Sunteți pe pagina 1din 9

PROF.INV.

PRIMAR BARJAC SANDA MARIANA


SCOALA GIMNAZIALA POROLISSUM- ZALAU

Dac muzica nu-i n suflet, n-o cuta n fluier.


Rabindranath Tagore

PROIECT DE LECIE
DATA: 11 noiembrie 2014
CLASA: a-III-a
EVENIMENTUL: Cerc pedagogic
ARIA CURRICULAR: Arte
DISCIPLINA: Educaie muzical
SUBIECTUL: Deprinderile muzicale de interpretare a cntecelor
TEMA: Noi tim a cnta frumos!
TIPUL DE ACTIVITATE: mixt
consolidare: cunotinele i deprinderile nsuite;
predare: Toamna
FORMA DE REALIZARE: frontal, individual, pe grupe, n perechi;
SCOPUL:
* Dezvoltarea deprinderilor muzicale de interpretare a cntecelor n colectiv, pe grupe sau individual, cu acompaniament de percuie corporal i
jucrii muzicale.
* Exprimarea calitilor vocale i *instrumentale, n funcie de posibilitile individuale;
* Dezvoltarea auzului muzical i a simului ritmic al copiilor ; exersarea deprinderii de a intona corect un cntec dup auz ;
antrenarea memoriei muzicale, dezvoltarea gustului estetic; executarea micrilor sugerate de jocul muzical.
OBIECTIVE DE REFERIN VIZATE:
1.3. s reproduc un repertoriu de cntece receptate dup auz, respectnd intonaia corect;
1.4. s evidenieze prin micarea corpului coninutul de idei al cntecului;
1.5. s diferenieze auditiv calitile sunetului muzical (intensitatea, durata, nlimea);
2.1. s interpreteze cntecele din repertoriu n nuan medie;
2.2. s cnte n aranjamente armonico-polifonice simple;
2.4. s acompanieze liber i spontan cntecele;
2.5. s i exprime impresia fa de muzica audiat prin crearea de jocuri colective;
2.6. s improvizeze spontan combinaii ritmice, de tipul celor din folclorul copiilor.
1

PROF.INV.PRIMAR BARJAC SANDA MARIANA


SCOALA GIMNAZIALA POROLISSUM- ZALAU

OBIECTIVE OPERAIONALE SPECIFICE ACTIVITII:


O1 : - s participe activ,cu interes i plcere la activitile muzicale;
O2 : - s execute ct mai corect exerciiile de respiraie, de dicie, ritmice i de tactarea duratei sunetelor muzicale;
O3 : - s manifeste spontaneitate i originalitate n crearea de improvizaii muzicale;
O4 : - s execute ct mai corect exerciiile de nclzire i omogenizarea vocilor;
O5 : - s interpreteze ct mai corect cntecele n cor, pe grupe cu solist i cor;
O6 : - s asocieze textul cntecelor interpretate cu micri sugestive corespunztoare, n ritmul melodiei;
O7 : - s se acompanieze corect cu ajutorul micrilor de percuie corporal i a jucriilor muzicale;
O8 : - s interpreteze corect cntarea alternativ, sesiznd timpii de intrare;
O9: - s interpreteze cntece cu ajutorul negativelor muzicale;
O10: - s memoreze textul i melodia unui cntec nou;
O11 : - s recunoasc n imagini instrumentele muzicale i instrumentitii corespunztori acestora;
O12 - s audieze cntece specifice vrstei i s le recunoasc dup fragmente din audiii;
STRATEGII DIDACTICE:
a) Resurse procedurale:
1. Metode i procedee didactice:
- lectura explicativ, conversaia, explicaia, exerciiul muzical, jocul muzical, analiza, sinteza, comparaia, exerciiul, demonstraia cu ajutorul
nregistrrilor audio-vizuale, demonstraia cu imagini;
2.Forma de organizare:
- frontal, individual, independent, pe grupe.

