A pune un verb la Present Perfect Simple-afirmativ, interogativ si negativ

• Să formeze afirmații pozitive, negative și interogative cu timpul Present Perfect Simple

Materiale didactice:

•Manual

•Tabla inteligenta,laptop

•Fise

Tipul lecției: lecție de predare

Strategii:

• Lucrul în perechi

• Lucru în grup

• Exerciții de umplere a golurilor

• Unele metode didactice ("turul galeriei", "ciorchinele")

Aptitudini:

•Scriere

•Ascultare

•Vorbire
Desfasurarea lectiei

Activitatea 1- Încălzire

Profesorul salută clasa și elevii salută înapoi. Profesorul cere absenți.

Elevii de serviciu numesc absenții, dacă este necesar.

Interacțiunea: Profesor-elevi

Timp estimativ: 1 minut

Activitatea 2- Verificarea temelor

Profesorul cere teme. Profesorul le cere elevilor să citească temele, iar elevii să citească temele.
Profesorul le cere elevilor să scrie tema pe tablă dacă există probleme cu aceasta. Profesorul
corectează și explică atunci când este necesar.

Interacțiunea: Profesor-elevi
Studenți-studenți
Timp estimativ: 5 minute

Activitatea 3- Introducerea noii lecții. Completarea unui puzzle

Profesorul împarte clasa în patru grupuri. Apoi, profesorul dă fiecărui grup o bucată de hârtie cu un
puzzle scris pe ea. Profesorul le spune elevilor că este un concurs și că vor trebui să completeze
puzzle-ul cât de repede pot, astfel încât grupul lor să câștige. Cine termină primul câștigă. Elevii vor
primi o diplomă pentru cel mai rapid grup de studenți. După terminarea puzzle-ului, un elev din
grupul câștigător este rugat să rezolve puzzle-ul la tablă.

Apoi, după ce a văzut rezultatul puzzle-ului, profesorul îi întreabă pe elevi cum se numește noua
lecție.

Elevii răspund, iar profesorul scrie pe tablă titlul noii lecții: Present Perfect Simple.

Interacțiunea: Profesor-elevi
Studenți-studenți
Timp estimativ: 5 minute

Activitatea 4- Prezentarea noii lecții

Profesorul scrie pe tablă cum formăm timpul prezent perfect simplu la forme afirmative, negative și
interogative, dând exemple. Elevii scriu notițele pe caietele lor.
După aceea, profesorul scrie pe tablă tipurile de acțiuni pentru care este folosit Present Perfect
Tense Simple și le explică elevilor, ilustrându-le cu exemple.
Elevii scriu pe caietele lor ceea ce profesorul scrie pe tablă și ascultă explicațiile.

Interactiunea : Profesor- Elevi


Timp estimativ: 15 minute
Activitatea 5- "Turul Galeriei"
Profesorul împarte clasa în patru grupuri. Apoi, învățătorul dă fiecărui grup o foaie mare de hârtie și
un marker. Profesorul spune fiecărui grup să conjuge un anumit verb în timpul prezent perfect
simplu (forme afirmative, negative și interogative).
Profesorul le cere elevilor să lucreze împreună și să se ajute reciproc. După ce termină, profesorul le
cere elevilor să-și pună hârtiile pe pereții clasei, astfel încât toată lumea să le poată vedea.
Profesorul le spune elevilor din fiecare grup să se rotească și să viziteze fiecare lucrare și să ia notițe
și să corecteze dacă este necesar.
După ce face acest lucru, fiecare grup de elevi merge la munca sa și observă notele făcute de colegii
lor.
Această activitate se încheie cu concluzii.

Interacțiunea: Profesor-elevi
Studenți-studenți
Timp estimativ: 10 minute

Activitatea 6- Exercitii de rezolvare - fisa de lucru

Fiecare elev primește o fișă de lucru cu câteva exerciții în care trebuie să pună verbele în timpul
prezent perfect simplu.
Această activitate se desfășoară individual.
Profesorul le spune elevilor că trebuie să termine activitatea într-o anumită perioadă de timp. După
ce termină, profesorul cere celor patru elevi să fie profesori și să-și corecteze colegii.
Elevii care termină primii vor da fișele lor profesorului pentru a le corecta, după care își vor corecta
colegii și le vor da note.

Interacțiunea: Profesor-elevi
Studenți-studenți
Timp estimativ: 10 minute
Activitatea 7- Feedback-ul lecției

Profesorul dă elevilor o bucată de hârtie, în mijlocul căreia este scris într-un cerc: "Present Perfect
Tense Simple".
Profesorul face același lucru pe tablă. Profesorul îi întreabă pe elevi despre timpul prezent perfect
simplu și apoi le spune să scrie pe hârtie ceea ce le vine în minte. Ideile sunt scrise pe tablă și pe
hârtiile lor. Profesorul îi încurajează pe elevi să-și exprime ideile.

Interacțiunea: Profesor-elevi
Timp estimativ: 3 minute

Activitatea 8- Atribuirea temelor pentru acasă

Profesorul le comunică elevilor temele.


Apoi profesorul o scrie pe tablă și le spune elevilor să o scrie pe caietele lor.

Interacțiunea: Profesor-elevi
Timp estimativ: 1 minut

S-ar putea să vă placă și