Sunteți pe pagina 1din 9

PLAN DE LECTIE

Data: 20.10.2014
Unitatea :SCOALA POSTLICEALA SANITARA CAROL DAVILA TARGU-JIU
Disciplina: Puericultura,pediatrie si nursing specific
Subiectul: Principalele etape de crestere si dezvoltare
Clasa: III A
Prof.instructor:Asis med princ. Salapa Loredana
Durata de desfasurare :50 minute
Locul de desfasurare:Sala de nursing a scolii
Metode de predare: Comunicativa,cognitiva
Tipul lectiei:Lectie de comunicare/asimilarea de cunostinte noi in vederea
formarii profesionale.
Obiective:
-Obiectul global:insusirea cunostintelor privind etapele de crestere si
dezvoltare a nou-nascutului
-Obiective operationale:elevul asistent medical va fi capabil :
O1-sa explice mamei incidentele fiziologice
O2-sa poata identifica problemele nou nascutului
O3-sa stabileasca obiectivele in ingrijirea nou nascutului
O4- sa aplice masurile pentru profilaxia rahitismului
O5-sa aplice interventiile proprii si delegate
Strategia didactica

a)metode si procedee utilizate


-expunere(aplicatie,descriere),conversatia
b)mijloace reprezentari vizuale
-scheme,imagini
-planse,ghiduri,pliante
c)moduri de activitate cu elevii
-frontal (pentru reactualizarea cunostintelor)
-individual sau in grup
d)surse informationale (bibliografie):
-Dr.Elena Chitimia,Dr.Vladimir Mihailescu,Dr.Catalina Niculescu,
Dr.Arghir Popescu, Asist.princ.Letitia Popovici - Puericultura si pediatrie
-Albu Roxana Maria-Anatomia si fiziologia omului,Editura
Corint,1996
-Titirca Lucretia-Ghid de nursing,Editura Viata Medicala
Romaneasca,1996
- Titirca Lucretia-Tehnici de evaluare si ingrijiri acordate de
asistentii medicali, Editura Viata Medicala Romaneasca,editiaII,1996
- Titirca Lucretia-Breviar de explorari functionale si ingrijiri
speciale acordate bolnavului, Editura Viata Medicala
Romaneasca,editiaIII,1997

PLAN DE DESFASURARE
Obiective
operationale

Creaza
atmosfera
optima

Etapele
lectiei

Activitate
profesorilor

Activitate

Evaluare

elevi

Moment
Notarea
organizator absenilor
ic

Comunic
absenii

Orala

Evocarea

- elevii
rspund
ntrebrilor
la intrebari
din lectiile

Orala

Capteaza
atentia.

-adreseaz
elevilor
ntrebri cu
privire la
ingrijirile la
nastere

Frontala

Individuala

anterioare.

- anexa 1
Prezentare
a
noilor
continuturi

- anun i
scrie titlul
temei pe
tabl
-pregatirea
elevilor
pentru
asimilarea
noilor
cunostinte
(prin
conversatie
se vor
reactualiza
cunostintele
necesare
notiunilor ce
vor fi

Orala
Frontala

predate)
-pregateste
materialele
didactice
O1-sa explice
mamei
incidentele
fiziologice
O2-sa poata
identifica
problemele nou
nascutului

Realizarea
sensului :
Comunicar
ea de noi
cunostinte

O3-sa
stabileasca
obiectivele in
ingrijirea nou
nascutului
O4- sa aplice
masurile pentru
profilaxia
rahitismului

- pregatirea
elevilor
pentru
asimilarea
noilor
cunostinte
(prin
conversatie
se vor
reactualiza
cunostintele
necesare
notiunilor ce
vor fi
predate

-elevii
noteaz
informaiile

-intreaba
elevii daca
exista ceva
ce nu au
inteles

- elevii
raspund la
intrebari

solicitate n
caiete
-elevii
manifesta
interes
-participa la
conversatie

O5-sa aplice
interventiile
proprii si
delegate
Realizarea
feed-backului
Fixarea
cunostintel

-elevii
asculta

Orala
Frontala

or

-se va face o aprecierile


scurta
recapitulare
a
cunotintelor
dobandite :
-anexa 2
Raspunsurile
elevilor la
aceste
intrebari vor
indica
gradul de
intelegere
al noilor
cunostinte.I
n cazul in
care vom
constata
anumite
dificultati ,
erori sau
lacune vom
reveni cu
explicatii
suplimentar
e asupra
problemelor
respective
din lectia
predate

