Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Contabilitate Manageriala
Contabilitate Manageriala
CONTABILITATE MANAGERIAL
GALAI
2010
CUPRINS
CAPITOLUL II
CALCULAIA COSTURILOR DE PRODUCIE --------------------------17
2.1 Organizarea calculaiei costurilor ------------------------------------------------------------17
2.2 Procedee de calculaie a costurilor------------------------------------------------------------19
2.3 Costul marginal i costul subactivitii ------------------------------------------------------44
CAPITOLUL III
CONTABILITATEA OPERAIUNILOR INTERNE DE GESTIUNE --53
3.1 Sistemul de conturi interne de gestiune------------------------------------------------------53
3.2 Metode de calculaie a costurilor--------------------------------------------------------------60
3.2.1 Metode clasice de tip absorbant------------------------------------------------------------61
CAPITOLUL IV
METODE MODERNE DE CALCULAIE A COSTURILOR ............115
4.1 Metode moderne de tip absorbant ..............................................................................116
4.1.1 Metoda tarif-or-main (THM).............................................................................116
4.1.2 Metoda standard-cost..............................................................................................128
4.1.3 Metoda G.P. (Georges Perrin) ................................................................................137
4.1.4 Metoda PERT COST ...........................................................................................143
4.1.5 Alte metode moderne de tip absorbant ...................................................................154
4.2 Metode moderne de tip parial....................................................................................158
4.2.1 Metoda direct-costing .............................................................................................158
4.2.2 Metoda costurilor directe........................................................................................166
CAPITOLUL V
BUGETUL DE VENITURI I CHELTUIELI .....................................169
5.1 Rolul i importana bugetului n cadrul ntreprinderii.............................................170
5.2 Clasificarea i elaborarea bugetelor ...........................................................................171
5.3 Coninutul i structura Bugetului de Venituri i Cheltuieli......................................181
CAPITOLUL VI
PARTICULARITI ALE CONTABILITII DE GESTIUNE
N RAMURILE NEINDUSTRIALE ...................................................218
6.1. Contabilitatea de gestiune n comer i turism..........................................................218
6.1.1 Contabilitatea de gestiune n comerul cu ridicata ..................................................222
6.1.2 Contabilitatea de gestiune n comerul cu amnuntul .............................................246
6.1.3 Contabilitatea de gestiune n alimentaia public ...................................................254
6.1.4 Contabilitatea de gestiune n comerul exterior ......................................................259
6.1.5 Contabilitatea de gestiune n turism........................................................................293
6.2 Contabilitatea de gestiune n agricultur ...................................................................297
6.3 Contabilitatea de gestiune n construcii ....................................................................304
BIBLIOGRAFIE ...............................................................................342
CUVNT NAINTE
CAPITOLUL I
INTRODUCERE N CONTABILITATEA DE GESTIUNE
Operaiunile economico-financiare ce au loc n cadrul societii comerciale
se nregistreaz n contabilitatea financiar i ajung n final sub form de informaii
n documentele de sintez i raportare (bilanul contabil).
Dar, necesitatea informaiilor utile n luarea deciziilor, manifestat att de
teri (furnizori, clieni, bnci, fisc etc.) ct i de propria conducere, a impus
organizarea evidenei contabile a societii comerciale n dou circuite paralele:
contabilitate financiar (general) i contabilitate de gestiune (analitic).
11
Ct 1 Ct 0
Ct 1
100 100
100 100
Ct 0
Ct 0
, unde:
sau I V =
IV =
Q1
Q1 Q 0
100 100
100 100
Q0
Q0
Ct1, Ct0 = cheltuieli totale n perioada curent i perioada de baz;
Q1, Q0 = volumul fizic al produciei n perioada curent i perioada de baz.
Analiznd cheltuielile fixe i variabile prin prisma Indicelui de variabilitate,
avem:
Cheltuielile fixe au indice de variabilitate , ele fiind influenate nu
de modificarea volumului produciei, ci de capacitatea de producie care se poate
schimba n timp.
n acest sens ele se mpart n dou subgrupe:
a) Cheltuieli fixe propriu-zise, care rmn constante indiferent de
mrimea capacitii de producie.
Exemplu: Cheltuieli potale, cheltuieli cu impozite i taxe locale, cheltuieli
cu asigurri, cheltuieli cu amortizri etc.
b) Cheltuieli relativ fixe, care manifest o anumit sensibilitate fa de
modificarea capacitii de producie.
Exemplu: Cheltuieli cu salariile personalului TESA, personalului de
ntreinere, cheltuieli cu rechizite etc.
Calculnd ponderea cheltuielilor fixe (CF) n total cheltuieli (CT) obinem
CF
100 , care trebuie s aib valori ct
un indicator numit grad de rigiditate G r =
CT
mai sczute pentru a indica o situaie pozitiv.
Cheltuielile variabile au indice de variabilitate , ele fiind
influenate de modificarea volumului produciei.
Dup mrimea indicelui de variabilitate, se mpart n urmtoarele subgrupe:
a) Cheltuieli variabile proporionale, a cror mrime se modific
proporional cu volumul fizic al produciei. ntruct modificarea cheltuielilor este
egal cu modificarea volumului fizic al produciei, IV = 1 (Exemplu: Cheltuieli cu
materii prime, materiale, salarii directe, cote directe etc.).
La nivelul unitii de produs, cheltuielile rmn neschimbate.
Exemplu: Pentru dou perioade de gestiune cunoatem datele:
Indicatori
Perioada de baz (0) Perioada curent (1)
- cheltuieli cu materii prime (lei)
100.000.000
110.000.000
- producie fizic (buc.)
5.000
5.500
110.000.000
100 100
10
=
=1
I V = 100.000.000
5.500
10
100 100
5.000
12
100.000.000 lei
= 20.000 lei buc.
5.000 buc.
Indicatori
Perioada de baz (0) Perioada curent (1)
- cheltuieli cu salarii
60.000.000
64.800.000
muncitori auxiliari (lei)
- producie fizic (kw.)
10.000
12.000
13
64.800.000
100 100
8
I V = 60.000.000
=
= 0,4
12.000
20
100 100
10.000
La nivel de produs avem:
- cheltuieli cu salarii muncitori
auxiliari n perioada de baz
60.000.000 lei
= 6.000 lei kw
10.000 kw.
- cheltuieli cu salarii muncitori
64.800.000 lei
= 5.400 lei kw
=
auxiliari n perioada curent
12.000 kw.
(cheltuielile unitare n perioada sunt curent mai mici dect cheltuielile unitare n
perioada de baz).
Cu ajutorul indicelui de degresiune se mai pot calcula doi indicatori
importani n analiza cheltuielilor degresive i anume:
Creterea procentual a cheltuielilor degresive:
I (Q Q 0 )
0,4(12.000 10.000)
100 =
100 = 8%
P(%) = V 1
Q0
10.000
Deci, cheltuielile degresive au crescut n perioada curent fa de perioada
de baz cu 8% (P se determin nmulind IV cu ritmul de cretere al volumului
produciei: 20% 0,4 = 8%).
Efectul degresiunii asupra profitului:
Q
12.000
1(1 0,4 ) = 7.200.000 lei
E d = C d 0 1 1(1 I V ) = 60.000.000
10.000
Q0
14
i servicii, destinate vnzrii ctre teri. Obinerea produciei de baz are loc n
seciile de producie principale, numite secii de baz. n contabilitatea de gestiune
ele se numesc centre principale de costuri.
Producia auxiliar este producia ajuttoare ce asigur
b)
desfurarea normal a produciei de baz. Ea se desfoar n secii auxiliare
(Exemplu: central electric, central de ap, abur, atelier de ntreinere i reparaii
etc.) i are ca obiect fabricarea de produse secundare. n contabilitatea de gestiune,
aceste secii se numesc centre secundare de costuri.
Atunci cnd depete necesarul pentru consumul intern al produciei de
baz, producia auxiliar poate fi vndut terilor (ap, abur, energie electric,
termic, reparaii etc.).
Producia anex nu are legtur cu activitatea de baz a
c)
ntreprinderii, avnd drept scop satisfacerea unor nevoi social-culturale ale
angajailor. Ea se obine n locuri neindustriale, numite secii anex (club, cantin,
cre etc.). n contabilitatea de gestiune ele se numesc centre secundare de costuri.
Administrarea i conducerea produciei din seciile de baz, auxiliare i
anexe se realizeaz prin intermediul sectorului administrativ i de conducere, care
constituie n contabilitatea de gestiune un centru distinct de costuri.
Clasificarea produciei are un rol esenial n contabilitatea de gestiune,
deoarece delimitarea i nregistrarea cheltuielilor se face pe secii, pe ateliere i
pe produse, distinct, n funcie de felul activitii.
16
CAPITOLUL II
CALCULAIA COSTURILOR DE PRODUCIE
2.1 Organizarea calculaiei costurilor
Calculaia costurilor se bazeaz pe urmtoarele principii:
a) Determinarea obiectului calculaiei se face n funcie de specificul
activitii i de metoda de calculaie aplicat.
Exemplu: n sectorul aprovizionare, obiectul calculaiei l constituie materia
prim; n sectorul producie, obiectul calculaiei l constituie producia global, faza
de fabricaie, comanda de fabricaie, produsul finit, lucrarea executat etc.
8.000.000 lei
(cheltuielile cu amortizarea)
Cotele de cheltuieli cu energia repartizate pe secii vor fi:
24.480.000 lei
(cheltuielile cu energia electric)
a.3) Varianta coeficienilor selectivi se utilizeaz cnd produsele parcurg
numai anumite faze de prelucrare (trec prin anumite secii), calculnd coeficieni de
suplimentare selectivi, numai pentru seciile prin care trec produsele, n funcie de o
singur baz de repartizare.
Exemplu: Pentru o perioad de gestiune se cunosc cheltuielile cu
ntreinerea i funcionarea utilajelor n valoare de 57.500.000 lei, din care pe cele
trei secii productive: SI = 20.500.000 lei; SII = 14.000.000 lei; SIII = 23.000.000 lei.
Cheltuielile se repartizeaz pe cele trei produse fabricate A, B, C, care
parcurg urmtorul traseu:
A: SI SII
B: SI SII SIII
C: SI SIII
Baza de repartizare o constituie numrul orelor de funcionare a utilajelor
astfel:
A = 7.000 ore
A =
A = 9.000 ore
14.000.000
= 1.400
7.000 + 3.000
Cotele de cheltuieli pentru produsele ce trec prin SII:
A: 7.000 1.400 = 9.800.000 lei
B: 3.000 1.400 = 4.200.000 lei
14.000.000 lei (cheltuieli cu ntreinerea i funcionarea
utilajelor aferente seciei II)
23.000.000
SIII: k SIII =
= 2.875
4.500 + 3.500
Cotele de cheltuieli pentru produsele ce trec prin SIII:
B: 4.500 2.875 = 12.937.500 lei
C: 3.500 2.875 = 10.062.500 lei
23.000.000 lei (cheltuieli cu ntreinerea i funcionarea
utilajelor aferente seciei III)
Pentru a determina cheltuielile repartizate pe fiecare produs, nsumm
cotele determinate mai sus:
A = 9.225.000 lei (SI) + 9.800.000 lei (SII) = 19.025.000 lei
B = 6.150.000 lei (SI) + 4.200.000 lei (SII) + 12.937.500 lei (SIII) = 23.287.500 lei
C = 5.125.000 lei (SI) + 10.026.500 lei (SIII) = 15.187.500 lei
SII: k SII =
Determinm g =
BR
BR
A: g A =
500.000.000
= 0,5(50%)
500.000.000 + 300.000.000 + 200.000.000
B: g B =
300.000.000
= 0,3(30%)
500.000.000 + 300.000.000 + 200.000.000
C: g C =
200.000.000
= 0,2(20%)
500.000.000 + 300.000.000 + 200.000.000
23
i =1
Ch
i =1
X Y
i
cv u =
i =1
n
, unde i = 1, n (lunile);
X i2
i =1
totale:
CVi = cvu Qi, unde Qi = producia lunii;
- pe baza cheltuielilor totale date i a cheltuielilor variabile, determinm
cheltuielile fixe, care se menin constante n fiecare lun:
24
CF = Chi CVi
Exemplu: Pentru o secie de producie cunoatem urmtoarele date pe patru
perioade de gestiune:
Luna
4.600.000 115.000
25
Vom avea:
4.600.000 mii lei
= 40.000 lei / t
cv u =
115.000 t
Lunar, determinm cheltuielile variabile totale i prin diferen fa de
cheltuielile totale, cheltuielile fixe:
iulie:
CViulie
= 5.100 t 40.000 lei/t = 204.000 mii lei
CF
= 454.000 204.000 = 250.000 mii lei
august:
CVaugust
= 4.900 t 40.000 lei/t = 196.000 mii lei
CF
= 446.000 196.000 = 250.000 mii lei
septembrie: CV septembrie = 4.750 t 40.000 lei/t = 190.000 mii lei
CF
= 440.000 190.000 = 250.000 mii lei
octombrie: CV octombrie = 4.650 t 40.000 lei/t = 186.000 mii lei
CF
= 436.000 186.000 = 250.000 mii lei
Previzionm cheltuielile pentru luna noiembrie:
CVnoiembrie = Qprogramat cvu = 6.000 t 40.000 lei/t = 240.000 mii lei
CF = 250.000 mii lei (se menin constante)
Chnoiembrie = CV + CF = 240.000 + 250.000 = 490.000 mii lei (se mai numesc i
cheltuieli bugetate)
b) Procedeul punctelor de maxim i minim
Conduce la aceleai rezultate ca i procedeul celor mai mici ptrate, cu un
volum de calcule mai redus.
Etapele de calcul sunt urmtoarele:
- determinm cheltuielile variabile unitare conform relaiei:
Ch max Ch min
cv u =
Q max Q min
- determinm cheltuielile variabile totale:
CVi = Qi cvu
- determinm cheltuielile fixe care se menin constante n fiecare lun:
CF = Chi -CVi
Exemplu: Pe modelul precedent, aplicm acest procedeu:
Avem: Chmax = 454.000 mii lei n luna iulie
Chmin = 436.000 mii lei n luna octombrie
Qmax = 5.100 t n luna iulie
Qmin
= 4.650 t n luna octombrie
454.000 436.000
Determinm cv u =
= 40.000 lei / t
5.100 4.650
Lunar vom avea:
iulie:
CViulie
= 5.100 t 40.000 lei/t = 204.000 mii lei
CF
= 454.000 204.000 = 250.000 mii lei
august:
CVaugust
= 4.900 t 40.000 lei/t = 196.000 mii lei
CF
= 446.000 196.000 = 250.000 mii lei
septembrie: CV septembrie = 4.750 t 40.000 lei/t = 190.000 mii lei
CF
= 440.000 190.000 = 250.000 mii lei
26
Marimea parametrului
produsului de baz
- indici calculai ca raport invers: I e =
Marimea parametrului produsului i
Alegerea modului de calcul pentru indicii de echivalen (direct sau invers)
se face n funcie de raportul n care se afl parametrul ales cu cheltuiala respectiv.
Exemplu: Cu ct produsul are dimensiuni mai mici, cu att cheltuielile
materiale vor fi mai mici (n raport direct) dar cheltuielile cu manopera vor fi mai
mari (raport invers).
Dup numrul parametrilor considerai, avem:
- indici simpli, calculai pe baza unui singur parametru;
- indici compui, calculai pe baza a doi sau mai muli parametri;
- indici agregai, calculai sub forma seriilor de indici.
Parametrii alei pentru a caracteriza produsele respective pot fi:
economici: valoarea materiei prime, valoarea manoperei directe, total
cheltuieli directe etc.;
tehnici: densitate, putere caloric, timp de prelucrare, consum specific
de materie prim etc.
Vom prezenta n continuare cte un exemplu pentru fiecare tip de indici:
1) Exemplu de indici simpli calculai ca raport direct
O societate comercial realizeaz trei produse A, B, C, n urmtoarele
cantiti: A = 10.000 buc.; B = 20.000 buc. i C = 25.000 buc.
Cheltuielile de producie se ridic la 165.000.000 lei.
S se determine costul unitar pe fiecare produs, tiind c produsul de baz
este C, iar parametrul ales pentru calcul este consumul specific de materie prim pe
produs, cu urmtoarele valori: A = 5 kg/buc; B = 4kg/buc; C = 8kg/buc.
Determinm indicii de echivalen pentru fiecare produs ca raport
direct, deoarece ntre mrimea parametrului consum specific de materie prim i
cheltuielile efectuate exist un raport direct proporional.
5
A: Ie A = = 0,625
8
4
B: Ie B = = 0,5
8
8
C: Ie C = = 1 (produsul de baz are ntotdeauna Ie = 1)
8
29
0,9
450
0,8
350
0,7
250
A: cu m =
B: cu m
C: cu m
cu p =
821.100.000 lei
= 1.642 lei/kg
500.000 kg
36
Cheltuielile de
producie
(mii lei)
3.600.000
2.400.000
960.000
Secii consumatoare
Producie
obinut
Alte secii
120.000 kwh
600 t
96.000 m3
24 t
4.800 m3
21.600kwh
76.800 m3
12.000 kwh
54 t
86.400kwh
522 t
14.400 m3
12.000
= 0,1
120.000
B: Secia B livreaz ctre A i C.
24
kA =
= 0,04
Vom avea:
600
54
kc =
= 0,09
600
C: Secia C livreaz ctre A i B.
4.800
kA =
= 0,05
Vom avea:
96.000
kC =
kB =
76.800
= 0,8
96.000
ITERAIA I
A
B
C
( de la A )
( de la A )
( de la B)
( de la C )
( de la A )
( de la B )
38
( de la C )
( de la A )
( de la B)
( de la C )
( de la A )
( de la B )
41
cheltuieli indirecte
= 3.344.000 lei
TOTAL = 11.952.000 lei
43
44
C t1 C t 0
unde:
Q1 Q 0
Q1 = cantitatea fabricat n noua serie (inclusiv ultimul lot)
Q0 = cantitatea fabricat n seria precedent
Costul marginal este costul diferenial pe unitatea de produs fabricat n
cadrul ultimului lot care se adaug sau se scade din seria iniial.
Exemplu: Avem dou serii succesive ale aceluiai produs A, prima de
4.000 buc. cu costuri totale de 20.000.000 lei i urmtoarea de 5.000 buc cu costuri
de 24.000.000 lei.
- lotul adugat = 5.000 buc 4.000 buc = 1.000 buc
- costul diferenial total = 24.000.000.000lei20.000.000lei=4.000.000lei
4.000.000 lei
= 4.000 lei / buc (care este i cost
- costul diferenial unitar =
1.000 buc
marginal)
El este diferit de costul mediu unitar:
20.000.000 lei
= 5.000 lei / buc
c0 =
4.000 buc
5
c1 =
24.000.000 lei
= 4.800 lei / buc
5.000 buc
- C m1 = 4.800 lei/buc
- C D1 = 4.000.000 lei
- c D1 = 4.000 lei/buc
Vom avea:
cost rezidual unitar = 4.800 4.000 = 800 lei/buc
cost rezidual total = 4.000 buc. 800 lei/buc = 3.200.000 lei
Comparnd costul marginal cu costul mediu pe unitatea de produs putem
analiza zona n care se afl ntreprinderea din punctul de vedere al evoluiei
costurilor.
Exemplu: Se cunosc datele:
180 73.800
410
46
3.400
170
Zona
degresiv
Zona
degresiv
5
6
7
8
240 97.920
260 109.200
280 126.000
300 150.000
408
420
450
500
7.000
350
9.920
13.280
16.800
24.000
496
664
840
1.200
Zona progresiv
400
Zona
proporional
220 88.000
Zona progresiv
Zona
proporional
Nr.
Costuri Cost mediu Cost diferenial Cost diferenial
Producia
lot
totale
unitar
total
unitar (marginal)
(buc.) (mii lei) (mii lei/buc)
(mii lei)
(mii lei/buc)
3
200 81.000
405
7.200
360
CV
cheltuieli variabile
+ CF
Ar
An
Csa = CF1
An
CIR
Observaie: El va include i pierderile din rebuturi datorate tehnologiei de
fabricaie.
Deci, costul subactivitii este generat de utilizarea necorespunztoare a
capacitii de producie.
Exemplu: Se cunosc datele referitoare la dou perioade de gestiune, pe
baza crora calculm: CIR, cheltuielile fixe imputate raional, costul subactivitii,
cheltuielile totale imputate raional i costul unitar n urma imputrii raionale.
Mai
Iunie
Nr.
Indicatori
Activitate
Activitate Activitate Activitate
crt
normal
real
normal
real
Producie fizic
1
800
920
800
720
(buc)
Cheltuieli variabile
2
16.000.000 18.400.000 16.000.000 14.400.000
(lei)
Cheltuieli fixe
3
16.000.000 16.000.000 16.000.000 16.000.000
(lei)
Cheltuieli totale (2+3)
4
32.000.000 34.400.000 32.000.000 30.400.000
(lei)
Cost unitar (lei/buc)
40.000
37.391,3
40.000
42.222,2
din care:
5
- variabil
20.000
20.000
20.000
20.000
- fix
20.000
17.391,3
20.000
22.222,2
Ar
920
720
= 1,15
= 0,9
6 CIR =
An
800
800
16.000.000 1,15 =
16.000.000 0,9 =
7 CFi = CFr CIR
= 18.400.000
= 14.400.000
Ar
16.000.00018.400.000= 16.000.00014.400.000=
8 Csa = CF1
= 2.400.000
= 1.600.000
An
Cheltuieli totale
34.400.000 + 2.400.000 = 30.400.000 1.600.000 =
9 imputate raional
= 36.800.000
= 28.800.000
(lei)
Cost unitar rezultat n
36.800.000
30.400.000
= 40.000
= 40.000
10 urma imputrii raionale
920
720
(lie/buc)
49
Aa cum se observ din tabel, situaia celor dou perioade de gestiune este
urmtoarea:
- n luna mai: Ar > An, genernd cheltuieli variabile reale mai mari dect
cele normale i cheltuieli fixe unitare mai mici dect cele normale Total cheltuieli
reale > Total cheltuieli normale (n condiiile n care cheltuielile fixe totale se
menin constante).
CIR este supraunitar, genernd cheltuieli fixe imputate raional mai mari
dect cele normale costul subactivitii este negativ (capacitatea de
producie a fost utilizat peste limitele normale)
cheltuielile totale imputate raional sunt mai mari dect cele reale cu
suma reprezentnd costul subactivitii
costul unilateral real al produsului este mai mic dect costul normal,
datorit influenei costului subactivitii, n schimb costul unitar ca
urmare a imputrii raionale a fost adus la nivelul celui normal (40.000
lei/buc)
- n luna iunie Ar < An, genernd cheltuieli variabile reale mai mici dect
cele normale i cheltuieli fixe unitare mai mari dect cele normale Total cheltuieli
reale < Total cheltuieli normale ( n condiiile n care cheltuielile fixe totale se
menin contante).
CIR este subunitar, genernd cheltuieli fixe imputate raional mai mici
dect cele normale costul subactivitii este pozitiv (capacitatea de
producie a fost utilizat sub limitele normale);
cheltuielile totale imputate raional sunt mai mici dect cele reale cu
suma reprezentnd costul subactivitii;
costul unilateral real al produsului este mai mare dect costul normal,
datorit influenei costului subactivitii, n schimb costul unitar ca
urmare a imputrii raionale a fost adus la nivelul celui normal (40.000
lei/buc).
Observaie: n contabilitatea de gestiune, costul subactivitii considerat
parte component a cheltuielilor indirecte (de secie), se deconteaz la sfritul lunii
prin contul 902 Decontri interne privind producia obinut. Vom avea pentru
luna iunie (deoarece n mai costul a fost negativ, neavnd o utilizare ineficient a
capacitii de producie):
902
=
923 (Cheltuieli indirecte de producie) 1.600.000
902/costul subactivitii
i respectiv nchiderea contului 902:
901(Decontri interne privind cheltuielile)=
902
1.600.000
902/costul subactivitii
Avantajele metodei imputrii raionale sunt:
- permite evitarea variaiilor costurilor de producie ca urmare a includerii
cheltuielilor fixe;
- permite determinarea costurilor reale, n vederea fixrii preurilor de
vnzare ale produselor;
- costul subactivitii (diferena de imputare raional) ajut la aprecierea
gradului de exploatare a capacitii de producie;
50
REZUMAT
Contabilitatea de gestiune reprezint un circuit paralel cu contabilitatea
financiar, avnd drept scop furnizarea de informaii cu caracter intern, necesare
conducerii societii comerciale.
Obiectivul principal al contabilitii de gestiune l constituie calculaia
costurilor i controlul activitii prin intermediul costurilor.
Costurile de producie se formeaz din totalitatea cheltuielilor efectuate
pentru realizarea produselor. Aceste cheltuieli se clasific dup criterii multiple,
dintre care deosebit de importante sunt: comportamentul fa de modificarea
volumului produciei (variabile i fixe) i modul de includere n costul produciei
(directe i indirecte).
Pe parcursul creterii gradului de ocupare a capacitii de producie,
costurile trec succesiv prin zona degresiv, proporional i progresiv.
Calculaia costurilor de producie se desfoar pe baza unor principii ce
asigur reflectarea corect n contabilitate a tuturor cheltuielilor efectuate avnd n
vedere: felul activitii, timpul, locul etc.
Exist mai multe tipuri de calculaii, unele cu caracter previzional, altele cu
caracter postoperativ.
Contabilitatea de gestiune utilizeaz mai multe procedee de calculaie a
costurilor n funcie de diversitatea condiiilor de tehnologie i organizare a
produciei. Exist astfel, urmtoarele categorii de procedee:
- procedee de delimitare a cheltuielilor pe purttori i sectoare;
- procedee de repartizare a cheltuielilor indirecte;
- procedee de separare a cheltuielilor n variabile i fixe;
- procedee de determinare a costurilor unitare;
- procedee de evaluare i calcul a costului produciei de fabricaie
interdependent.
