0% au considerat acest document util (0 voturi)
24 vizualizări17 pagini

0 Proiect Didactic 5a

Încărcat de

madalinaciulica3
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
24 vizualizări17 pagini

0 Proiect Didactic 5a

Încărcat de

madalinaciulica3
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DE LECȚIE

Școala Gimnazială Sascut


Data: 06. 12. 2019
Clasa: a V-a A
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura romȃnă
Unitatea de ȋnvățare: De-a ce mă joc
Subiectul lecției: Recapitulare - Unitatea II - De-a ce mă joc
Tipul lecției: de repetare și sistematizare
Competențe generale:
1 Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi
producerea textului oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional
Competențe specifice:
1.1. Identificarea temei, a unor informații esențiale și de detaliu, a intențiilor de comunicare
explicite și/ sau a comportamentelor care exprimă emoții din texte narative, monologate sau
dialogate
2.1. Identificarea informațiilor importante din texte literare și nonliterare, continue,
discontinue și multimodale
2.2. Identificarea temei și a ideilor principale și secundare din texte diverse
2.5. Observarea comportamentelor și a atitudinilor de lectură, identificȃnd aspectele care
necesită ȋmbunătățire;
3.1. Redactarea unui text scurt pe teme familiare, avȃnd ȋn vedere etapele procesului de
scriere și structurile specifice, pentru a comunica idei și informații sau pentru a relata
experiențe trăite sau imaginate
4.2. Aplicarea achizițiilor lexicale și semantice de bază, ȋn procesul de ȋnțelegere și de
expirimare corectă a intențiilor comunicative
5.1. Asocierea unor experiențe de viață și de lectură cu acelea provenind din alte culturi
Obiective operaționale:
a) cognitive: OC1 - să precizeze din text timpul și spațiul acțiunii;
OC2 – să identifice personajele care paticipă la acțiune;
OC3 - să precizeze modul și timpul verbelor subliniate ȋn text;
OC4- să formuleze ideea principală a fragmentului dat;
OC5 – să aplice regulile de scriere corectă ȋn rezolvarea sarcinilor;
OC6 – să asocieze o emoție unui anumit comportament al personajului din text;

b) afectiv – atitudinale: OA1 – vor manifesta disponibilitate pentru rezolvarea situațiilor de


comunicare;
c) psihomotrice: OM1 – să adopte o conduită optimă desfășurării lecției.
Resurse:
A. metodologice:
 strategia didactică:
a) din punctul de vedere al particularităților evolutive ale gȃndirii – inductivă;
b) din punctul de vedere al dirijării ȋnvățării – semialgoritmică.
 metode: Joc Graffiti, conversația, analiza literară, metoda ciorchinele, exercițiul,
metoda cadranelor.
 mijloace: tablă, machete, coli flipchart, fișe de lucru, planșa didactică.
 forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.

B. umane: 23 de elevi
C. temporale: durata lecției: 50 de minte
D. bibliografice:
 ***Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura romȃnă, clasele a V-a – a
VIII-a, Ministerul Educației Naționale, București, 2017.

 Dindelegan, Pană, Gabriela (coord.), Gramatica limbii romȃne pentru gimnaziu,


Editura Univers Enciclopedic Gold, București, 2019.

 Pavelescu, Marilena, Metodica predării limbii și literaturii române, Editura Corint,


București, 2010.
Etapele lecției Obiective Unități de conținut Strategia didactică Evaluare
operaționale metode mijloace forme
1. Captarea Profesorul invită un elev ca să scrie pe tablă,
atenției folosind cretă de culori diferite, ȋn același timp cu joc Graffiti tablă frontală evaluare
(2 min.) toți colegii de clasă, cel puțin un cuvȃnt care să orală
arate acțiuni pe care le face Ionel Popescu ȋn opera conversație
„Vizită..” de I. L. Caragiale.
Ce părți de vorbire sunt scrise pe tablă?
2. Enunțarea Azi la ora de limba și literatura romȃnă, vom
temei și a OA1 recapitula conținuturile Unității II – De-a ce mă observarea
obiectivelor joc. Unitate care are ca temă jocul. Se anunţă tema frontală sistematică a
operaționale lecției şi se enumeră succint, adecvat comporta-
(1 min.) particularităţilor de vârstă a elevilor, obiectivele mentului
urmărite pe parcursul lecţiei. elevului
Se scrie titlul pe tablă: Unitatea II – De-a ce mă
joc Recapitulare. Elevii ȋl notează ȋn caiete.
Etapele lecției Obiective Unități de conținut Strategia didactică Evaluare
operaționale metode mijloace forme

