PROIECT DE ACTIVITATE
Data: 16.11.2022
Grupa: Mare B - Buburuzele
Tema anuală: Cȃnd, cum și de ce se ȋntȃmplǎ?
Tema proiectului: Toamnǎ darnicǎ
Tema săptămânii: Coroniţa Toamnei
Tema zilei: „Miresme de toamnǎ”
Forma de realizare: Activitate integratǎ: ”DIN CUTIA FERMECATĂ / O FLOARE-A IEṢIT
ȊNDATĂ!”
Tipul activității: Consolidarea şi sistematizarea cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
➢ Rutine:
Jocul liber
Întâlnirea de dimineaţă.
• Salutul:,,Bună dimineața, buburuzele mele!”
• Prezenţa: ,,Tabla buburuzelor”
• Calendarul naturii
• Împărtăşirea cu ceilalţi
• Gimnastica de înviorare
➢ Tranziții: Joc muzical: „Bate vȃntul frunzele; „A,a, a acum e toamnǎ, da!”
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1):
Bibliotecă: ‘’Decoreazǎ vaza cu crizanteme!’’ - semne grafice
Artă: „Flori de toamnǎ” - Ikebana
Ṣtiinţã: „Reconstituie imaginile!” – puzzle interactiv
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):
A.I.: ”Din cutia fermecată / O floare-a ieșit îndată!” - DLC (Joc didactic): ”Crizantema cu surprize!”
+ DOS (Activitate practicǎ): „Crizantemǎ pentru Zȃna Toamnǎ
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA2):
Joc de mișcare: „Ṣtafeta crizantemelor!”
Momentul poveștilor: DE SELECTAT
DOMENII ALE DEZVOLTĂRII:
D. Dezvoltarea limbajului, a comunicǎrii și a premiselor citirii și scrierii
C. Capacitǎţi și atitudini faţǎ de ȋnvǎţare
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
D.2. Mesaje orale ȋn diverse situaţii de comunicare
D.3. Premise ale citirii și scrierii, ȋn contexte de comunicare cunoscute
C.1. Curiozitate, interes și initiativǎ ȋn ȋnvǎare
C.2. Finalizarea sarcinilor și a acţiunilor (persistenţǎ ȋn activitǎţi)
C.3. Activare și manifestare a potenţialului creativ
COMPORTAMENTE VIZATE:
D.2.2. Respectǎ regulile de exprimare corectǎ, ȋn diferite contexte de comunicare
D.3.2. Discrimineazǎ/diferenţiazǎ fonetic cuvinte, silabe, sunete și asociazǎ sunete cu litere
C.1.1. Manifestǎ curiozitate și interes pentru experimentarea și ȋnvǎţarea ȋn situaţii noi
C.2.1. Realizeazǎ sarcinile de lucru cu consecvenţǎ
C.3.2. Demonstreazǎ creativitate prin activitǎţi artistico-plastice, muzicale și practice, ȋn
conversaţii și povestiri creative
SCOPUL:
Exersarea deprinderii de a despărți cuvinte în silabe, de a formula enunțuri clare și corecte din
punct de vedere gramatical, de a preciza forma de singular/plural și a deprinderilor de lucru pentru
realizarea unor lucrǎri practice deosebite.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
➢ să formuleze enunțuri clare și corecte din punct de vedere grammatical;
➢ să recunoască imaginea care reprezintă o floare de toamnǎ;
➢ să despartă în silabe cuvântul sugerat de imagine;
➢ să precizeze numărul de silabe;
➢ să identifice materialele primite;
➢ să participe activ și conștient pe tot parcursul activității, finalizând lucrările;
➢ să aprecieze obiectiv lucrările personale și ale colegilor ținând cont de următoarele criterii:
acuratețe, originalitate, estetică.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea,
jocul, turul galeriei, munca în echipă și independentă.
