Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a VI-a
coala: Marin Sorescu, Mioveni
Profesor: Ilie Marilena
Titlul leciei: Fabula ( text support, Cinele i celul de Grigore Alexandrescu)
Tipul leciei: nsuire de noi cunotine
Competene generale:
1 Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare.
2 Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de
comunicare monologat i dialogat.
3 Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise n diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.
Competene specifice:
utilizarea categoriilor gramaticale nvate, n diverse tipuri de propoziii;
sesizarea organizrii morfologice i sintactice a textelor citite;
utilizarea unui lexic diversificat recurgnd la categoriile semantice studiate i la mijloacele de
mbogire a vocabularului, pentru exprimarea nuanat.
Obiective operaionale:
s numeasc genul literar n care se ncadreaz opera;
s identifice personajele ;
s identifice trsturile personajelor aa cum reies din unele fragmente date;
s realizeze oral prezentarea prin rezumat a subiectului operei;
s formulize ideile principale dup mprirea textului n uniti logice;
s defineasc fabula;
s exprime o opinie despre mesajul operei;
s construiasc enunuri corecte ;
s utilizeze corect semnele de punctuaie.
Strategia didactic
Metode i procedee: jocul didactic, conversaia euristic, problematizarea, explicaia, exerciiul.
Mijloace de nvmnt: manualul, fie de lucru, mijloace audio.
Forme de organizare: activitate n grupe, activitate individual.
Evaluare: se va face prin aprecierea rspunsurilor la exerciiile din fiele de lucru.
Resursele i managementul timpului:
spaiul de lucru: sala de clas;
capacitile normale de nvare ale elevilor;
cunotinele lor anterioare;
timp de nvare: 50 de minute.

SCENARIUL DIDACTIC
EVOCAREA
Trei elevi pregtii anterior vor interpreta pe roluri fabula studiat. Se poart frontal o conversaie
care vizeaz nelegerea textului:
Care credei c este tema acestei opere? Ce aspect din via surprinde?
Identificai personajele care particip la aciune.
Precizai crei lumi aparin aceste personaje.
Ce figur de stil este folosit n prezentarea personajelor?
Care este modul de expunere dominant?
Identificai dou mrci lexico-gramaticale ale vorbirii directe.
REALIZAREA SENSULUI
Studiul aprofundat se realizeaz prin contact direct cu textul suport. Elevii primesc fiele de
lucru. Se realizeaz lectura model a textului. Rspunsul afectiv se valorizeaz i prin exprimarea
unor opinii legate de personajul care i-a impresionat.
Se va face ncadrarea textului n genul epic aducndu-se cel puin dou argumente.
Se vor identifica modurile de expunere prin citire selectiv.
Profesorul mpreun cu elevii realizeaz decuparea textului n uniti logice. Elevii formuleaz
ideile principale care vor fi scrise la tabl. Elevii vor identifica, de asemeni, cele dou pri ale
textului, corespunznd ntmplrii povestite i moralei.
Elevii numesc personajele care particip la aciune. Se face o scurt caracterizare a acestora. Se
copmpletez rebusul din fiele de lucru.(propus n manualul de limba romn, cls a VI-a,
edit.ALL)
REFLECIA
Lucrnd pe grupe, elevii vor realiza texte scurte n care i vor exprima opinia despre unul dintre
personaje i despre mesajul textului, cuprins n moral.
Elevii vor defini fabula avnd n vedere cteva aspecte:
genul literar n care se ncadreaz;
dimensiunile textului;
structura textului;
tipul personajelor;
scopul n care a fost scris opera.
Ca tem elevii vor avea de alctuit o compunere n care s argumenteze c opera studiat este o
fabul. Vor avea de citit alte fabule, la alegere cinci fabule din lista de lecturi suplimentare.

FI DE LUCRU
I ) Spunei-v prerea!
Care credei c este tema acestei opere? Ce aspect din via credei c surprinde?
Numii personajele care particip la aciune. Precizai crui universe i aparin i prin ce figur de
stil sunt prezentate.
Numii modul de expunere dominant.
Selectai din text dou mrci lexio-gramaticale ale vorbirii directe.
II) ncadrai opera ntr-un gen literar i menionai dou argumente.
III) Textul este alctuit din dou pri. Identificai-le i precizai ce cuprind fiecare.
IV) mprii textul n uniti logice i formulai ideile principale corespunztoare.
V) Numii modurile de expunere utilizate n text i selectai fragmente corespunztoare
fiecrui mod identificat. Precizai care este rolul fiecrui mod de expunere.
VI ) Identificai personajele care particip la aciune i precizai mijlocul artistic prin care sunt
prezentate.
VII) Lucrai pe grupe.
Desprindei din versurile urmtoare trsturi ale personajului surprins.
Grupa I
C nu iubesc mndria i c ursc pe lei
C voi egalitate, dar nu pentru cei
Noi fraii ti? Rspunse Samson plin de mnie/ Noi, fraii ti, potaie!/ O s-i dm o btaie/
Care s-o pomeneti.
Cunoti tu cine suntem i i se cade ie,/ Lichea neruinat, astfel s ne vorbeti?
Samson, dulu de curte ce ltra foarte tare
Grupa II
S-apropie ndat/ S-i arate iubirea ce are pentru ei
Sentimentul vostru l cinstesc, fraii mei
Dar ziceai
Grupele I i II
Care dintre aceste proverbe ilustreaz comportamentul lui Samson i care se potrivete pentru
celul Samurache:
Vorba-i de argint i tcerea e de aur.
Una zice, alta face.
Ce-i n gu, i-n cpu.
VIII ) Citii ultimele dou versuri. Pe baza acestora exprimai o opinie despre mesajul operei.
IX) Textul oferit ca support este ca specie o fabul. Avnd n vedere trsturile operei
studiate, definii aceast specie literar. Referii-v la:
genul literar n care se ncadreaz;
dimensiunile textului;
structura textului;
tipul personajelor;
scopul n care afost scris.

REBUS
Rezolvnd acest rebus, pe verticala A-B, vei descoperi trstura de caracter
dominant a lui Samson.
A

B
1
2
3
4
5
6
7

Aa l face Samson pe Samurache.


Alt vorb de alint a dulului.
Prenumele autorului poeziei.
Aa era boul cu care vorbea Samson.
Sentimentul pe care l are dulul pentru lei.
Asta dorete Samson pentru toate dobitoacele.
Dar nu dorete i pentru..

Dicionar

Ipocrit fals, farnic, prefcut;


Sadea- care nu este amestecat cu ceva, pur;
Capriciu- moft, dorin trectoare;

S-ar putea să vă placă și