Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Aria curricular:Limb i comunicare Disciplina:Limba i literatura romn Subiect: Pronumele si adjectivul posesiv Clasa:a VII- a Scoala Generala, Magura Ivei Data -12 februarie 2013 Profesor ,Axinte Cristian Lucian Unitatea de invatare Descrierea in naratiune ,pronumele Tipul lectiei lectie mixta ,reactualizare pronumele posesiv ,forme, cazuri ,reactualizare adjectiv pronominal posesiv ,functii sintactice ,exercitii.

COMPETENE GENERALE: 1.Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare; 2.Utilizarea corecta i adecvata a limbii romne in producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologata i dialogat; 3.Receptarea mesajului scris din textele literare i non literare,n scopuri diverse; 4.Utilizarea corecta i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise in diferite contexte de realizare,cu scopuri diverse.
Competente specifice: -identificarea pronumelor si a adjectivelor pronominale din textul dat; -precizarea numarului obiectelor posedate si al posesorilor;-precizarea cazurilor pronumelor si adj. din text; -functiile sintactice ale pronumelor si adjectivelor posesive; -creare de enunturi in care sa avem anumite pronume posesive in cazuri date ; -analiza sintactica si morfologica a pronumelor si a adjectivelor posesive din textele pag100-101,si din fisele propuse da catre profesor;

Strategii didactice lucrul cu manualul ,exercitiul de recunoastere si analiza , ,observatia ,conversatia ,explicatia, problematizarea,lucrul cu fise . Resurse materiale manualul , textul suport ,dictionarul ,creta colorata ,fise de lucru. Resurse umane elevii clasei a VII- a , Forme de organizare frontala ,individuala ,pe grupe; Timp si spatiu -50 de minute ,sala de clasa Sistem de evaluare -metode de evaluare-exercitii de recunoastere si analiza a pronumelor posesive ca si a adjectivelor posesive; -Mijloace de evaluare exercitiul aplicativ,analiza morfologica si sintactica; -forme de evaluare-evaluarea curenta; Material bibliografic: -Programa scolara pentru clasele V-VIII, -Alina Pamfil Structuri didactice deschise -Gramatica limbii romane; -culegeri de texte ; SCENARIUL DIDACTIC

Momentele Lectiei 1.Moment organizatoric

C.S Activitatea Profesorului Verificare prezentei elevilor. Pregatirea materialelor necesare lectiei .

Activitatea Elevilor Fiecare elev isi va pregati cartile si caietele necesare .

T. Strategii didactice 1 m. Conversatia

2.Verificarea temei

Se va face atat cantitativ si calitativ.

Citesc tema

2 Conversatia m ,explicatia Activitatea frontala individuala

3.Reactualizarea cunostintelor

Se verifica si se reactualizeaza notiunea de pronume si

Raspund

Conversatia , Activitatea frontala

Adjectiv posesiv.Se pune pe tabla un poster in care sa Sunt fie atenti prezentate pronumele si adjectivele pron.posesive , Cunoscute.Se repeta verbal ,se discuta tabelul.

4.Captarea atentiei

Se va citi de catre elevi textul dat de la pagina 100 si se va Elevii asculta. discuta imaginea.Se vor descoperi pronumele si adjectivele posesive din text ,precizandu-se persoana ,numarul,cazul ,forma si functia sintactica . Se va scrie titlul pe tabla Pronumele si adjectivul posesiv Elevii noteaza Elevii raspund Conversatia explicatia

5.Anuntarea temei si a competentelor

Se spune elevilor ca vom reactualiza cunostintele despre pronumele si adjectivul posesiv: -se vor descoperi pronumele si adjectivele posesive; -se vor analiza precizand persoana ,numarul de pose-

Elevii asculta,noteaza titlul Pe tabla si in caiete. Elevii noteaza competentele

Conversatia Explicatia Activitatea frontala

sori si de obiecte posedate ,forma, cazul, functia sintactica; in caiete. Se va discuta tabelul de la pagina 101. -se vor crea modele de exemple in care pronumele si adj. posesiv sa aiba aceleasi functii sintactice; -se vor identifica pronumele posesive din textul dat; se vor analiza pronumele ,pag 101 ex 1-2;

6.Dirijarea invatarii

Se deschide manualul Se citeste textul initial ,se discuta imaginea. Profesorul cere elevilor sa recunoasca pronumele si adjectivele posesive din textul dat.Se defineste pronumele posesiv care inlocuieste atat numele

Elevii raspund. . Elevii citesc textul. Elevii descopera pronumele posesive si

Lectura text

Recunoasterea Exercitiul aplicativ Explicatia

posesorului cat si al obiectului posedat .Se reaminteste elevilor ca aceste pronume sunt insotite de art.posesiv

adj.posesive din text Elevii arata forma,

Crearea de mesaje orale si scrise

genitival al ai, a ale ,si ca la G,D.. ele au formele alor mei cazul ,functia sintactica alor tai etc.In cazul in care s-a uitat, se reactualizeaza formele pronumelui posesiv: -UN POSESOR /UN OBIECT POSEDAT - al meu ,al tau ,al sau ,(un cal al meu,al tau ,al sau)) -a mea, a ta , a sa ;(o iapa a mea, a ta , a sa) UN POSESOR/MAI MULTE OBIECTE POSEDATE: -ai mei , ai tai , ai sai(caii-ai mei, ai tai , ai sai) Elevii construiesc enun-

