Sunteți pe pagina 1din 7

coala cu clasele I-VIII nr.

1 Hrova

Proiect didactic
Clasa: a V-a A
Disciplina : Consiliere i orientare
Data: 16.XI.2010
Profesor diriginte: Matei Ionela
Modulul: Autocunoatere i dezvoltare personal
Submodulul: 1.1.Autocunoastere.
Stima de sine:ce este stima de sine si in ce
situatii se manifesta .

Atitudinea pozitiva fata de propria persoana.

Tema: Imaginea de sine


Obiectiv cadru:
1. Dezvoltarea capacitii de autocunoatere i a atitudinii
pozitive fa de sine.
Obiective operaionale:

Identificarea elementelor definitorii propriei


personaliti.

Construirea unei imagini de sine pozitiv.

Dezvoltarea stimei de sine.

Valori i atitudini:
respect i ncredere n sine i n ceilali
aprecierea unicitii fiecruia ca persoan unic i
valoroas
1

coala cu clasele I-VIII nr. 1 Hrova

Resurse:
a. pedagogice (metode i procedee didactice)

spargerea gheii
dezbaterea

furtuna de idei

conversaia

expunerea

problematizarea

b. materiale

calculator

videoproiector

instrumente de scris

flip-chart

fie de lucru

plane
post-it-uri

dicionare

smart board

c. temporale: 50 minute
Forme de organizare a activitii:

frontal

grupuri mici

individual

coala cu clasele I-VIII nr. 1 Hrova

Scenariul didactic
I.

MOMENT ORGANIZATORIC ( 1):


verificarea prezenei elevilor;
discutarea unor aspecte legate de activitatea de pe
parcursul sptmnii anterioare; stabilirea cauzelor i
msurilor ce se impun pentru ameliorarea situaiilor
negative;
pregtirea celor necesare nceperii leciei.

II. ANUNAREA TEMEI/MOTIVAREA ALEGERII TEMEI (10)


Profesorul anun c elevii vor participa la un exerciiu de
spargere a gheii care va anticipa tema orei respective.
Acest exerciiu presupune o sarcin a crei ndeplinire
exprim capacitatea elevilor de a identifica propriile caliti i
defecte. Astfel, ei trebuie s gseasc o calitate i un defect,
care s nceap cu una din literele numelui lor (ex.:Emilia calitate-inteligenta; defect - enervant).

Imaginea de sine Profesorul noteaz titlul pe smart


board,
iar elevii n caietele de consiliere i orientare;
Se prezint obiectivele leciei, sub forma unei
avanpremiere a orei, prin verbe active i
activiti msurabile,avand in vedere
prezentarea Power Point:

Cine sunt eu?

Care sunt componentele stimei de


sine?
3

coala cu clasele I-VIII nr. 1 Hrova

Cum se dezvolt stima de sine?

Este ncurajarea o modalitate de


dezvoltare a stimei de sine a copiilor?

Ce este creterea stimei de sine?

III. PRIMA ACTIVITATE (10)


Cum m vad eu? Cum m vd ceilali? Suntem diferii?
Urmtorul tabel va fi scris pe flip-chart, iar fiecare elev va alege
cte o csu a tabelului, care crede c i se potrivete cel mai
bine colegului din dreapta, respectiv din stnga (i va scrie
numele cu rou), i el la rndul lui se va ncadra ntr-o csu a
tabelului i-i va scrie numele cu negru.

Are ochii
caprui

Este blond

Cu iniiativ
Atent cu
alii
Locuiete la
bloc

Este tuns
scurt
Poart
ochelari
Are un cine
acas

Are un

Disciplinat

Este in
grupa de
dans
Joac bine
fotbal
Curajos

Este cel mai


nalt din
clasa
Este
punctual
Prietenos

i place s
cnte

i place sa
citeasca
mult
Amabil

Harnic, activ
4

coala cu clasele I-VIII nr. 1 Hrova

frate
Se nfurie
Este cel mai
uor
mic din familie
Are ceas
Este amuzant
Are acasa Interesat,dorni
unul sau
c de a
mai multe
cunoate ct
animale
mai mult
Corect,
Ataat de
cinstit
colectiv
Perseverent
Temeinic
(profund)

Se trezete
dimineaa
ntrzie
Locuieste
foarte
aproape de
coal
ndragete
animalele
Modest

Ii palce
ngheata
Are o sor
i place
matematica

Ambiios
Demn de
ncredere

Profesorul conchide c fiecare om are o imagine despre


propria persoan , care nu ntotdeauna coincide cu modul n
care este perceput de cei jurul su.
IV. A DOUA ACTIVITATE (15)
Elevii extrag dintrun plic bileele pe care sunt trecute
caracteristici ale persoanelor cu respect de sine sczut sau
ridicat. Li se solicit s caute pentru fiecare definiia sau
termen cu sens asemntor (sinonime) n Dex i s le distribuie
in una din cele dou coloane din tabelul de pe flip-chart.
ameninator
responsabil
respectuos
rzbunator
apatic
maleabil
impulsiv
curajos
tolerant
nelegator
furios
corect
ranchiunos
5

coala cu clasele I-VIII nr. 1 Hrova

punctual
disciplinat
violent
onest
dumnos
invidios
mincinos
nervos
conciliant
raional
delsator
ngmfat

Persoane cu stim de sine


ridicat

Persoane cu stim de
sine sczut

V. A TREIA ACTIVITATE (10)

Gnduri de copil
Sunt un COPIL cuminte i sfios
Privesc n jur, sunt tare curios
i m ntreb cu ochi uimii
De ce n coal suntem DIFERII?
Privesc n clas spre colegi
Unii sunt nali i alii corpoleni,
Unii timizi i alii ndrznei,
Noi suntem DIFERII, nu nelegi?
Eu sunt mai palid, mai blondu,
Dar tii, sunt un COPIL drgu!
Simpatic, frumuel, alt pui de om
Mai bruneel, mi spune c e rrom.
Colegul meu din banca de la geam
E DIFERIT, nimic nu-nelegeam
6

coala cu clasele I-VIII nr. 1 Hrova

Cnd mpreun el ar fi dorit


S stm de vorb mult, la povestit.
C e bolnav am neles cu greu.
E un copil cu Down, i-mi pare ru!
E DIFERIT, dar eu m joc cu el,
E vesel, fericit i eu la fel.
Sunt un COPIL cuminte, credincios,
i-mi spun i rugciunea, tot sfios.
Ca i colega mea, din Biblie ascult,
i o respect, chiar dac-i din alt cult.
Chiar de sunt blonzi, ciocolatii,
Toi sunt nite COPII zglobii.
Cu toate c sunt DIFERII
Toi vin la coal mulumii.

Prin lecturarea acestei poezii elevii trebuie s gseasc i


alte tipuri de diferene, adic de naionalitate, etnie, religie, unii
pot fi bolnavi sau cu handicap. Fiecare este unic i valoros aa
cum este, cu individualitatea si cu personalitatea lui.
VI. EVALUAREA LECIEI (4)

Fiecare elev isi va scrie numele pe smart board astfel: in


autobuz (s continum cltoria n STIMA DE SINE) dac
i-a plcut lecia, sau n staie dac nu vrea sa mai
discutam alte aspecte ale acestei teme.

S-ar putea să vă placă și