b) Resurse materiale:
I. Materiale ajuttoare: 1 : fi de lucru individual (anexa 1);
2 : imagini pentru susinerea exerciiilor de cultur vocal; imagini reprezentnd aspecte ale toamnei;
3 : jucrii muzicale: maracas, tamburin, tobie;
II. prezentare Power Point : 1 : Graiul animalelor fr sonor (imagini);
2. Greierele i furnica cu animaie i cntec;
III. nregistrri audio: Chi, chi, chi fragment; Am privit spre cer negativ; Toamna pozitiv.
BIBLIOGRAFIE:
1. Alexandru-Chiril Stanciu; Emilia Stanciu: Abecedar muzical pentru clasa I, Editura Gheorghe Cru Alexandru, Craiova, 1995;
2. Inspectoratul colar/Casa Corpului Didactic judeul Iai: Educaia muzical n clasa a II-a ndrumri metodice, repertoriu de cntece, Iai,
1973;
3. Aurel Maior; Marcela Pene: Educaie Muzical clasa I, Editura Aramis, Bucureti, 1999;
4. Marian Palade, Dorin cheiul: Hai la joac-afar! culegere de cntece, jocuri i numrtori muzicale pentru precolari i colari mici, Editura
George Tofan, Suceava, 2006;
5. Avram Florea: Educaia muzical i didactica muzicii, Ministerul Educaiei i Cercetrii/Proiectul pentru nvmntul Rural, 2007;
2

PROF.INV.PRIMAR BARJAC SANDA MARIANA


SCOALA GIMNAZIALA POROLISSUM- ZALAU

SCENARIUL DIDACTIC
Strategii didactice

Nr.
crt.

Momentele
leciei

1.

Moment
organizatoric

2.

Discuii
pregtitoare

3.

Exerciii de
cultur
vocal

Ob.
ref.

O1

O1

O2

Coninutul tiinific detaliat


1. Organizarea clasei pentru buna desfurare a leciei de educaie
muzical:
- aerisirea slii de clas;
- pregtirea materialului didactic necesar;
- asigurarea disciplinei;
- reamintirea poziiei corecte de cnt (spatele drept, picioarele pe
podea, minile pe banc).
2. Prezentarea invitailor, a scopului vizitei acestora i a modului cum
trebuie s se comporte elevii la or.
Conversaie introductiv:
- Pentru ce or ne-am pregtit? Ce facem la ora de educaie muzical?
- Ce este cntecul? Ce fel de cntece cunoatei?
- De ce cnt oamenii? Cu ce cnt ei?
- Cu ce mai cnt oamenii n afar de vocea lor?
- Ce instrumente muzicale cunoatei?
- Voi ce fel de instrumente folosii cnd cntm?
- Ce credei c vom face astzi la ora de educaie muzical?
- Ce trebuie s facem pentru a putea cnta bine i frumos?
Conversaie:
- Ce fel de exerciii trebuie s facem pentru a ne pregti vocea pentru
cnt?
I. Exerciii de respiraie:
1. Oftatul (offfff!) nainte de inspiraie se scoate aerul din plmni,
apoi se inspir profund i se expir tot aerul n ritm relativ lent;
2. Stingei toate lumnrile de pe tort - inspiraie puternic i expiraie
forat, prin scoaterea a tot aerul din plmni;
3. Suflm s rcim ceaiul fierbinte! inspiraie lung, profund i
expiraie controlat, cu buzele apropiate;
4. Ne nclzim minile ngheate de ger! inspiraie lung i expirarea
lent a aerului cald;
5. Btaia vntului (vjjjj!!!) inspiraie profund i expirarea lung,

Metode i
procedee

Mijloace de
nvmnt

Forma de
organizare

Evaluare
Capacitatea
de organizare

Conversaia

Conversaia

Frontal

Imagini cu
grupuri de
oameni care
cnt
Imagini cu
diferite
instrumente
muzicale

Frontal

Exerciiul
muzical
Explicaia
Demonstraia

Imagini cu:
*Lumnare
aprins,
*Can du ceai
aburind
*Copaci
aplecai de
vnt

Frontal

Capacitatea
de
concentrare a
ateniei

Capacitatea
de a
rspunde la
ntrebri

Capacitatea
de a executa
corect
exerciiile de
respiraie
cerute

Capacitatea
de a respecta

PROF.INV.PRIMAR BARJAC SANDA MARIANA


SCOALA GIMNAZIALA POROLISSUM- ZALAU

3.