b) Resurse materiale: buburuze pentru prezență, coșuleț, imagini imprimate cu tematicǎ
“flori de toamnǎ”, fișe semne grafice, dovleci, flori de toamnǎ, crenguţe de copaci, frunze,
tablete/laptopuri, creioane colorate, cutii crizanteme, plicuri cu probe, tablǎ magneticǎ, jetoane,
elemente decupate, lucrare model, foarfecǎ, globuri din polistiren, beţișoare colorate de urechi,
beţe de frigǎrui, frunze imprimate pentru decupat.
c) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
ELEMENTE CONSTITUTIVE ALE JOCULUI DIDACTIC:
a) Sarcina didacticǎ: recunoașterea imaginilor, alcǎtuire propoziţii, despǎrţirea
cuvintelor ȋn silabe și gǎsirea rǎspunsului corect (adevǎrat/fals).
b) Regulile jocului: Grupa este ȋmpǎrţitǎ douǎ echipe. Pe rȃnd, cȃte un preșcolar din
ambele echipe va veni la cutia crizantemǎ, va extrage un jeton și va rezolva sarcina
propusǎ. Fiecare rǎspuns corect va fi aplaudat și recompensat cu un jeton.
c) Elementele de joc: Surpriza, mȃnuirea materialelor didactice, numǎrǎtoarea și
centralizarea rǎspunsurilor, aplauze.
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
1. ”Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani)”, M.E.C.T., București, 2008
2. ”Aplicațiile noului curriculum pentru învățământul preșcolar” – vol. 1, Editura DPH,
București, 2009
3. Revista ”Învățământul preșcolar” – Nr. 3-4/2010, Editura Arlechin, București. 2010
4. Bane, Colleen, ”Bună dimineața! Mă bucur că ești aici” – Manualul cadrului didactic
pentru întâlnirea de dimineață, Editura Ro Media, București, 2004
5. Rafailă, Elena, ”Educarea creațivității la vârsta preșcolară”, Editura Aramis, București,
2002
6. Breben, Silvia, Gongea, Elena, Ruiu, Georgeta, Fulga, Mihaela, ”Metode interactive de
grup” – ghid metodic pentru învățământul preșcolar, Editura Arves, București, 2002
7. Tătaru, Lolica, Gădălen, Mihaela, Pojar, Livia, Cosma, Mihaela, ”Activitățile integrate,
Întrebări și răspunsuri, Sugestii de proiectare și desfășurare”, Editura Casei Corpului
Didactic Cluj, Cluj – Napoca, 2009
SCENARIUL ZILEI
Activitatea începe cu Întâlnirea de dimineață.
Copiii sunt așezați în semicerc pe scăunele pentru a putea stabili un contact vizual cu toți
membrii grupei.
Salutul – Educatoarea rostește următoarele versuri:
”Dimineața a sosit,
Buburuzele- au venit,
În semicerc ne adunăm
Cu toți să ne salutăm!”
Se folosește ”Tabloul salutului” – Fiecare copil cȃnd ajunge la intrarea ȋn clasǎ unde gǎsim
“Tabloul salutului”, ȋși alege o formǎ de salut: ne ȋmbrǎţișǎm, ne strȃngem mȃna, batem
palma/pumnul, facem un pas de dans.
Prezența se va realiza prin așezarea buburuzelor cu fotografiile copiilor la tabla de
prezenţǎ. Se vor număra copiii prezenți/absenți/băieți/fete/total.
Calendarul naturii - pentru desfășurarea acestei secvenţe a activitaţii, îi voi ruga pe copii
să privească pe fereastră pentru a stabili starea vremii de astăzi. Se va stabili ziua, luna și anotimpul
adresȃndu-se urmǎtoarele ȋntrebǎri:
În ce anotimp suntem?
În ce zi a săptămânii suntem?
Cum este vremea astăzi?
Care sunt lunile anotimpului toamna?
Împărtășirea cu ceilalți: După salutul de dimineață, voi iniția o discuție cu copiii
referitoare la florile de toamnǎ.
Gimnastica: Crizanteme colorate
Stau frumos aliniate
Au ieșit cu mic, cu mare
La ȋnviorare
1,2 – ne rǎsucim,
3,4 – ne-nvȃrtim!