TESTE-GRIL
1. Pentru dou perioade de gestiune se cunosc datele:
Ct1 = 30.000.000 lei; Ct0 = 20.000.000 lei
Q1 = 39.000 buc; Q0 = 30.000 buc
Indicele de variabilitate va avea urmtoarele valori:
a) 1,66 cheltuieli regresive
b) 1,66 cheltuieli progresive
51
CAPITOLUL III
CONTABILITATEA OPERAIUNILOR INTERNE DE
GESTIUNE
Cnd spunem operaiuni interne de gestiune ne referim la producia
realizat i la cheltuielile efectuate cu aceast ocazie. Este evident c, nu putem
determina cheltuielile pe locuri de efectuare, abaterile de pre i, n final, costul de
producie unitar al produselor, dect dac toate sumele aferente sunt nregistrate n
contabilitate.
n acest capitol vom prezenta modul de nregistrare a operaiunilor privind:
colectarea cheltuielilor, realizarea produciei finite i n curs de execuie i calculul
abaterilor n conturile de gestiune, precum i metodele de calculaie a costurilor
produselor.
= 901
921
922
923
924
925
921 = %
922
923
924
925
cu =
Total cheltuieli
Q
diferenele de pre
favorabile n rou
nefavorabile n negru
Luna se nchide cu dou conturi nesoldate: contul 901 (SfC) i 933 (SfD) din
operaiunile 1) i respectiv 4) la valoarea produciei neterminate.
8) La nceputul lunii urmtoare, vom avea reluarea produciei neterminate.
59
62
90.000.000
48.325.000
4.000.000
21.300.000
16.075.000
300.000
100.000.000
Nu detaliem pe analitice.
3) La sfritul lunii, nregistrm decontarea cheltuielilor activitii auxiliare,
indirecte, generale i de desfacere asupra cheltuielilor directe (nchidem conturile
922; 923; 924; 925).
921 = %
922
923
924
925
41.675.000
4.000.000
21.300.000
16.075.000
300.000
4.000.000
86.000.000
(90.000.000
total cheltuieli
4.000.000)
producie neterminat
cu =
14.000.000
86.000.000
100.000.000
14.000.000
921
C D
48.325.000
4.000.000
41.675.000
86.000.000
TSD=90.000.000 TSC=90.000.000
D
923
C
21.300.000
21.300.000
925
300.000
922
4.000.000
300.000
64
C
4.000.000
924
C
16.075.000
16.075.000
901
86.000.000
C
90.000.000
SfC = 4.000.000
931
C
100.000.000 100.000.000
933
4.000.000
SfD = 4.000.000
902
86.000.000
100.000.000
14.000.000
TSD=86.000.000 TSC =86.000.000
D
903
C
14.000.000
14.000.000
Se observ c cele dou conturi 901 i 933 rmn cu sold de 4.000.000 lei
(valoarea produciei neterminate la cost efectiv).
8) La nceputul lunii urmtoare, relum producia neterminat:
921 = 933
4.000.000
Contul 933 se soldeaz, avnd sold debitor din luna precedent de 4.000.000
lei.
9) Presupunem c nregistrm cheltuielile directe aferente lunii de
56.000.000 lei (din care: materii prime = 30 mil.; salarii = 10 mil.; cote salarii =
3.325.000; amortizri = 12.675.000.
921 = 901
56.000.000
931 = 902
50.000.000
60.000.000
10.000.000
60.000.000
50.000.000
10.000.000
65
901
C D
933
SiC = 4.000.000 SiD = 4.000.000
60.000.000
56.000.000
TSD=60.000.000 TSC=60.000.000
C
4.000.000
921
C D
4.000.000
60.000.000
56.000.000
TSD=60.000.000 TSC=60.000.000
931
50.000.000
50.000.000
903
10.000.000
10.000.000
902
60.000.000
C D
50.000.000
10.000.000
TSD=60.000.000 TSC=60.000.000
922
923
924
925
90.000.000
48.325.000
35.000.000
10.000.000
3.325.000
4.000.000
4.000.000
21.300.000
3.300.000
8.000.000
10.000.000
16.075.000
2.000.000
5.000.000
5.000.000
1.662.500
2.412.500
300.000
300.000
=
= 4.000.000
= 5.000.000
= 1.662.500
= 5.300.000
= 8.000.000
= 15.000.000
= 2.712.500
%
922
922.0
923
923.0
923.1
923.2
924
924.0
924.1
924.2
924.3
924.4
925
925.0
41.675.000
4.000.000
=
4.000.000
21.300.000
= 3.300.000
= 8.000.000
= 10.000.000
16.075.000
=
=
=
=
=
2.000.000
5.000.000
5.000.000
1.662.500
2.412.500
300.000
300.000
4.000.000
933 = 921
921.0 = 2.000.000
921.4 = 2.000.000
67
86.000.000
= 37.000.000
= 15.000.000
= 4.987.500
= 5.300.000
= 6.000.000
= 15.000.000
= 2.712.500
(39.000.000 2.000.000)
(8.000.000 2.000.000)
= 933 4.000.000
921
921.0 = 2.000.000
921.4 = 2.000.000
Operaia IX. Colectarea cheltuielilor directe aferente lunii curente
921
921.0
921.1
921.2
921.5
= 901 56.000.000
= 30.000.000
= 10.000.000
= 3.325.000
= 12.675.000
60.000.000
902 = 921
921.0 = 32.000.000
30.000.000+2.000.000 (p. neterm.)
921.1 = 10.000.000
10.000.000
921.2 = 3.325.000
921.4 = 2.000.000
+ 2.000.000 (p. neterm.)
921.5 = 12.675.000
Restul formulelor nu suport modificri, prin urmare sunt identice cu
problema precedent.
Evidenierea cheltuielilor n structura pe elemente primare, n pofida unor
nregistrri mai ample, prezint avantajul urmririi fiecrui tip de cheltuial n parte.
Cunoscnd evoluia fiecrei cheltuieli, se pot adopta msurile adecvate
pentru perioadele de gestiune urmtoare.
Sistematic, situaia n conturile de calculaie este urmtoarea:
D
921.0
C
35.000.000
2.000.000
4.000.000
37.000.000
68
921.1
C
10.000.000
15.000.000
5.000.000
921.2
C
3.325.000
4.987.500
1.662.500
921.3
C
5.300.000
5.300.000
921.4
C
8.000.000
2.000.000
6.000.000
921.5
C
15.000.000
15.000.000
921.6
C
2.712.500
2.712.500
922.0
C
4.000.000
4.000.000
923.0
C
3.300.000
3.300.000
923.1
C
8.000.000
8.000.000
923.2
C
10.000.000
10.000.000
924.0
C
2.000.000
2.000.000
924.1
C
5.000.000
5.000.000
924.2
C
5.000.000
5.000.000
924.3
C
1.662.500
1.662.500
924.4
C
2.412.500
2.412.500
925.0
300.000
C
300.000
cheltuieli
aferente lunii
Din enun, avem cheltuielile deja repartizate pe faze i pe produse, din luna
anterioar:
Faza I
Faza II
Elemente de cheltuieli
Produs A Produs B Produs A Produs B
1. Materii prime i materiale
3.000.000 5.000.000
2. Reparaii utilaje
1.000.000 1.000.000
TOTAL CHELTUIELI
aferente produciei neterminate 3.000.000 5.000.000 1.000.000 1.000.000
la nceputul lunii
921
921/I/A
921/I/B
921/II/A
921/II/B
= 922
= 3.000.000
= 5.000.000
= 1.000.000
= 1.000.000
10.000.000
2. Salarii directe
4.000.000 2.000.000 3.000.000 1.000.000
3. Cote directe (33,25%)
1.330.000
665.000
997.500
332.500
4. Reparaii*
1.000.000
333.300
500.000
166.700
TOTAL CHELTUIELI
18.330.000 10.998.300 4.497.500 1.499.200
DIRECTE
* Cheltuielile cu reparaiile s-au determinat pe faze i pe produse, n raport
cu numrul orelor de funcionare a utilajelor astfel:
Total cheltuieli = 2.000.000 lei
Total ore de funcionare (I + II) = 400 + 200 = 600 ore
2.000.000 lei
Cheltuieli orare =
= 3.333 lei / or
600 ore
Faza I: 400 ore 3.333 lei/or = 1.333.300 lei, din care:
A: 300 ore 3.333 lei/or = 1.000.000 lei
B: 100 ore 3.333 lei/or = 333.300 lei
Faza II: 200 ore 3.333 lei/or = 666.700 lei, din care:
A = 150 ore 3.333 lei/or = 500.000 lei
B = 50 ore 3.333 lei/or = 166.700 lei
b) Cheltuielile indirecte identificate pe faze:
73
Elemente de cheltuieli
1. Amortizri utilaje
2. Salarii indirecte
3. Cote indirecte
TOTAL CHELTUIELI INDIRECTE
Faza I
Faza II
3.000.000 2.000.000
1.500.000 2.500.000
498.750
831.250
4.998.750 5.331.250
901
= 18.330.000
= 10.998.300
= 4.497.500
= 1.499.200
= 4.998.750
= 5.331.250
50.000.000
35.325.000
(Total cheltuieli)
(cheltuieli directe)
10.330.000
(cheltuieli indirecte)
4.345.000
(cheltuieli generale)
56.000.000
KS I =
Cheltuieli de repartizat
3.000.000
=
= 0,003
1.000.000.000
BR
2.100.000 lei
900.000 lei
3.000.000 lei
B:
625.000 33,25% =
207.812 lei
Elemente de cheltuieli
Faza I
Faza II
indirecte repartizate
A
B
A
B
1. Amortizri
2.100.000
900.000 1.340.000
660.000
2. Salarii indirecte
1.000.000
500.000 1.875.000
625.000
3. Cote indirecte
332.500
166.250
623.438
207.812
TOTAL CHELTUIELI
3.432.500 1.566.250 3.838.438 1.492.812
INDIRECTE REPARTIZATE
10.330.000
Faza I
Faza II
A
B
A
B
18.330.000 10.998.300 4.497.500 1.499.200
BR =
45.655.000 lei
4.345.000
KSg=
= 0,09517
45.655.000
Faza I: BRA I KSg = 21.762.500 0,09517 = 2.071.137 lei
BRB I KSg = 12.564.550 0,09517 =
1.195.768 lei
Faza II: BRA II KSg = 8.335.938 0,09517 =
BRB II KSg = 2.992.012 0,09517 =
Elemente de cheltuieli
generale de repartizat
1. Alte cheltuieli
793.331 lei
284.764 lei
2.420.000 lei
Faza I
Faza II
A
B
A
B
2.071.137 1.195.768 793.331 284.764
921
921/I/A
921/I/B
921/II/A
921/II/B
=
=
=
=
2.071.137
1.195.768
793.331
284.764
= 924 4.345.000
537.500 130.000
Elemente de cheltuieli
3.000.000
= 1.333.000
=
333.250
=
870.625
=
463.125
cheltuieli efectuate
n timpul lunii
Cheltuieli cu producia
Cheltuieli cu producia
Cheltuieli curente (+)
neterminat iniial (+)
neterminat final ()
A
B
A
B
A
B
1. Materii prime i
3.000.000 5.000.000 12.000.000 8.000.000
materiale
2. Salarii directe
4.000.000 2.000.000
3. Cote directe
1.330.000
665.000
4. Reparaii utilaje
1.000.000
333.300
5. Amortizare
2.100.000
900.000
repartizat
6. Salarii indirecte
1.000.000
500.000
repartizate
77
Cheltuieli cu
producia finit
A
B
800.000
400.000
1330.000
1.000.000
333.300
2.100.000
900.000
1.000.000
500.000
Elemente de
cheltuieli
7. Cote indirecte
repartizate
8. Alte cheltuieli
repartizate
TOTAL
Cheltuieli cu producia
Cheltuieli cu producia
Cheltuieli curente (+)
neterminat iniial (+)
neterminat final ()
A
B
A
B
A
B
332.5000
166.250
2.071.137 1.195.768
1.333.000
Cheltuieli cu
producia finit
A
B
332.500
166.250
2.071.137 1.195.768
Cheltuieli cu producia
Cheltuieli cu producia
Cheltuieli curente (+)
neterminat iniial (+)
neterminat final ()
A
B
A
B
A
B
1. Materii prime i
materiale
2. Salarii directe
3. Cote directe
repartizat
6. Salarii indirecte
repartizate
7. Cote indirecte
repartizate
8. Alte cheltuieli
repartizate
TOTAL
1.000.000 1.000.000
3.000.000 1.000.000
997.500 332.500
500.000 166.700
250.000
83.125
Cheltuieli cu
producia finit
A
B
1.500.000 1.166.700
1.340.000
660.000
1.340.000
660.000
1.875.000
625.000
1.875.000
625.000
623.438
207.812
623.438
207.812
793.331
284.764
537.500
130.000
255.831
154.764
9.129.269 3.276.776
870.625
57.000.000
78
18.427.068 lei
= 9.213,5 lei/buc
2.000 buc
Costul unitar aferent produselor pentru faza II va fi:
9.258.644 lei
c u A II =
= 9.258,6 lei/buc
1.000 buc
3.813.651 lei
c u B II =
= 1.906,8 lei/buc
2.000 buc
nsumnd costurile unitare pe cele 2 faze obinem costul efectiv pe fiecare
cu B I =
produs:
A
B
TOTAL
Valoare la pre
standard
(RC 902)
36.000.000
20.000.000
56.000.000
Valoare la cost
efectiv
(RD 902)
34.759.281
22.240.719
57.000.000
Diferen de pre
Favorabil Nefavorabil
1.240.719
2.240.719
1.000.000
1.000.000
36.000 lei/buc
1.241 lei/buc
= 34.759 lei/buc
(pre standard)
(abatere favorabil)
(cost efectiv)
2.240.719 lei
B:
= +1.120 lei/buc (nefavorabil)
2.000 buc
10.000 lei/buc +
1.120 lei/buc
= 11.120 lei/buc
(pre standard)
(abatere nefavorabil)
(cost efectiv)
VIII. Se nregistreaz decontarea produciei la pre standard i a diferenelor
de pre aferente (nchidem contul 931 Costul produciei obinute i 903 Decontri
interne privind diferenele de pre prin contul 901 Decontri interne privind
cheltuielile).
57.000.000 (valoarea produciei finite la cost efectiv)
901 = %
56.000.000 (valoarea produciei finite la pre standard)
931
931/A = 36.000.000
931/B = 20.000.000
1.000.000 (diferena de pre nefavorabil)
903
903/A = 1.240.719
903/B = 2.240.719
Sistematic, vom avea:
D
933
SiD = 10.000.000
C D
10.000.000
30.000.000
TSD=13.000.000 TSC=10.000.000
SfD = 3.000.000
901
C
SiC = 4.000.000
57.000.000
50.000.000
TSD=57.000.000 TSC=60.000.000
SfC = 3.000.000
921
C D
921/I/A
C
10.000.000
3.000.000
3.000.000
1.333.000
35.325.000
57.000.000
18.330.000
25.500.637
10.330.000
3.432.500
4.345.000
2.071.137
TSD=60.000.000 TSC=60.000.000 TSD=26.833.637 TSC=26.833.637
921/I/B
C D
921/II/A
C
5.000.000
333.250
1.000.000
870.625
10.998.300
18.427.068
4.497.500
9.258.644
1.566.250
3.838.438
1.195.768
793.331
TSD=18.760.318 TSC=18.760.318 TSD=10.129.269 TSC=10.129.269
80
921/II/B
C D
1.000.000
463.125
1.499.200
3.813.651
1.492.812
284.764
TSD=4.276.776 TSC=4.276.776
923
10.330.000
C
10.330.000
923/I
4.998.750
C D
4.998.750
923/II
5.331.250
5.331.250
924
4.345.000
C D
4.345.000
931
56.000.000
56.000.000
931/A
C D
36.000.000
36.000.000
902
57.000.000
C
56.000.000
1.000.000
TSD=57.000.000 TSC=57.000.000
902/B
22.240.719
C
20.000.000
2.240.719
TSD=22.240.719 TSC=22.240.719
903/A
1.240.719
C
1.240.719
931/B
C
20.000.000
20.000.000
902/A
34.759.281
36.000.000
1.240.719
TSD=34.759.281 TSC=34.759.281
903
1.000.000
903/B
2.240.719
C
1.000.000
C
2.240.719
81
ct. 923
923.0
923.1
923.2
=
=
=
Amortizri
Salarii indirecte
Cote indirecte
ct. 924
924.0
=
=
=
=
3.000.000
5.000.000
1.000.000
1.000.000
= 933
10.000.000
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
12.000.000
4.000.000
1.330.000
1.000.000
8.000.000
2.000.000
665.000
333.300
3.000.000
997.500
500.000
1.000.000
332.500
166.700
3.000.000
901
50.000.000
35.325.000
10.330.000
82
923.1/I
923.2/I
923.0/II
923.1/II
923.2/II
924
924.0
=
=
=
=
=
1.500.000
498.750
2.000.000
2.500.000
831.250
4.345.000
4.345.000
Operaia 4.
a) Repartizarea cheltuielilor indirecte asupra cheltuielilor directe:
921
921.1/I/A
921.2/I/A
921.4/I/A
921.1/I/B
921.2/I/B
921.4/I/B
921.1/II/A
921.2/II/A
921.4/II/A
921.1/II/B
921.2/II/B
921.4/II/B
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
1.000.000
332.500
2.100.000
500.000
166.250
900.000
1.875.000
623.438
1.340.000
625.000
207.812
660.000
= 923
923.0/I
923.1/I
923.2/I
923.0/II
923.1/II
923.2/II
= 3.000.000
= 1.500.000
=
498.750
= 2.000.000
= 2.500.000
=
831.250
10.330.000
=
=
=
=
2.071.137
1.195.768
793.331
284.764
= 924
4.345.000
924.0 = 4.345.000
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
800.000
400.000
133.000
200.000
100.000
33.250
250.000
83.125
537.500
250.000
83.125
130.000
83
3.000.000
=
=
34.759.281
22.240.719
= 921
921.0/I/A
921.1/I/A
921.2/I/A
921.3/I/A
921.4/I/A
921.5/I/A
921.0/I/B
921.1/I/B
921.2/I/B
921.3/I/B
921.4/I/B
921.5/I/B
921.1/II/A
921.2/II/A
921.3/II/A
921.4/II/A
921.5/II/A
921.1/II/B
921.2/II/B
921.3/II/B
921.4/II/B
921.5/II/B
= 14.200.000
= 4.600.000
= 1.529.500
= 1.000.000
2.100.000
2.071.137
12.800.000
2.400.000
=
798.000
=
333.300
=
900.000
= 1.195.768
= 4.625.000
= 1.537.813
= 1.500.000
= 1.340.000
=
255.831
1.375.000
457.187
1.166.700
660.000
154.764
57.000.000
921.0/I/A
C
3.000.000
800.000
12.000.000
14.200.000
921.0/I/B
C
5.000.000
200.000
8.000.000
12.800.000
921.1/I/A
C
4.000.000
400.000
1.000.000
4.600.000
921.1/I/B
C
2.000.000
100.000
500.000
2.400.000
921.1/II/A
C
3.000.000
250.000
1.875.000
4.625.000
921.1/II/B
C
1.000.000
250.000
625.000
1.375.000
84
921.2/I/A
C
1.330.000
133.000
332.500
1.529.500
921.2/I/B
C
665.000
33.250
166.250
798.000
921.2/II/A
C
997.500
83.125
623.438
1.537.813
921.2/II/B
C
332.500
83.125
207.812
457.187
921.3/I/A
C
1.000.000
1.000.000
921.3/I/B
C
333.300
333.300
921.3/II/A
C
1.000.000
1.500.000
500.000
921.3/II/B
C
1.000.000
1.166.700
166.700
921.4/I/A
C
2.100.000
2.100.000
921.4/I/B
C
900.000
900.000
921.4/II/A
C
1.340.000
1.340.000
921.4/II/B
C
660.000
660.000
921.5/I/A
C
2.071.137
2.071.137
921.5/I/B
C
1.195.768
1.195.768
921.5/II/A
C
793.331
537.500
255.831
921.5/II/B
C
284.764
130.000
154.764
923.0/I
C
3.000.000
3.000.000
923.1/I
C
1.500.000
1.500.000
923.0/II
C
2.000.000
2.000.000
923.2/I
498.750
C
498.750
85
923.1/II
C
2.500.000
2.500.000
D
923.2/II
831.250
C
831.250
924.0
C
4.345.000
4.345.000
86
=923
923/I = 4.998.750
923/II = 5.331.250
10.330.00
4.345.000
87
FAZA I
Elemente de cheltuieli
1. Materii prime i materiale
2. Salarii indirecte
3. Cote directe
4. Reparaii utilaje
5. Amortizare repartizat
6. Salarii indirecte repartizate
7. Cote indirecte repartizate
8. Alte cheltuieli repartizate
TOTAL
Deci avem
SA
12.000.000
4.000.000
1.330.000
1.000.000
2.100.000
1.000.000
332.500
2.071.137
23.833.637
SB
8.000.000
2.000.000
665.000
333.300
900.000
500.000
166.250
1.195.768
13.760.318
=902
37.593.955
902/SA = 23.833.637
902/SB = 13.760.318
23.833.637 lei
= 23.833,6 lei/buc
1.000 lei
13.760.318 lei
=
= 6.880,2 lei/buc
2.000 lei
C u SA =
C u SB
V.
nregistrm
decontarea
costului
mifabricatelor din faza I (ca i n cazul produselor):
902
902/SA = 23.833.637
902/SB = 13.760.318
efectiv
al
se
=921
37.593.955
921/I/SA = 23.833.637
921/I/SB = 13.760.318
=901
37.593.955
88
Cost efectiv
Cost efectiv aferent Cheltuieli aferente
aferent produselor
semifabricatelor
fazei II
finite
SA
SB
A
B
A
B
Elemente de
cheltuieli
1. Materii prime i
materiale
2. Salarii indirecte
3. Cote directe
4. Reparaii utilaje
5. Amortizare
repartizat
6. Salarii indirecte
repartizate
7. Cote indirecte
repartizate
8. Alte cheltuieli
repartizate
TOTAL
12.000.000 8.000.000
4.000.000
1.330.000
1.000.000
12.000.000 8.000.000
2.100.000
900.000
1.340.000
660.000
3.440.000 1.560.000
1.000.000
500.000
1.875.000
625.000
2.875.000 1.125.000
332.500
166.250
623.438
207.812
2.071.137
1.195.768
793.331
284.764
955.938
374.062
2.864.468 1.480.532
A = 32.962.906 lei
B = 17.037.094 lei, ambele avnd ncorporat
costul efectiv al semifabricatelor SA i SB, consumate n faza II pentru obinerea
celor 2 produse finite A i B.