Exerciii de
cultur
vocal
(continuare)

O2

O2

O3

nsoit de sunetul scos de vnt;


6. Joc didactic muzical: Ce frumos miroase floarea! mimarea gestului
de a duce la nas o floare, inspiraie lung, profund, controlare cu
expirarea aerului n timpul rostirii propoziiei Ce frumos miroase
floarea! de trei ori.
II. Exerciii de dicie: (fiecare exerciiu se va pronuna mai nti rar, apoi
din ce n ce mai rapid ritmul poate fi accelerat de trei-patru ori):
1. Trenul pleac de la gar
i strbate-ntreaga ar,
Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu,
Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu.
2. Muzica mi place mult
i s-o cnt i s-o ascult,
La, la, la, la, la, la, la,
La, la, la, la, la, la, la,
III. Exerciii ritmice, cu tactare pe silabe cu durate egale de un timp:
(se reamintete c tactarea ncepe din poziia cu braul sus, se execut un
scurt moment de nclzire jos-sus, jos-sus, i se precizeaz c versurile
se vor rosti pe silabe):
1. Jos, sus, noi toi tactm,
Ritmul bun s l pstrm.
2. Mergem unul dup altul
i pstrm cu grij pasul.
* Tactare cu jucrii muzicale:
3. Vrbiua se d ua,
Ua, ua, cu crengua.
IV. Exerciii de improvizaii muzicale:
Joc muzical - Catalogul :
Desfurarea jocului: cte un elev i spune numele dup o melodie
improvizat de el, iar clasa in rspunde pe aceeai melodie.
Exemple:
1. elev: Pe mine m cheam.; clasa: Pe tine te cheam
2. elev: Numele meu este; clasa: Numele tu este
3. elev: Eu sunt ; clasa; Tu eti etc.

Jocul didactic
muzical

Cte o floare
pentru fiecare
elev

frontal

Frontal -1

Exerciiul
muzical
Explicaia

Pe grupe 2

Demonstraia

Exerciiul
muzical

Frontal

Explicaia
Demonstraia

regulilor de
joc

Capacitatea
de
pronunare
clar,
sincronizat
n grup, a
cuvintelor,
indiferent de
ritmul
recitrii
Capacitatea
de tacta
corect i
sincronizat
durate de un
timp

Jucrii
muzicale

Exerciiul
muzical
Demonstraia

Individual
+ frontal

Capacitatea
de
improvizare
muzical
Capacitatea
de redare a
unui
fragment
melodic

PROF.INV.PRIMAR BARJAC SANDA MARIANA


SCOALA GIMNAZIALA POROLISSUM- ZALAU

O4

4.

5.

Anunarea
temei i a
obiectivelor

Reactualizare
a
cunotinelor
i
deprinderilor
dobndite

O1

O5

O6

O7

V. Exerciii de intonaie i de omogenizarea vocilor:


Repetarea, dup modelul nvtoarei, a scurte fragmente melodice:
1. pe vocale (vocalize): a, e, i, o, u;
2. pe silabe deschise: ma, me, ta, tu, le, li;
3. pe silabe nchise: tic, poc, bum, lir, dim.
- Astzi, n prima parte a orei, vom repeta cntecele pe care le-am nvat.
Vom repeta, de asemenea i modurile de interpretare: n cor, pe grupe, pe
grupe cu solist,acompaniindu-ne cu percuie corporal bti din palme,
bti din picior din picior, cu acompaniere cu jucrii muzicale, cu
ajutorul negativului muzical.
Dac o s fii ateni i vei cnta frumos, n partea a doua a orei vom
nva ceva nou i plcut, dar aceasta va fi o mic surpriz, pe care o vei
afla la momentul potrivit.
A. - Pentru nceput, vom cnta cntecelul prin care ne vom completa
nclzirea vocilor, reproducnd sunetele scoase de animale. Cum se
numete cntecul?
1. Graiul animalelor interpretare cu soliti i cor.
Descriere: cte un elev va prezenta animalul din cntec, iar clasa va
interpreta sunetele scoase de acesta.
- V este dor de grdini? Ce cntece cu micare ai nvat la
grdini? S ne reamintim cntecul Mic vntul frunzele, dar
respectnd ritmul cntecului atunci cnd facem micrile cunoscute.
2. Mic vntul frunzele joc muzical cu cntec i micare.
Descriere: se indic elevilor sensul de nceput al micrii vntului,
accentund c trebuie s aib i o melodie a micrilor pentru fiecare
strof.
Cum ne mai putem acompania cntecele, dac nu avem nici un
instrument sau alt obiect la ndemn? Ce cntecel n care ne-am
acompaniat cu ajutorul minilor, picioarelor i degetelor am nvat?
3. Dac vesel se triete joc muzical cu acompaniament de percuie
corporal.
Descriere: se cnt doar trei strofe, cu acompaniere de bti din palme,
btaie din picior i pocnit din degete. Se reamintete numrarea n gnd
pentru a menine ritmul sunetelor de acompaniere.