5,6 – arcuim,
7,8 – acum sǎrim!
9,10 – respirǎm,
Petalele scuturǎm!
Ne clǎtim acum cu rouǎ,
Gata, -ncepe o zi nouǎ!
Noutatea zilei – Pe masǎ, descoperim “cutii crizanteme cu surprize/probe care ne vor ajuta
în desfășurarea activității, precum și materialele de la centrele de lucru.
Activități liber-alese (ALA 1)
La sectorul Bibliotecă „Decoreazǎ vaza cu crizanteme!” - preşcolarii vor decora vaza cu
semnele grafice ȋnvǎţate. Fiecare preșcolar primește o fișǎ de lucru.
La sectorul Artǎ vor realiza Ikebana cu flori de toamnǎ.
La sectorul Ṣtiinţǎ vor reconstitui imagini cu flori de toamnǎ plasȃnd corect piesele de
puzzle.
După finalizarea activitǎţilor liber-alese și strângerea materialelor folosite, educatoarea
lansează tranziția: ‘’Toţi degrabă ne-adunăm
În perechi noi ne grupăm
Către baie ne-ndreptăm
Mâinile ni le spălăm.’’
Urmează Rutina – mersul la toaletă, spălatul mâinilor și servirea gustării.
La activitățile pe domenii experiențiale (ADE) vor deveni prietenii Zȃnei Toamnǎ și vor rezolva
pe rând DLC – Joc didactic: “Crizantema cu surprize!” - probele pe care Zȃna Toamnǎ le-a
pregătit pentru ei și anume: Proba numărul 1: Recunoaște imaginile și formuleazǎ propoziţii pe
baza lor . Proba numărul 2: Desparte cuvȃntul ȋn silabe, precizeazǎ numǎrul de silabe și pune
imaginea la locul potrivit. Proba numărul 3:Adevǎrat sau fals? Proba numǎrul 4: Fișǎ de lucru.
Pentru că v-ați descurcat bine la probele la care v-a supus Zȃna Toamnǎ și să îi arătăm cât
de mult o iubim m-am gândit să ȋi dǎruim câte o floare de toamnǎ/crizantemǎ.
Tranziția spre următoarea activitate DOS – Activitate practicǎ: „Crizantemǎ pentru
Zȃna Toamnǎ”, se va face cu ajutorul cȃntecului „A, a, a, acum e toamnǎ, da!”.
Activitatea din cadrul Domeniului Om și Societate începe printr-o scurtă conversație
despre crizantemǎ. Copiii sunt orientați către măsuţe unde vor confecţiona o crizantemǎ, folosind
globuri din polistiren, beţe de frigǎrui, beţisoare de urechi colorate, cartoane verzi pe care sunt
imprimate frunze ce trebuie decupate. Activitatea se va ȋncheia cu Turul Galeriei.
În cadrul ALA 2, copiii vor desfășura jocul de mișcare: „Ṣtafeta crizantemelor”.
Resurse materiale: ecusoane, crizanteme, jaloane.
Explic jocul și regulile acestuia: Copiii se împart în două echipe, pe două coloane (echipa
crizantemelor mov şi echipa crizantemelor galbene). La semnalul meu (Startul), primii copii vor
începe alergarea printre jaloane spre celălalt capăt al clasei unde se termină traseul (ţinând în mână
o crizantema de aceeaşi culoare ca şi cea a echipei, respectiv crizantemă mov şi galbenǎ). Se vor
întoarce respectând acelaşi traseu şi vor preda ştafeta (crizantema) următorului coleg. Jocul
continuă până ce toţi copiii realizează traseul.
Este câştigătoare , echipa ai cărei membrii vor termina primii alergarea.
Dacă este timp, jocul se repetă.
Sinteza zilei: La sfȃrșitul activitǎţilor se poartǎ o discuţie cu preșcolarii referitoare la
activitǎţile desfǎșurate pe parcursul zilei, se motiveazǎ alegerea unei activitǎţi sau a alteia, se
noteazǎ și se fac aprecieri asupra rǎspunsurilor copiilor și se oferǎ recompense.
