Sunteți pe pagina 1din 5

UNIVERSITATEA DE STAT DIN MOLDOVA

Proiect didactic

Prietenia i valorile general-umane i cele democratice

Efectuat: Spnu Marcela, I1501

Verificat: Olga Dicusar, lector universitar

Chiinu, 2017
Proiect didactic

Instituia de nvmnt : Univeristatea de stat din Moldova


lasa: a VIII-a
Subiectul leciei: Prietenia i valorile general-umane i cele democratice
Profesor: Spnu Marcela
Data : 02. 05. 2017
Durata : 45 min.
Forma de organizare : or de diriginie
Subcompetenle: S cultive spiritul de prieten adevrat i cetean ce deine valorile general-
umane i democratice.
Obiective:
O1: S identifice subiectul leciei prin metoda prezentat.
O2: S analizeze calitole unui bun prieten.
O3: S enumere valorile-general umane i democratice.
O4: S demonstreze empatie, toleran, atitudine grijulie fa de alii.
O5: S compare un copil prietenos cu unul neprietenos.

Strategii didactice: discuia, dezbaterea, acrostih, metoda piangen, explozia stelar, tabel.
Materiale ilustrativ didactice: marchere, foi A4, steaua.

Et. T Exemple
Lec. i O Activitatea profesorului Activitatea elevului de tehnici
m .
p O
u .
l
Evoc O - Salutarea tuturor persoanelor - Salutarea profesorului i
are 1 prezente la or i a elevilor. a persoanelor prezente.
- Captarea ateniei prin metoda - Realizarea acrostihului i
acrostih a cuvintelor: identificarea subiectului
P R I E T E N I E i orei.
V A L O R I.

P Pprieten,pretutindeni, pricepere Acrostih


R R rbdare, rsplat, rspundere
I I iubire
E E empatie
T T toleran
E E energie
N N nebunie
I I independen, individualitate

2
E E entuziasm

V V via, virtute
A A atitudine grijulie
L L libertate
O O ostilitate, ospitalier
R R rbdare
I I invincibilitate

Reali - Gndii-v la toi prietenii N.P. De ce ti- Ce-i


zarea votri i completai prietenu e place la
sensu O tabelul : lui prieten? el?
lui 1 - - -
- - -
- - -

- Alegei un singur prieten


O din aceast list.
5 Numete o calitate de a
lui ce-l difereniaz de
ceilali.
- Desenai imaginea
O prietenului vostru i
2 decorai marginea - Elevii enumer toate
picturii cu cuvintele ce-l valorile caracteristice Descrierea
caracterizeaz. prietenilor adevrai i
creaz un poster cu
Concluzionm c copii au valorile general-umane i Dezbatere
O identificat anume acele valori democratice prin metoda a
4 general-umane pe marginea piangen.
picturii.

- Propun elevilor s
realizeze piangenul
valorilor general-umane
i democratice.

O
- Umanism
3 Valori general-umane - Toleran
i democratice
3
- Buntate Piangen
- Ajutor reciproc

- Discutm despre fiecare


valoare n parte,
identificm portretul
ideal al unui prieten.

- n aceeai ordine de idei


trecem treptat la metoda
exploziei stelare.
- Pentru nceput prezint
elevilor steaua cu
ntrebrile propuse de
mine, dup care ei vor
avea nsrcinarea s
compun singuri
ntrebri n baza steluei.

Ce?

Cnd? Unde?
Explozia
stelar

Cum? Cu cine?

- Ce poi face cu adevrat - Elevii realizeaz


pentru prietenii ti ntrebri
adevrai? - Ce _____ _________?
- Unde i poi face cei mai - Unde ________ _____?
muli prieteni adevrai? - Cu cine ______ _____?
- Cnd identificm c un - Cum _________ ____?
prieten ine la noi sau - Cnd ________ _____?
nu?
- Cum demonstrezi unui
prieten c ii la el?

4
- Cu cine merit s
prieteneti?

- Realizm concluzia orei - Elevii continu ideile cu


de azi prin activitatea : cuvintele potrivite.
Continuai ideea.

O - Avem nevoie de prieteni


6 pentru ______________.
Refle
cie - Un prieten trebuie sa fie
cinstit, onest, responsabil
pentru a fi respectat
reciproc.

- Valorile general-umane
i democratice sunt
_________, _________,
_________, _________,
___________.

- Atta timp ct exist


valorile general-umane i
democratice, vor exista
prieteni adevrai.

Pentr De colectat 10 proverbe i - Elevii noteaz tema


u zictori despre prietenie i de pentru acas. Noteaz
acas atribuit fiecrui elev din clas nsrcinar
una corespunztoare. ea.

S-ar putea să vă placă și