902
902/A = 32.962.906
902/B = 17.037.094
=921
921/II/A = 32.962.906
921/II/B = 17.037.094
50.000.000
32.962.906 lei
= 32.963 lei/buc
1.000 lei
17.037.094 lei
=
= 8.518 lei/buc
2.000 lei
Cu A =
Cu B
A
B
TOTAL
Valoare la
pre standard
36.000.000
20.000.000
56.000.000
Valoare la
cost efectiv
32.962.906
17.037.094
50.000.000
89
Abatere
Favorabil
Nefavorabil
3.037.094
2.962.906
6.000.000
-
903
903/A = 3.037.094
903/B= 2.962.906
=902
902/A = 3.037.094
902/B = 2.962.906
6.000.000
931/A = 36.000.000
931/B = 20.000.000
931
931/SA = 23.833.637
931/SB = 13.760.318
903
903/A = 3.037.094
903/B = 2.962.906
Sistematic vom avea:
D
901
C
87.593.955
50.000.000
37.593.955
TSD=87.593.955 TSC=87.593.955
921
C
35.325.000
50.000.000
10.330.000
37.593.955
4.345.000
37.593.955
TSD=87.593.955 TSC=87.593.955
921/I/SA
C D
921/I/SB
C
18.330.000
23.833.637
10.998.300
13.760.318
3.432.500
1.566.250
2.071.137
1.195.768
TSD=23.833.637 TSC=23.833.637 TSD=13.760.318 TSC=13.760.318
90
921/II/A
C D
921/II/B
C
4.497.500
32.962.906
1.499.200
17.037.094
3.838.438
1.492.812
793.331
284.764
23.833.637
13.760.318
TSD=32.962.906 TSC= 32.962.906
TSD=17.037.094TSC= 17.037.094
D
923
10.330.000
923/II
5.331.250
C D
10.330.000
923/I
4.998.750
4.998.750
C D
5.331.250
924
4.345.000
4.345.000
931
C
56.000.000
56.000.000
37.593.955
37.593.955
TSD=93.593.955 TSC=93.593.955
C
20.000.000
C
36.000.000
32.962.906
3.037.094
TSD=32.962.906 TSC=32.962.906
931/B
20.000.000
902/A
931/A
36.000.000
C
36.000.000
902
50.000.000
37.593.955
56.000.000
6.000.000
37.593.955
TSD=87.593.955 TSC=87.593.955
902/B
20.000.000
17.037.094
2.962.906
TSD=17.037.094 TSC=17.037.094
903
6.000.000
C
6.000.000
903/B
2.962.906
C
2.962.906
91
903/A
3.037.094
C
3.037.094
931/SA
23.833.637
23.833.637
902/SA
23.833.637
931/SB
13.760.318
C
23.833.637
C
13.760.318
902/SB
13.760.318
C
13.760.318
= 901
92
50.000.000
35.325.000
921.1/II/B = 1.000.000
921.2/II/B =
332.500
921.3/II/B =
166.700
923
923.0/I = 3.000.000
923.1/I = 1.500.000
923.2/I = 498.750
923.0/II= 2.000.000
923.1/II= 2.500.000
923.2/II= 831.250
924
924.0 = 4.345.000
10.330.000
4.345.000
directe:
10.330.000
921
= 923
921.1/I/SA = 1.000.000
923.0/I = 3.000.000
921.2/I/SA = 332.500
923.1/I = 1.500.000
921.4/I/SA = 2.100.000
923.2/I = 498.750
921.1/I/SB= 500.000
923.0/II = 2.000.000
921.2/I/SB= 166.250
923.1/II = 2.500.000
921.4/I/SB= 900.000
923.2/II = 831.250
921.1/II/A = 1.875.000
921.2/II/A = 623.438
921.4/II/A = 1.340.000
921.1/II/B = 625.000
921.2/II/B = 207.812
921.4/II/B = 660.000
= 924
924.0 = 4.345.000
4.345.000
faza I:
902
902/SA = 23.833.637
902/SB = 13.760.318
= 921
921.0/I/SA = 12.000.000
921.1/I/SA = 5.000.000
921.2/I/SA = 1.662.500
921.3/I/SA = 1.000.000
921.4/I/SA = 2.100.000
93
37.593.955
921.5/I/SA =
921.0/I/SB =
921.1/I/SB =
921.2/I/SB =
921.3/I/SB =
921.4/I/SB =
921.5/I/SB =
2.071.137
8.000.000
2.500.000
831.250
333.300
900.000
1.195.768
= 901 37.593.955
a II-a:
902
902/A = 32.962.906
902/B = 17.037.094
50.000.000
= 921
921.0/II/A = 12.000.000
921.1/II/A = 9.875.000
921.2/II/A = 3.283.438
921.3/II/A = 1.500.000
921.4/II/A = 3.440.000
921.5/II/A = 2.864.468
921.0/II/B = 8.000.000
921.1/II/B = 4.125.000
921.2/II/B = 1.371.562
921.3/II/B =
500.000
921.4/II/B = 1.560.000
921.5/II/B = 1.480.532
94
921.0/I/SA
C
12.000.000
12.000.000
921.0/I/SB
C
8.000.000
8.000.000
921.0/II/A
C
12.000.000
12.000.000
921.0/II/B
C
8.000.000
8.000.000
921.1/I/SA
C
4.000.000
5.000.000
1.000.000
921.1/I/SB
C
2.000.000
2.500.000
500.000
921.1/II/A
C
3.000.000
9.875.000
1.875.000
5.000.000
921.1/II/B
C
1.000.000
4.125.000
625.000
2.500.000
921.2/I/SA
C
1.330.000
1.662.500
332.500
921.2/I/SB
C
665.000
831.250
166.250
921.2/II/A
C
997.500
3.283.438
623.438
1.662.500
921.2/II/B
C
332.500
1.371.562
207.812
831.250
921.3/I/SA
C
1.000.000
1.000.000
921.3/I/SB
C
333.300
333.300
921.3/II/A
C
500.000
1.500.000
1.000.000
921.3/II/B
C
166.700
500.000
333.300
921.4/I/SA
C
2.100.000
2.100.000
921.4/I/SB
C
900.000
900.000
95
921.4/II/A
C
1.340.000
3.440.000
2.100.000
921.4/II/B
C
660.000
1.560.000
900.000
921.5/I/SA
C
2.071.137
2.071.137
921.5/I/SB
C
1.195.768
1.195.768
921.5/II/A
C
793.331
2.864.468
2.071.137
921.5/II/B
C
284.764
1.480.532
1.195.768
923.0/I
C
3.000.000
3.000.000
923.1/I
C
1.500.000
1.500.000
C
498.750
923.0/II
C
2.000.000
2.000.000
923.1/II
C
2.500.000
2.500.000
923.2/I
498.750
923.2/II
831.250
C
831.250
924.0
C
4.345.000
4.345.000
cda. 1.000
191.250.000
200.000.000
66.500.000
457.750.000
= 901
%
921
921/1.000/A = 457.750.000
921/1.000/B = 233.250.000
923
924
cda. 1.100
100.000.000
100.000.000
33.250.000
233.250.000
800.000.000
100.000.000 lei
= 2.000
50.000 ore
Cotele de cheltuieli pe comenzi i produse vor fi:
cda. 1.000 (A) : BR1000 KS = 35.000 ore 2.000 = 70.000.000 lei
cda. 1.100 (B) : BR1100 KS = 15.000 ore 2.000 = 30.000.000 lei
100.000.000 lei
Reparaii utilaje = 30.000.000 lei (de repartizat)
baz de repartizare = salariile directe
BR = 200.000.000 (cda. 1.000) + 100.000.000 (cda. 1.100) =
Coeficient de suplimentare: K S =
300.000.000 lei
98
30.000.000
= 0,1
300.000.000
Cotele de cheltuieli pe comenzi i produse vor fi:
cda. 1.000 (A) : 200.000.000 0,1 = 20.000.000 lei
cda. 1.100 (B) : 100.000.000 0,1 = 10.000.000 lei
30.000.000 lei
KS =
cda. 1.000
(A)
70.000.000
20.000.000
90.000.000
cda. 1.100
(B)
30.000.000
10.000.000
40.000.000
130.000.000
=923
Elemente cheltuieli
cda. 1.100
(B)
233.250.000
40.000.000
273.250.000
99
921
921/1.000/A = 19.348.009
921/1.100/B= 9.651.991
29.000.000
=924
cda. 1.100
(B)
273.250.000
9.651.991
282.901.991
=921
902
902/1.000/A = 567.709.009
921/1.000/A = 567.098.009
902/1.100/B= 282.901.991
921/1.100/B = 282.901.991
850.000.000
Elemente cheltuieli
1. Cost de secie
2. Cote de cheltuieli generale repartizate
3. Cost de producie efectiv
Cu B =
Pre standard
1.000 (A)
1.100 (B)
TOTAL
500.000.000
300.000.000
800.000.000
Cost efectiv
567.098.009
282.901.991
850.000.000
Abatere
Favorabil
Nefavorabil
67.098.009
17.098.009
50.000.000
=902
902/1.000/A = 67.098.009
921/1.100/B = 17.098.009
A:
+ 67.098.009 lei
= +33.549 lei/buc
2.000 buc
50.000.000
17.098.009 lei
= 34.196 lei/buc
500 buc
600.000 34.196 = 565.804 lei/buc
B:
903/1.000/A = 67.098.009
903/1.100/B = 17.098.009
50.000.000 (Diferen
de
nefavorabil)
pre
Sistematic:
D
921
CD
921/1.000/A
C
691.000.000
850.000.000
457.750.000
567.098.009
130.000.000
90.000.000
29.000.000
19.348.009
TSD=850.000.000 TSC=850.000.000 TSD=567.098.009 TSC=567.098.009
921/1.100/B
C D
233.250.000
282.901.991
40.000.000
9.651.991
TSD=282.901.991TSC=282.901.991
D
923
130.000.000
D
C
130.000.000
901
850.000.000
850.000.000
924
29.000.000
29.000.000
931
C
800.000.000
800.000.000
931/1.000/A
C D
931/1.100/B
C
500.000.000
500.000.000
300.000.000
300.000.000
101
C D
902/1.000/A
C
800.000.000
567.098.009
500.000.000
50.000.000
67.098.009
TSD=850.000.000 TSC=850.000.000 TSD=567.098.009 TSC=567.098.009
902
850.000.000
902/1.100/B
C D
282.901.991
300.000.000
17.098.009
TSD=282.901.991 TSC=282.901.991
903/1.000/A
C
67.098.009
67.098.009
903
50.000.000
C
50.000.000
903/1.100/B
C
17.098.009
17.098.009
Observaie: Evident c este posibil s avem mai multe produse care s fac
obiectul unei comenzi, caz n care, cheltuielile indirecte i generale se vor repartiza
mai nti pe comenzi, iar n cadrul fiecrei comenzi, pe produse. Calculele sunt
asemntoare, iar formulele contabile sunt identice.
i n cazul metodei pe comenzi, putem detalia conturile de calculaie pe
elemente de cheltuieli primare, amplificnd formulele contabile.
Am avea:
921
921.0
921.1
921.2
923
923.0
923.1
924
924.0
=
=
=
=
=
Combustibil, energie, ap
Reparaii utilaje
921.0/1100/B = 100.000.000
921.1/1100/B = 100.000.000
921.2/1100/B = 33.250.000
923
923.0 = 100.000.000
923.1 = 30.000.000
924
924.0 = 29.000.000
130.000.000
29.000.000
directe:
921
= 923
921.3/1000/A = 70.000.000
923.0 = 100.000.000
921.4/1000/A = 20.000.000
923.1 = 30.000.000
921.3/1100/B= 30.000.000
921.4/1100/B= 10.000.000
130.000.000
29.000.000
850.000.000
= 921
921.0/1000/A = 191.250.000
921.1/1000/A = 200.000.000
921.2/1000/A = 66.500.000
921.3/1000/A = 70.000.000
921.4/1000/A = 20.000.000
921.5/1000/A = 19.348.009
921.0/1100/B= 100.000.000
921.1/1100/B= 100.000.000
921.2/1100/B= 33.250.000
921.3/1100/B= 30.000.000
921.4/1100/B= 10.000.000
921.5/1100/B= 9.651.991
D
921.0/1100/B
C
100.000.000 100.000.000
103
D
921.1/1000/A
C
200.000.000 200.000.000
D
921.1/1100/B
C
100.000.000 100.000.000
921.2/1000/A
C
66.500.000
66.500.000
921.2/1100/B
C
33.250.000
33.250.000
921.3/1000/A
C
70.000.000
70.000.000
921.3/1100/B
C
30.000.000
30.000.000
921.4/1000/A
C
20.000.000
20.000.000
921.4/1100/B
C
10.000.000
10.000.000
921.5/1000/A
C
19.348.009
19.348.009
921.5/1100/B
C
9.651.991
9.651.991
D
923.0
C
100.000.000 100.000.000
923.1
C
30.000.000
30.000.000
924.0
29.000.000
C
29.000.000
1.
2.
n contabilitatea de gestiune
7.
106
401 = 5121
17.850.000
8. nregistrarea produselor finite la pre
standard:
3.000 buc x 50.000 lei/buc = 150.000.000 lei
2.000 buc y 30.000 lei/buc = 60.000.000 lei
1.000 buc z 40.000 lei/buc = 40.000.000 lei
TOTAL = 250.000.000 lei
345 = 711
250.000.000
=203.250.000 lei
15.000.000
Ks =
= 0,0738
203.250.000
cda A/x: 95.108.2850,0738= 7.018.991 lei
cda B/y: 48.554.143 0,0738= 3.583.296 lei
cda B/z: 59.587.5720,0738 = 4.397.713 lei
15.000.000 lei
921
=
924
15.000.000
921.4/A/x = 7.018.991
921.4/B/y = 3.583.296
921.4/B/z = 4.397.713
13. Decontarea costului efectiv al
produciei finite:
Comanda/produs Cost secie Cheltuieli generale
TOTAL
A/x
95.108.285
7.018.991
102.127.276
B/y
48.554.143
3.583.296
52.137.439
B/z
59.587.572
4.397.713
63.985.285
TOTAL
203.250.000
15.000.000
218.250.000
902
=
921
218.250.000
902/A/x =
921/A/x =
102.127.276 102.127.276
902/B/y =
921/B/y =
52.137.439
52.137.439
902/B/z =
921/B/z =
63.985.285
63.985.285
Calculul costurilor de producie unitare:
cda. A:
102.127.276 lei
cu x =
= 34.042 lei/buc
3.000 buc
cda. B:
52.137.439 lei
cu y =
= 26.069 lei/buc
2.000 buc
63.985.285 lei
cuz =
= 63.985 lei/buc
1.000 buc
14. nregistrarea diferenelor de pre
14. Calculul abaterilor unitare
aferente intrrilor:
(pre standard cost efectiv):
cda. A:
348.5 = 711
31.750.000
Aux = 50.000 lei/buc 34.042 lei/buc =
15.958 lei/buc (favorabil)
cda. B:
Auy = 30.000 lei/buc 26.069 lei/buc =
3.931 lei/buc (favorabil)
Auz = 40.000 lei/buc 63.985 lei/buc =
109
B/y
60.000.000 52.137.439 7.862.561
B/z
40.000.000 63.985.285
23.985.285
TOTAL
250.000.000 218.250.000 31.750.000
903
=
902
31.750.000
903/A/x =
902/A/x =
47.872.724
47.872.724
903/B/y =
902/B/y =
7.862.561
7.862.561
23.985.285
23.985.285
15
15. Decontarea produciei la pre
standard i a diferenelor de pre:
901 = %
218.250.000
931
250.000.000
931/A/x =
150.000.000
931/B/y =
60.000.000
931/B/z =
40.000.000
903
31.750.000
903/A/x =
47.872.724
903/B/y
=7.862.561
903/B/z =
23.985.285
Toate conturile de gestiune se soldeaz.
16. nregistrarea diferenelor de pre
16.
aferente ieirilor:
K=
=
31.750.000
= 0,127
250.000.000
K RC345 = 215.000.000 ( 0,127) =
= 27.305.000
711 = 348.5
27.305.000
110
D
711
C
215.000.000
250.000.000
27.305.000
31.750.000
TSD = 187.695.000 TSC = 218.250.000
SfC = 30.555.000
Sfc 121= Total venituri Total cheltuieli =
=410.555.000 lei - 218.250.000 lei =
=192.305.500 lei (profit).
Corelaia ntre cele dou circuite contabile:
1) RD cl 6 = RD 902 = 218.250.000 lei (total cheltuieli)
2) RD 345 = RC 902 = 380.000.000 lei (valoarea produciei obinute
la pre standard)
3) RC 348 = SfC 902 = RD 903= 31.750.000 (diferene de pre favorabile
aferente produciei obinute)
Comanda A
Comanda B
TOTAL
(produsul x) produsul y produsul z
1. Materii prime
30.000.000 14.000.000 6.000.000 50.000.000
2. Salarii directe
30.000.000 15.000.000 25.000.000 70.000.000
3. Cote directe
9.975.000 4.987.500 8.312.500 23.275.000
4. Salarii indirecte repartizate
12.858.000 6.429.000 10.713.000 30.000.000
5. Cote indirecte repartizate
4.275.285 2.137.643 3.562.072
9.975.000
6. Amortizri repartizate
8.000.000 6.000.000 6.000.000 20.000.000
7. Cheltuieli generale
7.018.991 3.583.296 4.397.713 15.000.000
repartizate
102.127.276 52.137.439 63.985.285 218.250.000
Total cheltuieli
116.122.724 lei
Elemente de cheltuieli
REZUMAT
Contabilitatea de gestiune nregistreaz operaiunile interne privind
efectuarea cheltuielilor i obinerea produciei, cu ajutorul clasei de conturi nr. 9,
structurat pe trei grupe: decontri interne, conturi de calculaie, costul produciei.
Conturile funcioneaz n partid dubl, evideniind: preluarea cheltuielilor
totale din contabilitatea financiar, pe locuri de efectuare; obinerea produciei finite
la pre standard; repartizarea cheltuielilor indirecte i generale; separarea costului
efectiv al produciei neterminate; decontarea costului efectiv al produciei finite i
calculul costului unitar; calculul abaterilor de pre aferente produciei finite i
determinarea abaterii unitare; decontarea produciei la pre standard i a abaterilor
aferente.
n funcie de tipul de producie (omogen, de mas, de serie mic,
individual) i de caracteristicile procesului tehnologic (pe faze succesive de
prelucrare, pe comenzi etc.), avem mai multe metode de calculaie a costului
produciei: clasice i moderne. Principalul criteriu de clasificare a acestora, l
constituie modul de includere a cheltuielilor n costuri, dup care avem:
- metode de tip absorbant i de tip parial.
n acest capitol am prezentat, din categoria metodelor totale: metoda
global, (pentru producie omogen, deci un singur produs, fr calcule de
repartizare); metoda pe faze (pentru producie de mas i serie mare) aplicat n
dou variante: fr semifabricate i cu semifabricate, care necesit calcule de
112
TESTE-GRIL
1) O societate comercial nregistreaz la nceputul lunii, producie
neterminat n valoare de 5.000.000 lei, din care, aferent produsului A 3.000.000
lei i produsului B 2.000.000 lei. Cele dou produse se obin n aceeai faz de
fabricaie I. Reluarea produciei se va nregistra:
5.000.000
a) 901 = 933
933/I/A = 3.000.000
933/I/B = 2.000.000
933
=
b) 921
921/I/A = 3.000.000
921/I/B = 2.000.000
c) 933
5.000.000
5.000.000
= 921
921/I/A = 3.000.000
921/I/B = 5.000.000
50.000.000
c) 901 = 931
931/500/A = 40.000.000
931/510/B = 10.000.000
3) La sfritul perioadei de gestiune avem: pentru produsul A valoare la
pre standard = 100.000.000 lei i la cost efectiv = 95.500.000 lei, iar pentru
produsul B: valoare la pre standard = 80.000.000 lei i la cost efectiv = 81.000.000
lei. Diferenele de pre se vor nregistra:
=
902
a) 903
5.500.000
902/A = 4.500.000
903/A = 4.500.000
902/B = 1.000.000
903/B = 1.000.000
113
=
b) 903
903/A = 4.500.000
903/B = 1.000.000
902
3.500.000
902/A = 4.500.000
902/B = 1.000.000
=
c) 903
903/A = 4.500.000
903/B = 1.000.000
902
3.500.000
902/A = 4.500.000
902/B = 1.000.000
902
45.000.000
902/SA = 30.000.000
902/SB = 15.000.000
=
c) 921
921/SA = 30.000.000
921/SB = 15.000.000
901
45.000.000
77.000.000
=%
75.000.000
931
931/A = 50.000.000
931/B = 25.000.000
2.000.000
903
903/A = 3.000.000
903/B = 5.000.000
122.000.000
75.000.000
b) 901 = %
931
931/A = 50.000.000
114
931/B = 25.000.000
931
931/SA = 30.000.000
931/SB = 15.000.000
903
903/A = 3.000.000
903/B = 5.000.000
=
c) 931
931/A = 50.000.000
931/B = 25.000.000
903
=
903/A = 3.000.000
903/B = 5.000.000
902
=
902/SA = 30.000.000
902/SB = 15.000.000
45.000.000
2.000.000
902
75.000.000
902/A = 50.000.000
902/B = 25.000.000
902
45.000.000
902/A = 3.000.000
902/B = 5.000.000
921
45.000.000
921/SA = 30.000.000
921/SB = 15.000.000
115
CAPITOLUL IV
METODE MODERNE DE CALCULAIE A
COSTURILOR
Aa cum am artat n prima parte a lucrrii, metodele de calculaie cuprind
totalitatea procedeelor de colectare a cheltuielilor pe locuri de efectuare, pe produse
i lucrri, ntr-o perioad de gestiune i de cuantificare a corelaiilor dintre cheltuieli
i producia ce le-a ocazionat, n vederea determinrii costului produciei i a
costului unitar.
Metodele de calculaie sunt determinate de factori precum:
- modul de organizare a produciei;
- gradul de mecanizare;
- specificul procesului tehnologic;
- tipul produciei obinute (de mas, de serie mare, de serie mic sau
unicat);
- varietatea produciei obinute (omogen, eterogen).
Pe msura dezvoltrii factorilor de producie i a extinderii produciei
industriale, a aprut cerina de a eficientiza controlul consumurilor i autogestiunea
ntreprinderii. De aceea, metodele de calculaie a costurilor au evoluat de la clasic la
modern, oferind multiple posibiliti de cuantificare a cheltuielilor, produciei i
rentabilitii, att la nivelul ntreprinderii, ct i pentru fiecare produs n parte.
Dac n prima parte am prezentat metodele clasice de calculaie a costurilor,
respectiv metoda global, metoda pe faze (variantele fr semifabricate i cu
semifabricate) i metoda pe comenzi, n partea a 2-a a lucrrii ne vom ocupa de
metodele moderne de calculaie a costurilor, cu avantajele i dezavantajele pe care
acestea le prezint pentru ntreprinderile industriale.
Metodele moderne au de regul un caracter previzional, utiliznd mrimi
prestabilite i urmrind abaterile costurilor efective de la cele standard. Ele se
clasific dup urmtoarele criterii:
dup legtura cu obiectul de calculaie avem:
- metode de calculaie pe purttori, care stabilesc costul pe produs sau
lucrare (Ex: metoda THM, metoda GP, metoda PERT-cost);
- metode de calculaie pe sectoare, care stabilesc costul pe secii, ateliere
etc.;
- metode de calculaie mixte, care stabilesc costul att pe sectoare, ct i
pe purttori;
dup sfera de cuprindere a cheltuielilor n costuri avem:
- metode de calculaie de tip absorbant, ce includ n costul unitar al
produsului totalitatea cheltuielilor de producie efectuate pentru
producerea acestuia (Ex: metoda THM, metoda GP, metoda StandardCost, metoda PERT-cost, metoda costurilor normale, metoda costurilor
normate etc.);
116
cu i =
c
Tc
THMc
ch mi
=
=
=
=
(T THM)
c =1
+ ch m i
unde:
Qi
1, , n numrul centrelor de producie (de prelucrare)
producia programat n ore pe centru
tariful-or-main pe centru
costul unitar cu materii prime i materiale pentru produsul i
Qi
Efectiv Salariu
Numr
standard tarifar
utilaje
pe utilaj
orar
Salariu tarifar
pe centru
(lei/or)
11.200
1/2
6.240
14.000
14.000
14.000
12.000
1/2
10.000
12
10
121
Centru de
Producie
Salariu tarifar
Cheltuieli cu
producie programat (ore) pe centru (lei/or) manopera (lei)
A
16.640
114.560
1.906.278.400
B
12.200
84.000
1.024.800.000
C
18.000
112.000
2.016.000.000
D
26.400
168.000
4.435.200.000
E
22.800
170.000
3.876.000.000
TOTAL
96.040
13.258.278.400
Se d situaia timpului n ore maxime anuale pe centru i respectiv orele
nelucrate, cauzate de concedii i diverse ntreruperi, rezultnd prin diferen, timpul
de lucru disponibil pe fiecare centru de producie:
Centru de
Ore maxime
Ore disponibile
Ore nelucrate
producie anuale pe centru
(ore maxime ore nelucrate)
A
19.736
1.624
18.112
B
14.800
1.220
13.580
C
19.736
1.624
18.112
D
29.600
2.440
27.160
E
24.670
2.030
22.640
TOTAL
108.542
8.938
99.604
6.
Elemente de cheltuieli
Total
cheltuieli
Amortizare utilaje
Energie, combustibil
Materiale auxiliare
Reparaii utilaje
Salarii indirecte
1.200.000.000
660.000.000
240.000.000
94.000.000
400.000.000
Cote indirecte
TOTAL CHELTUIELI
INDIRECTE (comune)
7.
Salarii generale
8.
Cote generale
9.
Amortizare cldiri
10.
Reparaii cldiri
11.
Alte cheltuieli
TOTAL CHELTUIELI
GENERALE
TOTAL GENERAL
Criterii de repartizare
Valoare utilaje
Putere instalat
Valoare utilaje
Suprafa
Numr
muncitori
productivi
120.000.000 Numr
muncitori
productivi
2.714.000.000
280.000.000 Numr
muncitori
productivi
84.000.000 Numr
muncitori
productivi
24.000.000 Valoare utilaje
50.000.000 Suprafa
44.000.000 Numr ore funcionare
482.000.000
3.196.000.000
direct
direct
direct
direct
BR )
producie)
144.000.000
= 236.842,1053
608
3. Criteriul Numr muncitori direct productivi (BR)
Avem cheltuieli de repartizat:
- salarii indirecte
= 400.000.000 lei
= 120.000.000 lei
- cote indirecte
- salarii generale
= 280.000.000 lei
- cote generale
= 84.000.000 lei
TOTAL cheltuieli
= 884.000.000 lei
Total muncitori direct productivi ( BR ) = 48 persoane (din
ks =
producie)
660.000.000
= 1.064.516,129
620
5. Criteriul Numr ore de funcionare (BR)
Avem cheltuieli de repartizat:
- alte cheltuieli
= 44.000.000 lei
TOTAL cheltuieli
= 44.000.000 lei
Total numr ore funcionare ( BR ) = 96.040 ore (din nomenclatorul
ks =
124
44.000.000
= 458,1424
96.040
Calculm cotele de cheltuieli indirecte i generale ce revin pe fiecare
centru de producie, aplicnd coeficienii de suplimentare anterior determinai,
asupra bazelor de repartizare aferente.
