Sunteți pe pagina 1din 4

IP GIMNAZIUL NR.

2
OR.DROCHIA
PROIECT DIDACTIC
DATA:13 octombrie 2019
DISCIPLINA:Limba și literatura română
SUBIECTUL: Modul în care comunicăm.Situaţie de comunicare „Un prieten este
darul pe care ţi-l faci singur”.
TIPUL LECȚIEI: de formare a capacităților de înțelegere a cunoștințelor,
UNITĂȚI DE COMPETENȚE:
2.7.Argumentarea opiniei/ opiniilor în anumite situații de comunicare, cu ajutorul
informațiilor cumulate.

OBIECTIVELE LECȚIEI:
La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:
O1 – să explice proverbul despre prietenie, exprimându-şi propriile opinii ;
O2 – să relateze în cuvinte proprii imaginea care vizează relaţia de prietenie ;
O3 – să găsească soluţii cât mai multe cu privire la rezolvarea favorabilă a unor situaţii
legate de prietenie ;
O4 - să enunţe câteva criterii,calități care stau la baza alegerii unui prieten/ prietenă.
O5 – sa rezolve pe echipe sarcinile propuse.
STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: conversație,descoperire , jocul didactic, metodele: „Salată de


cuvinte”, „Copacul prieteniei”, „Diamant”, „Acrostih”, „Ciorchine”.
Mijloace didactice: manual, fișe, teste, planșă „ Copacul prieteniei”, planșe Criterii de
succes
Forme de organizare: act. frontală,act. în colaborare, act. individuală.
STRATEGII DE EVALUARE: EFI, EFP
P4. Lectura imaginii P9. Opinia mea
1. Descriu obiecte, acţiuni, impresii și 1. Știu că am dreptul la o opinie.
senzații din imagine. 2. Expun o opinie sub forma unui enunț
2. Explic situarea în timp și în spațiu. clar.
3. Alcătuiesc enunțuri creative. 3. Argumentez enunțul.
4. Expun coerent și clar fiecare gând. 4. Aduc un exemplu potrivit.
5. Intitulez creativ imaginea. 5. Justific exemplul adus.
6. Înțeleg că pot fi și alte opinii.
7. Reformulez sau reafirm opinia mea.

BIBLIOGRAFIE:
1. CURRICULUM NAȚIONAL . ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR (Ordinul nr. 1124 din
20.07.2018).
2. Ghidul de implementare a CURRICULUM NAȚIONAL pentru treapta primară de
învățământ.
3.Metodologia ECD CLASA IV-a.Ghidul de implimentare a ECD.
4. Manualele școlare pentru clasele I-IV aprobate de Ministerul Educației al Republicii
Moldova.

ÎNVĂȚĂTOR: ZAPOROJAN ALA


IP GIMNAZIUL NR.2
OR.DROCHIA

Secven- Ob Activităţi ( învăţător – elev) Metode, Tim-


ţele lecţiei procedee, pul/
forme de min.
lucru
Evocarea -Am găsit pe rețelele de socializare o rețetă (se citește). Conversație 1-2
- Cum credeți ce fel de rețeta este, despre ce? Cum v-ați Descoperire
dat seama?
Act. frontală
Jocul „Cuvântul interzis” (se descrie prietenia fără a 2-3
pronunța cuvântul, de ex. relație de simpatie, relaţii de jocul
colaborare, relaţii de respect, relaţii de ajutor reciproc, didactic
sentiment de simpatie, atașament reciproc,legătură dintre
persoane)
1-2
Definiți cuvântul „prietenie” – sentiment de simpatie,de
stimă, de respect, de atașament reciproc care leagă două
persoane.

