Sunteți pe pagina 1din 13

Investete n oameni!

Proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013
Axa prioritar: 1 Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii bazate pe cunoatere
Domeniul major de intervenie:1.3 Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare
Titlul proiectului: Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii
Cod contract: POSDRU/ 87/1.3/ S/ 62534
Beneficiar : Inspectoratul colar Judeean Bihor

Proiect didactic bazat pe instruirea diferentiata


DATA:
CLASA VIII-a
PROPUNTOR:COZMA ILDIKO MARIA
SUBIECTUL:.PIRAMIDA REGULAT
TIPUL:Predare de noi cunotiine
OBIECTIVE OPERATIONALE:
A1: O1 s identifice anumite corpuri care au forma unei piramide
O2 s deseneze corect o piramid regulat (toate cele tri tipuri)
O3 s identifice i s recunoasc elementele acestora
O4 s efectueze calcule simple
A2: O5 s identifice elementele piramidei, inclusiv apotem i nlime
O6 s calculeze corect elementele necunoscute n funcie de cele cunoscute(prin aplicarea relaiilor metrice)
O5 s aplice corect formulele de arii i volum
A3 O6 s rezolve probleme practice
O7 s calculeze unghiuri formate de drepte i plane n interiorul piramidelor
FORME DE ORGANIZARE
a coninuturilor: pe tipuri de piramid
a activitii: frontal, pe grupe (sarcin difereniat)
TIPURI DE INTERACIUNI : elev-elev , elev-profesor
TIPURI, FORME, STRATEGII I INSTRUMENTE DE EVALUARE: evaluare frontal, evaluare pe grupe

INDICATORI DE PERFORMAN
Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii

Investete n oameni!
Proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013
Axa prioritar: 1 Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii bazate pe cunoatere
Domeniul major de intervenie:1.3 Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare
Titlul proiectului: Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii
Cod contract: POSDRU/ 87/1.3/ S/ 62534
Beneficiar : Inspectoratul colar Judeean Bihor

A1
A2

A3

I1 desene corecte reprezentnd o piramid


I2 identific corect elementele piramidei
I3 efectueaz corect calcule simple(sum de muchii,perimetrul bazei,aria bazei...)
I4 recunoate elementele ei i legturile ntre ele
I5 aplic corect relaiile metrice n triunghiul dreptunghic
I6 tie s calculeze elementele necunoscute
I7 calculeaz corect arii i volume
I8 transpunerea unor probleme practice n relaii matematice, rezolvarea acestor probleme
I9 identific anumite unghiuri i le calculeaz

RESURSE:
-pedagogice (metode i procedee): explicaie, conversaie, metoda ciorchinelui, diagram KWL, exerciiul
-materiale. prezentare PPT, fie de lucru, proiect didactic
-bibliografice: manual, culegeri
-temporale 1 or

Desfasurarea activitatii

ETAPELE
LECIEI

RESURSE PROCEDURALE
OB
.

De coninut

Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii

forme
de
de
timp organiz
are

metode
i
procede
e

mijloace
didactice

EVALUAR
E
(metode,
instrume
nte,
indicatori
)

Investete n oameni!
Proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013
Axa prioritar: 1 Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii bazate pe cunoatere
Domeniul major de intervenie:1.3 Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare
Titlul proiectului: Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii
Cod contract: POSDRU/ 87/1.3/ S/ 62534
Beneficiar : Inspectoratul colar Judeean Bihor

1.
Captarea
ateniei
2.
Anunare
a
obiectivel
or
3.Dirijare
a
invrii

O1

O1
O2

Profesorul ntreab elevii: la ce se gndesc atunci cnd


aud cuvntul piramid
Dai exemple de corpuri geometrice care au forma unei
piramide-profesorul deseneaz un ciorchine pe tabl i
elevii completeaz cu exemple
Profesorul anun tema acestei ore: vom nva despre
un nou corp geometric, numit piramid
Se scrie titlul lecieie pe tabl

3 min

frontal

1 min

frontal

5 min

Frontal

Metoda
ciorchinelui

flipchart

Profesorul deseneaz pe tabl o diagram KWL , pe


care elevii vor completa pe tot parcursul orei, la
nceput doar prima i a doua coloan

O3
O4
O5

Ce tiu?
(Know)

Ce a vrea
s tiu?

Ce am
nvat?