1. Criteriul Valoare utilaje
A: 2,7727 33.600.000 =
93.163.636 lei
B: 2,7727 72.000.000 =
199.634.400 lei
C: 2,7727 61.200.000 =
169.689.240 lei
D: 2,7727 197.200.000 =
546.776.440 lei
E: 2,7727 164.000.000 =
454.737.200 lei
1.464.000.000 lei
ks =
2. Criteriul Suprafa
A: 236.842,1053 72 =
B: 236.842,1053 32 =
C: 236.842,1053 24 =
D: 236.842,1053 224 =
E: 236.842,1053 256 =
17.052.632 lei
7.578.948 lei
5.684.210 lei
53.052.632 lei
60.631.578 lei
144.000.000 lei
= 42.580.644 lei
= 63.870.968 lei
= 127.741.936 lei
= 234.193.548 lei
= 191.612.904 lei
660.000.000 lei
5.832.412.000 lei
= 58.324,12 lei / buc
100.000 buc
Calculm costul unitar al prelucrrii (inclusiv cheltuielile indirecte i
generale repartizate), n funcie de traseul celor dou produse prin centrele de
producie, conform relaiei:
ch m Y =
(T THM )
c
ch p i =
c =1
unde:
Qi
Tc = producia programat a centrului (ore)
THMc = tarif-or-main la nivelul centrului
Qi = producia realizat din produsul i
Vom avea:
X trece prin centrele A, B i C. Cheltuielile de prelucrare, indirecte i
generale pe cele trei centre sunt:
A: 16.640 ore 135.268,30 lei/or = 2.250.864.552 lei
2.250.864.552 lei
= 112.543,23 lei/buc
ch p =
20.000 buc
B: 12.200 ore 115.735,55 lei/or = 1.411.973.654 lei
1.411.973.654 lei
= 70.598,68 lei/buc
ch p =
20.000 buc
C: 18.000 ore 137.483,07 lei/or = 2.474.695.284 lei
2.474.695.284 lei
ch p =
= 123.734,76 lei/buc
20.000 buc
TOTAL cheltuieli pentru produsul X = 6.137.533.490 lei
Total ore funcionare pentru realizarea produsului X = 46.840 ore
6.137.533.490 lei
Deci, ch p x =
= 306.876,67 lei/buc, cost care rezult i
20.000 buc
prin nsumarea costurilor unitare de prelucrare pe cele trei centre A, B i C, prin care
trece produsul X.
ch p x = 112.543,23 + 70.598,68 + 123.734,76 = 306.876,67 lei/buc
Y trece prin centrele D i E. Cheltuielile de prelucrare, indirecte i
generale pe cele dou centre sunt:
D: 26.200 ore 210.012,12 lei/or = 5.502.317.580 lei
5.502.317.580 lei
ch p =
= 55.023,18 lei/buc
100.000 buc
E: 22.800 ore 211.159,10 lei/or = 4.814.427.330 lei
4.814.427.330 lei
ch p =
= 48.144,27 lei/buc
100.000 buc
TOTAL cheltuieli pentru produsul Y = 10.316.744.910 lei
Total ore funcionare pentru realizarea produsului Y = 49.000 ore
127
10.316.744.910 lei
= 103.167,45 lei/buc, cost care rezult i
100.000 buc
prin nsumarea costurilor unitare de prelucrare pe cele dou centre D i E, prin care
trece produsul Y.
ch p y = 55.023,18 + 48.144,27 = 103.167,45 lei/buc
Deci, ch p y =
(T THM ) + ch
c
c ui =
c=1
Qi
mi
= ch pi + ch mi
Gh. Crstea, O. Clin Calculaia costurilor, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1980
128
SI
SII
57.600.000
= 10.000 lei / or
5.760
cotele de cheltuieli generale pe cele dou secii vor fi:
= 2.688 ore 10.000 lei/or = 26.880.000 lei
= 3.072 ore 10.000 lei/or = 30.720.000 lei
57.600.000 lei
coeficientul de suplimentare k s =
Pentru a elabora fia de cost standard curent pe cele dou secii, utilizm
datele privind standardele fizice de materiale i manoper, precum i standardele
pentru cheltuielile de regie (comune i generale).
Astfel, avem:
SECIA I
1. Materii prime i materiale directe (m1)
- cantitate standard (consum pentru realizarea unei buc. de produs A) =
4,70 kg/buc
- pre standard pentru materia prim = 60.000 lei/kg
Rezult cheltuielile cu materii prime prin ponderarea cantitii standard cu
preul standard:
4,70 kg/buc 60.000 lei /kg = 282.000 lei/buc
129
187.466
130
PRODUSUL A
UM: buc
SECIA I
Cost curent standard
Sum
282.000
282.000
Sum
8.000
54.133
19.200
44.800
21.333
40.000
187.466
Tarif standard
60.000
116.000
72.000
112.000
80.000
120.000
46.445
515.911
SECIA II
1. Materii prime i materiale directe (m2)
- cantitate standard = 20 kg/buc
- pre standard = 10.000 lei/kg
- cost standard pentru materii prime directe:
20 kg/buc 10.000 lei /kg = 200.000 lei/buc
2. Manoper direct (salarii directe)
Denumire Timp standard Tarif standard
operaie
(minute)
(lei/or)
24
96.000
8
9
10
11
12
TOTAL
16
20
20
28
20
128
76.000
80.000
112.000
68.000
60.000
131
Cheltuieli cu
manopera (lei/buc)
96.000
24' = 38.400
60'
20.267
26.667
37.333
31.733
20.000
174.400
SECIA II
Cost curent standard
Pre standard
10.000
Tarif standard
96.000
76.000
80.000
112.000
68.000
60.000
Sum
200.000
200.000
Sum
38.400
20.267
26.667
37.333
31.733
20.000
174.400
53.000
427.400
( m1 + m 2 )
q ( p st )
+ 3.840.000
p( q ef )
+ 13.600.000
16.000.000 + 112.000.000
12.160.000 + 125.600.000
b) Abaterile la manoper
Cunoatem timpii efectivi de prelucrare pe cele 2 secii conform tabelului i
de asemenea, tariful orar realizat efectiv:
SI
SII
Tef(SI )
Tef
Denumire
tef
Denumire
tef
operaie - min - - lei/or - operaie - min - - lei/or Op. 1
23.040
60.000
Op. 7
69.120
96.000
Op. 2
80.640
116.000
Op. 8
46.080
76.000
Op. 3
46.080
76.000
Op. 9
57.600
84.000
Op. 4
69.120
112.000
Op. 10
57.200
116.000
Op. 5
46.080
84.000
Op. 11
86.240
64.000
Op. 6
57.600
112.000
Op. 12
57.600
60.000
SI
Putem calcula:
- abateri de timp la tarif standard = (tef tst) Tst
- abateri de tarif la timp efectiv = (Tef Tst) tef
Avnd 6 operaiuni, evident c, pentru a determina totalurile trebuie s
calculm urmtoarele produse de factori:
timp standard Tarif standard
timp efectiv Tarif standard
timp efectiv Tarif efectiv
Timpul standard pe operaii se obine nmulind producia programat cu
minutele destinate fiecrei operaii:
Op. 1: 2880 buc. 8 = 23040 min.
Op. 2: 2880 buc. 28 = 80640 min.
Op. 3: 2880 buc. 16 = 46080 min.
Op. 4: 2880 buc. 24 = 69120 min.
Op. 5: 2880 buc. 16 = 46080 min.
Op. 6: 2880 buc. 20 = 57600 min.
134
Denumire
operaie
Op. 1
Op. 2
Op. 3
Op. 4
Op. 5
Op. 6
TOTAL
tst
(min)
tef
(min)
Tst
Tef
(lei/or) (lei/or)
23.040
23.040
60.000
80.640
80.640
46.080
46.080
69.120
46.080
tst Tst
tef Tst
tef Tef
60.000
23.040.000
23.040.000
23.040.000
116.000
116.000
155.904.000
155.904.000
155.904.000
72.000
76.000
55.296.000
55.296.000
58.368.000
69.120
112.000
112.000
129.024.000
129.024.000
129.024.000
46.080
80.000
84.000
61.440.000
61.440.000
64.512.000
57.600
57.600
120.000
112.000
115.200.000
115.200.000
107.520.000
322.560
322.560
539.904.000
539.904.000
538.368.000
tst
(min)
tef
(min)
Tst
Tef
(lei/or) (lei/or)
69.120
69.120
96.000
46.080
46.080
76.000
57.600
57.600
57.600
80.640
tst Tst
tef Tst
tef Tef
96.000
110.592.000
110.592.000
110.592.000
76.000
58.368.000
58.368.000
58.368.000
80.000
84.000
76.800.000
76.800.000
80.640.000
57.200
112.000
116.000
107.520.000
106.773.333
110.586.667
86.240
68.000
64.000
91.392.000
97.738.667
91.989.333
57.600
57.600
60.000
60.000
57.600.000
57.600.000
57.600.000
368.640
373.840
502.272.000
507.872.000
509.776.000
(S I + S II )
Buget iniial
5.760 ore
11.520 ore
286.400.000 lei
R = +2.154.700 lei
288.554.700 lei
11.606,67 ore
24.861,11
lei/or
85.600.000 lei
H = 145.354.700 lei
Explicaii
1. Buget ore
2. Ore standard
(producie)
3. Ore efective
(producie)
4. Cost standard orar
86.600.000 lei
58.400.000 lei
145.000.000 lei
B = +1.800.000 lei
Metoda standard-cost este o metod modern de tip absorbant ce are la baz
elaborarea standardelor de materiale, manoper i regie i compararea lor cu
costurile efective n vederea determinrii abaterilor. Avantajele metodei standardcost sunt urmtoarele2:
- permite urmrirea permanent i complet a abaterilor, pn n
momentul trecerii lor asupra rezultatelor financiare;
- presupune raportarea ctre conducerea ntreprinderii a costurilor care
depesc standardele calculate;
- permite adoptarea msurilor corective potrivite pentru reducerea
costurilor n limite raionale;
- asigur responsabilitatea fiecrui sector de activitate (aprovizionare,
producie, desfacere, proiectare, personal-salarizare) n calculul i
analiza abaterilor.
4.1.3 Metoda G.P. (Georges Perrin)
Gh. Crstea, O. Clin Calculaia costurilor, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1980
138
i = 1, n = numrul operaiilor;
I0 = indicele orar;
q0 = producia orar programat.
Se calculeaz indicii de echivalen orari pentru fiecare operaie,
conform relaiei:
I0
Ie i = i (raportul ntre indicele orar pe operaie i indicele de baz).
Ib
Se calculeaz GP-urile pe operaii, conform relaiei:
Ie
Ie i = indicele de echivalen orar pe operaia i;
GPi = i , unde
q 0i
q 0 i = producia orar programat pentru operaia i.
Prin nsumarea GP-urilor pe operaii rezult GP-ul total pe fiecare produs:
GPt =
GP .
i
i =1
Evident c pentru produsul de baz ales, GP-ul total va avea valoarea 1,00.
139
Qe =
GP
j =1
tj
q j unde:
qj
Op. 1
3.200
960
600
120
4880
Op. 2
4.000
1.200
500
100
5.800
Op. 3
4.800
1.440
640
240
7.120
Op. 4
2.400
720
800
440
4.360
lei / or
Op. 5
3.200
960
560
240
4.960
qo
(c)
40
32
40
40
56
Operaia
1
2
3
4
5
Cheltuieli orare
(Io)
4.880
5.800
7.120
4.360
4.960
Ib
678,82
678,82
678,82
678,82
678,82
GP / operaii
4880/678,82 = 7,188945
8,544238
10,488789
6,422910
7,306797
produs de baz
Qe = 256.476
Determinm costul unei uniti convenionale raportnd cheltuielile de
prelucrare la Qe:
135.130.000 lei
cu c =
= 526,87 lei/u.c.
256.476 u.c.
q c
Calculm costul de prelucrare pe unitatea de produs: c up = e uc
q ef
Vom avea:
Produs
qe
cuc
Total cheltuieli prelucrare
qef
cup
A
48.296 526,87 48.296 526,87 = 25.446.200 80.000 318,08
B
88.180 526,87
46.459.400 40.000 1161,49
C
120.000 526,87
63.224.400 120.000 526,87*
TOTAL 256.476
135.130.000
Gh. Crstea, O. Clin Calculaia costurilor, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1980
Idem, Op. cit.
143
d=
Activitate precedent
A0
A1
A2; A3
A2; A3
A4
A5
A6; A7
Activitate urmtoare
A2
A3
A4; A5
A4; A5
A6
A7
A8
A8
-
A0
A2
A4
A6
A1
A3
A5
A8
A7
145
Denumire
activitate
Interval*
dmin
dprob
d=
dmax
A0
A1
A2
A3
A4
A5
A6
A7
A8
0-1
90
120
150
0-2
45
60
75
1-3
60
105
240
2-3
45
60
165
3-4
36
45
90
3-5
30
42
126
4-6
30
45
78
5-6
45
60
111
6-7
75
120
165
* n coloana respectiv cifrele reprezint nodurile din graful
sus, ntre care se desfoar activitatea.
120
60
120
75
51
54
48
66
120
PERT de mai
A0
20 1
=1
A2
=1
20
1
=5
4 A6 = 4
8
3
A1= 6
5
=7
3
A
6
A5
=5
4
A8 = 120
6
=6
( )
(
timpul maxim de ncepere (t
d ;
t
M
t
M
t
m.
( );
- rezerva de timp: R t = t t
Calculul timpilor este urmtorul:
Timpii minimi de ncepere se determin pentru fiecare activitate, adunnd
duratele medii ale activitilor precedente.
Acolo unde avem n amonte mai multe trasee prin care putem ajunge la
aceeai activitate, alegem varianta cu numr mai mare de zile rezultate prin nsumare
(maximul).
Astfel pentru:
t
M
146
A4 (trasee precedente)
max. t m = 240 zile
A5 (trasee precedente)
(0 2) + (2 3) + (3 4 ) = 60 + 75 + 51 = 186 zile
A7 (trasee precedente)
(0 1) + (1 3) + (3 5) = 120 + 120 + 54 = 294 zile
alegem max. t m = 294 zile
(0 2) + (2 3) + (3 5) = 60 + 75 + 54 = 189 zile
A8 (trasee precedente)
(0 1) + (1 3) + (3 4) + (4 6) = 120 + 120 + 51 + 48 = 339 zile
(0 2) + (2 3) + (3 5) + (5 6) = 60 + 75 + 54 + 66 = 255 zile
alegem
( )
A1 t mt = + 60 = 60 zile
A2 t mt = 120 + 120 = 240 zile
A3 t mt = 60 + 75 = 135 zile
A4 t mt = 240 + 51 = 291 zile
A5 t mt = 240 + 54 = 294 zile
A6 t mt = 291 + 48 = 339 zile
A7 t mt = 294 + 66 = 360 zile
147
t M pentru A 5 = 240
t
tM
pentru A 3 = 240
t M pentru A 4 = 261
t
- d = 24075 = 165 t M = 165.
Timpul maxim de ncepere pentru A3 = t M
Pentru activitatea A2, timpul maxim de terminare este minimul dintre
t M pentru A 5 = 240
t
tM
pentru A 2 = 240
t M pentru A 4 = 261
148
t
Timpul maxim de ncepere pentru A2 = t M
- d = 240120 =120 t M pentru
A2 = 120.
Pentru activitatea A1, timpul maxim de terminare = t M pentru A3 = 165
t M pentru A1 = 165.
t
Timpul maxim de ncepere pentru A1 = t M
- d = 16560 =105 t M pentru
A1 = 105.
Pentru activitatea A0, timpul maxim de terminare = t M pentru A2 = 120
t M pentru A0 = 120.
t
Timpul maxim de ncepere pentru A0 = t M
- d = 120120 = t M pentru
A0 = .
t
Sistematizm cei 4 timpi calculai: t m ; t mt ; t M ; t M
, n urmtorul tabel,
t
A0
A1
A2
A3
A4
A5
A6
A7
A8
Rt = 120 - 120 =
Rt = 165 - 60 = 105
Rt = 240 - 240 =
Rt = 240 - 135 = 105
Rt = 312 - 291 = 21
Rt = 294 - 294 =
Rt = 360 - 339 = 21
Rt = 360 - 360 =
Rt = 480 - 480 =
Denumire
Interval
activitate
A0
0-1
A1
0-2
A2
1-3
A3
2-3
A4
3-4
A5
3-5
A6
4-6
A7
5-6
A8
6-7
t m
t mt
t M
t
tM
Rt
120
60
120
75
51
54
48
66
120
120
60
240
240
291
294
360
120
60
240
135
291
294
339
360
480
105
120
165
261
240
312
294
360
120
165
240
240
312
294
360
360
480
105
105
21
21
-
Drum critic
Acr Dcr( d )
Acr
120
Acr
120
Acr
54
Acr
Acr
66
120
t
t
Rezerva de timp Rt = t M
- t m , aa cum rezult din tabel este pentru
activitile critice (Acr), iar duratele medii ( d ) aferente acestor activiti, sunt durate
critice (Dcr).
Constatm c activitile critice sunt urmtoarele: A0; A2; A5; A7 i A8.
149
A0
291 312
A2
20 1
=1
=1
20
0
0
t mt
4 A6 = 4
8
3
A1= 6
51
4=
t
tM
5
=7
120
6
A5
=5
240 240
60 165
=6
A8 = 120
480 480
360 360
294 294
A0
2
=1
0 1
A2
0
01.01.2002/ A1
=
01.01.2002
18.10.2002/
08.11.2002
=1
20
=5
4 A6 = 4
8
3
60
A5
=5
75
=
4
A3 28.08.2002/
01.03.2002/
14.06.2002
28.08.2002
21.10.2002/
21.10.2002
=6
A8 = 120
25.04.2003/
25.04.2003
26.12.2002/
26.12.2002
drept baz de repartizare cheltuielile directe), fie statistic. Sumele totale se defalc
pe luni, conform duratei de execuie.
n concept PERT, costul minim al lucrrii n condiiile unei durate de
execuie stabilite, este considerat cost optim.
Durata activitii (da) se consider o variabil care poate oscila ntre dmin i
dmax. Astfel:
dmax = durata normal de execuie, n condiii normale de lucru
(dmax=dnorm.);
dmin = cea mai scurt durat posibil de execuie, care nu poate fi redus,
indiferent de msurile de urgentare care s-ar adopta (de ex: mrirea numrului de
schimburi; utilizarea unor muncitori cu calificare mai ridicat pentru creterea
productivitii muncii; utilizarea unor utilaje mai perfecionate; lucrul cu ore
suplimentare; cooperarea cu alte ntreprinderi etc.).
Toate aceste msuri implic efectuarea de cheltuieli suplimentare, deci
putem spune c:
Ca = f (d a ), cu / d min d a d max , unde:
Ca = costul activitii
da = durata activitii.
Considerm n exemplul nostru c da = d (durata medie a activitii)
Relaia cost-durat are un caracter linear, de forma:
Ca (da) = a + bda
Pentru a determina comportamentul costului atunci cnd durata activitii se
reduce sau crete, trebuie s determinm cei 2 parametri a i b conform relaiilor:
Cd min d norm Cda norm d min i respectiv:
a= a
d norm d min
C da norm C da min
C d min C da norm
= a
daca d a se micsoreaza :
d norm d min
d norm d min unde,:
b=
d norm
d min
daca d a creste : C a C a
d norm d min
C da
d norm d min
C da min C da norm
d norm d min
da
C t = Ca i
i =1
Cda norm
Acr
600
1200
1200 1800
2100 3000
4200 9000
2400 5100
3900 8700
3300 6900
6000 12600
3000 6600
26700 54900
A0
A1
A2
A3
A4
A5
A6
A7
A8
TOTAL
Acr
Acr
Acr
Acr
d min
a
Durata (zile)
suplim. al
Ca urgentarii
600
600
900
4800
2700
4800
3600
6600
3600
28200
norm
150
75
240
165
90
126
78
111
165
792
min
90
45
60
45
36
30
30
45
75
300
Observaie: Am considerat:
dnormal = dmaxim (din primul tabel al problemei)
Durata suplimentar a urgentrii = dnormal - dminim
Cda min = cost urgentat
600
= 20 mii lei;
30
900
A2 =
= 5 mii lei;
180
4800
A3 =
= 40 mii lei;
120
A1 =
152
suplim. al
urgentarii
60
30
180
120
54
96
48
66
90
492
Costul unitar al
urgentrii - mii
lei/zi -
10
20
5
40
50
50
75
100
40
-
2700
= 50 mii lei;
54
4800
=
= 50 mii lei;
96
3600
=
= 75 mii lei;
48
6600
=
= 100 mii lei;
66
3600
=
= 40 mii lei.
90
A4 =
A5
A6
A7
A8
A 0 : C da
c urg
da =
a
A1
A3
A4
A6
75
165
90
78
doptim
60
75
51
48
75
165
90
78
1200
4200
2400
3300
1200
4200
2400
3300
( A1 )
(A 2 )
(A 3 )
(A 4 )
(A 5 )
(A 7 )
(A 8 )
154
5
6
Gh. Crstea, O. Clin Calculaia costurilor, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1980
Idem, Op. cit.
155
Gh. Crstea, O. Clin Calculaia costurilor, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1980
158
moduri:
MB = CA CV, unde
Q p
i
vi
i =1
Q M
i
i =1
bu i
Dac avem mai multe produse (producie eterogen), vom lua n calcul
urmtoarele elemente:
n
M
i =1
b ui
Qi
i =1
structura produciei g i =
Qi
n
i =1
CF
Mbu
punctul de echilibru efectiv pe fiecare produs: Pe i = Pe t gi
ei
(coincide cu
i =1
= 20.740 lei/buc
Structura produciei:
1.000
gA =
= 0,74
1.350
(74%)
161
100
= 0,075
1.350
250
gC =
= 0,185
1.350
gB =
(7,5%)
(18,5%)
CA critic =
Q pv
i
Pe i pvi
sau
i =1
i =1
i =1
143.000.000 51.080.000
100 = 64,28%,
143.000.000
18.000.000
sau : Id =
100 = 64,28%
28.000.000
Deci, volumul vnzrilor poate s scad cu maxim 64,28% pentru ca
societatea comercial s nu intre n zona pierderilor.
Mai putem determina Id avnd n vedere urmtoarele elemente:
grad de activitate maxim (pentru vnzarea ntregii producii de 1.350
buc) = 100%
grad de activitate la nivelul Pe fizic de 482 buc =
482
100 = 35,72%
=
1.350
Id = 100% - 35,72% = 64,28%
Intervalul de siguran, indic acelai lucru dar n mrimi absolute,
conform relaiei:
IS = CA CAcritic = 143.000.000 51.080.000 = 91.920.000 lei
Deci, volumul vnzrilor poate scdea cu maxim 91.920.000 lei, pentru ca
societatea comercial s nu intre n zona pierderilor.
Id =
A
30.000.000
25.500.000
18.000.000
7.500.000
12.000.000
4.500.000
B
30.000.000
25.500.000
13.500.000
12.000.000
16.500.000
4.500.000
CA cr (A ) =
Rezult c cifra de afaceri a lui B este mai aproape de cifra de afaceri critic
n comparaie cu A.
Deci pentru B, riscul economic este mai mare, acesta trebuind s-i ia
msuri de restructurare a cheltuielilor, n sensul diminurii cheltuielilor fixe.
8
REZUMAT
n funcie de caracteristicile procesului tehnologic i de gradul de
mecanizare, avem mai multe metode moderne de calculaie a costurilor:
- metode de tip absorbant;
- metode de tip parial.
Prima categorie ia n calculul costului de producie totalitatea cheltuielilor
efectuate: variabile i fixe, directe i indirecte.
Avem astfel:
- metoda THM, care se bazeaz pe calculul costului unei ore de
funcionare a utilajelor;
167
TESTE GRIL
1) O ntreprindere fabric produsul X = 5.000 kg care trece prin 2 centre de
producie A i B n 1.000 ore prelucrare (din care B = 30%). Cheltuielile cu materii
prime sunt de 10.500.000 lei, iar THMA= 15.800 lei/or i THM = 18.000 lei/or.
Costul unitar al prelucrrii pe cele 2 centre i costul total al produsului vor
avea urmtoarele valori:
a) 2.212 lei/kg; 23.133 lei/kg; 27.445 lei/kg;
b) 2.212 lei/kg; 1.388 lei/kg; 5.700 lei/kg;
c) 2.100 lei/kg; 1.388 lei/kg; 3.488 lei/kg.
2) O ntreprindere nregistreaz cheltuieli de regie standard de 150.000.000
lei; numr ore efective de producie = 8.000; nr. ore programate = 7.500; nr. ore
standard = 8.300.
Abaterile de capacitate i de randament vor avea urmtoarele valori:
a) 16.000.000 lei; + 6.000.000 lei;
b) + 10.000.000 lei; + 6.000.000 lei;
c) 10.000.000 lei; - 6.000.000 lei.
3) O ntreprindere fabric 2 produse A i B n 4 operaii astfel:
A = 20 buc/or op. 1 i 30 buc/or op. 2;
B = 40 buc/or op. 3 i 15 buc/or op. 4;
168
Indicele de baz este Ib = 500, iar cheltuielile orare sunt: Io1= 3.000;
Io2=4.000; Io3= 6.000; Io4=3.500.
GP-urile pe operaii pentru cele 2 produse vor fi:
a) A: Op.1 = 6; op. 2 = 8 i B: op.3 = 12; op. 4= 7;
b) A: Op.1 = 25; op. 2 = 16,7 i B: op.3 = 12,5; op. 4= 33,3,
a) A: Op.1 = 3,33; op. 2 = 3,75 i B: op.3 = 3,33; op. 4= 2,14;
4) O ntreprindere realizeaz produsul Y n 3 activiti A1, A2 i A3, din care
ultima, critic.
Cunoatem datele:
Denumire
activiti
A1
A2
A3
C da norm
Cda min
dnorm
dmin
300.000
500.000
400.000
800.000
1.000.000
600.000
50
40
30
30
35
20
40
38
26
a) Pe = 167 buc
b) Pe = 100 buc i
c) Pe = 63 buc
i
CAcritic = 13.360.000 lei
CAcritic = 160.000.000 lei
i
CAcritic = 5.040.000 lei
a) Pe = 1.500 buc
b) Pe = 4.000 buc
c) Pe = 2.500 buc
i
i
i
Is = 3.750.000 lei
Is = 20.000.000 lei
Is = 15.000.000 lei
169
CAPITOLUL V
BUGETUL DE VENITURI I CHELTUIELI
Activitatea ntreprinderii trebuie s se desfoare n cadrul relaiei de
echilibru dintre venituri i cheltuieli.
n prezent, n multe uniti economice, cheltuielile depesc nivelul
veniturilor obinute din vnzarea produciei, chiar i n condiiile primirii unor
subvenii de la bugetul statului.