3. OC1 Se realizează verificarea cantitativă și calitativă a


(Re)actualizarea temei.
cunoștințelor Profesorul solicită elevii să răspundă unui set de
ȋnsușite anterior ȋntrebări care sistematizează cunoștințele conversația fișă de frontală analiza și
(6 min) acumulate ȋn lecțiile anterioare. lucru aprecierea
a. Ce tip de text am ȋnvățat ȋn Unitatea II? Cum ȋl răspunsurilor
definiți? metoda
b. Ce este verbul?/ Verbul este o parte de vorbire ciorchinele
flexibilă care exprimă acțiuni, stări, existența.
Elevii colaborează, comunică și ȋși organizează
cunoștințele, completȃnd ciorchinele de pe fișa de
lucru.
4. Prezentarea Profesorul le atrage atenția elevilor că au scris pe
optimă a tablă planul de recapitulare al Unității II; plan pe expunerea tablă frontală
conținutului care profesorul l-a dat elevilor ȋn ora precedentă.
(6 min.)
Etapele lecției Obiective Unități de conținut Strategia didactică Evaluare
operaționale metode mijloace forme
OC2 Profesorul le ȋmparte elevilor fișe de lucru cu
5. Dirijarea exerciții aplicate pe un text literar, pe care un elev lectura observarea
ȋnvățării ȋl citește cu intonație. După citirea textului ȋncep să expresivă tablă frontală sistematică a
(10 min) rezolve exercițiile. comporta-
1. Scrie sinonimele pentru termenii din mentului
fragmentul marcat: povestesc, se terminase. exercițiul fișe de elevului
2. Precizează un antonim pentru cuvȃntul lucru
subliniat: Ȋn definitiv era un succes.
3. Transcrie din text indicii de timp și de spațiu: analiza și
Indicii de timp= conversația frontală aprecierea
Indicii de spațiu=
euristică răspunsurilor
4. Precizează care sunt personajaele fragmentului
dat.
5. Formulează o idee principală a textului dat. exercițiul
6. Compleatează spațiile punctate cu verbele
indicate ȋntre paranteze, astfel ȋncȃt să fie la
modul indicativ, timpul viitor: (A
aștepta) ................................aducerea tezelor la
Romȃnă.
7. Alege forma corectă de imperativ din
5. Dirijarea propozițiile de mai jos frontală observarea
a. Refă/ Reface compunerea!
ȋnvățării exercițiul sistematică a
b. Fi/ Fii la timp acasă!
(5 min) c. Nu du /Nu duce cȃinele acolo! comporta-
OC6 d. Nu zi / Nu zice formula magică. mentului
8. Precizează ce parte de propoziție este verbul
elevului
evidențiat cu galben ȋn text, precizȃnd persoana
și numărul acestuia:
așteptam=
OC2 conversație
9. Notează timpurile următoarelor verbe din
frontală
text:
o să punem=
OC3
vorbea=
exercițiul
se privi=
OC5 analiza și
se aplecase=
aprecierea
10. Asociază o emoție comportamentului băiatului,
răspunsurilor
din timpul tezei .
11. Gȃndește-te dacă a existat o situație ȋn care ai
trăit aceleași emoții. Notează, mai jos, care este
emoția / sentimentul pe care ai trăit-o /l-ai trăit de
curȃnd. Pe tot parcursul orei, profesorul le arată
elevilor ce element al planului de recapitulare s-a
parcurs.
Etapele lecției Obiective Unități de conținut Strategia didactică Evaluare
operaționale metode mijloace forme
6. Obținerea OC5 Elevii sunt antrenați ȋn realizarea unor sarcini
performanței independente. Sunt ȋmpărțit ȋn grupe de câte patru coli
(5 min) elevi și primesc fișe de lucru cu sarcini diferite flipchart observarea
corespunzătoare celor patru cadrane. sistematică a
La fel spațiul de lucru se organizează ȋn patru comporta-
cadrane și ȋn fiecare cadran se propune o sarcină mentului
spre rezolvare. metoda fișe de elevului
cadranelor lucru
Textul narativ este textul ȋn Verbul este o parte de
care....... vorbire.....
pe grupe