Lucrul pe grupe

turi cu pronume si adj posesive Conversatia date in cazurile cerute Problematizarea

Elevii identifica pronume si adj Observatia Exercitiul Analiza

- ale mele, ale tale, ale sale (iepele-ale mele, ale tale, ale sale) posesive MAI MULTI POSESORI /UN OBIECT POSEDAT -al nostru , al vostru ;(calul al nostru ,al vostru) -a noastra , a voastra (casa- a noastra ,a voastra) MAI MULTI POSESORI/MAI MULTE OBIECTE POSEDATE . -ai nostri, ai vostri (caii-ai nostri , ai vostri) -ale noastre ,ale voastre (iepele ale noastre ,ale voastre) Se va face precizarea ca in G.D. formele sunt astfel:alor mei , alor tai, alor sai ,alor nostri ,alor vostri. Se va preciza, de asemenea, faptul ca pentru persoana a 3 a se folosesc formele de G.ale pronumelui personal :al lui ,al ei ,al lor fiindca pronumele posesiv nu are forme de persoana a 3 a . -se discuta despre functiile sintactice ale pronumelui posesiv ,tabel ,pag.101. -se cere elevilor sa creeze enunturi proprii dupa modelele date, respectand cazurile si functiile . Se discuta despre modul in care un pronume posesiv devine adjectiv posesiv :cartea mea ,ta , sa ,caietul meu tau sau/,cartile noastre ,voastre ,oamenii nostri , vostri etc. Se precizeaza faptul ca pronumele devin adjective posesive daca se acorda in gen , numar ,caz cu subst. determinat . dintr-un text dat si le analizeaza .

Se vor face exercitii de recunoastere si analiza a unor pronume si adjective posesive din textele de la pag. 101 ,ex 1-2 Se cere identificarea functiei sintactice,

persoana , numarul, cazul forma pronumelor.-se cere ca elevii sa alcatuiasca enunturi in care sa aiba pronume si adjective posesive,orientandu-se dupa schema de la pagina 101. Profesorul va alcatui fise de lucru pentru a se lucra pe grupe: Fisa 1.Se da textul: Ai mei au plecat.Casa mea este pe deal.De la ai tai am cumparat niste mere.Trebuie sa ajung la ai nostri Se cere analiza morfo-sintactica a pronumelor si a adjectivelor posesive din textul dat . Fisa 2.Creati enunturi in care sa aveti-un pronume posesiv caz N.subiect, un pronume posesiv ,caz Ac.C.D,un adjectiv posesiv caz N (ai mei au plecat ai mei N ,subiect) pe ai tai i-am vazut (pe ai tai CD ,Ac.);casa mea este aici (mea adj pos , gen fem. nr sg., Caz N) Fisa 3 analizati pronumele si adjectivele pronominale din textul- Le-ai facut daruri alor tai(CI-D.) Am ajuns la ai nostri(CL.Ac.) Darurile sunt ale noastre (np.N.) -Fisa 4. analizati pronumele si adjectivele pronominale din textul-Cu ai tai voi pleca(Cu ai tai CI-Ac.) Despre casele noastre vom discuta(noastre adj posesiv , atribut adj, caz Ac.) -Fisa 5- -analizati pronumele si adjectivele pronominale din textul Baiatul a sosit la ai mei(la ai mei CCL-Ac.) Prietenii alor mei au plecat(alor mei pron pos .nu se acorda cu subst deci ramane pron.caz G , fct. Elevii raspund ,completeaza se autocorecteaza. . Elevii vor lucra pe grupe. . Elevii primesc fisele pregatite de profesor si lucreaza in vederea recunoasterii pronumelor si adjectivelor posesive Elevii raspund conform cerintelor formulate .

Atribut pronominal in G) -

7.Obtinerea performantelor

Profesorul le va cere elevilor sa creeze enunturi cu pronume si adjective posesive respectand o anumita cerinta ca de exemplu : -creati un enunt in care sa aveti un pronume posesiv ,functie sint de CD -(pe ai mei ii vad adesea ), -creati un enunt in care sa aveti un pronume posesiv in D. functia de CI.-(alor tai li s-a spus...) -creati un enunt in care sa aveti un pronume posesiv in

Elevii vor crea enunturile cerute Elevii vor raspunde.

Conversatia Exercitiul

Problematizarea Explicatia

8.Fixarea cunostintelor

ac in Ac CD(pe ai tai ii admira mereu) -creati un exemplu in care sa aveti un adjectiv pronominal posesiv in Ac (Despre casa mea am vorbit) -creati un enunt in care sa aveti un pronume posesiv in. cazul D. CI(alor tai nu le place inghetata)

conversatia

-creeaza un enunt in care sa ai un adj.posesiv in D.-Cainilor nostri li s-a oferit hrana.(nostri-adj pos se acorda cu cainilor deci caz D.) Conversatia Explicatia Exercitiul

9.Evaluarea Profesorul va aprecia raspunsurile elevilor si va nota pe cei mai activi.

conversatia

10.Tema pentru acasa Profesorul va cere elevilor sa recunoasca si sa analizeze morfologic si sintactic pronumele si adjectivele posesive din textul:

Elevii scriu textul in caiete.

Ai mei merg mereu la mare.Despre ai tai discutam.Cu ai nostri nu m-am intalnit.Clasa mea este cea mai buna.Alor tai li s-a oferit ceva.Merele sunt de la ai tai.Darurile sunt ale voastre. Textul se scrie pe tabla .

S-ar putea să vă placă și