DEMERSUL DIDACTIC
Eveniment Strategii Didactice Evaluare
didactic Continut știintific Metode și Mijloace
didactice
procedee
Se creează condițiile psiho-pedagogice Observarea
1. Moment necesare desfăşurării activității în bune comportamentu-
organizatoric condiții: lui copiilor
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea scăunelelor în semicerc; Corectarea
- introducerea copiilor în sala de grupă. ţinutei
Aduc în fața copiilor cutiile crizantemǎ
2. Captarea Conversaţia Cutii Observarea
atenției cu surprize pe care Zȃna Toamnǎ le-a comportamentu-
crizantemǎ
adus de dimineață și în care se regăsesc lui
materialele pentru sarcinile jocului copiilor
didactic.
Astăzi vom desfășura un joc didactic,
3. Anunțarea ”Crizantema cu surprize”, în cadrul
temei și a căruia vom fi supuși unor probe: sǎ
obiectivelor Explicația
recunoaștem imaginile și sǎ alcǎtuim
propoziţii pe baza lor, sǎ despǎrţim
cuvinte ȋn silabe, sǎ precizǎm numǎrul
de silabe și sǎ punem imaginea la locul
potrivit, sǎ rǎspundem corect cu
adevǎrat sau fals, sǎ rezolvǎm cu atenţie
fișa de lucru.
Evaluarea
[Link] Se face printr-o scurtǎ conversaţie Exercițiul răspunsurilor
cunostinţelor copiilor
despre anotimpul toamna.
Jocul se va desfășura pe două echipe:
echipa crizantemelor mov și echipa
crizantemelor galbene.
a) Explicarea jocului
Copiii vor primi cȃte un un ecuson,
împărțindu-se astfel pe echipe. Explicația Ecusoane
- câte un membru al fiecărei echipe va Observarea
primi o sarcină spre rezolvare; comportamentu-
- după fiecare probă fiecare echipă Conversaţia lui copilului
primește câte un magnet crizantemǎ la Crizanteme
tablǎ; colorate cu
magnet
- dacă echipa adversă răspunde corect va
fi aplaudată;
5. Dirijarea
- echipa cu cele mai multe crizanteme pe
învățării
tablǎ va fi declarată câștigătoare.
b) Jocul de probă
Exerciţiul Evaluare oralǎ
Constă în găsirea cȃtorva cuvinte care
ȋncep cu sunetul C, precum și cu sunetele
ȋnvǎţate pȃnǎ ȋn prezent.
c) Desfășurara propriu-zisă a
jocului
Proba numărul 1:
Imagini flori
Recunoaște imaginile și formuleazǎ de toamnǎ
Exerciţiul
propoziţii pe baza lor. Telefon/ Evaluare oralǎ
laptop
Sarcina probei numǎrul 1, va fi transmisǎ
(prin intermediul unui apel video/
ȋnregistrare) de mama unui preșcolar
care a primit și ea la rȃndul ei aceastǎ
sarcinǎ de la Zȃna Toamnǎ.
Ȋn prima cutie crizantemǎ, copiii vor gǎsi Crizanteme
imagini cu flori de toamnǎ pe care recompensǎ
Exerciţiul
trebuie sǎ le recunoascǎ și sǎ alcǎtuiascǎ
cȃte o propoziţie corectǎ din punct de
vedere gramatical pe baza acelei imagini.
Fiecare echipă este recompensată cu o
crizantemǎ în funcție de răspunsul
corect.
Se aplaudă răspunsurile corecte.
Imagini cu
flori de Frontal
Proba numărul 2: toamnǎ și individual
elemente
Desparte cuvȃntul ȋn silabe, precizeazǎ
componente
numǎrul de silabe și pune imaginea la
locul potrivit. ale acestora
Sarcina probei numǎrul 2, va fi adusǎ de
Exercițiul
o doamnǎ educatoare care s-a ȋntȃlnit cu
poștașul și a fost rugatǎ sǎ aducǎ plicul
la grupa buburuzelor.
