Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect de lecţie

Data:24.02.14
Disciplina:Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: Semnificaţia componentelor textului. Structura conţinutului . Atitudinea / opinia faţă de
comportamentul personajelor descrise. Exerciţii aplicative. Textul-suport:Cheiţa după Mircea
Sântimbreanu.
Tipul lecţiei:mixt
Subcompetenţe:4.1;2.4;2.9.
Obiectivele lecţiei:
O1 să completeze corect fişa de muncă independentă;
O2 să citească corect, conştient şi cursiv textul;
O3 să identifice cuvintele noi din text;
O4 să identifice elementele esenţiale ale textului ( titlul, autorul, personajele)
O5 să integreze cuvintele noi în enunţuri;
O6 să recepteze mesajul textului;
O7 să răspundă la întrebări de conţinut;
O8 să formuleze întrebări referitoare la text;
O9 să scrie corect şi citeţ.
Strategii didactice:
Metode şi procedee:conversaţia,observarea,lectura demonstrativă,explicaţia, exerciţiul,explozia
stelară,gîndirea critică.
Mijloace de învăţare:manual,tabla,caiete
Forme de organizare:individual,frontal,pe grupe.

DEMERS DIDACTIC:
Evocare: Se face verificarea temei de casă. (calitativ şi cantitativ)
Captarea atenţiei Se dialoghează cu elevii despre timpul lor liber.Se sugerează o parte din activităţile
extraşcolare:jocuri în aer liber,mers pe bicicletă, sport, vizionarea unor muzee,parcuri,vizionarea unor
spectacole,participarea la anumite concursuri,întîlniri cu prietenii,citirea cărţilor.Satisfacţii mari aduc şi
micile activităţi din gospodărie:ajutorul acordat părinţilor.Se recomandă să folosească timpul liber în aşa
fel încît să vă asigure o stare de spirit bună şi o pregătire temeinică pentru viaţă.
 Se prezintă imagini cu utilajele folosite la jocul hochei.(Anexa 1).
Astăzi, la ora de limba şi literatura română, vom afla cum poate fi folosit inutil timpul, studiind lecţia
Cheiţa de Mircea Sântimbreanu.
-Se scrie pe tablă data, titlul şi autorul.
 Anunţ elevii că până la sfârşitul activităţii trebuie să citească corect, expresiv textul, să identifice
personajele, să răspundă la întrebări legate de conţinut, să alcătuiască enunţuri folosind cuvintele
noi.

Realizarea sensului: Se solicită citirea lecţiei în gând de către elevi şi sublinierea cuvintelor necunoscute.
Se citeşte lecţia model de către cadrul didactic .
 Se verifică reacţia emoţională a elevilor:
”V-a plăcut textul?”,”De ce?”
“La ce v-aţi gîndit în timpul lecturii?”,
”Ce sentimente aţi trăit?”
 Se intuieşte imaginea din manual, pe baza căreia se discută întâmplarea din text.-Se stabileşte
aşezarea în pagina cărţii a textului narativ – elemente – titlu, autor, fragmente scrise cu alineat.
 Se scrie în caiete data, titlul, autorul, cuvintele necunoscute şi explicaţiile acestora.-Dirijez
formularea orală de enunţuri cu câteva cuvinte noi.
 Se citeşte textul în lanţ, selectiv şi integral de către elevi.Se desprinde mesajul textului:Timpul
pierdut fără rost nu mai poate fi recuperat.
 Se trece la înţelegerea textului pe baza întrebărilor din manual.
 Exerciţiul 4 pag.112 Se ordonează ideile principale ale textului şi se delimitează fragmentele.
 Exerciţiul 2 pag.111 Se explică expresiile.
 Se afişează posterul în care se înscriu cuvinte în trei coloane:sinonime,apoi antonime:
Cuvîntul sinonimul antonimul
Repede iute încet
A certa a dojeni a ierta
Amărît mîhnit vesel
Vorbesc rostesc,spun tac

 “Joc de silabe” Exerciţiul 5 pag.112 Se alcătuieşte un cuvînt din silabele prezentate.Se găsesc alte
trei cuvinte care fac parte din aceeaşi familie.
Cuvîntul “pa-ti-na-tor” - patine, patinoarului, patinoar
 Exerciţiul 6 Se construiesc propoziţii cu fiecare cuvînt din familia alcătuită.
 Exerciţiul 7 Se privesc imaginile.Se alcătuiesc propoziţii cu diferite sensuri ale cuvîntului “toc”.
 Concurs : Exerciţiul 9 Se formează trei echipe .Fiecare echipă are sarcina de a dezmierda cuvintele
după model.
 Exerciţiul 10 Se transcrie dialogul pe caiete,punînd semnele de punctuaţie necesare.

Reflecţie : Se împarte clasa în 6 echipe.Se divizează fiecăruia sarcinile.Sarcinile se extrag la sorţ.

Echipa I: Selectează din text cuvintele potrivite pentru a completa spaţiile libere.
Echipa II: Scrie o propoziţie în care cuvîntul “cheiţă”să aibă alt sens decît în text.
Echipa III: Selectează cuvintele –însuşiri care I se potrivesc personajului principal.
Echipa IV_: Ordonează cuvintele ce arată locurile pe unde a căutat Costel cheiţa
Echipa V: Scrie un alt titlu care s-ar potrivi acestui text.
Echipa VI:Continuă gîndul

Se realizează metoda explozia stelară. Împart colectivul clasei în cinci grupe. Fiecare grupă va primi câte o
steluţă. (Anexa 2 )
Pe flipchart se află o stea cu titlul lecţiei. În jurul stelei elevii vor lipi stelele primite după ce le
completează.
Se solicită elevii să răspundă la întrebări.

Extensie : Se fac aprecieri colective şi individuale asupra participării la activitate. Se anunţă tema pentru
acasă Manual – Ex. 1,8,11 pag.111,112

S-ar putea să vă placă și