Modul indicativ exprimă....... Modul imperativ


exprimă......

7. Asigurarea evaluare
Profesorul solicită prezentarea frontală a modului
feedback-ului orală
de rezolvare a sarcinilor.
(5min)
Etapele lecției Obiective Unități de conținut Strategia didactică Evaluare
operaționale metode mijloace forme
8. Evaluarea OC2 Se recurge la autoevaluare și interevaluare. autoevaluare
cunoștințelor interevaluare
(3 min)
9. Retenția Conversație generalizatoare, ȋn urma căreia se trag analiza
(3 min) OA1 concluziile asupra rolului verbului ȋn comunicare. conversația frontală răspunsurilor
- Ce unitate am recapitulat?
- Ce e textul narativ literar?
- Cum definiți verbul?
- Ce moduri ați ȋnvățat? Dar timpuri?

10 Transferul Tema pentru acasă: exerciţiul din culegere 5/pag


176.
cunoștințelor frontală aprecieri
(2 min) finale
FIȘǍ DE LUCRU

Citește fragmentul de mai jos. Rezolvă apoi ȋn spațiile punctate cerințele:

Iar pe la ȋnceputul lui decembrie, odată cu primii fulgi de zăpadă, ȋncepură să pice și tezele, una după alta!

Au fost cele mai grele și mai pline de emoție teze din cariera mea școlărească, desigur și pentru că au fost primele lucrări scrise, date la liceu. La mai toate
materiile am obținut note bunicele:7 și 8, că ȋnvățam cu destulă conștiinciozitate. La romȃnă, ȋnsă a fost ceva la care nu mă așteptam nici eu, nici colegii mei(...)

Ȋn timpul despre care povestesc era profesor Camil Petrescu. Cu o săptămȃnă ȋnainte de teză, profesorul ne citește „Cetatea Neamțului” de Dimitrie Bolintineanu
și ȋntreabă:

-Ei cine crede că poate s-o citească așa cum am citit-o eu?

Știam să citesc binișor și cu intonație. M-am ridicat ȋn picioare cu cele două degete ale mȃinii drepte ȋntinse:

-Eu, domnule profesor!

-Poftim, te rog!

Am citit bucata ȋn ȋntregime.

-Mulțumesc! Ai citit mai bine decȃt mă așteptam. Cum te numești?

I-am spus numele. M-a căutat ȋn catalog.

-Ți-am pus nota nouă!

M-am ȋmbujorat de fericire. Nu mai avea nimeni din clasa 9 la Romȃnă. A sosit ziua tezei. Un singur subiect:”O amintire din viață”. M-am frămȃntat vreun sfert
de oră pȃnă să ȋncep. Ce amintire să scriu, că aveam atȃtea și atȃtea?!

Și cum războiul de abia se terminase, am socotit că n-ar fi tocmai nepotrivit să povestesc „Ȋntoarcerea tatei din război”.
Am scris două pagini impresionante și pline de duioșie. Eram mulțumit de felul cum făcusem teza și de un lucru eram sigur: că scrisesem cȃt se poate de corect ca
punctuație și ortografie.

Am așteptat aducerea tezelor la Romȃnă cu aceeași nerăbdare cu care așteptam și rezultatul celorlalte teze.

Ȋn sfȃrșit a venit și ziua mult dorită! (...)