Devine astfel necesar, existena unor situaii care s stabileasc i s
condiioneze att nivelul veniturilor, ct i al cheltuielilor ntreprinderii.
Instrumentul carte permite dimensionarea i controlul relaiei de echilibru
venituri-cheltuieli este bugetul.
El poate eficientiza acest raport n condiiile n care presupune alocarea
optim a resurselor financiare n scopul realizrii unor obiective n perioada
urmtoare.
n cadrul gestiunii ntreprinderii pe care o considerm un sistem condus
distingem trei tipuri de bugete1:
Bugetul economic conform cruia cheltuielile reprezint intrri n
sistem (consumuri de resurse), iar veniturile reprezint ieirile din sistem.
n acest caz, bugetul regleaz maximizarea rezultatelor financiare calculate
ca diferen ntre venituri i cheltuieli, conform relaiei:
V C = R,
unde :
V = venituri realizate
C = cheltuieli efectuate
R = profit (+)/pierdere ()
Bugetul financiar conform cruia veniturile reprezint intrri n
sistem (fonduri alocate), iar cheltuielile reprezint ieirile din sistem. n acest caz
bugetul regleaz cheltuielile n funcie de resursele alocate conform relaiei:
Fa C = C
unde:
Fa = fonduri alocate
C = cheltuieli efectuate
C = economii (+)/depiri () la cheltuieli
Bugetul bnesc conform cruia ncasrile reprezint intrri n sistem,
iar plile reprezint ieiri din sistem. n acest caz bugetul regleaz fluxurile bneti,
ca diferen ntre ncasri i pli, conform relaiei:
IP=T
unde:
I = ncasri
1
P = pli
T = excedentul (+)/deficitul() de trezorerie
procedeul ponderrii cantitilor cu preurile/tarifele utilizat pentru
bugetarea urmtoarelor elemente:
- veniturile privind producia fabricat n sectoarele productive:
Vbj =
q ij p ij
i = 1, n
unde:
j = 1, m
Vbj = venitul bugetat din sectorul j
qij = cantitatea din produsul i fabricat n sectorul j
pij = preul de nregistrare al produsului i fabricat n sectorul j
- cheltuielile materiale (pe elemente primare) ce au la baz consumuri
specifice exprimate cantitativ (de exemplu: cheltuieli cu materii prime i
materiale directe; combustibili, energie i ap folosii n scopuri
tehnologice etc.):
C bj =
q ij c sij p ij
i = 1, n
unde:
j = 1, m
Cbj = cheltuiala bugetat pentru produsul j
qij = cantitatea din produsul j realizat din materia prim i
csij = consumul specific din materia i, pentru obinerea unitii de produs j
pij = preul de nregistrare al materiei prime i, pentru obinerea produsului j
- cheltuielile cu munca vie, care au la baz norme de timp pe unitatea de
produs. n funcie de modalitatea de organizare a muncii i respectiv de
forma de salarizare aplicat, avem:
o cheltuieli cu salariile muncitorilor direct productivi care
lucreaz n acord:
C bj =
t pj Tp
unde:
j = 1, n
Cbj = cheltuiala bugetat pentru produsul j
tpj = timpul de munc normat din profesia p pentru realizarea produsului j
Tp = tariful de salarizare pe unitatea de timp a profesiei p
o cheltuieli cu salariile muncitorilor care lucreaz n regie, pe
sectoare de cheltuieli:
C bs =
t ps Tp
unde:
j = 1, n
Cbs = cheltuiala bugetat pe sectorul s
tps = timpul de munc normat din profesia p pentru muncitorii din sectorul s
Tp = salariul tarifar orar aferent profesiei p
o cheltuieli cu salariile personalului TESA, determinate la nivelul
sectorului administrativ:
178
C bsa =
Tf I c
f = 1, n
Cbsa = cheltuiala bugetat pentru sectorul administrativ
tf = timpul de munc normat pentru personalul TESA din funcia f
Tf = salariul tarifar orar aferent funciei f
Ic = indemnizaia de conducere
St j / si C CAS
(CFS) , i = 1, n
CAS j / s =
100
CFS j / s
unde:
unde:
CAS j / s
j sau sectorul s
Stj/si = salariul tarifar de ncadrare al salariatului i care realizeaz purttorul j
sau care lucreaz n sectorul s
179
vigoare
activitii;
Dezavantaje:
frecvena abaterilor datorit modificrii condiiilor de producie sau
incompetenei conducerii;
181
182
Cuprind:
- datoria la nceputul perioadei;
- ncasri din mprumuturi;
- pli aferente mprumuturilor, din care restante;
- datoria la sfritul perioadei.
Datele se previzioneaz pe baza acordurilor i contractelor de credite
garantate de stat (n lei/devize), precum i pe baza planurilor de amortizare
financiar privind rambursarea creditelor, cu dobnzile aferente.
IV. Principalii indicatori economico-financiari
Aceast seciune cuprinde indicatorii ce permit caracterizarea n detaliu a
ntreprinderii i ofer utilizatorilor interni i externi posibilitatea de a interveni
pentru diminuarea riscurilor i creterea valorii ntreprinderii.
Se calculeaz 5 categorii de indicatori i anume:
a) Indicatori de lichiditate:
Active circulante
;
- lichiditate general =
Datorii curente
Active circulante - stocuri
;
- lichiditate redus =
Datorii curente
Trezorerie
- lichiditate imediat =
;
Datorii pe termen scurt
Active totale
- rata solvabilitii generale =
;
Datorii curente
Capital propriu
100 .
- solvabilitatea patrimonial =
Total pasiv
b) Indicatori de echilibru financiar:
Capital strin
;
- rata autonomiei financiare =
Capital propriu
Fond de rulment
- rata de finanare a stocurilor =
Stocuri
Capital permanent - Active imobilizate
=
;
Stocuri
Datorii totale
- rata datoriilor ( gradul de ndatorare) =
100 ;
Active totale
Capital propriu
;
- rata capitalului propriu fa de activele imobilizate =
Active imobilizate
186
Obligaii
365 zile .
Cifra de afaceri
c) Indicatori de gestiune:
-
rotaia stocurilor
Cifra de afaceri
365 zile ;
Total stocuri - Facturi nencasate
Cifra de afaceri
365 zile ;
Active totale
Debitori
365 zile .
Cifra de afaceri
d) Indicatori de rentabilitate:
-
Profit brut
100 ;
Capital permanent
Profit net
100 ;
rata rentabilitii financiare =
Capital propriu
Profit net
rata rentabilitii resurselor consumate =
100 ;
Cheltuieli totale
Profit brut
rata profitului =
100 ;
Cifr de afaceri
Costuri fixe totale
prag de rentabilitate =
;
Pre livrare unitar - Cost variabil unitar
Cifra de afaceri
productivitatea muncii =
;
Numr total personal
Salarii directe
ponderea salariilor n costuri =
.
Costuri directe
rata rentabilitii economice =
ACTIVE IMOBILIZATE
ACTIV
A
IMOBILIZRI NECORPORALE
Cheltuieli de constituire i de cercetare-dezvoltare
(ct. 201+203-2801-2803-290)
Alte imobilizri
(ct. 205+207+208-2805-2807-2808-290)
Imobilizri necorporale n curs
(ct. 230-293)
TOTAL (rd. 01 la 03)
IMOBILIZRI CORPORALE
Terenuri (ct: 211-2810-291)
Cldiri i construcii speciale
(ct. 2121-2811-291)
Maini, utilaje i mijloace de transport
(ct. 2122 +2124-2812-2814-291)
Alte imobilizri corporale
(ct. 2123+2125+2126-2813-2815-2816-291)
Imobilizri corporale n curs
(ct. 231-293)
TOTAL (rd. 05 la 10)
188
01
02
03
04
05 2.759.300 2.759.300
06
07
827.566
827.730
08
334.862
405.108
09
40.432
24.044
10
11 3.962.070 4.016.182
ACTIVE CIRCULANTE
12
45.658
46.512
13 4.007.728 4.062.694
14
57.918
168.872
15
16
60.000
17
187.760
122.532
18
19
20
21 305.678
291.404
22
3.100
9.000
23
99.740
471.370
24
8.950
25
26
27 116.648
28
-
112.806
-
29
30
31
32
33
34
35
4
34
60
34
TOTAL
(rd. 22 la 35)
II. ACTIVE CIRCULANTE TOTAL
(rd. 21+36)
CONTURI DE REGULARIZARE
I ASIMILATE
Cheltuieli nregistrate n avans (ct.471)
Decontri in operaii n curs de clarificare
(ct. 473**)
Diferene de conversie activ (ct.476)
III. CONTURI DE REGULARIZARE
I ASIMILATE - TOTAL (rd. 38 la 40)
IV. PRIME PRIVIND RAMBURSAREA
OBLIGATIUNILOR (ct. 169)
TOTAL ACTIV (rd. 13+37+41+42)
PASIV
CAPITALURI PROPRII
36 228.376
593.270
37 534.054
884.674
38
39
40
41
42
43 4.541.782 4.947.368
Sold la:
Nr.
nceputul sfritul
rd.
anului
anului
52 4.035.600 4.035.600
53 4.035.600 4.035.600
54
55
56
57
58
59
8.320
19.524
60
61
62
58.772
113.694
63
64
65
66
67
58.772
50.614
-
113.694
35.862
-
68 4.094.534 4.090.986
69
70 4.094.534 4.090.986
71
DATORII
72
73
97.588
98.196
74 144.318
307.856
75 205.342
450.330
76 447.248
856.382
77
78
79
80
81 4.541.782 4.947.368
Denumirea indicatorilor
VENITURI DIN EXPLOATARE
11 3.789.206
5.306.024
125.228
138.200
5.318.996
5.318.996
Denumirea indicatorilor
Cheltuieli privind mrfurile (ct. 607)
Cheltuieli cu materiile prime (ct. 601)
Cheltuieli cu materiale consumabile (ct. 602)
Cheltuieli cu energia i apa (ct. 605)
Alte cheltuieli materiale (ct. 603+604+606+608)
Cheltuieli materiale - total (rd. 13 1a 16)
Cheltuieli cu lucrri i servicii executate de teri (ct. 611+612
+613+614+621+622+ 623+624+625+ 626+ 627+628)
Cheltuieli financ.
Venituri financiare
Nr.
Exerciiul financiar
rd. precedent
ncheiat
12
13 883.102
1.209.400
14
15 703.704
571.790
16
42.338
115.114
17 1.629.144
1.896.304
18
260.322
296.190
19
56.626
20 1.242.314
21 441.222
22 1.683.936
23
3.076
24
81.504
106.348
1.931.634
718.106
2.649.740
80.196
25 3.714.608
5.027.038
26
74.598
291.958
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
27.592
27.592
3.568
-
21.640
21.640
1.700
-
41
3.568
1.700
42
24.024
19.940
43
44
98.622
424.380
45
46
47
3.780
87.804
Denumirea indicatorilor
D. REZULTATUL EXTRAORDINAR
Profit ( rd. 46-47)
Pierdere (rd. 47-46)
VII. VENITURI TOTALE (rd. 11+34+46)
VIII. CHELTUIELI TOTALE (rd. 25+41+47)
E. REZULTATUL BRUT AL EXERCIIULUI
Profit (rd. 50-51)
Pierdere (rd. 51-50)
Impozitul pe profit (ct. 691)
REZULTATUL NET AL EXERCIIULUI
Profit (rd. 52-54)
Pierdere (rd. 53+54); (rd. 54-52)
Nr.
Exerciiul financiar
rd. precedent
ncheiat
48
49
3.780
50 3.816.798
51 3.721.956
87.804
5.340.636
5.116.542
52
94.842
224.094
53
54
36.070
110.400
55
58.772
113.694
56
193
194
Rezolvare:
Calculele de fundamentare necesare pentru elaborarea componentelor BVC
la nivel de ntreprindere, sunt urmtoarele:
I. Bugetul activitii generale
1) Fundamentarea veniturilor totale
a) Fundamentm veniturile din exploatare n funcie de urmtoarele
elemente:
- producia fizic vndut la 31.12.2001 = 26.530 buc
( Q0 =
-
10
- AD1 n primul an (2002) = 300 mil 20% = 60.000 mii lei
TOTAL cheltuieli cu amortizri n 2004
= 140.196 mii lei
din care repartizat pe trimestre:
197
TOTAL
11.176.404
6.880.925
4.295.479
2.147.074
4.080.705
1.020.176
3.275.303
Trim. I
3.352.731
2.030.536
1.322.195
66.110
1.256.085
314.021
1.008.174
din care
Trim. II
Trim. III
3.354.731 2.234.471
2.030.536 1.409.927
1.324.195
824.544
66.210
41.227
1.257.985
783.317
314.496
195.829
1.009.699
628.715
Trim. IV
2.234.471
1.409.927
824.544
41.227
783.317
195.829
628.715
Nr.
Precedent
rnd
(realizat)
Total
preliminat
Exerciiul financiar
curent
din care
trim. I
trim. II
trim. III
trim. IV
01
02
03
04
05
06
5.951
4.000
5.951
6.000
5.951
-
5.951
-
07
08
09
21.640
-
23.804
10.000
10
5.116.542
11
5.027.038
12
1.896.304
796.447
13
2.649.740
2.223.852
444.770 4440.770
199
667.156
667.156
796.447
Specificaie
- salarii brute
- cote salarii
- cheltuieli cu amortizri
- cheltuieli cu servicii
teri
Cheltuieli financiare
Cheltuieli extraordinare
Rezerv legal
Acoperirea pierderilor din
anul precedent
Impozitul pe profit
Rezultatul net al
exerciiului
Exerciiul financiar
curent
din care
Total
preliminat
trim. I
trim. II
trim. III
1.931.634 1.668.932 500.680 500.680 333.786
718.106
554.920 166.476 166.476 110.984
80.196
140.196
35.049
35.049
35.049
Nr.
Precedent
rnd
(realizat)
14
15
16
trim. IV
333.786
110.984
35.049
17
296.190
444.285
111.072
111.071
111.072
111.070
18
19
20
1.700
87.804
19.524
2.550
87.804
214.774
637,5
21.951
66.110
637,5
21.951
66.110
637,5
21.951
41.227
637,5
21.951
41.227
21
314.021
22
110.400
1.020.176
314.496
195.829
195.829
23
113.694
628.715
628.715
Nr.
crt.
Elemente de cheltuieli
37.142
2. Combustibil, energie, ap
37.142
3. Salarii
37.142
4. Cote salarii
37.142
72.000
8.000
2.880
16.320
25.600
6.400
8.512
2.128
Valoare total
trim. I
var iabil
30%
fix
linear
(mii lei)
2.674.224 802.267
297.136
74.284
din care
trim. II trim. III
20%
30%
linear
linear
802.267 534.845
74.284
74.284
534.845
74.284
trim. IV
20%
linear
106.969
606.160
32.091
151.540
32.091
151.540
21.394
151.540
21.394
151.540
950.835
237.708
316.153
79.038
285.251
59.427
94.846
19.759
285.251 190.167
59.427
59.427
94.846
63.230
19.759
19.760
190.167
59.427
63.231
19.760
Nr.
Precedent
rd.
(realizat)
Exerciiul financiar
curent
Total
din care
preliminat
trim. I
trim. II
trim. III
trim. IV
Specificaie
Costul de
producie
total din care
- materii prime i
materiale
- combustibil,
energie, ap
- amortizri
- lucrri i servicii
teri
- salarii
- cote salarii
- alte cheltuieli
Rezultate
- profit (rd-01-02)
- pierdere (rd 0201)
Recapitulaia
costurilor
total din care
- cheltuieli
materiale
- cheltuieli cu
munca vie
- alte cheltuieli
Nr.
Precedent
rd.
(realizat)
Exerciiul financiar
curent
Total
din care
preliminat
trim. I
trim. II
trim. III
02 5.027.038
trim. IV
03 1.209.400 2.971.360
876.551
876.551
609.129
609.129
04
183.631
183.631
172.934
172.934
571.790
713.129
05
80.196
140.196
35.049
35.049
35.049
35.049
06
296.190
444.285
111.072
111.071
111.072
111.070
291.958
11
841.182
841.181
12 5.027.038
13 2.157.576
928.184
928.181
14 2.649.740
1.583.734
463.235
463.235
328.632
328.632
15
937.867
338.409
338.409
130.522
130.527
219.722
Specificaie
Profit net al
exerciiului
Rezerv legal
Rezerve statutare
Surse proprii de
finanare
Dividende de plat
02
03
19.524
214.774
306.053
66.110
94.206
04*
35.862 1.530.265
471.032
05*
66.210
94.349
41.227
58.749
41.227
58.749
Exerciiul financiar
Nr.
curent
Precedent
rd.
Total
din care
(realizat)
preliminat trim. I
trim. II trim. III
trim. IV
55.934
55.386
03
04
8.320
50.614
19.524
35.862
21.640
23.804
203
5.951
5.951
5.951
5.951
Specificaie
- venituri extraordinare
- alte resurse
- rezerve
- alte fonduri
Necesar de resurse
(rd. 13 la 24)
- finanare cheltuieli
exploatare (exclusiv
amortizarea)
- finanare cheltuieli
financiare
- finanare cheltuieli
extraordinare
- rambursri de credite
- finanare imobilizri
- majorare rezerve
- impozit pe profit
- cota managerului
- vrsminte la buget
- plat dividende
- alte cheltuieli
Excedent (rd. 01 12)
Deficit (rd. 12 01)
Acoperire deficit
- credite
- subvenii pe produse
- alocaii pentru
investiii
(rd. 01 09)
Nr.
Precedent
rd.
(realizat)
08
09
10
11
11.204
11.204
-
Exerciiul financiar
curent
Total
din care
preliminat trim. I
trim. II trim. III trim. IV
10.000
4.000
6.000
1.745.039 537.142 537.955 334.971 334.971
214.774
66.110
66.210
41.227
41.227
1.530.265 471.032 471.745 293.744 293.744
1.700
2.550
638
637
15
87.804
87.804
21.951
21.951
638
637
21.951
21.951
16
17
300.000 300.000
18
21
22
58.308 1.224.211 1.224.211
23
195.829
998.734
26
27
28
204
Specificaie
Disponibil la nceputul anului
ncasri n cursul anului (rd.03+10 la 12)
din:
Activitatea de baz (rd. 04 la 09)
- export direct
- lucrri n strintate
- servicii internaionale
- aport valutar
- comisioane ncasate
- alte operaiuni externe
Valut cumprat de la bnci comerciale
Credite n valut primite
Dobnzi ncasate pentru depozite
Pli total (rd. 14 + 18)
Importuri total (rd. 15 la 17) pentru:
- investiii proprii
- materii prime
- mrfuri
Alte cheltuieli n valut total (rd 19 la 25)
din care
- salarii n strintate
- reclam i publicitate
- deplasri
- restituiri credite
- dobnzi pltite
- alte cheltuieli
valut vndut bncilor comerciale
Disponibil la sfritul anului (Si + P)
02
450
125
170
25
130
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
200
200
150
100
60
50
50
100
100
25
100
100
45
25
25
25
25
25
105
25
35
25
25
18
10
10
19
20
21
22
23
24
25
26
10
390
125
170
10
95
Specificaie
205
Specificaie
- amortizarea imobilizrilor
- sume repartizate din profit net
- alte surse
Destinaie resurse proprii
- Rambursri credite
Finanare investiii (rd. 01 08)
Cheltuieli de investiii din care
- continuare lucrri
- lucrri noi
- achiziie de bunuri din care
- dotri
Excedent (rd. 09 10)
Deficit (rd. 10 9) acoperit din:
- credite
- alte surse
- alocaii de la buget
Exerciiul financiar
curent
din care
Total
trim. I trim. II trim. III trim. IV
80.196 140.196 35.049 35.049 35.049 35.049
35.862 1.530.265 471.032 471.745 293.744 293.744
Nr.
Precedent
rd.
(realizat)
05
06
07
08
13
300.000 300.000
14
300.000 300.000
17
18
19
Specificaie
Datoria efectiv la nceputul
perioadei
ncasri din mprumuturi
Pli aferente mprumuturilor din
care (rd. 05 + 06)
- pli restante
- rambursri de capital
- dobnzi
Datoria efectiv la sfritul
perioadei (Si + P)
02
500.000
500.000
03
25.000
12.500 12.500
04
05
06
25.000
12.500 12.500
07
475.000
206
Specificaie
I. Rezerv legal
a) Resurse din care
- sold la 01.01
- repartizri din profitul curent
- alte resurse
b) Utilizare din care
- acoperire pierderi precedente
- alte utilizri
c) Sold la 31.12 (a b)
II. Rezerve statutare
a) Resurse din care:
- sold la 01.01
- repartizri din profitul curent
b) Utilizare pentru cretere
capital social
c) Sold la 31.12 (a b)
III. Fond de cretere a
surselor proprii
a) Resurse din care:
- sold la 01.01
- repartizri din profitul curent
b) Utilizare pentru finanare
c) Sold la 31.12 (a b)
Nr.
Precedent
rd.
(realizat)
01
02
03
04
05
06
07
08
19.524
8.320
11.204
19.524
234.298
01
02
03
04
05
01
02
03
04
05
Prag rentabilitate =
Costuri fixe
Pv unitar - Cost variabil unitar
Avem elementele:
- pre mediu de vnzare unitar = 200.000 lei/buc
- costurile variabile unitare preluate din Fia de antecalcul a produsului A
sunt:
- materii prime i materiale directe = 80.000 90% = 72.000
lei/buc
- combustibil, energie, ap = 19.200 15% = 2.880 lei/buc
- salarii = 32.000 80% = 25.600 lei/buc
- cote salarii = 11.520 80% = 8.512 lei/buc
TOTAL cost variabil unitar
= 108.992 lei/buc
- producia fizic realizat = 26.530 buc TOTAL cheltuieli
variabile = 26.530 buc 108.992 lei/buc = 2.891.557.888 mii lei
TOTAL cheltuieli de exploatare din Contul de profit i pierderi = 5.027.038
mii lei (rd. 25) TOTAL cheltuieli de exploatare TOTAL cheltuieli variabile =
5.027.038 mii lei 2.891.558 mii lei = 2.135.480 mii lei
2.135.480.000
Deci: Prag rentabilitate =
= 23.465 buc (producia fizic
200.000 108.992
pentru care profitul este zero).
2) Lichiditatea global (general) = reflect posibilitatea activelor curente
de a se transforma n termen scurt n lichiditi, pentru a putea plti datoriile
exigibile.
Este favorabil pentru mrimi supraunitare (2 2,5)
Lg =
Active circulante
Datorii curente
884.674
= 1,03
856.382
nesatisfctoare)
3) Lichiditatea intermediar (redus)
Este favorabil cnd tinde spre 1 (0,5 1)
Active circulante - Stocuri
Lr =
Datorii curente
Avem elementele din Bilanul patrimonial:
- active circulante = 884.674 mii lei (rd. 37)
- stocuri = 291.404 mii lei (rd. 21)
208
(lichiditate general
884.674 291.404
= 0,69 (lichiditate redus
856.382
acceptabil)
4) Lichiditate imediat
Li =
Trezorerie
Datorii pe termen scurt
121.900
= 0,16 .
758.186
209
291.958
= 0,06 (6%) o rat redus, dovedind o slab
4.947.368
eficien a mijloacelor alocate.
Deci, R e =
Deci R af =
= o rat maxim, dovedind c ntreprinderea
4.090.986
folosete n ntregime surse proprii, fr a apela la credite pe termen mediu i lung
(capitaluri strine).
210
(mare).
15) Rotaia stocurilor reflect viteza de rotaie a stocurilor n cadrul
gestiunilor ntreprinderii.
Cifra de afaceri
Rs =
365 zile
Total stocuri Facturi nencasate
Este favorabil pentru valori ct mai reduse, reflectnd o vitez de rotaie
mare.
Avem elementele:
- cifra de afaceri = 5.306.024 mii lei (rd. 03), din contul de Profit i
pierderi
- total stocuri = 291.404 mii lei (rd. 21), din Bilanul patrimonial
- facturi nencasate privind stocurile (clieni) = 129.415 mii lei, din
Balana de verificare
5.306.024
365 = 15 zile o vitez de rotaie redus.
Deci, R s =
291.404 - 129.415
16) Productivitatea muncii reflect la modul general, cifra de afaceri ce
revine pe o persoan angajat (exist de altfel, multiple modaliti de calcul al
productivitii, dar ne-am oprit asupra variantei celei mai sintetice).
Cifra de afaceri
W=
Numar total de personal
212
Avem elementele:
- capital permanent = 4.090.986 mii lei (rd. 70) din Bilanul patrimonial
- active imobilizate = 4.062.694 mii lei (rd. 13) din Bilanul patrimonial
- stocuri = 291.404 mii lei (rd. 21) din Bilanul patrimonial
Deci, R fs = 4.090.986 - 4.062.694 = 0,097 (9,7%) .
291.404
20) Rata capitalului propriu fa de activele imobilizate
Capital propriu
R ca =
Active imobilizate
Este favorabil pentru valori ct mai ridicate.
Avem elementele din Bilanul patrimonial:
- capital propriu = 4.090.986 mii lei (rd. 68)
- active imobilizate = 4.062.694 mii lei (rd. 13)
4.090.986
Deci, R ca =
= 1,006 capital propriu activele imobilizate.
4.062.694
21) Rotaia activului total
Cifra de afaceri
R at =
365 zile
Active totale
Este favorabil pentru valori ct mai sczute, dovedind o vitez de rotaie
ridicat.
Avem elementele:
- cifra de afaceri = 5.306.024 mii lei (rd. 03) din Contul de Profit i
pierderi);
- total active (mai puin cele de regularizare) = 4.947.368 mii lei (rd. 43)
din Bilanul contabil.