Anexa 1: Prezentarea continutului lectiei


Comunicarea de noi cunostinte:
PUERICULTURA . PUERICULTURA ANTENATALA
Dupa fecundarea ovulului de catre spermatozoid rezulta produsul de conceptie care se
numeste ou sau zigot. Din el se formeaza prin diviziuni celulare succesive, embrionul, in
care are loc diferentierea tesuturilor si a organelor. Aceasta este completa la varsta de 3
luni de viata intrauterina, varsta la care embrionul, avand toate organele formate, capata
denumirea de fat.
Importanta perioadei embrioanare consta in faptul ca unele boli contractate in aceasta
perioada au efect teratogen, adica produc malformatii congenitale congenitale ale
diferitelor organe.Cel mai caracteristic exemplu il reprezinta rubeola, boala de regula
benigna,dar care contractata in primele 3 luni de sarcina produce embriopatia rubeolica.
Aceasta consta in asocierea unei malformatii congenitale a inimii cu o malformatie
oculara(cataracta congenitala sau microoftalmie), cu una auriculara,cu tulburari dentare si
intarzieri in dezvoltarea psihomotorie.
Factori care influenteaza evolutia fatului in viata intrauterina :
-

varsta mamei ( exista boli genetice care apar la copii din mame varstnice, spre
exemplu idiotia mongoliana= boala Langdon Down= trisomia 21).

starea de sanatate sau de boala a mamei

eforturile prestate de mama

alimentatia materna

iradierea in timpul perioadei embrionare

unele medicamente pot avea efect teratogen(Care produce malformaii, anomalii)

conditiile de igiena in care este purtata sarcina

tarele genetice materne sau paterne pe care fatul le mosteneste

incompatibilitatea de grup sanguin sau de factorul Rh intre fat si mama


Masuri de profilaxie si ingrijire prenatala se refera la o succesiune de actiuni care
au drept scop sa se asigure desfasurarea normala a sarcinii si sa diminueze riscurile
unor viitoare tulburari sau imbolnaviri :

consultatia genetica prenuptiala

consultatia genetica la inceputul sarcinii

consultatia periodica a gravidei

protejarea gravidei de eforturi fizice

protejarea gravidei de stressuri psihice

profilaxia prenatala a rahitismului se face prin administrarea zilnica gravidei, pe cale


orala, a vitaminei D in cure de cate 3-4 saptamani

orice medicament administrat trebuie verificat pent5ru a nu prezenta vreun pericol


pentru produsul de conceptie

pe timpul sarcinii este interzis examenul radiologic si orice contact cu vreun mediu cu
radioactivitate crescuta.

ETAPELE CRESTERII SI DEZVOLTARII


-

I. perioada intrauterina :

a)- perioada embrionara ( 1-3 luni).


b)-perioada fetala . De la varsta de 3 luni, cu organele deja formate, fatul isi continua
dezvoltarea crescand rapid de la o luna la alta.Lungimea se determina pana la varsta de 5
luni prin formula :
Lungimea = ( varsta de viata intrauterina)2 - ceea ce inseamna ca un fat de
varsta intrauterina de 5 luni va avea 25 cm.
De la varsta de 6 luni formula devine :
Lungimea = 5 luna de viata intrauterina- ceea ce inseamna ca un fat de 10 luni
( deci la termenul de nastere) are lungimea de 50 cm.

Durata totala a sarcinii normale ( perioada de gestatie) este de 280 zile adica 40 de
saptamani sau 10 luni.Eliminarea produsului de conceptie ( a embrionului sau a fatului )
inainte de 6 luni de viata intrauterina se considera avort, cu fat potential
neviabil.Nasterile intre 28-37 saptamani se considera premature , iar nou nascutul este
prematur si are greutatea egala sau sub 2500g si lungimea egala sau sub 47 cm.
-

II. Perioada nou-nascut: 0- 30 zile. Creste in prima luna cu aproximativ 4 cm. La


10 zile atinge greutatea de la nastere deoarece in primele 4-5 zile are loc o scadere
fiziologica.

La sfarsitul lunii prezinta o crestere a greutatii cu aproximativ 750 g.Sunt prezente


reflexele arhaice (Reflexele neonatale sau reflexele arhaice se dezvolta in timpul vietii
intrauterine, aceste reflexe sunt involuntare si sunt esentiale pentru supravietuirea nou
nascutului adica reflexul de deglutitie, de supt,de orientare,Moro- reflexul de
imbratisare, de apucare, de extensie a capului). Plansul este un mijloc de
comunicare(disconfort,foame,sete).
-

III. Perioada sugar 1- 12 luni . Se produce o crestere fizica, cognitiva (dezvoltarea


cognitiva: aceasta reprezinta un proces prin care nou nascutii isi dezvolta abilitatile
de invatare si memorare) si psihosociala.

IV. Perioada copil mic 1-3 ani. Lungimea de la nastere se dubleaza la 4-5 ani , se
imbunatateste vocabularul, prezinta mobilitate crescuta.

V. Scolar 6- 14 ani. Apare dentitia definitiva,au loc transformari


comportamentale,intelectuale si de personalitate.

Anexa 2 : Evaluarea performantei elevilor


Fisa de lucru individuala: puericultura, pediatrie si nursing specific
-

care sunt etapele de crestere si dezvoltare

ce intelegeti prin dezvoltare psihomotorie

S-ar putea să vă placă și