Ȋn cea de-a doua cutie crizantemǎ gǎsim Recompense Evaluare oralǎ
imagini cu flori de toamnǎ, precum și
elemente componente ale acestora, pe
care copiii trebuie sǎ le despartǎ corect ȋn
silabe, sǎ precizeze numǎrul de silabe al
fiecǎrui cuvȃnt și sǎ punǎ imaginea pe
tablǎ la locul potrivit, respectiv ȋn cǎsuţa Imagini
ascunse
unde apare cifra egalǎ cu numǎrul de
Exerciţiul Lanternǎ
silabe al cuvȃntului despǎrţit ȋn silabe.
Fiecare echipă este recompensată cu o
crizantemǎ în funcție de răspunsul dat.
Se aplaudă răspunsurile corecte.
Proba numărul 3:
Adevǎrat sau fals?
Sarcina probei numǎrul 3, va fi transmisǎ
printr-un apel audio din partea Zȃnei
Toamnǎ cǎtre doamna educatoare.
Ȋn cea de-a treia cutie crizantemǎ gǎsim
cȃteva imagini ascunse ȋntr-o vazǎ opacǎ
pe care copiii le pot vedea doar cu
ajutorul unei lanterne și trebuie sǎ
rǎspundǎ cu adevǎrat sau fals, respectiv
dacǎ acele flori descoperite ȋn vaza opacǎ
sunt flori de toamnǎ sau nu.
Fiecare echipă este recompensată cu o
crizantemǎ în funcție de răspunsul dat.
Se aplaudă răspunsurile corecte.
Pe tot parcursul jocului sunt antrenaţi să
răspundă toţi copiii, încurajându-le
spiritul de competiţie.
c) Complicarea jocului
6. Obţinerea Proba numărul 4:
performanţei Fiecare preșcolar va primi o fișǎ de Exerciţiul Fișǎ de lucru Evaluare orală
lucru.
Sarcina probei numǎrul 4, va fi cititǎ de
un preșcolar de la grupǎ.
Fiecare echipă este recompensată cu o
crizantemǎ în funcție de rǎspunsul dat.
Se aplaudă răspunsurile corecte.
Va fi desemnatǎ echipa câștigătoare.
Se va purta o discuţie referitoare la
activitatea desfăşurată: Evaluare orală
7. Evaluarea Despre ce am vorbit noi astăzi? Conversația
Cum am fost noi astǎzi? Evaluare
individualǎ
Ce am învățat?
8. Încheierea Voi face aprecieri generale și Aprecieri
activităţii individuale asupra desfǎșurării Conversația individuale și
colective
activității. Preşcolarii vor fi
recompensaţi.
Trecerea la a doua activitate se face printr-o Tranziţie: “A, a, a, acum e toamnǎ,
da!”
Strategii didactice
Eveniment Conţinut stiinţific Evaluare
Metode și Mijloace
didactic
procedee didactice
1. Moment - se asigură condiţiile
organizatoric necesare desfăşurării
activităţii;
- se pregăteşte materialul
didactic.
2. Captarea Se realizează prin Expunerea Observarea
Lucrarea
atenţiei prezentarea lucrǎrii model Conversația comportamentului
model
copiilor
3. Anunţarea Tema activităţii practice se
temei şi a numește ,,Crizanteme pentru
obiectivelor Zȃna Toamnǎ’’ în cadrul
căreia vom realiza Conversația Observarea
crizantema. comportamentului
Vom amenaja împreună o copiilor
expoziție cu lucrările noastre,
pentru a-i face Zȃnei Toamnǎ
o surpriză la finalul
activităţii.
