PROIECT DIDACTIC
Prof. Înv. Preșc.: Oprea Mihaela Ionela
Data: 18.11.2024
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program normal nr. 3, Mizil
GRUPA: Mică ( Buburuzelor)
TEMA ANUALĂ: “Când, cum şi de ce se întâmplă?“
PROIECT TEMATIC: “Rapsodii de toamnă”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: “Flori de toamnă”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Limbă și Comunicare + Domeniul Estetic și Creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Limba și Literatura Română + Desen
TITLUL ACTIVITĂŢII: „Crizantemă, dragă floare”
MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare+ Desen
TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere și însuşire de noi cunoştinţe
FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual și pe grupe
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată: ALA1+ADE(DLC+DEC1)+ADP+
ALA II
Durata: 1 Zi
SCOPUL: Dezvoltarea și educarea limbajului copiilor prin memorizarea și recitarea unei poezii, cât
și dezvoltarea vocabularului fiecăruia.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul activităţii preşcolarii vor fi capabili:
O1: Să răspundă la cel puțin o întrebare adresată de educatoare, pe baza cunoștințelor dobândite
anterior;
O2: Să repete cel puțin două strofe din poezie, pe baza exemplului oferit de educatoare;
O3: Să recite clar și cu intonație cel puțin o strofă din poezie, pe baza explicațiilor oferite de
educatoare.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
- Curiozități, interes și inițiativă pentru învățare;
- Activare și manifestare a potențialului creativ.
COMPORTAMENTE VIZATE:
- Manifesta curiozitate și interes pentru experimentarea și invatarea în situații noi;
- Initiaza activități de invatare și interacțiuni cu copiii sau cu adultii din mediul
apropiat;
- Realizeaza sarcinile de lucru cu consecventa;
- Manifesta creativitate în activități diverse.
Componența activității:
Jocuri si activităti didactice alese (ALA I):
Bibliotecă: „Citim imagini despre flori de toamnă”
Constructii: ,,Flori”
Joc de rol : ‚,De-a vânzătorul”
Activităti pe domenii experiențiale (ADE)
Domeniu Limbă și Comunicare: „Crizantemă, dragă floare”
Domeniul estetic creativ 1: „Crizantema”
Activități de dezvoltare personală(ADP)
Întâlnirea de dimineață: „De mânuțe ne luăm/Un cerc mare noi formăm...”
Rutine: „Mers la baie, spalat pe manute, servirea mesei”
Tranziţii: „Câte unul pe cărare”
● Jocuri şi activităţi didactice alese (ALA II)
Joc de mișcare: ,,Joacă-te cu noi!”
Joc distractiv:,,Curcubeul danseaza”
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode și procedee: memorizarea, conversaţia, brainstorming, rememorarea, explicaţia,
exerciţiul, recitarea fragmentată, repetiția.
b) Materiale şi mijloace didactice: poezie, fișe de lucru, culori.
c) Forme de organizare: frontal, individual,pe grupe
d) Resurse umane: educatoarea şi prescolarii
e) Resurse temporale: 10 - 15 minute
BIBLIOGRAFIE:
Taiban, M., Nistor, V., Bârsei, E., 1979, Cunoştinţe despre natură şi om, E.D.P., Bucureşti. 2
- MECTS - „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Editura DPH, 2009; “Curriculum
pentru învățământul preșcolar 3-6/7 ani ” – 2008
- Curs „Strategii de învatare prin cooperare” – modulul III – Step by Step
- Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga,Mihaela – “Metode interactive de
grup” –ghid metodic, editura Arves, 2006;
- Filofteia Grama, Mioara Pletea,Angela Sesovoci…”Aplicații ale noului curriculum
pentru învățământul preșcolar”, vol I si II, ed. DPH, 2009
- Site-ul www. [Link]
SCENARIUL DIDACTIC
Activitatea zilei debutează cu jocurile liber alese desfășurate la centrele de inters deschise,
mai exact: centrul Construcții, unde vor avea de construit „Flori”, centrul Bibliotecă, unde vor
observa și citi imagini din cartea „Citim imagini despre flori de toamnă”, dar și centrul Joc de
rol, unde se vor juca „De-a vânzătorul”.
Urmează întâlnirea de dimineață. Ne vom lua de mânuțe, vom forma un cerc cât mai mare
și vom recita versurile în care ne vom saluta:
„De mânuțe ne luăm
Un cerc mare noi formăm,
Ochi în ochi când ne uităm
Și frumos ne salutăm:
Bună dimineața, dragi copii!