Exerciiul
muzical
Demonstraia

Frontal

Expunerea

Frontal

Exerciiul

Imagini cu
animalele
domestice din
cntec
Power Point

Exerciiul

Individual
+ frontal

Frontal

Jocul muzical
cu micare

Jocul muzical
cu percuie
corporal

Propriul corp

Frontal

Capacitatea
de percepere
i redare a
unor
fragmente
melodice
Capacitatea
de
concentrare a
ateniei i de
receptare a
mesajului
oral
Capacitatea
de
recunoatere
a timpilor de
intrare n
interpretarea
solist-cor
Capacitatea
de executare
a micrilor
n ritmul
melodiei
Capacitatea
de a folosi
propriul corp
ca instrument
de percuie i
acompaniere
ritmic

PROF.INV.PRIMAR BARJAC SANDA MARIANA


SCOALA GIMNAZIALA POROLISSUM- ZALAU

5.

Reactualizare
a
cunotinelor
i
deprinderilor
dobndite
(continuare)

O5

O7

O1

O5

O8

Prezint copiilor nceputul negativului de cntecelul Chi, chi, chi. Le


cer s recunoasc despre ce cntec este vorba i s-i aminteasc modul
n care am nvat s-l cntm.
4. Chi, chi, chi- interpretare pe dou grupe alternativ, cu solist i cor.
Descriere: refrenul va fi cntat cte jumtate, alternativ, de cele dou
grupe, corespunztoare celor dou rnduri de bnci, vorbele mamei
oriceilor vor fi interpretare de o feti solistul, iar ultima strof va fi
interpretat de toat clasa.
Cer elevilor s scoat pe banc jucriile muzicale, apoi solicit s-mi
spun la care cntece s-au acompaniat cu ajutorul lor.
5. Puiorul cafeniu interpretare cu acompaniere cu jucrii muzicale.
Descriere: cntecul se cnt n cor de ctre toi copiii, la refren vor folosi
acompanierea cu jucriile muzicale n dou moduri cnd cnt tip, tip,
tip vor suna din jucrii micndu-le ritmic n aer, iar cnd vor cnta
tipa, tipa, tipa le vor lovi uor n palm, tot n ritmul melodiei.
B. Conversaie despre anotimpul toamna.
- n ce anotimp ne aflm? Care sunt semnele toamnei?
- Vou v place toamna? De ce v place toamna?
- Cnd nu v place toamna?
- Ce fiin mic este totdeauna necjit c vine toamna?
- S urmrim mpreun de ce nu i place greieraului toamna.
Audiie muzical - expun prezentarea cu cntec Greierele i furnica
Conversaie despre povestea greierelui:
- De ce este greierele necjit cnd vine toamna?
- De ce nu are de mncare? Ce a fcut el toat vara?
- Ce simii fa de greieru? Nu ai vrea s-l ajutm?
6. Greier, greieru interpretare cu soliti i cor.
Descriere: primele patru strofe for fi cntate de cte un elev, n timp ce
restul clasei ngn doar melodia foarte ncet, urmtoarele dou strofe vor
fi cntate de toat clasa, iar ultima strof de un elev cu voce duioas.
Conversaie:
- Voi tiai povestea greierului cu furnica?
- Credei c este o poveste cunoscut sau numai voi o tiai?
- Putei voi s ne spunei o poveste mai puin cunoscut despre greiera?