Astăzi începem modulul 4 PRIETENIE. 2-3


-Cum credeți despre ce vom învăța în acest modul? mesajul
-Astăzi vom comunica despre prietenie, vom explica
anumite proverbe despre prietenie, exprimându-vă
propriile opinii, veți găsi soluţii cât mai multe cu privire
la rezolvarea favorabilă a unor situaţii legate de
prietenie. Produsele care le vom realiza pe parcursul
lecției și criteriile de succes sunt prezentate la PANOUL
DE SUCCES.
3-4
Realizarea Metoda „Salată de cuvinte” (Ordonați cuvintele într-un Lucru în
sensului O1 enunț .) grup
- Ce este acest enunț ? (proverb ) Metoda
-Cum înțelegeți sensul acestui proverb ? De ce? „Salată de
Argumentați. cuvinte”
- Ce proverbe mai cunoașteți despre prietenie?
4-5
O2 Lectura imaginii (se răspunde la întrebări,orientându-se Lucru în
după criterii de succes prezintă produsul ) manual pag.49 grup 5-7
Undă verde ( Copacul prieteniei-fiecare primește cîte 3
mere pe care scrie numele a 3 prieteni ) man.pag.49. Metoda
- Colorați în culorile:roșu-cel mai bun prieten; „Copacul
galben- cel mai atent prieten, oranj-cel mai darnic prieteniei”
prieten. Fixați merele pe posterul copac. Analizați
câți prieteni aveți. 1-2
Pauză dinamică

ÎNVĂȚĂTOR: ZAPOROJAN ALA


IP GIMNAZIUL NR.2
OR.DROCHIA

Situații de comunicare:
O3 Grupa I: 4-5
O5 ,, Eşti în curtea şcolii şi joci fotbal. Prietenul tău este în Lucrul în
echipa adversă. În timpul jocului te faultează. Eşti nevoit grup
să părăseşti terenul, fiind accidentat. El, fără să spună
vreun cuvânt, continuă acţiunea şi marchează un gol,
echipa lui devenind câştigătoare. Ce faci ? Cum
reacţionezi ? Motivează fiecare răspuns.
Grupa a II-a:
,, Tocmai ai aflat că cel mai bun prieten al tău te-a pârât
părinţilor tăi că ai luat calificativul Suficient la limba
română.” Ce faci ? Motivează fiecare răspuns.
Grupa a III-a :
,, Este ziua ta de naştere. Ai trimis invitaţii tuturor
prietenilor tăi. Cel mai bun prieten nu te-a onorat cu
prezenţa şi nici nu ţi-a telefonat să te felicite.
Cum reacţionezi ? Ce vei face ? Îl vei ierta? Va mai fi
prietenul tău ? Motivează fiecare răspuns.
Grupa a IV-a :
O4 ,, Cel mai bun prieten al tău de la o vreme te ignoră şi nu
O5 se mai joacă deloc cu tine .
De ce crezi că se poartă astfel cu tine ? Ce faci pentru a fi
din nou prieteni ? Motivează fiecare răspuns.

Lucrul în grup(opțional): Metoda


I grup - Metoda „Diamant” „Diamant”
II grup –Metoda „Acrostih” Metoda 4-5
III grup- Metoda „Ciorchine” „Acrostih”
IV grup-Găsește rima potrivită Metoda
Prezentarea se face în fața clasei. Se fac aprecieri verbale. „Ciorchine”

Reflecții TEST DE PRIETENIE (bifează varianta preferată de test 2-3


răspunsuri )

Debrifarea activității: Debrifarea


-Cum v-aţi simţit în timpul lecției? activității
-Cu ce am început lecția? De ce?
- Ce ați învățat din lecția de azi? 2-3
-Cum se putea desfăşura altfel lecția?
Fiecare elev își apreciază activitatea de lucru în grup
după culorile semaforului, colorând mărul.

Scrie un eseu în baza unui proverb despre prietenie. 1


Extensia
Alcătuiește versuri pe tema prietenie.
ÎNVĂȚĂTOR: ZAPOROJAN ALA
IP GIMNAZIUL NR.2
OR.DROCHIA

ÎNVĂȚĂTOR: ZAPOROJAN ALA

S-ar putea să vă placă și