Bună dimineața, doamna educatoare!
Bună dimineața, cer frumos!
Bună dimineața, soare luminos!
Bună dimineața, micuțule vânt, care alergi ușor pe pământ!
Bună dimineața, pietre tari!
Bună dimineața, animăluțe mici și mari!”
SALUTUL:
Voi saluta copiii utilizând formularea „Bună dimineața, dragi copilași!”
ÎMPĂRTĂȘIREA CU CEILALTI:
Copiii vor schimba impresii si vor discuta despre : ”Cum m-am imbracat astazi? De ce?
Dezvoltarea empatiei: “Sunteti bine?”
Concluzia: ”Daca voi sunteti bine, sunt si eu. Eu astazi sunt vesela pentru ca”, “Voi cum
sunteti?”, “ Este cineva trist?”
Se va completa „Calendarul naturii” și se va face prezența la grupă.
Se va adresa întrebarea: Care sunt florile tale preferate? Copiii vor răspunde.
Noutatea zilei și totodată Captarea atenției o reprezintă prezentarea unor planșe cu
diferite flori de toamnă.
Urmează activitatea pe domenii experiențiale de la Domeniul Limbă și Comunicare, care
va fi o activitate realizată printr-o memorizare a unei poezii, mai exact: „Crizantemă, dragă
floare”.
Tranziție: recitativ ,,Câte unul pe cărare”.
La domeniul estetic și creativ1, se va continua cu o activitate, cei mici primind câte o fișă de
lucru cu o crizantemă de colorat.
Sarcina didactică: Să observe crizantema prezentată și să coloreze crizantema de pe fișa
primită.
La activitățile de dezvoltare personală, vom desfășura rutinele: mersul la baie, spălatul
mânuțelor, servirea mesei, dar și tranzițiile „Câte unul pe cărare”.
În ultima etapă, activitățile liber alese, vom desfășura jocul de mișcare: „Joacă-te cu
mine!”.
PROIECT DE ACTIVITATE ALAI
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activităţi liber alese
TEMA ACTIVITĂŢII:,,Flori de toamnă”
ACTIVITĂŢI PE CENTRE:
Construcţii: ,,Flori”
Bibliotecă: „Citim imagini despre flori de toamnă”
Joc de rol: ,,De-a vânzătorul”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de priceperi și deprinderi
CONSTRUCŢII: ,,Flori”
SARCINI DE LUCRU: Copiii vor construi flori de toamnă;
Obiective operaționale:
* să sorteze cuburile după criteriile: mărime şi culoare;
* să construiască flori de toamnă utilizând cuburi de diferite marimi.
BIBLIOTECĂ: „Citim imagini despre flori de toamnă”
SARCINI DE LUCRU: Copiii vor avea de observat și de citit imagini din cartea „Citim imagini
despre flori de toamnă”.
Obiective operationale:
- să mânuiască cu grijă materialele puse la dispoziție;
- să coopereze cu grupul din care face parte.
JOC DE ROL: ,,De-a vânzătorul”
SARCINI DE LUCRU: – Copiii vor pune în scenă un moment în care se vor juca „De-a
vânzătorul”.
Obiective operationale:
- Să mănuiasca corect materialele de lucru;
- Sa respecte reguile jocului, pentru realizarea temei propuse ;
- Să coopereze cu colegii de grup .
STRATEGIA DIDACTICĂ
* Resurse Procedurale : explicaţia, conversaţia, observaţia, demonstraţia, aprecierea verbală.
* Resurse Materiale : cuburi, cărți cu imagini.
*Forme de organizare: pe grupuri, individual.
EVALUARE: continuă – observare curentă, aprecieri verbale;
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚILOR LIBER ALESE I
ETAPELE CONTINUTUL STRATEGII FORMA DE EVALUARE
ACTIVITATII DIDACTIC DIDACTICE ORGANIZA
RE
[Link] Se asigură condițiile Conversatia Pe grupuri
necesare desfășurării
organizatoric
eficiente a activității:
- aerisirea sălii de
grupă;
Individual
-pregătirea
materialelor;
-aranjarea
mobilierului.
[Link] atentiei Este realizată prin Conversatia Pe grupuri Stimularea
intuirea materialelor interesului pentru
pregătite. activitate
„Copii, pentru că voi Individual
sunteţi foarte cuminţi,
m-am gândit să vă
pregătesc nişte
surprize. Haideţi să
vedem despre ce este
vorba!”
[Link] Voi adresa copiilor Conversatia Frontal Aprecierea
câteva ȋntrebări:
cunostintelor raspunsului
- Care credeți voi că
sunt florile de
toamnă?
