Sunteți pe pagina 1din 6

Unitatea de invatamant:Liceul Teoretic Mihail Sadoveanu

Disciplina de studiu: Educatie Antreprenoriala


Clasa a X- a
Nivelul clasei: bun

Profesor: Irina Bodnari


Data: 30 Martie 2015

Proiect de lectie
Unitatea de invatare: Riscuri in afaceri
Subiectul lectiei: Riscurile financiare si accidentale
Tipul lectiei: lectie mixa
Competente specifice vizate:
C1: Identificarea tipurilor de risc.
C2: Identificarea cauzelor riscului financiar si al riscului accidental.
C3: Analiza principalelor forme de risc financiar.
C4: Analiza posibilitatilor pe care antreprenorul le are in vederea diminuarii pierderilor in cazul riscului accidental.C
Obiective operationale:
O1: Sa faca diferenta intre riscul financiar si cel accidental.
O2: Sa prezinte succint pricipalele forme de risc financiar.
O3: Sa faca diferenta intre formele de risc financiar.
O4: Sa dea exemple de riscuri financiare si accidentale.
Locul desfasurarii lectiei: sala de clasa
Durata lectiei:50 min
Materiale folosite :manualul de educatie antreprenoriala si fise de lucru

Desfasurarea lectiei
Etapele(evenim
entele,
momentele)
lectiei
1.Captarea
atentiei

2.Anuntarea
subiectului
lectiei si a
obiectivelor
operationale

Timp
Activitatea profesorului
alocat
fiecarei
etape(in
minute)
3
Se deschide lectia printr-o discutie introductiva cu
minute privire la resursele necesare demararii unei
afaceri.

Activitatea elevilor

2
minute

Se anunta titlul lectiei : Riscuri in afaceri.


Riscurile financiare si accidentale.
Se comunica obiectivele operationale

Se realizeaza pe baza unor intrebari:


- In urma experientei acumulate, atat pe plan
profesional cat si pe plan personal, ce considerati
ca reprezinta riscurile, dar riscurile in afaceri?
-Cum credeti ca afecteaza riscurile o firma?

3.Reactualizare 5
a cunostintelor minute
anterior
dobandite,
necesare
invatarii care
urmeaza

Metode,
procedee si
mijolace de
invatamant
folosite
Metoda:conv
ersatia

Modalitati de
evaluare

Noteaza titlul lectiei.


Solicita lamuriri in
privinta obiectivelor
si desfasurarea
lectiei.

Metode:
- explicatia
-conversatia

-observarea
sistematica

- Raspund la intrebari
- Fac completari,
argumenteaza,
explica

Metode:
-conversatia
Mijloace:
-schema la
tabla

Evaluare
formativa orala

Elevii asculta cu
atentie si isi noteaza
elemente esentiale.

- observarea
sistematica

4.Comunicarea
noilor
continuturi si
dirijarea
invatarii

15
minute
O1

O2

O3

CO 1- Profesorul atrage atentia asupra celor


doua tipuri de risc:financiare si accidentale si le
explica elevilor ce presupune fiecare.
Riscul financiar desemneaza pierderile monetare
datorate riscului de neplata datorata
insolvabilitatii temporare sau permenente a unor
creditori sau clienti, modificarea frecventa a
regementarilor privind fiscalitatea, obligatiile
sociale si alte taxe, fluctuatia ratei dobanzii,
fluctuatia cursului valutar etc.
Riscul accidental- este un eveniment cu
consecinte negative care pot avea cauze naturale
sau sociale. Pentru a diminua aceste pierderi,
antreprenorul are posibilitatea de a incheia
contracte de asigurare cu firme specializate.

S1- Elevii noteaza


tipurile de resurse si
explicatiile aferente.

- explicatia
-conversatia

S2-Noteaza
- explicatia
clasificarea facuta de conversatia
catre
profesor. -expunerea
-Unii dintre ei solicita
exemple pentru a
CO2- Identificarea cauzelor riscului financiar si intelege mai bine.
al riscului accidental.
-cauze risc financiar: natura monetara
-cauze risc accidental:calamitati naturale
S3- Elevii noteaz - explicatia
Principalele forme de risc financiar:riscuri de
noteaza explicatiile conversatia
neplata,riscuri datorate,riscuri de schimb
oferite de profesor.
valutar,riscuri datorate fluctuatiei etc.
Elevii dau exemple
privind alocarea
C3 Principalele forme de risc financiar:
ineficienta a
-riscuri de neplata datorita
resurselor.
insolvabilitatii,temporare sau permanente
-riscuri datorate modificarii frecvente a unor
reglementari privind regimul de amortizare a
activelor corporale,fiscalitatea,obligatiile sociale
-riscuri de schimb valutar datorita fluctuatiei

- observarea
sistematica
- evaluare
frontala(Care
credeti ca sunt
resursele
economice
primare?)

-observarea
sistematica

-observarea
sistematica
-intrebari
deschise( Ce
credeti ca s-ar
intampla daca
resursele
financiare nu ar
fi alocate
eficient?)

cursului de schimb-riscuri datorate fluctuatiei


ratelor de dobanda
-dependenta de utilizarea unor credite bancare

5.Evaluarea
performantei

O4

C4 Riscul financiar face referiri la pierderile pe


care le poate suferi firma atunci cand: -clientii nu
respecta termenele de plata a contravalorii
marfurilor livrate de firma sau ajung in
incapacitate de plata; -banca sau alte institutii
financiare care au creditat firma majoreaza rata
dobanzii; -au loc modificari bruste ale cursului de
schimb al monedei nationale fata de alte monede;
-conditiile de acordare a creditelor devin mai
restrictive si firma nu mai poate avea acces la
surse suplimentare de finantare a proiectelor sale
sau accesul la acestea devine mai dificil.
Pentru a diminua pierderile, antreprenorul are
posibilitatea de a incheia contracte de asigurare
cu firme specializate in cazul riscului accidental.

3
minute

Profesorul precizeaza intrebarile pe care le va


pune pe parcurs.
Intrebari:
1. Care sunt resursele economice primare?
Dar cele derivate?
2. Care sunt cele 3 tipuri de resurse ale
societatii comerciale?
3. Care sunt capcanele nealocarii eficiente a

S4- Elevii isi noteaz


ceea ce spune
profesorul.

- explicatia
conversatia

-observarea
sistematica
-intrebari
deschise ( La ce
credeti ca se
refera aceasta
eficienta? Care
este scopul
intreprinzatorulu
i?)

Elevii raspund
solicitarilor
profesorului

Metode:
problematiza
rea
Mijloace:manual
-tabla
-fisa de lucru

- evaluarea pe
parcurs

resurselor?
4. Care este scopul intreprinzatorului?
6.Fixarea
cunostintelor

15
minute

7.Stabilirea
2
sarcinilor
minute
pentru
activitatea
independenta a
elevilor

Profesorul imparte clasei intregi un studiu de caz.


Elevii au la dispozitie 10 minute sa parcurga studiul
de caz . Profesorul impreuna cu elevii discuta studiul
de caz. La final, elevii propun rezolvari pentru studiul
de caz.

Exercitiul 1b, pagina 34, Manual Educatie


Antreprenoriala
Gasiti o situatie in care va confruntati cu o risipa
de resurse economice si identificati consecintele
acesteia.

Elevii citesc cu atentie


studiul de caz si ii
gasesc solutii. Astfel,
elevii participa la
fixarea cunostintelor

Elevii noteaza tema,


pun intrebari

Metode:conversatia

Metode:expunerea
Mijloace:tabla
si
manualul

- observarea
sistematica

S-ar putea să vă placă și