(Wonder)

(Learn)

conversaie

Tabla

expunere

Calculator,
videoproiector

O6
O7
Pentru a afla cunotinele noi, profesorul prezint o
prezentare PPT despre piramide, coninnd un scurt
istoris, cele trei tipuri de piramid, elementele lor,
Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii

15
min

Apreciere
colectiv

Investete n oameni!
Proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013
Axa prioritar: 1 Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii bazate pe cunoatere
Domeniul major de intervenie:1.3 Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare
Titlul proiectului: Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii
Cod contract: POSDRU/ 87/1.3/ S/ 62534
Beneficiar : Inspectoratul colar Judeean Bihor

formule de arii i volum.


n timpul prezentrii elevii i fac o schi n caietele
lor sub ndrumarea profesorului, scriind

conversaie

Observarea
sistematic a
elevilor

O1
O2
O3
4)
Obinere
a
performa
nei

O4
O5
O6
O7

5)Asigurarea O1
reteniei i
transferul de O2
cunotine
O3

Elevii vor primii pe o fis o diagram KWL i vor


completa individual pe baza celor prezentate i
folosind schiele lor a treia coloan din diagram(ceea
ce au nvat), dup care se trece la discutarea celor
scrise( 3 elevi vor citi ceea ce au scris, ceilal i vor
completa). Vor fi solicitai i elevi cu cerine
educaionale speciale precum i elevi capabili pentru
performan.
Se rezolv la tabl cte o problem din fiecare tip de
piramid ca i model.

Elevii vor fi mprii n 3 grupe, heterogene, fiecare


grup va avea sarcina de a rezolva 3 problemele pe
o fi de lucru. Prima problem este indicat elevilor
cu CES, ultima elevilor cu aptitudini nalte. Elevii vor
colabora ntre ei i vor realiza sarcina gndindu-se i

Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii

4 min
Individual
frontal

conversaie

fi

Evaluare
frontal

5 min

10
min

Pe grupe

Gndii
lucrai
echip

Fi de lucru
n

Conversaia

Evaluare
frontal
i
individual

Investete n oameni!
Proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013
Axa prioritar: 1 Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii bazate pe cunoatere
Domeniul major de intervenie:1.3 Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare
Titlul proiectului: Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii
Cod contract: POSDRU/ 87/1.3/ S/ 62534
Beneficiar : Inspectoratul colar Judeean Bihor

O4

lucrndu-se mpreun.

O5

*Profesorul urmrete realizarea sarcinilor i ajut


elevii dac e nevoie

O6
O7

6)
ncheiere
a leciei

*Vor alege 3 lideri din fiecare grup care va prezenta


rezultatul muncii grupului i membrii grupului
furnizeaz informaii suplimentare, dac e nevoie.
Lideii grupurilor vor fi elevi din toate cele trei
categorii.(CES, mediocrii, aptitudini nalte).

5min

expunere

*Se realizeaz aprecieri finale individuale i colective


despre participarea elevilor la lecie
*Elevii primesc 2 etichete autocolante de culori
diferite pe care vor scrie: momentul cel mai plcut din
or , respectiv despre utilitatea celor nvate.

Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii

2 min

frontal

expunere

tabl

Evaluare
colectiv

Investete n oameni!
Proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane
2007-2013
Axa prioritar: 1 Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii
bazate
pe cunoatere
Domeniul major de intervenie:1.3 Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare
Titlul proiectului: Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii
Cod contract: POSDRU/ 87/1.3/ S/ 62534
Beneficiar : Inspectoratul colar Judeean Bihor

FI DE LUCRU 1.
PIRAMIDA PATRULATER REGULAT
1.Deseneaz o piramid patrulater regulat , rspunde la ntrebri i rezolv sarcinile:
a.) coloreaz cu rou muchiile laterale, cu verde muchiile bazei, cu albastru apotema i cu galben
nlimea
b). cte muchii are n total?
c.)feele laterale sunt ...................
d.)dac toate muchiile sunt congruente de cte 3 cm, care este suma muchiilor?

2.O piramid patrulater regulat are muchia lateral de 8

cm i latura bazei

de 16 cm. Calculai: a.) apotema i nlimea piramidei


b.)aria i volumul piramidei
c.) o funcie trigonometric a ungiului format de muchia lateral cu planul
bazei

Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii

Investete n oameni!
Proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane
2007-2013
Axa prioritar: 1 Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii
bazate
pe cunoatere
Domeniul major de intervenie:1.3 Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare
Titlul proiectului: Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii
Cod contract: POSDRU/ 87/1.3/ S/ 62534
Beneficiar : Inspectoratul colar Judeean Bihor

Cortul militar
3.Un cort militar este compu dintr o prism patrulater i deasupra o piramid patrulater
regulat.latura bazei este de 4 m,,nlimea piramidei nlimea cortului este de 3,5 m, nlimea
cortului este de 1,5 m, iar pnza folosit pentru acest cort are limea de 0,8 m.
a.)ce suprafa de teren ocup cortul?
b.)care volumul de aer din acest cort?
c.)ci metri de pnz s au folosit la confecionarea

cortului?

Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii

Investete n oameni!
Proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane
2007-2013
Axa prioritar: 1 Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii
bazate
pe cunoatere
Domeniul major de intervenie:1.3 Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare
Titlul proiectului: Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii
Cod contract: POSDRU/ 87/1.3/ S/ 62534
Beneficiar : Inspectoratul colar Judeean Bihor

FI DE LUCRU 2.
PIRAMIDA TRIUNGIULAR REGULAT
1.Deseneaz o piramid triunghiular regulat , rspunde la ntrebri i rezolv sarcinile:
a.) coloreaz cu rou muchiile laterale, cu verde muchiile bazei, cu albastru apotema i cu galben
nlimea
b). cte muchii are n total?
c.)feele laterale sunt ...................
d.)dac toate muchiile sunt congruente de cte 5 cm, care este suma muchiilor?
2. O piramid triunghiular regulat are muchia lateral de 20 cm i apotema piramidei de 1
cm.Calculai:
a.)latura bazei
b.)aria total a piramidei
c.)volumul piramidei
d.)o funcie trigonometric a ungiului format de muchia lateral cu
planul bazei

Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii

Investete n oameni!
Proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane
2007-2013
Axa prioritar: 1 Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii
bazate
pe cunoatere
Domeniul major de intervenie:1.3 Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare
Titlul proiectului: Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii
Cod contract: POSDRU/ 87/1.3/ S/ 62534
Beneficiar : Inspectoratul colar Judeean Bihor

PROGRAMUL LAPTE
3. Ambalajul pentru laptele primit de elevii unei coli ae forma unui tetraedru regulat de muchie
1 dm.
a.)calculai suprafaa de mterial necesar pentru ambalaj
b.)ci ml de lapte pot fi astfel ambalai(val.aprox.)
c.)tiind c n coal sunt nscrii 650 elevi i c 1 l de lapte cost 3 lei, ct cost cantitatea de
lapte primit zilnic de aceast coal?

Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii

Investete n oameni!
Proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane
2007-2013
Axa prioritar: 1 Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii
bazate
pe cunoatere
Domeniul major de intervenie:1.3 Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare
Titlul proiectului: Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii
Cod contract: POSDRU/ 87/1.3/ S/ 62534
Beneficiar : Inspectoratul colar Judeean Bihor

FI DE LUCRU 3.
PIRAMIDA HEXAGONAL REGULAT
1.Deseneaz o piramid hexagonal regulat , rspunde la ntrebri i rezolv sarcinile:
a.) coloreaz cu rou muchiile laterale, cu verde muchiile bazei, cu albastru apotema i cu galben
nlimea
b). cte muchii are n total?
c.)feele laterale sunt ...................
d.)dac toate muchiile sunt congruente de cte 5 cm, care este suma muchiilor?

2. O piramid hexagonal regulat are aria lateral egal cu 288

cm2 i

latura bazei egal cu 8 cm.Aflai: a.) aria total


b.) volumul piramidei
c.)o funcie trigonometric a ungiului format de muchia
lateral

cu planul bazei

Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii

Investete n oameni!
Proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane
2007-2013
Axa prioritar: 1 Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii
bazate
pe cunoatere
Domeniul major de intervenie:1.3 Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare
Titlul proiectului: Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii
Cod contract: POSDRU/ 87/1.3/ S/ 62534
Beneficiar : Inspectoratul colar Judeean Bihor

FOIORUL
3

Un foior din curte este compus din o prism hexagonal regulat i o piramid de tot
acest fel. Latura bazei prismei este de 1 m,nlimea 2m,nlmea piramidei de 2 m.Baza
de jos este construit din beton, muchiile laterale, muchiile bazei de sus ale prismei i
muchiile laterale ale piramidei din grinzi.Dac se folosete grind de 10cm/10cm,
calculai volumul necesar de grinzi pentru construcie.

Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii

Investete n oameni!
Proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane
2007-2013
Axa prioritar: 1 Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii
bazate
pe cunoatere
Domeniul major de intervenie:1.3 Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare
Titlul proiectului: Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii
Cod contract: POSDRU/ 87/1.3/ S/ 62534
Beneficiar : Inspectoratul colar Judeean Bihor

Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii

Investete n oameni!
Proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane
2007-2013
Axa prioritar: 1 Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii
bazate
pe cunoatere
Domeniul major de intervenie:1.3 Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare
Titlul proiectului: Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii
Cod contract: POSDRU/ 87/1.3/ S/ 62534
Beneficiar : Inspectoratul colar Judeean Bihor

Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii

S-ar putea să vă placă și