- Îmi puteți enumera
câteva dintre acestea?
[Link] temei si Se anunţă tema pentru Conversatia Frontal Observarea
a obiectivelor fiecare centru şi se comportamentului
enunţă obiectivele. copiilor
CONSTRUCŢII:
„Flori”
SARCINI DE
LUCRU: copiii vor Explicatia
construi flori de
toamna;
BIBLIOTECĂ:
„Citim imagini despre
flori de toamnă”
SARCINI DE Demonstratia
LUCRU: copiii vor
avea de observat și de
citit imagini cu din
cărți cu flori de
toamnă;
JOC DE ROL: „De-a
vânzătorul”
SARCINI DE
LUCRU: – copiii vor
pune în scenă o
secvență în care se vor
juca „De-a
vânzătorul”.
[Link] Educatoarea le cere Explicatia Pe grupe Continua-formativa
copiilor să se aşeze la
continutului si
sectorul pe care îl
dirijarea invatarii doresc.
Înainte de începerea
lucrului pe centre se
vor face câteva
exerciţii de încălzire a
mâinilor:
Degetul mare pleacă
la plimbare Demonstratia Individual
Arătătorul aduce
paltonul
Mijlociul duce
pardesiul
Inelarul aduce fularul
Degetul mic nu duce
nimic
Degetul mic nu duce
nimic
Fiindcă este cel mai
mic
Fiindcă este cel mai
mic
Se reaminteşte
copiilor
comportamentul Conversatia
aşteptat
(regulamentul) în
cadrul activităţilor pe
centre: se va vorbi în
şoaptă pentru a nu
deranja colegii de la
alte centre, fiecare
sarcină de lucru Observatia
trebuie terminată,
colaborăm la
realizarea sarcinilor.
În momentul în care
un copil termină
sarcina primită, el este
liber să-şi aleagă un
alt centru.
Se va interveni cu
mici explicaţii dacă ei
vor solicita ajutorul.
În timp ce copiii
lucrează, educatoarea
îi va urmări. Ea dă
explicaţiile necesare,
asigură condiţiile
optime, urmărește
modul în care
relaţionează copiii,
monitorizează
activitatea de la
fiecare centru și
intervine dacă este
cazul.
[Link] feed- Se va alege câte un Explicatia Individual Aprecierea lucrarilor
back-ului si lider din fiecare grup,
obtinerea care va prezenta Conversatia
lucrările realizate.
performantei
[Link] După terminarea Conversația, Frontal Aprecierea verbala
activităţilor pe centre, Explicația,
educatoarea face Turul galeriei
aprecieri asupra
întregii activităţi. Se
trece pe la fiecare
centru pentru a vedea
cum au lucrat copiii.
STRATEGIA DIDACTICĂ
MOMENTELE EVALUARE
ACTIVITĂȚII CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII
METODE ȘI MIJLOACE FORME DE
PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1. MOMENTUL Pregătesc spațiul necesar
ORGANIZATORIC desfășurării activității în
condiții optime. Aerisesc sala Conversația Frontal
de grupă și așez copiii la
măsuțe. Pregătesc materialul
didactic necesar.
2. CAPTAREA Atmosfera favorabilă a activi- Observare
tăţii va fi creată printr-un
ATENȚIEI brainstorming despre flori. Îi a
voi întreba pe copii ce flori sistematic
cunosc ei oferind întrebări
ajutătoare precum: ăa
-Vouă vă plac florile, dragii Brainstormin Frontal comporta
mei?
-Ce flori cunoașteți voi? g mentului
-Unde cresc acestea? preșcolaril
-Cum putem avea grijă de ele?
-Care este floarea ta preferată? or
3. ANUNȚAREA Le spun copiilor că astăzi vom
învăța o poezie despre florile
TEMEI ȘI A de toamnă și la ce mă aștept de
OBIECTIVELOR la aceștia. Conversația Frontal
PE ÎNȚELESUL
COPIILOR
4. DIRIJAREA După ce le spun copiilor titlul și Frontal Aprecieri
ÎNVĂȚĂRII autorul poeziei noastre (Anexa verbale
1) le-o voi citi eu o dată, clar, Analizarea
rar și cu intonație. Îi întreb dacă Demonstrația răspunsuri
sunt cuvinte pe care nu le Explicația lor
cunosc și le explic tot ceea ce preșcolaril
este nevoie. or
Pentru memorizarea propriu- Exercițiul
zisă, vom începe cu prima strofă
a poeziei. O citesc eu o dată, Recitarea
apoi îi îndemn pe copii să repete fragmentată
odată cu mine cuvintele. Memorizarea
Repetăm împreună de câteva ori
apoi îi las pe ei să spună singuri Individual
prima strofă. Întâi vor repeta în
cor, apoi voi numi unul-doi
copiii să recite în fața colegilor.