5.306.024
Deci, R at =
365 = 391 zile (> 1 an calendaristic, favorabil,
4.947.368
innd cont c n total activ, avem i activele imobilizate cu D > 1 an).
22) Rata rentabilitii resurselor consumate
Profit net
R rc =
100
Cheltuieli totale
Este favorabil pentru valori ct mai mari
Avem elementele din Contul de Profit i pierderi:
- profit net = 113.694 mii lei (rd. 55)
- cheltuieli totale = 5.116.542 mii lei (rd. 51)
113.694
100 = 2,2 % o rat sczut n raport cu resursele
Deci, R rc =
5.116.542
consumate.
23) Fond de rulment total
214
884.674
217
CAPITOLUL VI
PARTICULARITI ALE CONTABILITII DE
GESTIUNE N RAMURILE NEINDUSTRIALE
n acest capitol vom prezenta semnificaia conturilor de gestiune i
nregistrrile principalelor operaiuni interne, n: comer, turism, agricultur i
construcii.
Dei legislaia prevede realizarea contabilitii interne de gestiune de ctre
toi agenii economici, indiferent de ramura din care fac parte i de obiectul de
activitate, este cunoscut faptul c, acest lucru se ntmpl cu precdere n cadrul
ntreprinderilor industriale mari.
Totui, libertatea legislativ de a realiza contabilitatea de gestiune n moduri
diferite, la latitudinea fiecrei ntreprinderi, presupune i cunoaterea
particularitilor acestuia n ramurile n care este mai puin aplicat.
219
923 = 901
cheltuieli indirecte ale unitilor operative
- Se crediteaz la sfritul lunii cu cheltuielile indirecte repartizate pe
grupe de mrfuri n coresponden cu debitul contului 925.
925 = 923
cheltuieli indirecte repartizate
Contul 923 se defalc pe uniti operative i pe grupe de mrfuri i este un
cont colector de cheltuieli indirecte.
La sfritul lunii ct. 923 se soldeaz.
223
La locul de depozitare:
primirea-predarea mrfurilor n baza documentelor justificative de intrare i
ieire;
nregistrarea acestor documente n fiele de magazie;
ntocmirea borderourilor de predare a documentelor de intrare-ieire la
compartimentul contabilitate (originalul la contabilitate, copia la locul de
depozitare).
La compartimentul contabilitate:
verificarea necesitii, exactitii i oportunitii operaiunilor de intrare-ieire,
precum i a corectitudinii nregistrrilor n fiele de magazie;
evaluarea cantitilor intrate i ieite la preul de nregistrare utilizat de societate
(en-gros: cost achiziie sau pre vnzare cu ridicata) se nmulesc cantitile din
documente cu preul de nregistrare;
nregistrarea documentelor de intrare-ieire n fiele de cont analitic pentru
valori materiale i eventual n situaiile centralizatoare pentru intrri i ieiri;
225
La locul de depozitare:
primirea-predarea mrfurilor pe baza documentelor de intrare-ieire;
evaluarea cantitilor intrate i ieite n funcie de preul de nregistrare utilizat;
nregistrarea documentelor de intrare-ieire n fiele de cont analitic pentru
valori materiale;
ntocmirea borderourilor de predare a documentelor de intrare-ieire la
compartimentul contabilitate.
La compartimentul contabilitate:
verificarea necesitii, exactitii i oportunitii operaiunilor de intrare-ieire i
verificarea corectitudinii nregistrrilor n fiele de cont analitic pentru valori
materiale;
- ntocmirea (facultativ) a situaiilor centralizatoare pentru intrri i ieiri i
nregistrarea intrrilor i ieirilor n contul de stocuri;
- ntocmirea balanelor de verificare analitice.
Dei necesit un volum de lucrri mai mic, eliminnd realizarea n paralel a
evidenei cantitative, presupune un personal gestionar bine calificat, care s posede
pe lng cunotinele de gestiune a stocurilor i cunotine minime de contabilitate a
stocurilor.
-
micrilor valorice
Fie
magazie
Balana de
verificare analitic
Registrul
stocurilor
Nota
contabil
primare de
magazie
operaii diverse
intrare-ieire
Balana de
verificare
analitic
Not
contabil
Data
Stoc
iniial
07.10
11.10
15.10
18.10
25.10
Stoc
final
Intrri
Cost
Cantitate
Valoare
achiziie
Ieiri
Cantitate CMP
Ieiri
Valoare
Cantitate CMP
Valoare
17.500 15.300
9.500 15.300
5.000 15.300
7.500 16.100
4.000 16.100
4.000 16.100
267.750.000
145.350.000
76.500.000
120.750.000
64.400.000
64.400.000
Stoc iniial
07.10
18.10
TOTAL
Intrri
Cost
Cantitate
Valoare
achiziie
Stocuri Ieiri
Cantitate CMP
Valoare
15.700 117.750.000
17.700 44.250.000
162.000.000
230
Data
Intrri
Cost
Cantitate
Valoare
achiziie
(intrri + stoc
iniial)
Stoc final
TOTAL ieiri
Stocuri Ieiri
Cantitate CMP
Valoare
Intrri
Cost
Valoare
Cantitate
achiziie
Ieiri
Cantitate
Valoare
10.000 150.000.000
7.500
15.700 117.750.000
17.500 267.750.000
15.700
8.000
125.250.000
15.000
4.500 15.000 67.500.000
11.10
15.10
18.10
25.10
Ieiri
Cost
Valoare
Cantitate
LIFO
2.500
17.700 44.250.000
3.500
17.700
59.250.000
15.000
Stoc
final
9.500
142.500.000
5.000 75.000.000
7.500 119.250.000
4.000
60.000.000
4.000 60.000.000
A=150.000.000 X=80.000.000
Y=70.000.000
B=50.000.000
A=60.000.000
B=30.000.000
A=19.950.000
cheltuieli cu ambalajele
(ct. 608)
- cheltuieli cu reclam i
publicitate (ct. 623)
= 29.925.000 lei
B=9.975.000
A=8.000.000
= 12.000.000 lei
B=4.000.000
A=3.000.000
= 5.000.000 lei
B=2.000.000
(Z)
X=30.000.000
Y=30.000.000
(Z)
X=9.975.000
Y=9.975.000
(Z)
X=7.000.000
Y=1.000.000
(Z)
X=1.000.000
Y=2.000.000
(Z)
A=10.000.000
233
= 17.000.000 lei
- cheltuieli indirecte (33,25%)
(ct. 6451; 6452; 6453; 635)
= 5.652.500 lei
= 15.000.000 lei
B=7.000.000
A=3.325.000
B=2.327.500
A=5.000.000
B=20.000.000
A=10.000.000
B=5.000.000
A=300.000.000
X=180.000.000
Y=120.000.000
B=135.000.000 (Z)
= 901
420.577.500
62.652.500
234
923/A= 28.325.000
923/B= 34.327.500
924
21.000.000
925
336.925.000
925/A/X= 127.975.000
925/A/Y= 112.975.000
925/B/Z = 95.975.000
2) Preluarea veniturilor din contabilitatea financiar (n timpul lunii):
931
= 902
435.000.000
931/A/X = 180.000.000
902/A/X = 180.000.000
931/A/Y = 120.000.000
902/A/Y = 120.000.000
931/B/Z = 135.000.000
902/B/Z = 135.000.000
3) Repartizarea cheltuielilor indirecte i generale la sfritul lunii, asupra
cheltuielilor directe:
a) Repartizarea cheltuielilor indirecte:
- depozitul A:
- Salarii indirecte A = 10.000.000
= BR (salarii directe) = 30.000.000 (X) + 30.000.000 (Y) = 60.000.000
ks =
-
ks =
-
5.000.000
= 0,01
500.000.000
ks =
-
10.000.000
= 0,1667
60.000.000
10.000.000
= 333,33
30.000
925=
925/A/X = 13.495.800
925/A/Y = 14.829.200
925/B/Z = 34.327.500
923
62.652.500
923/A = 28.325.000
923/B = 34.327.500
= 924
21.000.000
TOTAL
148.904.711
134.521.589
137.151.200
420.577.500
902
=925
420.577.500
902/A/X = 148.904.711 925/A/X = 148.904.711
902/A/Y = 134.521.589 925/A/Y = 134.521.589
902/B/Z = 137.151.200 925/B/Z = 137.151.200
5) Determinm rezultatul activitii de comer cu ridicata pe fiecare marf,
depozit i total unitate.
236
Depozit /
marf
A/X
A/Y
B/Z
TOTAL
RC 902
(venituri)
180.000.000
120.000.000
135.000.000
435.000.000
903
903/A/X = 31.095.289
903/A/Y = 14.521.589
903/B/Z = 2.151.200
RD 902
(cheltuieli)
148.904.711
134.521.589
137.151.200
420.577.500
Rezultate
Profit
Pierdere
31.095.289
14.521.589
2.151.200
14.422.500
-
=902
14.422.500
902/A/X = 31.095.289
902/A/Y = 14.521.589
902/B/Z = 2.151.200
%
420.577.500
931
435.000.000
931/A/X = 180.000.000
931/A/Y = 120.000.000
931/B/Z = 135.000.000
903
14.422.500
903/A/X = 31.095.289
903/A/Y = 14.521.589
903/B/Z = 2.151.200
Stocul de marf la nceputul lunii este de 14.000.000 lei, din care adaos comercial
4.000.000 lei.
n timpul lunii se cumpr cu factur mrfuri la cost achiziie 30.000.000 lei,
TVA deductibil 19% i se vnd cu factur mrfuri la pre de vnzare cu ridicata de
50.000.000 lei, TVA colectat 19%. Se descarc gestiunea la pre cu ridicata.
Cheltuielile nregistrate de depozit n timpul lunii sunt: cheltuieli cu salarii directe =
5.000.000 lei, cote directe (33,25%) = 1.662.500 lei; amortizri cldiri neproductive
= 3.000.000 lei; cheltuieli cu reclam i publicitate pe baz de factur: 1.000.000 lei,
TVA deductibil 19%.
S se nregistreze n paralel n contabilitatea financiar i n
contabilitatea de gestiune i s se determine rezultatul activitii.
n contabilitatea financiar
1) Valoare stoc iniial:
SiD 371 = 14.000.000
SiC 378 = 4.000.000
2) Cumprare marf:
371=%
42.000.000
401
30.000.000
378
12.000.000
4426=401
5.700.000
3) Vnzare marf:
4111=%
59.500.000
707
50.000.000
4427
9.500.000
1)
2)
4) Descrcarea gestiunii:
%
= 371 50.000.000
607
35.715.000
378
14.285.000
Si 378 + R C 378
k= C
=
Si D 371 + R D 371
n contabilitatea de gestiune
-
925
= 901
925/A = 35.715.000
35.715.000
4.000.000 + 12.000.000
= 0,2857
14.000.000 + 42.000.000
238
239
901=%
46.377.500
931
50.000.000
931/A=50.000.000
3.622.500
903
903/A= 3.622.500
Toate conturile de gestiune se soldeaz.
Corelaii ntre cele 2 circuite contabile:
1) RD cl. 6 = RD 902
(total cheltuieli)
2) RC cl. 7 = RC 902
(total venituri)
3) SfC 121 = SfC 902 = RD 903 (rezultat = profit)
Observaie: Evident c, n cazul existenei mai multor depozite i
comercializrii mai multor mrfuri, se fac calculele de repartizare conform
exemplului anterior. Difer doar modalitatea de evaluare a stocurilor, pentru c la
determinarea cheltuielilor trebuie s se in seama de adaosul comercial.
Aspecte privind recepia stocurilor de mrfuri la depozite
1) Plusuri constatate la recepie
a) Admise de depozit
Exemplu: se cumpr mrfuri cu factur la c.a. = 30.000.000 lei, TVA
deductibil 19%, recepionnd o cantitate n valoare de 32.000.000 lei.
n contabilitatea financiar se nregistreaz factura ca atare:
%
= 401 35.700.000
371
30.000.000
4426
5.700.000
- se nregistreaz plusul fr factur:
%
= 408
371
4428
2.380.000
2.000.000
380.000
b) Respinse de depozit
b.1) Plus nefacturat de furnizor
Exemplu: Considerm factura cu valoarea la c.a. = 30.000.000 lei, TVA
19%, plus nefacturat = 2.000.000 lei.
n contabilitatea financiar se nregistreaz numai cantitatea din factur:
%
= 401 35.700.000
371
30.000.000
4426
5.700.000
iar plusul extracontabil:
8033 (D) = 2.000.000
- se achit factura cu cantitatea acceptat:
401 = 5121
35.700.000
- se returneaz plusul: 8033 (C) = 2.000.000
n contabilitatea de gestiune nu se efectueaz nregistrri.
b.2) Plus facturat de furnizor
Exemplu: Considerm factura cu valoare la c.a. = 32.000.000 lei, TVA
deductibil 19% i cantitate comandat n valoare de 30.000.000 lei.
n contabilitatea financiar se nregistreaz numai cantitatea comandat, fr
factur:
%
= 408 35.700.000
371
30.000.000
4428
5.700.000
iar plusul, extracontabil: 8033 (D) = 2.000.000.
- se primete factura corect:
408 = 401
35.700.000
4426 = 4428 5.700.000
8033 (C) = 2.000.000
i se restituie plusul
241
%
= 401
3.332.000
371
2.750.000
6588
50.000
4426
532.000
Se achit factura integral:
401 = 5121 3.332.000
Pentru perisabiliti se calculeaz TVA colectat:
635 = 4427
9.500
(50.000 19%)
Observaie: Perisabilitile peste limitele admise constituie cheltuieli
nedeductibile fiscal.
i:
5311 = 461
(421)
464.100
243
II.
III.
Grupa 93 Venituri din comerul cu amnuntul:
contul 931 Venituri din comerul cu amnuntul (A)
de
de
de
de
n contabilitatea financiar
1) Stoc iniial:
A:
SiD 371 = 33.320.000
SiC 378 = 8.000.000
SiC 4428 = 5.320.000
B:
1)
2) Cumprrile:
A: recepie cu plus nefacturat i acceptat:
%
=401 119.000.000
371
100.000.000
4426
19.000.000
%
371
4428
n contabilitatea de gestiune
-
=408
2)
11.900.000
10.000.000
1.900.000
371=
%
73.260.000
378
44.000.000
4428
29.260.000
- primirea facturii pentru plus:
408 = 401
11.900.000
4426 = 4428 1.900.000
B: recepie cu minus din vina delegatului:
%
= 401 83.300.000
371
65.000.000
6588
5.000.000
4426
13.300.000
371=
%
378
4428
35.555.000
19.500.000
16.055.000
- Preluarea
imputaie
931=
931/B =
6.500.000
249
veniturilor
din
902
6.500.000
902/B =
6.500.000
3) Preluarea veniturilor
vnzri de mrfuri:
931=
931/A =
151.260.000
931/B =
92.435.000
B: 5311=%
110.000.000
707
92.435.000
4427
17.565.000
Descrcarea gestiunilor n urma vnzrii:
A: %
= 371
180.000.000
607
108.045.000
378
43.215.000
4428
28.740.000
k=
=
Si C 378 + R C 378
902 243.695.000
902/A =
151.260.000
902/B =
92.435.000
4) Preluarea cheltuielilor cu
mrfuri,
drept
cheltuieli
comerciale:
925
=
901 179.146.000
925/A = 108.045.000
925/B = 71.101.000
= 0,2857
4.500.000 + 19.500.000
= 0,2308
din
371=
%
317.515
378
266.820
(8.894.0003%)
4428
50.695
(266.82019%)
5) nregistrarea minusului neimputabil:
A: %
= 371 2.500.000
6588
1.500.595
378
600.255
4428
399.150
unde: TVA neex. = 2.500.000 15,966%
Ad. com = (2.500.000 399.150) 0,2308 (k)
TVA aferent:
635 = 4427
285.115
(1.500.595 19%)
6) Salarii directe (vnztori):
641 = 421
15.000.000
Cote directe:
6451 = 4311
3.300.000
6453 = 4313
1.050.000
6452 = 4371
450.000
635= %
187.500
447.1
75.000
447.2
112.500
7) Salarii TESA:
641 = 421
6.000.000
Cote directe:
6451 = 4311
1.320.000
6453 = 4313
420.000
6452 = 4371
180.000
635= %
75.000
447.1
30.000
447.2
45.000
8) Cheltuieli cu telefonul pe baz de factur:
%
= 401 3.570.000
626
3.000.000
4426
570.000
9)Factura de energie i ap:
%
= 401 4.760.000
605
4.000.000
4426
760.000
10) Cheltuieli cu amortizarea frigiderelor:
6811 = 281
25.000.000
251
285.115
8) Preluarea cheltuielilor cu
telefonul drept cheltuieli generale:
924
=
901 3.000.000
9) Preluarea cheltuielilor cu
energie i ap drept cheltuieli
generale:
924
=
901 4.000.000
10) Preluarea cheltuielilor cu
amortizarea
drept
cheltuieli
comerciale:
925
= 901 25.000.000
925/A = 15.000.000
925/B = 10.000.000
11) Cheltuieli cu amortizri calculatoare i 11) Preluarea cheltuielilor cu
mobilier:
amortizri
drept
cheltuieli
6811 = 2814 2.000.000
generale:
924
= 901 2.000.000
12) Repartizarea cheltuielilor
12) Decontarea veniturilor i cheltuielilor:
generale pe magazine:
%
= 121 250.195.000
- salarii TESA = 6.000.000 lei
707
243.695.000
BR
(salarii directe) = 8.000.000
7588
6.500.000
(A)+7.000.000(B)=15.000.000 lei
6.000.000
121=%
247.914.210
ks =
= 0,4
15.000.000
6588
6.500.595
A: 8.000.000 0,4 = 3.200.000 lei
607
179.146.000
B: 7.000.000 0,4 = 2.800.000 lei
635
285.115
6.000.000 lei
641
21.000.000
cote
salarii
TESA
=1.995.000
lei
6451
4.620.000
A:3.200.00033,25%=1.064.000
lei
6452
630.000
B:2.800.00033,25%=931.000 lei
6453
1.470.000
1.995.000 lei
635
262.500
- cheltuieli cu telefonul: 3.000.000
626
3.000.000
lei
605
4.000.000
BR (salarii directe) =
6811
27.000.000
Profit brut
contabil (SfC 121) = = 8.000.000(A) + 7.000.000(B) =
=15.000.000 lei
= 250.195.000247.914.210= 2.280.790 lei
ks =
3.000.000
= 0,2
15.000.000
ks =
4.000.000
= 181,82
22.000
2.000.000
= 0,0167
120.000.000
A:50.000.0000,0167=833.000lei
B:70.000.000 0,0167=1.167.000lei
2.000.000 lei
Vom avea:
925
=
924 17.284.800
925/A = 8.669.760
925/B = 8.615.040
13)
Decontarea
cheltuielilor
comerciale directe i generale
repartizate:
Tabel:
ks =
Den.
Chlet. gener.
Total chelt.
Chelt. directe
mag.
repartizate
A
135.490.710
8.515.200
144.005.910
B
95.428.500
8.479.800
103.908.300
Total 230.919.210 16.995.000 247.914.240
902 =
925 247.914.210
902/A =
925/A =
144.005.910
144.005.910
902/B =
925/B =
103.908.300
103.908.300
14) Determinarea rezultatului din
activitatea
de
comer
cu
amnuntul:
903 = 902
2.280.790
903/A = 902/A = 7.254.090
903/B = 902/B = 4.973.300
11) Decontarea veniturilor i
rezultatelor:
901=%
247.914.210
931
250.195.000
931/A=151.260.000
931/B = 98.935.000
931/B = 98.935.000
903
2.280.790
903/A=7.254.090
903/B=4.973.300
Corelaiile ntre cele dou circuite contabile:
1) RD cl. 6 = RD 902 = 247.914.210 (total cheltuieli)
2) RC cl. 7 = RC 902 = 250.195.000 (total venituri)
3) SfC 121 = SfC 902 = RD 903 = 2.280.790 (profit)
253
Total cheltuieli
Total venituri
144.005.910
103.908.300
247.914.210
151.260.000
98.935.000
250.195.000
Rezultat
Profit
Pierdere
7.254.090
4.973.300
2.280.790
-
La sfritul perioadei de gestiune, dup cum tim, toate conturile din clasa 9
se soldeaz.
Unitatea va trebui s adopte msuri privind activitatea magazinului B, unde
s-a obinut pierdere, privind:
- mrfurile comercializate i adaosul practicat;
- cheltuielile neproductive efectuate (telefon, ntreinere, salarii TESA i cote
aferente, etc.).
Observaie: Problema se poate detalia pe raioanele din cadrul fiecrui
magazin, cu repartizarea cheltuielilor n mod asemntor.
6.1.3 Contabilitatea de gestiune n alimentaia public
255
n contabilitatea financiar
n contabilitatea de gestiune
1) Laborator: Recepia materiei prime:
%
= 401
35.700.000
301
30.000.000
4426
5.700.000
2) Laborator: Consumul parial al 2) Preluarea cheltuielilor cu materii
materiei prime:
prime, drept cheltuieli ale activitii de
601 = 301
24.000.000
baz:
921 = 901
24.000.000
921/A = 24.000.000
3) Laborator:
ncrcarea gestiunii cu produse finite la
pre livrare de:
- cost achiziie = 24.000.000 lei
371 = %
72.828.000
701
36.000.000
378
25.200.000
4428
11.628.000
i:
711 = 345
36.000.000
5) Se preiau veniturile din vnzri de
mrfuri:
931 =
902
58.823.800
931/B =
902/B =
58.823.800
58.823.800
Se
preiau
cheltuielile
cu mrfurile drept
Se descarc gestiunea magazinului de
cheltuieli
de
desfacere:
marfa vndut:
925 =
901
34.600.160
5) Vnzarea mrfurilor la cofetrie:
5311 = %
70.000.000
707
58.823.800
4427
11.176.200
256
%
= 371
607
378
4428
k=
=
925/B = 34.600.160
70.000.000
34.600.160
24.223.640
11.176.200
Si C 378 + R C 378
=
(Si D 371 Si C 4428) + (R D 371 R C 4428)
25.200.000
= 0,4118
72.828.000 11628.000
6543
700.000
6811
4.000.000
Profit brut contabil (SfC 121) =
94.823.800 77.925.160 = 16.898.640 lei
925 =
924
925/B = 857.200
857.200
Laborator A
Cofetrie B
Total
Laborator A
Cofetrie B
TOTAL
Total cheltuieli
Total venituri
35.137.800
42.787.360
77.925.160
36.000.000
58.823.800
94.823.800
258
Rezultate
Profit
Pierderi
862.400
16.036.440
16.898.640
A. Pop i colectiv Contabilitate de gestiune aplicat n comer, Ed. Intelcredo, Deva, 1999
259
Concluzie:
A. n cazul exporturilor i importurilor directe, agentul economic furnizor
respectiv client ncheie contract ferm la extern, cu clientul extern, respectiv
furnizorul extern. Astfel, va nregistra toate operaiunile legate de import/export n
contul i pe riscul propriu.
B. n cazul exporturilor i importurilor indirecte apare ca intermediar firma
de comer exterior.
I. n cazul importurilor/exporturilor pe cont propriu al firmei de comer
exterior:
- firma de comer exterior i asum riscurile tranzaciei, ncheind contracte ferme
att cu agentul economic intern (furnizor/client) ct i cu agentul economic
extern (furnizor/client), contabiliznd operaiunile de import-export n
ntregime, cu veniturile i cheltuielile aferente;
Export: c cumpr marfa de la furnizorul intern pe baz de contract ferm,
d o achit acestuia, e dup care o vinde clientului extern pe baz de contract ferm,
f ulterior ncaseaz creana extern.
Import: c cumpr marfa de la clientul extern pe baz de contract ferm,
dpltete datoria extern, e dup care vinde marfa importat clientului intern, pe
baz de contract ferm, f ncasnd contravaloarea mrfii de la acesta (creana
intern).
II. n cazul importului/exportului pe baz de comision al firmei de comer
exterior:
- firma de comer exterior nu-i asum riscurile tranzaciei, ea acionnd n
numele agentului economic intern;
- contabilizeaz numai comisionul ce i se cuvine.
Export: c ncheie contract de comision cu furnizorul intern, d vinde marfa
clientului extern pe baz de contract ferm, e ncaseaz creana extern de la clientul
extern, f dup care achit contravaloarea mrfii exportate furnizorului intern.
Import: c ncheie contract de comision cu clientul intern, d cumpr
marfa de la furnizorul extern pe baz de contract ferm, e ncaseaz contravaloarea
mrfii importate de la clientul intern, f dup care achit datoria extern fa de
furnizorul extern.
261
Documente ajuttoare:
Declaraia vamal ce cuprinde: valoarea extern; taxe vamale; comision
vamal; accize etc.;
Declaraia de ncasare valutar prin care banca urmrete ncasarea sumelor
n valut provenite din exporturi (sum de ncasat, termen etc.).