Conversaia
Explicaia
Exerciiul

Conversaia
Explicaia

nregistrare
cu negativul
cntecului
Chi, chi,
chi

Jucrii
muzicale:
maracas i
tamburin

Pe grupe +
solist +
frontal

Frontal

Demonstraia
Exerciiul
Conversaia
Audiia
muzical

Prezentare
Power Point
Greierele i
furnica

Frontal
Individual

Analiza de
caz

Capacitatea
de
desprindere a
mesajului
unui cntec
audiat
Capacitatea
de redare a
sentimentelor
sugerate de
textul i
melodia
cntecului

Explicaia
Exerciiul

Conversaia

Capacitate de
orientare n
interpretarea
unui cntec
prin
combinarea
de tehnici
armonico polifonice
Capacitatea
de folosire
corect a
jucriilor
muzicale
pentru
marcarea
ritmului

Imagine cu un
greiera
care cnt
i un mprat

Pe dou
grupe
biei i
fete

Capacitatea
de a interveni
corect n
cntarea

PROF.INV.PRIMAR BARJAC SANDA MARIANA


SCOALA GIMNAZIALA POROLISSUM- ZALAU

O9

O5

6.

nsuirea
noilor
cunotine

O10

Explicaia
Cer elevilor s se mpart n dou grupe biei i fete.
7. Greieraul a cntat cntare alternativ pe grupe.
Exerciiul
Descriere: prima strof vor cnta bieii, iar fetele vor rspunde, a doua
strof vor cnta fetele i vor rspunde bieii.
- Acum s revenim la anotimpul toamna i, pentru c ai spus c v place
Explicaia
toamna, s cntm un cntecel n care s spunem i de ce ne place acest
anotimp. Pentru a iei mai frumos l vom cnta ca la spectacol cu fond
Demonstraia
muzical i cu bti din palme la refren.
8. Am privit spre cer cntec cu negativ muzical i percuie
Exerciiul
corporal.
Descriere: elevii vor fi atenionai, printr-un semn, cnd s intre cu
interpretarea pe negativul cntecul i vor fi ajutai tot prin gesturi cnd s
intervin cu acompanierea prin bti din palme.
Pentru c mie mi place foarte mult toamna , cnd este blnd i linitit,
Exerciiul
aurit ca din poveti, v rog frumos s-mi cntai i mie, ct mai dulce,
muzical
cntecul care tii c mi este foarte drag.
9. Toamna cea bogat cnt interpretare cu mimarea strii de spirit.
Descriere: cntecul va fi interpretat n cor de toat clasa, cu intonaie
cald, i cu micri de dans n timpul cntecului.
Conversaie pregtitoare:
- Care sunt lunile toamnei? n ce lun ne aflm acum?
Conversaia
- A cta lun a toamnei este luna noiembrie?
Anunarea temei noi:
- Pentru c noiembrie este ultima lun a toamnei, vom nva astzi o
poezioar frumoas despre toamn, care se numete chiar
Toamna(copiilor li se spune, iniial, c vor nva o poezie despre
toamn pentru a le crea, ulterior, un element de surpriz).
I. MEMORAREA TEXTULUI.
Recit integral poezia, dup care elevii o vor memora pe etape.
Lectura
I. Etapele memorrii:
explicativ
1. Recitirea poeziei pe strofe i explicarea cuvintelor necunoscute, inclusiv
a tablourilor fiecrei strofe:
Recitarea
dolofane = grsue, pline, aici mari i rotunde;
model
burlane = tuburile de table de la marginea acoperiurilor caselor, prin care
se scurge apa de ploaie;

foarte vesel

alternativ,
respectnd
timpii de
intrare

Calculator
Frontal
Negativ
muzical
pentru
cnteculAm
privit spre
cer

Imagini de
toamn

Capacitatea
de interpreta
un cntec
respectnd
ritmul i
tonalitatea
negativului
muzical

Frontal

Capacitatea
de a reda
prin
tonalitatea
interpretrii

Frontal

Capacitatea
de
concentrare a
ateniei

Frontal

Capacitatea
de
desprindere a
mesajului
unui text
audiat

PROF.INV.PRIMAR BARJAC SANDA MARIANA


SCOALA GIMNAZIALA POROLISSUM- ZALAU

6.

nsuirea
noilor
cunotine
(continuare)