[Link] Ȋn ce anotimp suntem? Conversația Observarea
cunoștințelor Despre ce vorbim ȋn aceastǎ Problemati- comportamentului
sǎptǎmȃnǎ? zarea copiilor
5. Dirijarea Copiii vor realiza crizanteme
învățării la mesele de lucru.
a) intuirea Se intuiește materialul pe
Globuri din
materialelor care copiii l-au primit pe Explicația
polistiren
mese: globuri din polistiren, Observarea
Beţe de
beţe de frigǎrui, foarfecǎ, comportamentului
frigǎrui
beţisoare de ureche colorate, copiilor
Foarfecǎ
cartoane imprimate cu frunze Conversaţia Beţisoare de
de crizantemǎ. ureche
Cartoane
b) prezentarea Prezint copiilor modelul imprimate
și analiza meu. Voi evidenţia modul de cu frunze de
modelului utilizare a materialelor, crizantemǎ
respectarea etapelor de lucru
și voi încuraja redarea unor
elemente noi
Observarea
comportamentului
Voi demonstra şi explica copiilor
c) explicarea şi tehnica de lucru.
demonstrarea După demonstrare, le Demonstrația
modului de comunic copiilor care sunt
lucru criteriile dupǎ care vor fi
evaluate lucrǎrile:
- respectarea etapelor de
lucru;
- finalizarea lucrărilor;
- creativitatea, originalitatea
lucrǎrilor.
Vom face câteva exerciţii de
încălzire a mușchilor mici ai
d) Încălzirea mâinilor:
mușchilor mici - mișcăm degețelele;
ai mâinilor - batem tare palmele; Exercițiul
- morișca ȋnainte;
- morișca ȋnapoi;
- ȋnchidem și
deschidem pumnii
- scuturǎm mȃinile
Fiecare copil va realiza
e) Executarea lucrarea, ținând cont de
propriu-zisă a indicațiile oferite.
temei Le urez copiilor “Spor la
treabǎ!”
Îi voi îndruma în timpul
executării temei, le voi
stimula încrederea în forțele
proprii, încurajându-i și voi
favoriza colaborarea între
preșcolari.
6. Obținerea Copiii vin cu lucrările şi le Conversația Observarea
Vazǎ
performanței punem ȋntr-o vazǎ. comportamentului
copiilor
7. Evaluarea Se realizează analiza
lucrărilor, ţinând cont de Turul
criteriile de evaluare galeriei
enunțate. Cer copiilor să-și
exprime opinia argumentată
față de propria lucrare și față
de lucrările colegilor.
8. Încheierea Se fac aprecieri individuale Observarea
activității pentru participare și comportamentului
implicare în activitate. Se copiilor
oferă recompense.
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 2)
TEMA JOCULUI: „Ṣtafeta crizantemelor!”
SCOP: Satisfacerea nevoii de mișcare, destindere și recreerea copiilor
MATERIALE DIDACTICE: ecusoane, crizanteme, jaloane
DESFĂṢURAREA JOCULUI: Se ȋmparte grupa ȋn douǎ echipe: echipa crizantemelor galbene si
și echipa crizantemelor mov. Fiecare grupǎ va primi cȃte o crizantemǎ ȋn culoarea echipei.
Explicarea regulilor jocului: copiii se vor așeza ȋn șir (unul dupǎ altul) ȋn cele douǎ
echipe. Copiii din faţa fiecǎrei echipe vor avea ȋn mȃnǎ cȃte o crizantemǎ ȋn culoarea echipei,
respectiv crizantemǎ mov și galbenǎ.. La semnalul educatoarei cei doi copii ( din echipa
Crizantemelor galbene respectiv Crizantemelor mov) vor porni cǎtre un punct reper, dupǎ care se
vor ȋntoarce la linia de start. Copilul care va ajunge primul la linia de start va da “ștafeta”,
crizantema, colegului care urmeazǎ și el va parcurge același traseu. Va cȃștiga echipa care
terminǎ prima traseul.
Executarea jocului de proba: se va realiza de cǎtre educatoare.
Desfǎșurarea propriu-zisǎ a jocului: jocul se executǎ o datǎ/de mai multe ori; se
urmǎrește buna desfǎșurare a jocului, respectarea regulilor și a corectitudinii. Vom stabili
ȋmpreunǎ echipa cȃștigǎtoare.
Anexe