2) salarii directe:
641 = 421
180.000.000
3) cote directe:
n contabilitatea de gestiune
1) preluarea cheltuielilor directe:
921 =
901
500.000.000
921/x = 300.000.000
921/y = 200.000.000
2) preluarea cheltuielilor directe:
921 =
901
180.000.000
921/x = 100.000.000
921/y = 80.000.000
3) preluarea cheltuielilor directe:
265
28.000
lei/
=
= 28.000.000 lei
val. FOB = 14.000 28.000 lei/ =
=392.000.000 lei
4111 = %
420.000.000
707 392.000.000
708
28.000.000
9) Descrcarea gestiunii la pre
nregistrare:
711 = 345
800.000.000
921 =
901
921/x = 33.250.000
921/y = 26.600.000
59.850.000
7)
9)
266
x
y
Total
268
Chelt.
indir. i
Total
generale
462.950.000 12.780.000 475.730.000
339.120.000 10.220.000 349.340.000
802.070.000 23.000.000 825.070.000
Chelt.
directe
x
y
TOTAL
Total cheltuieli
Total venituri
475.730.000
349.340.000
825.070.000
1.308.180.000
420.000.000
1.728.180.000
Rezultate
Profit
Pierderi
832.450.000
70.660.000
903.110.000
n contabilitatea de gestiune
270
= 233.700.000 lei
4111 = 704 233.700.000
y val. FOB = 4.100 28.500 lei/ =
= 116.850.000 lei
4111 = 704 116.850.000
6) ncasarea creanei externe:
x: 5124 = %
236.160.000
4111
233.700.000
765
2.460.000
y: 5124 = %
118.080.000
4111
116.850.000
765
1.230.000
7) Se deconteaz veniturile i
cheltuielile:
%
= 121
354.240.000
704
350.550.000
765
3.690.000
121= %
341.125.000
641
250.000.000
6451
55.000.000
6452
7.500.000
6453
17.500.000
635
3.125.000
605
8.000.000
Profit brut contabil (SfC121) =
= 354.240.000 353.200.000 =
= 1.040.000 lei
931 =
902
350.550.000
931/x =
902/x =
233.700.000 233.700.000
931/y =
902/y =
116.850.000
116.850.000
6) Preluarea veniturilor din diferene de
curs valutar:
931
=
902
3.690.000
931/x =
902/x =
2.460.000
2.460.000
931/y =
902/y =
1.230.000
1.230.000
7) Repartizm cheltuielile generale:
- cheltuieli cu energie i ap =
=8.000.000 lei
BR (materie prim)
= 10.000 28.700(x) +
+ 10.000 28.700 (y) =
= 574.000.000 lei
8.000.000
= 0,014
ks =
574.000.000
- x: 287.000.000 0,014 = 4.000.000 lei
- y: 287.000.000 0,014 = 4.000.000 lei
8.000.000 lei
921
=
924
8.000.000
921/x = 4.000.000
921/y = 4.000.000
8) Se deconteaz cheltuielile totale:
902
=
921
349.125.000
902/x =
921/x =
163.900.000
163.900.000
902/y =
921/y =
177.225.000
177.225.000
Produs
x
y
TOTAL
Chelt.
directe
159.900.000
173.225.000
341.125.000
Chelt.
Total
generale
4.000.000 163.900.000
4.000.000 177.225.000
8.000.000 349.125.000
903/y =
902/y =
59.145.000
59.145.000
16)
Decontarea
veniturilor
i
rezultatelor:
901 = %
349.125.000
931
354.240.000
931/x = 236.160.000
931/y = 118.080.000
903
5.115.000
903/x = 72.260.000
903/y = 59.145.000
Corelaia ntre cele dou circuite:
1) RD cl. 6 = RD 902 = 349.125.000 (cheltuieli)
2) RC cl. 7 = RC 902 = 354.240.000 (venituri)
3) SfC 121 = SfC 902 = RD 903 = 5.115.000 (profit)
Conturile de gestiune se soldeaz, iar situaia centralizat a cheltuielilor,
veniturilor i rezultatelor este urmtoarea:
Denumire
x
y
TOTAL
Total cheltuieli
Total venituri
163.900.000
177.225.000
349.125.000
236.160.000
118.080.000
354.240.000
Rezultate
Profit
Pierderi
72.260.000
59.145.000
5.115.000
n contabilitatea de gestiune
B: %
= 401
357.000.000
371
300.000.000
4426
57.000.000
- plata datoriilor interne:
401 = 5121 952.000.000
2) Vnzarea la export:
A: val. CIF = 30.000 $ 33.000 lei/$ =
990.000.000 lei
din care:
- transport estimat = 2.000 $ 33.000
lei/$ = 66.000.000 lei
- asigurare estimat = 1.000 $ 33.000
lei/$ = 33.000.000 lei
Val FOB = 27.000 $ 33.000 lei/$ =
= 891.000.000 lei
2) preluarea veniturilor:
931 =
902
1.652.000.000
931/A =
902/A =
990.000.000
990.000.000
931/B =
902/B =
662.000.000
662.000.000
273
4111=%
990.000.000
707
891.000.000
708
99.000.000
- se descarc gestiunea:
607 = 371
500.000.000
B: val. CIF = 20.000 $ 33.100 lei/$ =
662.000.000 lei
din care:
- transport estimat = 1.500 $ 33.100
lei/$ = 49.650.000 lei
- asigurare estimat = 800 $ 33.100
lei/$ = 26.480.000 lei
Val FOB = 17.700 $ 33.100 lei/$ =
= 585.870.000 lei
4111=%
662.000.000
707
585.870.000
708
76.130.000
- se descarc gestiunea:
607 = 371
300.000.000
3) Regularizarea transporturilor i
asigurrilor externe:
A: tp. estimat = 2.000 $ 33.000 lei/$ =
66.000.000 lei
tp. facturat = 2.200 $ 32.900 lei/$ =
72.380.000 lei
Diferene = 6.380.000 lei, din care:
a) diferene de curs:
2.200 $ (33.000 32.900) = 2.200.000
lei (favorabil)
b) diferene de valut:
(2.200 $ - 2.000 $) 33.000 lei/$ =
6.600.000 lei (nefavorabil)
624= %
72.600.000
401
72.380.000
765
220.000
Sau: 624 = 401 72.380.000
6.600.000
707 = 708
707 = 707
6.600.000
401= %
72.380.000
5121
71.500.000
765
880.000
A: asig. estimat = 1.000 $ 33.000 lei
= 33.000.000 lei
274
275
%
401
665
= 5124
23.310.000
23.240.000
70.000
1.053.835.000
800.000.000
122.250.000
56.170.000
440.000
30.000.000
6.600.000
900.000
2.100.000
375.000
10.000.000
25.000.000
276
=
=
7) Se deconteaz cheltuielile totale:
902 =
925
1.053.835.000
902/A =
925/A =
652.450.000
652.450.000
902/B =
925/B =
401.385.000
401.385.000
Chelt.
Total
generale
605.600.00046.850.000 652.450.000
373.260.00028.125.000 401.385.000
978.860.00074.975.0001.053.835.000
A
B
Total
B
TOTAL
Total cheltuieli
Total venituri
652.450.000
401.385.000
1.053.835.000
991.280.000
664.000.000
1.655.280.000
Rezultat
Profit
Pierderi
338.830.000
262.615.000
601.445.000
1)
278
n contabilitatea de gestiune
-
4111=%
320.000.000
401
288.000.000
408
32.000.000
B: val FOB = 2.000 Euro
28.000lei/Euro = 56.000.000 lei
4111 = 401
56.000.000
2) Facturarea comisionului ctre
productorii interni, cot TVA .
A. 288.000.000 10% = 28.800.000 lei
(9.000 $ 10% = 900 $)
4111 = 704
28.800.000
B. 56.000.000 10% = 5.600.000 lei
(2.000 Euro 10% = 200 Euro)
4111 = 704
5.600.000
3) Primirea facturii de transport extern.
A. transport estimat = 1.000 $
32.000lei/$ = 32.000.000 lei
transport facturat = 900 $ 32.000 lei/$
= 28.800.000 lei
Diferene de valut = 3.200.000 lei
(favorabil) se va achita productorului
intern:
408= %
32.000.000
401
28.800.000
472
3.200.000
472 = 5124
3.200.000
- plata facturii de transport.
401= %
28.800.000
5124
28.620.000
765
180.000
4) ncasarea creanelor externe:
A: 5124=%
330.000.000
4111
320.000.000
765
10.000.000
B: %
= 4111
5124
665
56.000.000
55.600.000
400.000
121 = %
665
641
6451
6452
6453
635
612
604
17.662.500
8.500.000
5.000.000
1.100.000
150.000
350.000
62.500
2.000.000
500.000
931 =
931/B =
360.000
280
902
360.000
902/B =
360.000
A
B
Total
Chelt.
directe
8.100.000
400.000
8.500.000
Chelt.
Total
generale
7.672.320 15.772.320
1.490.180 1.890.180
9.162.500 17.662.500
B
TOTAL
Total cheltuieli
Total venituri
15.772.320
1.890.180
17.662.500
38.980.000
5.960.000
44.940.000
Rezultat
Profit
Pierderi
23.207.680
4.069.820
27.277.500
3) Se achit datoria:
a) la curs mai mic:
401 = %
142.500.000
5124
141.500.000
765
1.000.000
b) la curs mai mare:
%
= 5124 143.500.000
401
142.500.000
665
1.000.000
1)
2)
n contabilitatea de gestiune
-
1)
284
n contabilitatea de gestiune
-
2)
B: 401 = %
5124
765
1.240.000.000
1.236.000.000
4.000.000
285
- achitarea asigurrii:
%
= 5124
60.420.000
401
59.850.000
665
570.000
5) Vnzarea la intern:
A: c.a. = 683.550.000 lei
Marj = 683.550.000 20% =
136.710.000 lei
Pre vnzare = 820.260.000 lei
4111 = %
976.109.400
707
820.260.000
4427 155.849.400
5121 = 4111 976.109.400
B: c.a. = 1.380.120.000 lei
Marj = 1.380.120.000 30% =
414.036.000 lei
Pre vnzare = 1.794.156.000 lei
4111 = %
2.135.045.640
707
1.794.156.000
4427
340.889.640
5121 = 4111 2.135.045.640
6) Se descarc gestiunea la c.a.:
A: 607 = 371 683.550.000
B: 607 = 371 1.380.120.000
7) Cheltuielile generale de
administraie:
salarii: 641 = 421
50.000.000
- cote:
6451=4311
11.000.000
6453=4313
3.500.000
6452 = 4371
1.500.000
635= %
625.000
447.1
250.000
447.2
375.000
- telefon:
%
= 401
8.330.000
626
7.000.000
4426
1.330.000
- energie i ap:
286
%
= 401
5.950.000
605
5.000.000
4426
950.000
- amortizri:
6811 = 2814 10.000.000
8) Se deconteaz veniturile
cheltuielile:
%
= 121
2.620.566.000
707
2.614.416.000
765
6.150.000
121 = %
2.172.865.000
665
20.570.000
607
2.063.670.000
641
50.000.000
6451
11.000.000
6452
1.500.000
6453
3.500.000
635
625.000
626
7.000.000
605
5.000.000
6811
10.000.000
Profit brut contabil (SfC 121)
=2.620.566.000 2.172.865.000
=447.701.000 lei
=
=
9) Decontarea cheltuielilor totale:
902
=
925
2.172.865.000
902/A =
925/A =
731.356.814
731.356.814
902/B =
925/B =
1.441.508.186 1.441.508.186
Marf
A
B
Total
Chelt.
Chelt.
Total
directe
generale
703.550.00027.806.814 731.356.814
1.380.690.00060.818.1861.441.508.186
2.084.240.00088.625.0002.172.865.000
287
901 = %
2.172.865.000
931
2.620.566.000
931/A = 820.260.000
931/B = 1.800.306.000
903
447.701.000
903/A = 88.903.186
903/B = 358.797.814
Corelaia ntre circuite:
1) RD cl. 6 = RD 902 = 2.172.865.000 (cheltuieli)
2) RC cl. 7 = RC 902 = 2.620.566.000 (venituri)
3) SfC 121 = SfC 902 = RD 903 =447.701.000 (profit)
Conturile de gestiune se soldeaz, iar situaia centralizat este:
Marf
A
B
TOTAL
Total cheltuieli
Total venituri
731.356.814
1.441.508.186
2.172.865.000
820.260.000
1.800.306.000
2.620.566.000
Rezultat
Profit
Pierderi
88.903.186
358.797.814
447.701.000
Comisionul firmei de import este de 20% din valoare extern CIF Se achit
n vam taxele aferente importurilor. Se achit datoria extern i se ncaseaz clienii
interni astfel:
A: la cursul de 33.000 lei/$
B: la cursul de 32.300 lei/$.
Cheltuielile generale de administraie sunt:
- salarii 10.000.000 lei
Se repartizeaz dup veniturile
- cote salarii 3.325.000 lei
obinute din comisioane
- telefon 2.000.000 lei
S se determine rezultatul activitii de import indirect n comision, pe total
i pe fiecare tip de marf importat.
n contabilitatea financiar
1) Importul n comision:
A: val ext. CIF =10.000 $32.000 lei/$=
= 320.000.000 lei
- taxe vamale = 320.000.000 10% =
=32.000.000 lei
- comision vamal = 320.000.000 1% =
=3.200.000 lei
Cost achiziie = 355.200.000 lei
- comision import =320.000.00020% =
= 64.000.000 lei
- pre vnzare la intern =419.200.000 lei
TVA colectat = 419.200.000 19% =
79.648.000 lei
TOTAL FACTUR CTRE
CLIENTUL INTERN = 498.848.000 lei
- TVA deductibil de achitat n vam
(calculat la c.a.) = 355.200.000 19% =
=67.488.000 lei
4111= %
498.848.000
401
320.000.000
446.1 32.000.000
446.2
3.200.000
704
64.000.000
4427
79.648.000
- se achit taxele aferente:
%
= 5121 102.688.000
446.1
32.000.000
446.2
3.200.000
4426
67.488.000
B: val ext. CIF =8.000 $ 32.500 lei/$
= 260.000.000 lei
n contabilitatea de gestiune
1) Preluarea veniturilor din comisioane:
931 =
902
116.000.000
931/A =
902/A =
64.000.000
64.000.000
931/B =
902/B =
52.000.000
52.000.000
289
931 =
902
1.600.000
401 = %
260.000.000
931/B =
902/B =
5124
258.400.000
1.600.000
1.600.000
765
1.600.000
3) Se ncaseaz creanele interne la 3) Se preiau cheltuielile i veniturile din
acelai curs:
diferene de curs valutar:
931
=
902
15.589.000
A: 5124=%
514.437.000
931/A
=
902/A
=
4111
498.848.000
15.589.000
15.589.000
765
15.589.000
B:
B: %
= 4111
5124
665
418.463.500
415.888.340
2.575.160
925
=
901
925/B = 2.575.160
290
2.575.160
4) Cheltuielile generale de
administraie:
salarii: 641 = 421
10.000.000
- cote:
6451=4311
2.200.000
6453=4313
700.000
6452 = 4371
300.000
635= %
447.1
447.2
- telefon:
%
= 401
626
4426
125.000
50.000
75.000
2.380.000
2.000.000
380.000
5) Se deconteaz veniturile
cheltuielile:
%
= 121
133.189.000
704
116.000.000
765
17.189.000
121 = %
27.900.160
665
12.575.160
641
10.000.000
6451
2.200.000
6452
300.000
6453
700.000
635
125.000
626
2.000.000
Profit brut contabil (SfC 121)
= 133.189.000 27.900.160
=105.288.840 lei
15.325.000
= 0,1321
116.000.000
=
=
6) Se deconteaz cheltuielile totale:
902
=
925
27.900.160
902/A =
925/A =
18.454.400
18.454.400
902/B =
925/B =
9.445.760
9.445.760
Marfa
A
B
Total
291
Chelt.
directe
10.000.000
2.575.160
12.575.160
Chelt.
Total
generale
8.454.400 18.454.400
6.870.600 9.445.760
15.325.000 27.900.160
7) nregistrarea rezultatului:
903
=
902
105.288.840
903/A =
902/A =
61.134.600
61.134.600
903/B =
902/B =
44.154.240
44.154.240
8) Se deconteaz veniturile i rezultatele:
901 = %
27.900.160
931
133.189.000
931/A = 79.589.000
931/B = 53.600.000
903
105.288.840
903/A = 61.134.600
903/B = 44.154.240
Corelaia ntre circuite:
4) RD cl. 6 = RD 902 = 27.900.160 (cheltuieli)
5) RC cl. 7 = RC 902 = 133.189.000 (venituri)
6) SfC 121 = SfC 902 = RD 903 =105.288.840 (profit)
Conturile de gestiune se soldeaz, iar situaia centralizat este:
Marf
A
B
TOTAL
Total cheltuieli
Total venituri
18.454.400
9.445.760
27.900.160
79.589.000
53.600.000
133.189.000
Rezultat
Profit
Pierderi
61.134.600
44.154.240
105.288.840
n contabilitatea financiar
1) ncasarea avansului de la clieni
(turiti):
A: avans la intern:
5121 = %
116.082.250
419
113.275.000
4427
2.807.250
- valoarea prestaiei turistice este:
- cazare =
112.000.000 lei
- mas =
42.000.000 lei
- transport = 35.000.000 lei
- asigurri =
8.000.000 lei
119.000.000 lei
- comisionul firmei = 197.000.000
15% = 29.550.000 lei
TOTAL fr TVA = 226.550.000 lei
- TVA colectat (calculat la comision) =
=29.550.000 19% = 5.614.500 lei
TOTAL FACTURA = 232.164.500 lei
- avans = 226.550.000 50% =
=113.275.000 lei + TVA la comision
B: avans la extern:
5124 = 419
273.000.000
- valoarea prestaiei turistice este:
10.000 $33.000 lei/$ = 330.000.000 lei
- comisionul firmei = 10.000 $ 20% =
=2.000 $ 33.000 lei/$ = 66.000.000 lei
TOTAL FACTURA = 396.000.000 lei
(12.000 $ 33.000 lei/$)
- avans = 12.000 $ 70 % = 8.400 $
ncasat la 32.500 lei/$ = 273.000.000 lei
2) Facturarea excursiilor:
A: factur intern:
4111 = %
232.164.500
704
226.550.000
4427
5.614.500
B: factur extern:
411 = 704
396.000.000
3) Reinerea avansurilor ncasate:
A: 419 = %
113.275.000
4111
116.082.250
4427
2.807.250
B: avans ncasat = 8.400 $ 32.500
lei/$ = 273.000.000 lei
1)
n contabilitatea de gestiune
-
294
7) Se deconteaz veniturile
cheltuielile:
%
= 121
622.910.000
704
622.550.000
765
360.000
121 = %
541.200.000
665
6.200.000
628
527.000.000
626
5.000.000
605
3.000.000
Profit brut contabil (SfC 121) =
622.910.000 541.200.000 =
81.710.000 lei
ks =
8.000.000
= 0,0128
622.550.000
Chelt.
directe
197.000.000
362.200.000
533.200.000
Chelt.
Total
generale
2.915.520 199.915.520
5.084.480 341.284.480
8.000.000 541.200.000
9) Se nregistreaz rezultatul:
903
=
902
81.710.000
903/A =
902/A =
26.634.480
26.634.480
903/B =
902/B =
55.075.520
55.075.520
8) Se deconteaz veniturile i rezultatele:
901 = %
541.200.000
931
622.910.000
931/A = 226.550.000
931/B = 396.360.000
903
81.710.000
903/A = 26.634.480
903/B = 55.075.520
Corelaia ntre circuite:
1) RD cl. 6 = RD 902 = 541.200.000 (cheltuieli)
2) RC cl. 7 = RC 902 = 622.910.000 (venituri)
3) SfC 121 = SfC 902 = RD 903 =81.710.000 (profit)
Conturile de gestiune se soldeaz, iar situaia centralizat este urmtoarea:
296
Prestaie
turistic
A
B
TOTAL
Total
cheltuieli
199.915.520
341.284.480
541.200.000
Total
venituri
226.550.000
396.360.000
622.910.000
Rezultat
Profit
Pierderi
26.634.480
55.075.520
81.710.000
perioadei (acest aspect este determinat de tipul de plant sau animal ce face obiectul
produciei)6.
- derularea procesului de producie presupune efectuarea la timp a lucrrilor de
mecanizare, de ctre secii specializate din cadrul ntreprinderii, sau de ctre
teri;
- cheltuielile sunt grevate de amortizarea utilajelor agricole care prezint o uzur
fizic i moral ridicat i presupun un program de reparaii riguros i un
consum ridicat de combustibili;
- fora de munc se compune n principal din muncitori sezonieri i zilieri, avnd
un grad de calificare redus, care presteaz activiti conform sezonului,
determinnd fluctuaii nsemnate ale cheltuielilor cu salariile i cotele aferente.
Rezultatul financiar al ntreprinderii cu profil agricol se situeaz deci att
sub incidena unor factori previzibili /cheltuieli efectuate i venituri realizate), dar i
a unor factori imprevizibili (secet, inundaii etc.).
Obiectivele contabilitii de gestiune n aceast ramur sunt urmtoarele:
- cunoaterea modului de alocare a resurselor la nivelul ntreprinderii agricole prin
colectarea cheltuielilor directe, indirecte i generale pe locuri de efectuare;
- determinarea costurilor pe activiti i a costurilor unitare pentru produsele
agricole principale i secundare;
- analiza rentabilitii produselor prin intermediul costurilor de producie;
- urmrirea i controlul produciei, conform graficelor de executare a lucrrilor
agricole;
- ntocmirea Bugetelor de venituri i cheltuieli cu caracter intern i previzional;
- controlul costurilor prin determinarea abaterilor dintre costurile efective i cele
programate.
Sistemul conturilor de gestiune n agricultur
produciei industriale i anume:
se grefeaz pe cel al
Monografie contabil
O societate agricol are n structura sa organizatoric o ferm legumicol
(A) i o ferm zootehnic (B).
A: Ferma legumicol prezint urmtoarele date:
- Suprafaa ocupat de cultura tomatelor = 15 ha;
- producie total obinut = 44 to
- pre de nregistrare = 15.000 lei/kg
Cheltuielile aferente culturii tomatelor sunt urmtoarele:
- cheltuieli cu producia neterminat din perioada precedent aferente nfiinrii
culturii (anterior nregistrate n avans) = 40.000.000 lei
- salarii muncitori direct productivi = 100.000.000 lei
- cote salarii directe : 33.250.000 lei
- materiale consumabile (ngrminte) = 150.000.000 lei
- lucrri i servicii facturate de teri (irigaii) = 170.000.000 lei
- lucrri i servicii executate de alte sectoare proprii (desecri) = 80.000.000 lei
- amortizarea plantaiei de tomate = 24.830.000 lei
TOTAL cheltuieli directe = 598.080.000 lei
- amortizare utilaje agricole = 45.000.000 lei (indirecte) repartizate pe ha cultivate
%
= 401
9.520.000
628
8.000.000
4426
1.520.000
5) Lucrri i servicii executate de
alte sectoare proprii:
A: 6588 = 482 80.000.000
B: 6588 = 482 5.000.000
6) Amortizri directe:
A: 6811 = 2813
24.830.000
B: 6811 = 2814
18.037.500
7) Amortizri indirecte:
A: 6811 = 2813
45.000.000
8) Cheltuieli generale de
administraie (energie i ap)
facturate:
%
= 401
17.850.000
605
15.000.000
4426
2.850.000
9) Realizarea produselor finite
nregistrate la pre standard:
A: 44 to tomate 15.000 lei/kg =
660.000.000 lei
345 = 711
660.000.000
= 15.000.000 lei
TOTAL = 210.000.000 lei
345 = 711
210.000.000
870.680.000
125.000.000
225.000.000
49.500.000
6.750.000
15.750.000
2.812.500
150.000.000
15.000.000
87.867.500
15.000.000
178.000.000
921/A = 24.830.000
921/B = 18.037.500
7) Preluarea cheltuielilor indirecte:
923
=
901
45.000.000
923/A = 45.000.000
8) Preluarea cheltuielilor generale:
924
=
901
15.000.000
11)
921/A = 11.253.900
921/B = 3.746.100
11) Se deconteaz costul efectiv al produciei
realizate:
Ferma
A
B
Total
12)
Chelt.
Total
generale
643.080.000 11.253.900 654.333.900
212.600.000 3.746.100 216.346.100
855.680.000 15.000.000 870.680.000
Chelt. directe
902
=
921
870.680.000
902/A =
921/A =
654.333.900
654.333.900
902/B =
921/B =
216.346.100
216.346.100
12) Calculm costul de producie unitar
pentru fiecare produs astfel:
A- ferma legumicol, produce un singur
produs tomatele, al cror cost n
determinm prin procedeul diviziunii
simple:
Total cheltuieli 654.333.900 lei
=
=
cuA =
Q
44.000 kg
201.346.100 lei
= 100.673 lei / kg ln
2.000 kg
348.5 = 711
5.666.100
B: pre standard = 195.000.000
cost efectiv = 201.346.100
Diferen nefavorabil= 6.346.100
348.5 = 711
6.346.100
903/B =
902/B =
6.346.100
6.346.100
Calculm abaterile unitare
A: Au (tomate) = 15.000 lei/kg (p.st.)
14.871 lei/kg (c.p.) = +129 lei/kg
(favorabil)
B: Au (ln) = 97.500 lei/kg (p.st.) 100.673
lei/kg (c.p.) = -3.173 lei/kg (nefavorabil)
14) Se deconteaz producia la pre standard
i abaterile de pre:
901 = %
870.680.000
931
870.000.000
931/A = 660.000.000
931/B = 210.000.000
931/B/01 = 195.000.000
931/B/02 = 15.000.000
903
680.000
903/A = 5.666.100
903/B = 6.346.100
Ferma
A Ferma
legumicol
B Ferma
zootehnic
TOTAL
Valoarea
produciei la
pre standard
660.000.000
210.000.000
870.000.000
Valoarea
produciei la cost
de producie
Favorabile
654.333.900
5.666.100
216.346.100
870.680.000
Abateri de pre
Nefavorabile
6.346.100
680.000
Active circulante
100 ;
Datorii curente
Profit brut
Cifr de afaceri
o capacitatea financiar: Cf = Vr Fr Cn Db Vice > Vp3,
unde:
- Vr viteza de rotaie a fondului de rulment, ca raport ntre veniturile din
exploatare i fondul de rulment;
- Fr fondul de rulment, ca diferen ntre totalul activelor circulante i
totalul obligaiilor exigibile sub un an;
- Cn credite neconsumate la data prezentrii ofertei de execuie;
- Db depozite confirmate la bnci, constituite la data prezentrii ofertei;
- Vice valoarea actualizat (de inventar) a lucrrilor n curs de execuie i
noi, conform contractelor deinute;
- Vp3 valoarea contractului prevzut a se realiza pe 3 luni.