O10

O11

O12

vaier = vaiet, scncet, jelit, plnset;


zglobiu = jucu, vioi, plin de via;
caier = ln legat la un loc, aici povestea toamnei.
(NOT: pentru economie de timp, avnd n vedere evenimentul pentru
care se desfoar lecia, cuvintele necunoscute au fost introduse ntr-o
povestioar i explicate n ora precedent)
2. nvarea poeziei pe strofe repetarea n cor, cu reluarea celei
precedente;
3. Recitarea individual de ctre doi trei elevi;
Toamna
Poc, poc, poc,
Pic, pic, pic,
Din loc n lac,
Cu glasul mic,
Cad castane
Cnt ploaia
Dolofane,
n burlane
F, f, f,
Fiu, fiu, fiu
n rou f,
i-un fir zglobiu
Zboar-n aer
Dintr-al toamnei
Frunze-n vaier.
Dulce caier.
Moment de stabilizare a memorrii:
- Copii, ct vom lsa creierul s aeze undeva n mintea noastr poezia
nvat, vom lucra o fi uoar, care are legtur tot cu lumea minunat a
muzicii. Vei lucra fia n limita de timp a unui cntecel pe care l voi pune
la calculator. Voi vei trebui s observai cu atenie fia i s descoperii
care este cerina pe care o vei rezolva. n acelai timp lsai auzul atent i
la cntecel pentru c el ascunde o surpriz.
a) lucru independent pe fie i audiie muzical;
b) verificarea rezolvrii fiei:
- recunoaterea imaginilor: un grup de instrumente muzicale i un grup de
copii n poziii sugestive de interpretare la anumite instrumente;
- realizarea corespondenei dintre instrument i instrumentist cu precizarea
denumirilor;
c) recunoaterea cntecului audiat: este cntecul ale crui versuri
le-au nvat mai nainte.

Explicaia
Demonstraia

Imagini de
toamn:
ploaia,
cderea
frunzelor

Frontal
Individual

Capacitatea
de
memorizare,
respectnd
etapele
specifice

Exerciiul
de
memorizare

Explicaia
Fi de lucru

Analiza

nregistrare
audio a
cntecului
Toamna

Munca
independe
nt

Capacitatea
de analiz i
sesizare a
unei sarcini
de lucru prin
interpretarea
de imagini

Exerciiul

PROF.INV.PRIMAR BARJAC SANDA MARIANA


SCOALA GIMNAZIALA POROLISSUM- ZALAU

6.

7.

8.

O10
nsuirea
noilor
cunotine
(continuare)

Obinerea
performanei

ncheierea
activitii

O1

O1

Etapele nvrii melodiei:


1. cntarea model de dou ori de ctre nvtoare a primei strofe;
2. repetarea primei strofe de dou ori de ctre elevi;
3. cntarea individual de ctre doi-trei elevi;
4. cntarea model de dou ori de ctre nvtoare a celei de-a doua strofe;
5. repetarea celei de-a doua strofe de dou ori de ctre toi elevii;
6. cntarea strofei individual de ctre doi elevi;
7. cntarea primelor dou strofe de ctre toi elevii;
8. cntarea model de dou ori de ctre nvtoare a celei de-a treia strofe;
9. repetarea celei de-a treia strofe de dou ori de ctre toi elevii,
10. cntarea strofei individual de ctre doi elevi;
11. cntarea primelor trei strofe de ctre toi elevii:
12. cntarea model de dou ori de ctre nvtoare a celei de-a patra
strofe;
13. repetarea celei de-a patra strofe de dou ori de ctre toi elevii;
10. cntarea strofei individual de ctre doi elevi;
11. cntarea integral a cntecului de ctre toi elevii de dou-trei ori.
Obinerea performanei i fixarea cunotinelor noi se va face printr-o
scurt discuie asupra cntecului nvat i ndeplinind urmtoarele
sarcini:
*Se expune la calculator o prezentare n care este ilustrat coninutul
cntecului nou nvat, fr sonor;
* se cere elevilor s recite dup imaginea artat strofa corespunztoare;
* se cere elevilor c interpreteze cntecul urmrind imaginile;
* se repet cntecul simultan cu interpretarea lui nregistrat.
* Se vor face aprecieri asupra modului de participare a elevilor la
activitate, evideniind elevii cu prestaie deosebit.
* Activitatea se ncheie cu cntecul adoptat ca Imn al clasei (Noi
cntm cu drag).

Demonstraia
Frontal
Exerciiul
Individual

Capacitatea
de nsuire a
unei melodii
dup model
Capacitatea
de
concentrare
ateniei i
memoriei
muzicale

Conversaia
Analiza
Exerciiul

Conversaia

Prezentarea
Power Point
a coninutului
cntecului n
imagini

Frontal

nregistrare
audio a
cntecului
Frontal

Capacitatea
de sesizare a
legturii
dintre
imagine i
text
Capacitatea
de a tri
satisfacia
mplinirii

S-ar putea să vă placă și