Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Clasa: I
Disciplina: RELIGIE ORTODOXĂ
Unitatea de învățare: Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul omului
Subiectul lecției: Ce fac eu pentru Biserica Mea ?
Tipul lecției: comunicare/ însușire de noi cunoștințe
Scopul lecției: dobândirea unor cunoștinte despre cum ne comportăm în Biserică;
Durata: 45 de minute
Obiective operaționale
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1- să o recunoască comportamente corecte în Biserică;
O2- să explice motivul pentru care Biserica trebuie ajutată;
O3 – să formuleze învățături necesare unui copil în familie, în biserică și în școală, pornind de la modelul prezentat.

Strategia didactică
1. Metode şi procedee : conversaţia, expunerea, explicaţia, povestirea, meditația religioasă, observarea dirijată,cântarea religioasă,
exercițiu de rugăciune.
2. Mijloace de învăţământ:Poze cu Biserici, fișe de lucru.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală.

Nr ETAPELE OB. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA METODE/ FORME DE


crt ELEVILOR
LECŢIEI OP./ MIJLOACE ORGANIZARE/
Tim EVALUARE
p
3min Exercițiu de rugă- Activitate frontală
1. Moment *Salutul. *Salutul. ciune
organizatoric
*Rugăciunea. *Rugăciunea. Icoana din clasă
*Notarea absenţelor.

10 Captarea atenției se va face , prin câteva


întrbări din lecția trecută”Cum mă
min comport în Biserică”
 Ați fost duminică la Sfânta Biserică? Elevii sunt atenți Conversația Activitate frontală
și răspund la
2. Reactualizarea  Ce face un creștin când intră în întrebările puse
cunoștințelor Biserică? de profesor Auxiliarul pentru
anterioare
 Ce nu este voie să facem în Sfânta Clasa I
Aprecieri verbale
Biserică?
 Identificați comportamente greșite în Auxiliar pag 41
Sfânta Biserică și le desenați Munca pe grupe

-Dacă săptămâna trecută am învățat


despre cum trebuie șă ne comportăm în
Biserică , acum doresc să vă povestesc o
întâmplare! Elevii ascultă cu
atenție.
3. Pregătirea 5 În fiecrea an de 14 Septembrie eu cu Activitate
aperceptivă min familia mea mergem în satul natal la un
Conversaţia frontală
ceas de sărbătoare , hramul Bisericii
noastre , acolo sus la cimitir este o Elevii ascultă cu
bisericuță veche și frumoasă unde se atenție.
adună multă lume din toate satele în
această zi, Se oficiază Sfânta Liturghie iar
apoi armata și oameni depun coronae și
florii la mormântul eroilor din cimititir ,
Mama și tata aduc flori la Biserică iar eu
aprind câte o lumânare și mă rog pentru
toți. Ce frumos este la noi la Biserică în
ziua aceia.
5. Precizarea 2 *Se anunţă titlul lecţiei: Ce fac eu Elevii scriu data
titlului şi a min pentru Biserica mea. Se scrie pe tablă și titlul lecţiei în
Conversaţia Activitate
obiectivelor data şi titlul lecţiei. caiete.
frontală
Azi vom învăța ce trebuie să facem ca
biserica să fie mereu un loc unde oamenii
merg cu plăcere și cu bucurie , prin care
se ajută unii pe alții , și se roagă pentru
cei bolnavi și nevoiași

6. Comunicarea 8 Iisus Hristos ne-a spus unde sunt doi sau trei Elevii ascultă cu Activitate
noilor min adunați în numele meu acolo sunt prezent și atenție.
eu. O Biserică nu poate exista fără credincioși Povestirea frontală
cunoştinţe
Cum ar fi copiii dacă la o nuntă mare nu ar fi
nuntași? Elevi răspud cu
Manualul de Religie- Întărirea
cuvintele lor
cls.I răspunsurilor bune
ale elevilor
Dar dacă la școală nu ar fi elevi?
Tot așa dragi copiii și la Biserică nu poate Elevii ascultă cu
Caietul special-cls.I
exista o viață religioasă dacă noi creștini adică atenție.
Activ. individuală
mami , tati și copiii nu ar participa la viața
religioasă
Sfânta Scriptură
Deschideți caietele tip la pagina 30 și priviți Aprecieri verbale
imaginile. Elevii privesc cu
Observarea dirijată
atenție imaginile Explicația
Profesorul împreună cu elevi explică
date
imaginile

10 Elevii sunt atenți Activitate frontală


min și răspund la
7. Fixarea cunoștințelor se va face cu
întrebări.
întrebări din lecție, referitoare la aspectele
Fixarea şi Conversația
importante din viața Bisericii. ,,...........................
sistematizarea
..,,
cunoştinţelor
-Dragi copii trebuie să mergem la Biserică
?
O1
- Când trebuie să mergem și cu cine? ,,......blandete ,dra Activitate
goste fata de individuală
-Despre ce învățăm la Biserică?
oameni, credinta,
hărnicie,
smerenie,
ascultare,...... ,,
Care sunt principalele evenimente din Aprecieri verbale
viața Bisericii? Elevii dau
O2 Meditația religioasă
variante de
răspunsuri.
,,.........................,,

O3 Conversația
-Voi doriți să ajutați Biserica când ea are
Activitate frontală
nevoie de ajutorul vostru?

Aprecieri verbale
*Se împarte elevilor fișa de lucru
activitatea la care poți participa în
Biserica ta

5 Elevii ascultă
min explicațiile
8. Asocierea, *Se cere elevilor să povestească despre ce Explicația
au colorat și observat în fișe profesorului și se
aplicarea și Activitate
străduiesc să
generalizarea .
respecte cerința. Frontală
,,........................... Conversaţia
...........,,

-Cum putem aplica in viata noastra ceea


Exemplul
ce am învățat azi la religie?
,,...........................
...........,,

*Se cere elevilor sa formuleze invataturi Activ.individuală


pentru sufletul lor, pornind de la modelul Mă rog .!
În Biserica mea eu …... Să fim rugători
Aprecieri verbale
Cânt
Să cântăm la
slujbe!

9. Aprecierea 2 Se fac aprecieri generale şi individuale, Elevii ascultă


activităţii min privind pregătirea elevilor pentru lecţie. aprecierile făcute
Conversația Activitate
elevilor de profesor.
Se notează elevii care au participat la
frontală
lecție.

10. Încheierea 2 *Rugăciunea *Rugăciunea Exercițiu de rugă- Activitate


activităţii min
*Salutul *Salutul. ciune frontală

S-ar putea să vă placă și