Aplaudăm fiecare preșcolar care
spune [Link] la a doua
strofă pe care o spunem
împreună cu prima. Repetăm Repetiția
aceiași pași ca la prima:
- Spun eu strofa;
- O repetăm împreună de câteva
ori;
- Las copiii să o spună singuri
în grup;
- Numesc unul sau doi copii să
recite singuri (ambele strofe din
poezie).
Voi învăța cu preșcolarii doar
primele două strofe, poezia fiind Fișe de
una mai lungă, dar, în mod lucru Aprecieri
normal, aș proceda la fel cu Culori verbale
toate strofele de memorizat. Analizarea
Voi pune accentul pe rostirea răspunsuri
rară și clară a cuvintelor și pe lor
intonație. preșcolaril
or
DEC1
În continuare preșcolarii vor
primi câte o fișă de lucru ce va
ilustra o crizantemă pe care Fișe de
aceștia o vor colora. lucru Individual
Culori
5. OBȚINEREA După ce consider că toți Aprecieri
preșcolarii și-au însușit
PERFORMANȚEI versurile poeziei, îi împart în Memorizarea verbale
grupuri de câte 3 și invit Repetiția Analizarea
fiecare grup în față să recite
poezia. Grupul care recită cel Pe grupe răspunsuri
mai frumos va fi recompensat lor
la final cu aprecieri verbale
preșcolaril
or
6. ÎNCHEIEREA Se vor face aprecieri generale Aprecieri
ACTIVITĂȚII și individuale asupra modului verbale
de desfășurare a activității , cât Conversația Frontal finale
și a comportamentului .
PROIECT DE ACTIVITATE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activităţi liber alese ( ALA II)
TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Joacă-te cu mine!”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de priceperi şi deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: Joc cu text și cânt
REGULILE JOCULUI:
Copiii se vor așeza în semicerc, vor asculta cântecul ,,Am o casuță mică” și vor realiza
diferite mișcări.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-să manifeste interes pentru jocul desfăşurat;
-să respecte regulile jocului;
-să participe activ la joc.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Resurse Procedurale : explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, repetiţia
Resurse Materiale : Televizorul unde va fi redat cântecul „ Joacă-te cu mine!”
Forme de organizare: în semicerc, unul lângă celălalt.
DESFASURAREA ACTIVITATILOR LIBER-ALESE II
ETAPELE CONTINUTUL STRATEGIA FORMA DE EVALUAREA
ATIVITATII DIDACTIC DIDACTICA ORGANIZARE
[Link] Se asigură condiţiile Coloană
organizatoric optime pentru
desfăşurarea activităţii.
[Link] atentiei Captarea atenţiei se va Conversatia Frontal Aprecierea
realiza printr-o scurtă
conversaţie despre
activitatea desfăşurată
pe parcursul acestei
zile.
[Link] Voi aminti copiilor Conversatia Frontal Observarea
cunostintelor jocurile desfăşurate ȋn comportamentului
trecut şi le voi spune că copiilor
astăzi vom juca un alt
joc, la fel de frumos.
[Link] temei si Voi anunţa copiii că Frontal Observarea
a obiectivelor vom juca jocul : comportamentului
,,Joacă-te cu mine!”. copiilor
[Link] Se lucreaza cu toti Explicaţia, Frontal Observarea
continutului si copiii. Jocul se va Demonstraţia comportamen-tului
dirijarea invatarii desfăşura pe traseul Exerciţiul copiilor
marcat in sala de Repetiţia
grupă.
Sarcina jocului estea
aceea de a intona
cantecul si de a reuşi să
realizeze miscari:
(mainile pe sold, pe
piept, pe guriță, pe
năsuc,rasucire catre
stanga,catre
dreapta,imita actiunea
de a bate din picioare.
[Link]-feed- Se evidenţiază copiii Conversaţia Frontal Observarea
back-ului care au realizat miscari Observaţia comportamen-tului
sugestive pe parcursul copiilor
auditiei cantecului.
[Link] Se realizează Conversaţia Frontal Continua-
permanent, pe Observaţia formativa
parcursul activităţii. Se
acordă aprecieri
verbale şi stimulente
tuturor copiilor.