Cȃțiva au luat trei, cȃțiva cinci, restul șase și șapte și unul singur, Constantinescu Dumitru, care făcea compuneri foarte frumoase, nouă!

Ah, cum l-am fericit pe Constantinescu, cȃnd am auzit că a luat nouă! Ce bine de el...!

- Popescu – Băjenaru Grigore!


- Prezent!
- Zece!
- Doamne Sfinte!..Visez sau e glumă?! Mă-ndrept spre catedră, ȋmpleticindu-mă, și ȋntind mȃna tremurătoare, ca să iau teza...
Camil Petrescu mi-o dă și mă oprește o clipă la catedră:

- Ȋntr-adins am lăsat teza ta la urmă, pentru că e cea mai bună din clasă. Du-te la loc și citește-o tare. Ca să o cunoască și colegii tăi!
Ȋmi pare nespus de rău că n-am păstrat-o. Ȋn minte ȋnsă, ȋi am reprezentarea grafică ciudat de precis!

Ȋn drum spre bancă, mi se-ntind mȃini prietenoase:

-Bravo, Băjenare!

Botez și Ben privesc cu mȃndrie ȋn jurul lor.

Ȋn definitiv era un succes, ȋn primul rȃnd al băncii noastre.

Am citit-o foarte emoționat și, la unele pasaje, mi-au tremurat lacrimi pe gene. Doar ȋn teza mea era vorba de tata, care se ȋntorsese rănit, ȋn cȃrje, de pe front.

Din această fericită zi, mi s-a stabilit faima, pe care m-am străduit să n-o dezmint niciodată ȋn cei opt ani de școală, de a fi cel mai tare din clasă la Romȃnă

( Grigore Băjenaru - Cișmigiu&Comp.)


1. Scrie sinonimele pentru termenii din fragmentul marcat: povestesc.............................. se terminase........................................
2. Precizează un antonim pentru cuvȃntul subliniat: Ȋn definitiv era un succes... ............................................................................

3. Transcrie din text indicii de timp și de spațiu:


Indicii de timp....................................................................................................................................................................................................................
Indicii de spațiu...................................................................................................................................................................................................................
4. Precizează care sunt personajaele fragmentului dat................................................................................................................................................
5. Formulează o idee principală a textului dat................................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................................................................................................
6. Precizează ce parte de propoziție este verbul evidențiat cu galben ȋn text, precizȃnd persoana și numărul acestuia:
așteptam...............................................................................................................................................................................................................................
7. Notează timpurile următoarelor verbe din text:
o să punem =.....................................................................................................................................................................................................................
vorbea =.............................................................................................................................................................................................................................
privi =...............................................................................................................................................................................................................................
se aplecase =....................................................................................................................................................................................................................
8. Precizează modul verbelor: du!=..................................................................am citit=..................................................................................................
9. Compleatează spațiile punctate cu verbele indicate ȋntre paranteze, astfel ȋncȃt să fie la modul indicativ, timpul viitor : (A
aștepta) ................................aducerea tezelor la Romȃnă.
10. Alege forma corectă de imperativ din propozițiile de mai jos
a. Refă/ Reface compunerea! ........................................................................................................................................................................................
b. Fi/ Fii la timp acasă! ..................................................................................................................................................................................................
c. Nu du /Nu duce cȃinele acolo! ...................................................................................................................................................................................
d. Nu zi / Nu zice formula magică. ..................................................................................................................................................................................
11. Asociază o emoție comportamentului băiatului, din timpul tezei ............................................................................................................................
12. Gȃndește-te dacă a existat o situație ȋn care ai trăit aceleași emoții. Notează, mai jos, care este emoția / sentimentul pe care ai trăit-o /
l-ai trăit de curȃnd...................................................................................................................................................................................................
13. Precizează două-trei trăsături ale textului narativ literar prezente ȋn text..............................................................................................................
FELUL

MODURI NUMĂR

VERBUL

TIMPURI

PERSOANA
Textul narativ este textul ȋn care....... Verbul este o parte de vorbire.....

Modul indicativ exprimă....... Modul imperativ exprimă......


123

S-ar putea să vă placă și