Toi executanii particip la licitaie, criteriile fiind:
- valoarea ofertei = 80 puncte;
- durata de execuie = 20 puncte.
Punctajul maxim se acord pentru valoarea (Vi) cea mai mic i respectiv
durata (Di) cea mai mic.
V
Pentru alte valori i durate, se puncteaz astfel: Pi = min 80puncte
Vi
o
D min
20puncte . Executantul cu punctaj maxim ctig licitaia, pe
Di
baz de hotrre a comisiei de licitaie.
Garania de participare la licitaie se stabilete de 0,5% - 1% din valoarea
maxim estimat a lucrrii de investiii i este valabil ntre 10 zile de la data
transmiterii invitaiei i 52 zile de la data publicrii anunului.
Garania se constituie pe baz de ordin de plat, chitan de cas sau
scrisoare de garanie bancar. Ea se restituie n final ofertanilor nectigtori.
Executantul lucrrii (ofertantul care a ctigat licitaia) semneaz contractul
de execuie cu investitorul i constituie garania de bun execuie, ntre 5% i 10%
din valoarea lucrrii contractate (prin scrisoare de garanie bancar). Restituirea
acestei garanii se prevede prin contract, la recepia final, pe baza Procesului verbal
de recepie final, cnd expir i durata de garanie a lucrrii.
respectiv Pi =
307
Partea a III-a
Fondul de rulment necesar nceperii produciei, care cuprinde: cheltuieli
pentru asigurarea stocurilor de materii prime i materiale, energie, transporturi,
salarii i cote directe, piese de schimb etc.
Devizul general format din cele trei pri, constituie pentru investitor,
baza elaborrii documentaiei economice pe care acesta urmeaz s o finaneze,
dup ce a fost supus licitaiei i adjudecat (n contabilitatea investitorului vor aprea
mrimea i structura cheltuielilor, aa cum sunt ele reflectate prin documentaia de
deviz).
Sistemul conturilor de gestiune n construcii este urmtorul:
Grupa 90 Decontri interne:
ct. 901 Decontri interne privind cheltuielile (P)
ct. 902 Decontri interne privind producia de construcii-montaj (P)
ct. 903 Decontri interne privind diferenele de pre din producia de
construcii montaj (A)
Grupa 92 Conturi de calculaie:
ct. 921 Cheltuielile activitii de baz (A)
ct. 922 Cheltuielile activitilor auxiliare (A)
ct. 923 Cheltuieli indirecte de producie (A)
ct. 924 Cheltuieli generale de administraie (A)
Grupa 93 Costul produciei de construcii-montaj:
ct. 931 Venituri din producia de construcii-montaj (A)
ct. 933 Costul produciei de construcii montaj n curs de execuie (A)
I.
Contabilitatea cheltuielilor cu lucrrile de decontare intern
Aceste lucrri presupun constituirea fondului de organizare a antierului prin
ncasarea sumelor de la beneficiarii de lucrri i utilizarea acestui fond pentru:
- realizarea bazei de producie, a spaiilor de depozitare a materialelor
etc.;
- chiriile pentru spaiile de cazare a muncitorilor;
- lucrri pentru asigurarea spaiilor de lucru a personalului TESA;
- amenajri la punctele de lucru: dormitoare, cantine, magazii etc.;
- transportul muncitorilor;
- executarea schelelor i cofrajelor la faa locului;
- lucrri de remediere sau de amenajri temporare (baracamente i
amenajri provizorii, platforme, drumuri de acces etc.).
n contabilitatea constructorului, toate amenajrile cu caracter definitiv sau
provizoriu se nregistreaz ca active circulante materiale (stocuri). Dup nchiderea
antierului, cele cu caracter definitiv se consider mijloace fixe, fiind supuse
amortizrii.
309
Exemple:
1) Se realizeaz baracamente cu caracter definitiv, efectund urmtoarele
cheltuieli: materiale consumabile 10.000.000 lei, salarii 10.000.000 lei
- decontarea cheltuielilor:
121 = %
20.000.000
6028 10.000.000
641
10.000.000
- preluarea cheltuielilor:
921
=
901
20.000.000
921/X/01 = 10.000.000
921/X/02 = 10.000.000
310
3028 = 7583
2.000.000
- preluarea veniturilor:
931
=
902
2.000.000
931/X =
902/X =
2.000.000
2.000.000
- decontarea cheltuielilor i veniturilor: - decontarea cheltuielilor:
121 = %
20.000.000
902
=
921
20.000.000
902/X/01 =
921/X/01 =
6028 10.000.000
20.000.000
20.000.000
641
10.000.000
902/X/02 =
921/X/02 =
7583= 121
2.000.000
20.000.000
20.000.000
Rezultat =
= 2.000.000 20.000.000 = - 18.000.000 - nregistrarea rezultatului:
903
=
902
18.000.000
lei
903/X =
902/X/01 =
18.000.000
18.000.000
- decontarea veniturilor i rezultatelor:
901 = %
18.000.000
931
2.000.000
931/X = 2.000.000
903
18.000.000
903/X = 18.000.000
II.
Contabilitatea produciei industriale de construcii-montaj
Producia industrial n unitile de construcii se realizeaz n: staii de
agregate, secii i ateliere de prefabricate, staii de betoane i mortare, ateliere de
confecii metalice sau din lemn etc.
Prin urmare, nregistrrile n contabilitatea de gestiune sunt asemntoare cu
cele dintr-o ntreprindere industrial, cu meniunea c, cheltuielile directe de
producie se nregistreaz prin contul 922 Cheltuielile activitii auxiliare defalcat
pe articole de calculaie sau elemente de cheltuieli primare.
Costul produciei obinute se va nregistra prin contul 931.
Se urmrete:
- colectarea cheltuielilor;
- nregistrarea produciei obinute la pre standard i livrarea ei ctre
seciile consumatoare;
- calculul costului efectiv;
- determinarea diferenelor de pre.
Exemplu: Pentru o secie de prefabricate din cadrul unei societi de
construcii, care ine contabilitate proprie, cunoatem datele:
cheltuielile efectuate n timpul perioadei de gestiune:
- beton = 110.000.000 lei (conform bonului de consum) 01
- ap (conform facturii) = 2.500.000 lei 01
- nisip = 200.000.000 lei (bon consum) 01
- cheltuieli de transport = 5.000.000 lei (conform facturii) 01
311
n contabilitatea de gestiune
1. Preluarea cheltuielilor activitii
auxiliare:
922
=
901
110.000.000
922/X/01 = 110.000.000
2. Preluarea cheltuielilor activitii
2. Cheltuieli cu apa, pe baz de factur:
auxiliare:
% = 401
2.975.000
922
=
901
2.500.000
605
2.500.000
922/X/01 = 2.500.000
4426
475.000
3. Cheltuieli cu materiale auxiliare 3. Preluarea cheltuielilor activitii
auxiliare:
(nisip):
922
=
901
200.000.000
6021 = 3021 200.000.000
922/X/01 = 200.000.000
312
902/X/04 =
8.800.000
902/X/05 =
7.500.000
902/X/06 =
1.371.250
902/X/07 =
35.000.000
12.
U.C.M
Secia prefabricate
Fia de postcalcul (pe articole de calculaie)
Nr.
crt.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15.
Articole calculaie
Beton
Ap
Nisip
Cheltuieli transport
Salarii directe
Cote directe
Amortizri utilaje
Uzur obiecte inventar
Cheltuieli energie
TOTAL COST SECTIE
Cot cheltuieli generale
TOTAL COST
NTREPRINDERE
Producie obinut (to)
Cost efectiv unitar (lei/ton)
Materii
prime
i materiale
110.000.000
2.500.000
200.000.000
5.000.000
Salarii
directe
Cote
directe
CIFU
CCS
CGI
Total
cheltuieli
6.000.000
1.995.000
8.000.000
3.000.000
5.000.000
317.500.000 6.000.000 1.995.000 8.000.000 8.000.000
341.495.000
7.000.000
317.500.000 6.000.000 1.995.000 8.000.000 8.000.000 7.000.000 348.495.000
7.937.500
150.000
49.875
40 tone
200.000
200.000
175.000
8.712.375
16.
902/X/02 =
922/X/02 =
6.000.000
6.000.000
902/X/03 =
922/X/03 =
1.995.000
1.995.000
902/X/04 =
922/X/04 =
8.000.000
8.000.000
902/X/05 =
922/X/05 =
8.000.000
8.000.000
902/X/06 =
922/X/06 =
7.000.000
7.000.000
16. Se nregistreaz diferenele de pre
aferente prefabricatelor:
Pre
Diferene pre
Cost efectiv
antecalculat
Favorabile Nefavorabile
320.000.000 317.500.000 2.500.000
Nr.
Articole calculaie
crt.
1 Mat. prime i
materiale
2 Salarii directe
5.500.000
6.000.000
3 Cote directe
1.828.750
1.995.000
4 CIFU
8.800.000
8.000.000
5 CCS
7.500.000
8.000.000
Pre
Nr.
Cost efectiv
Articole calculaie
antecalculat
crt.
6 CGS
1.371.250
7.000.000
7 Profit i pierdere
35.000.000
8 TOTAL
380.000.000 348.495.000
903
=
903/X/01 =
2.500.000
903/X/02 =
500.000
903/X/03 =
166.250
903/X/04 =
800.000
903/X/05 =
500.000
903/X/06 =
5.628.750
903/X/07 =
35.000.000
315
800.000
Diferene
pre
35.000.000
31.505.000
500.000
166.250
500.000
Nr.
crt.
5.628.750
902
31.505.000
902/X/01 =
2.500.000
902/X/02 =
500.000
902/X/03 =
166.250
902/X/04 =
800.000
902/X/05 =
500.000
902/X/06 =
5.628.750
902/X/07 =
35.000.000
n contabilitatea de gestiune
1. Preluarea cheltuielilor activitii
auxiliare:
922
=
901
20.000.000
922/X/01 = 20.000.000
2. Cheltuieli cu piese de schimb 2. Preluarea cheltuielilor activitii
(anvelope i camere auto):
auxiliare:
6024 = 3024
7.000.000
922
=
901
7.000.000
922/X/02 = 7.000.000
3. Cheltuieli cu amortizarea mijlocului
3. Preluarea cheltuielilor activitii
317
de transport:
6811 = 2813
1.000.000
4. Salarii directe:
641 = 421
10.000.000
5. Cote directe:
CAS:
6451 = 4311 2.200.000
fd. sntate: 6453 = 4313
700.000
fd. omaj:
6452 = 4371
500.000
fd. risc:
635 = 447.1
50.000
comision CM: 635 = 447.2
75.000
6. Cheltuieli cu reparaii teri (pe baz de
factur):
% = 401
3.570.000
611
3.000.000
4426
570.000
7. Cheltuieli cu piese de schimb pentru
ntreinere:
6024 = 3024
2.000.000
auxiliare:
922
=
901
1.000.000
922/X/03 = 1.000.000
4. Preluarea cheltuielilor activitii
auxiliare:
922
=
901
10.000.000
922/X/04 = 10.000.000
5. Preluarea cheltuielilor activitii
auxiliare:
922
=
901
3.325.000
922/X/05 = 3.325.000
6. Preluarea cheltuielilor activitii
auxiliare:
922
=
901
3.000.000
922/X/06 = 3.000.000
intern de decontare):
482 = 7588 65.000.000
13.
veniturilor):
931
=
931/X =
65.000.000
902
65.000.000
902/X/01 =
25.000.000
902/X/02 =
8.500.000
902/X/03 =
1.100.000
902/X/04 =
11.000.000
902/X/05 =
3.657.500
902/X/06 =
3.200.000
902/X/07 =
2.500.000
902/X/08 =
3.642.500
902/X/09 =
6.400.000
13.Calculul costului unitar efectiv al
prestaiei de transport, pe baza Fiei de
postcalcul (costul pe ora de funcionare a
mijlocului de transport X):
U.C.M
Secia de transport mecanizare
Prestaii cu mijlocul de transport X
Fia de postcalcul
Nr.
Articole calculaie
crt.
1 Carburani lubrifiani
2 Anvelope
3 Amortizri
4 Salarii directe
5 Cote directe
6 Reparaii teri
7 Piese de schimb
8 Energie
9 Obiecte
inventar
10 Ap
11 Cot cheltuieli
generale
12 TOTAL
cheltuieli
13 Nr. ore funcionare
14 Cost efectiv pe
or (lei/h)
Salarii
directe
Cote
directe
CIFU
CCS
CGI
7.000.000
7.000.000
1.000.000
10.000.000
3.325.000
3.000.000
2.000.000
1.000.000
200.000
1.000.000
10.000.000
3.325.000
3.000.000
2.000.000
1.000.000
200.000
150.000
Total
cheltuieli
20.000.000
150.000
3.000.000 3.000.000
46.667
6.667
66.667
319
150
22.167
33.333
9.000
20.000
337.833
14.
Nr.
crt.
1
2
3
4
5
6
7
8
Articol de calculaie
Carburani, lubrifiani
Anvelope
Amortizri
Salarii directe
Cote directe
CIFU
CCS
CGI
1.100.000 1.000.000
100.000
3.657.500 3.325.000
332.500
3.200.000 5.000.000
1.800.000
2.500.000 1.350.000 1.150.000
3.642.500 3.000.000
642.500
320
9 Profit i pierdere
(65.000.000 58.600.000 6.400.000
6.400.000
= 6.400.000)
10 TOTAL
65.000.000 50.675.000 14.325.000
903/X/07 = 1.150.000
903/X/08 = 642.500
903/X/09 = 6.400.000
18. Repartizarea prestaiilor la cost
efectiv pe cele dou obiective de
construcii A i B:
A: 80 ore 337.833 lei/or = 27.026.640
B: 70 ore 337.833 lei/or = 23.648.360
50.675.000
(costul efectiv al prestaiei lei)
Abaterea pe obiective (economie lei):
A: 34.666.640 27.026.640 = 7.640.000
B: 30.333.360 23.648.360 = 6.685.000
Se observ depirea tarifului antecalculat numai la articolul Cheltuieli cu
ntreinerea i funcionarea utilajelor CIFU, deci secia de transport va trebui s ia
msuri pentru reducerea acestora (consum de piese de schimb, reparaii executate de
teri etc.).
IV. Contabilitatea cheltuielilor cu lucrrile de construcii
Vom prezenta componena articolelor de calculaie: materiale, manoper,
cote salarii, utilaj, transport, cheltuieli indirecte i generale.
1. Cheltuieli ncorporate n articolele de calculaie Materiale
Materialele dein o pondere nsemnat n costul lucrrii de construcii
montaj (50 60%) i se compun din: materiale de baz (ciment, nisip), betoane,
mortare, piese de schimb, combustibil, obiecte de inventar, schele, eafodaje,
baracamente, confecii metalice sau din lemn etc.
Contabilitatea stocurilor se ine prin metoda inventarului permanent sau
intermitent, n funcie de mrimea unitii de construcii, n gestiuni (depozite). De
regul se folosete inventarul permanent, care permite o eviden riguroas a
stocurilor.
Evidena operativ i analitic se realizeaz prin:
- metoda cantitativ-valoric;
- metoda operativ-contabil (pe solduri);
- metoda centralizatoarelor de intrare-ieire;
- metoda global valoric.
Observaie: Descrierea metodelor prin folosirea documentelor aferente:
fie de magazie, fie de cont pentru operaii diverse, fie cantitativ-valorice etc., a
fost fcut ntr-un subcapitol anterior (vezi pct. 6.1 Contabilitatea de gestiune n
comer).
Evaluarea materialelor de construcii se realizeaz astfel:
- stocurile cumprate la cost de achiziie, pre standard sau pre de
factur;
322
n contabilitatea de gestiune
- preluarea cheltuielilor activitii
baz:
921 = 901
cu analitic Materiale pe tipuri de
stocuri
- preluarea cheltuielilor activitii
baz:
921 = 901
cu analitic Materiale pe tipuri de
stocuri
- preluarea cheltuielilor activitii
baz:
921 = 901
cu analitic Materiale pe tipuri de
stocuri
- preluarea cheltuielilor activitii
baz:
921 = 901
cu analitic Materiale pe tipuri de
stocuri
de
de
de
de
324
- cheltuieli cu combustibil:
6022 = 3022
- cheltuieli cu amortizri:
6811 =281
- cheltuieli cu chirii
% = 401
612
4426
- cheltuieli ocazionale
descrcare, probe):
624 = 5121
% = 401
624
4426
- cheltuieli cu amortizri:
6811 = 2813
- cheltuieli cu combustibili:
6022 = 3022
924 = 901
924 = 901
924 = 901
924 = 901
924 = 901
924 = 901
924 = 901
921
cu analitice pe
obiecte i articole
de calculaie
901
924
901
933
cu analitice pe
obiecte i articole
de calculaie
921
cu analitice pe
obiecte i articole
de calculaie
921
cu analitice pe
obiecte i articole de
calculaie
n contabilitatea de gestiune
327
902
cu analitice pe
obiecte i articole
de calculaie
902
cu analitice pe
obiecte i articole
de calculaie
921
cu analitice pe
obiecte i articole
de calculaie
921
cu analitice pe
obiecte i articole
de calculaie
328
902
(n rou sau negru)
cu analitice pe
obiecte i articole
de calculaie
%
931
cu analitice pe
obiecte i articole
de calculaie
903 (rou sau negru)
cu analitice pe
obiecte i articole
de calculaie
933
cu analitice pe
obiecte i articole
de calculaie
Materiale
Reparaii
interioare
Reparaii
exterioare
TOTAL
Manoper
Cote
Utilaje
Transport
Cheltuieli
indirecte
Profit
TOTAL
330
n contabilitatea de gestiune
1. Preluarea cheltuielilor activitii de
baz:
921
=
901
79.000.000
921/X/01 = 79.000.000
5. Cote directe:
CAS:
6451 = 4311 23.540.000
fd. sntate: 6453 = 4313
7.490.000
fd. omaj:
6452 = 4371
3.210.000
fd. risc:
635 = 447.1
535.000
comision CM: 635 = 447.2
802.500
6. Amortizri utilaje:
6811 = 2813
460.000
- Chirii aferente utilajelor nchiriate de la
teri (pe baz de factur):
% = 401
595.000
612
500.000
4426
95.000
- Consum de combustibil pentru utilaje:
6022 = 3022
250.000
7. Amortizare mijloace de transport:
6811 = 2813
8.000.000
- Consum de combustibil pentru mijloace
de transport:
6022 = 3022
7.000.000
8. Lucrri i servicii teri repartizate pe
RK:
% = 401
23.800.000
628
20.000.000
4426
3.800.000
- Prime de asigurare repartizate pe RK:
613 = 5121 2.500.000
- Comisioane bancare repartizate pe RK:
627 = 5121
500.000
9. Facturarea valorii RK ctre beneficiar
conform
preului
stabilit
prin
documentaia de deviz:
4111
342.720.000
=
%
704
288.000.000
4427
54.720.000
- ncasarea facturii:
5121 = 4111 342.720.000
331
11.
902/X/06 =
22.400.000
902/X/07 =
16.243.500
11.Decontareacostului efectiv al RK,
conform fiei de postcalcul:
UCM
RK: X
Fia de postcalcul a RK la construcia special
Nr.
crt.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
12.
Articole calculaie
Materiale
40.000.000
15.000.000
24.000.000
10.000.000
3.000.000
Manoper
Cote
Utilaje
8.000.000
Total
cheltuieli
40.000.000
15.000.000
24.000.000
10.000.000
3.000.000
107.000.000
35.577.500
460.000
500.000
250.000
8.000.000
7.000.000
7.000.000
Transport
107.000.000
35.577.500
460.000
500.000
250.000
Cheltuieli
indirecte
20.000.000 20.000.000
2.500.000 2.500.000
500.000
500.000
92.000.000 107.000.000 35.577.500 1.210.000 15.000.000 23.000.000 273.787.500
902
=
921
273.787.500
902/X/01 =
921/X/01 =
92.000.000
92.000.000
902/X/02 =
921/X/02 =
107.000.000
107.000.000
902/X/03 =
921/X/03 =
35.577.500
35.577.500
902/X/04 =
921/X/04 =
1.210.000
1.210.000
902/X/05 =
921/X/05 =
15.000.000
15.000.000
902/X/06 =
921/X/06 =
23.000.000
23.000.000
12. Stabilirea i nregistrarea rezultatului
activitii de RK (diferena ntre preul de
vnzare/de deviz i costul efectiv):
332
Nr.
crt.
1
2
3
4
5
6
7
Articol calculaie
Materiale
Manoper
Cote
Utilaje
Transport
Cheltuieli indirecte
Profit
TOTAL
Pre de deviz
Diferene pre
Cost efectiv
(antecalculat)
Favorabile Nefavorabile
92.280.000 92.000.000
280.000
105.400.000 107.000.000
1.600.000
35.045.500 35.577.500
532.000
1.161.000
1.210.000
49.000
15.470.000 15.000.000
470.000
22.400.000 23.000.000
600.000
16.243.500
16.243.500
903
=
903/X/01 =
280.000
903/X/02 =
1.600.000
903/X/03 =
532.000
903/X/04 =
49.000
903/X/05 =
470.000
903/X/06 =
600.000
903/X/07 =
16.243.500
902
14.212.500
902/X/01 =
280.000
902/X/02 =
1.600.000
902/X/03 =
532.000
902/X/04 =
49.000
902/X/05 =
470.000
902/X/06 =
600.000
902/X/07 =
16.243.500
903
14.212.500
903/X/01 = 280.000
903/X/02 = 1.600.000
903/X/03 = 532.000
903/X/04 = 49.000
903/X/05 = 470.000
903/X/06 = 600.000
903/X/07 = 16.243.500
Toate conturile de gestiune se soldeaz
Corelaia ntre cele dou circuite contabile:
1. RD cl. 6 = RD 902 = 273.787.500 (total cheltuieli)
2. RC cl. 7 = RC 902 = 288.000.000 (total venituri)
3. SfC 121 = SfC 902 = RD 903 = 14.212.500 (profit, respectiv diferen
favorabil).
Observaie: Diferena dintre profitul din contabilitatea financiar i cel din
documentaia de deviz este reprezentat de suma algebric a diferenelor de pre pe
cele 6 articole de calculaie:
- profit brut = 14.212.500 lei
- profit de deviz = 16.243.500 lei
- abaterilor = 280.000(01) + 1.600.000(02) + 532.000(03) + 49.000
(04) + 470.000(05) + 600.000(06) = 2.031.000 lei (nefavorabil)
16.243.500 2.031.000 = 14.212.500 lei (Obinerea unui profit mai mic dect cel
antecalculat prin deviz, se datoreaz depirii cheltuielilor de deviz la aproape toate
articolele de calculaie, cu excepia materialelor i transportului).
334
REZUMAT
b) 931
= 902
15.000.000
931/A =10.000.000
902/A =10.000.000
931/B = 5.000.000
902/B = 5.000.000
903
= 902
4.500.000
903/A = 3.000.000
902/A =3.000.000
335
903/B = 1.500.000
902/B = 1.500.000
c) 902
= 921
19.500.000
902/A =13.000.000
921/A =13.000.000
902/B = 6.500.000
921/B = 6.500.000
903
= 902
4.500.000
902/A = 3.000.000
903/A = 3.000.000
902/B = 1.500.000
903/B = 1.500.000
2) Un magazin comercializeaz dou mrfuri A i B, nregistrnd n timpul
lunii: cheltuieli cu salarii TESA = 2.000.000, cote aferente = 761.600 lei; rechizite =
500.000 lei; salarii directe 15.000.000 lei (din care A = 40%); energie i ap =
800.000 lei.
Repartizarea cheltuielilor generale pe cele dou mrfuri se va nregistra:
a) 925
= 924
19.061.600
925/A = 7.624.640
925/B = 11.436.960
b) 925
925/A = 1.624.400
925/B = 2.437.200
= 924
4.061.600
c) 924
925
925/A = 1.624.400
925/B = 2.437.200
= 901
19.061.600
4.061.600
= 924
924/A = 1.624.400
924/B = 2.437.200
b) 925
925/A = 2.000.000
925/B = 3.000.000
= 901
5.000.000
c) 925
925/A = 2.000.000
= 901
2.000.000
b) 902
= 921
95.984.000
902/01 = 95.984.000
921/01 = 95.984.000
c) 902
= 921
95.984.000
902/01 = 83.234.000
921/01 = 83.234.000
902/02 = 12.750.000
921/02 = 12.750.000
6) O unitate de construcii montaj realizeaz o cldire X la pre de deviz de
500.000.000 lei fr TVA, previzionnd o cot de profit de 10%. Conform
postcalculului, costul efectiv al lucrrii este de 455.800.000 lei. Rezultatul activitii
X se va nregistra:
a) 903
= 902
44.200.000
903/X = 44.200.000
902/X = 44.200.000
b) 903
903/X = 1.250.000
= 902
1.250.000
902/X = 1.250.000
c) 903
= 902
45.450.000
903/X = 45.450.000
902/X = 45.450.000
337
BIBLIOGRAFIE
1. Dorina Budugan
Ioan Berheci
2. Ghe. Crstea
Oprea Clin
3. Oprea Clin
i colectiv
4. Dumitru Ctu
i colectiv
5. Partenie Dumbrav
Atanasiu Pop
6. Partenie Dumbrav
i colectiv
7. Partenie Dumbrav
Atanasiu Pop
8. Partenie Dumbrav
9. Mihai Epuran,
Valeria Bbi
Corina Grosu
15.
***
338