Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECIE

coala: coala General cu clasele I VIII Sntamarie-Orlea


Propuntor: prof. Vucescu Monica
Data:
Disciplina: Limba i literatura romn
Clasa: a VIII-a
Unitatea de nvare: Romanul
Subiectul leciei: Propoziia subordonat completiv indirect (CI)
Tipul leciei: De nsuire de noi cunotine

DEMERSUL DIDACTIC

MOTIVAIA: cunoaterea de ctre elevi a acestui tip de subordonat, a funciei ei n vorbire, n


vederea construirii corecte n exprimarea oral i scris; cunoaterea punctuaiei cerute de subordonata
completiv indirect.
1. OBIECTIVE DE REFERIN:
1.4 s sesizeze particularitile gramaticale ale unui mesaj ascultat;
2.1 s construiasc un discurs oral pe o tem dat;
2.3 s asigure corectitudinea relaiilor sintactice la nivelul textului comunicat;
4.2 s utilizeze n redactarea unui text propriu cunotinele de morfo-sintax, folosind adecvat
semnele ortografice i de punctuaie;
4.3 s identifice efectele expresive ale construciei lingvistice utilizate n diferite texte.
2. OBIECTIVE OPERAIONALE:
Cognitive (elevii trebuie s tie):
O1 ce este propoziia completiv indirect;
O2 cum se construiete: termenul regent; elemente de relaie;
O3 care este topica i cum se aplic punctuaia;
O4 ce posibiliti de control al construciei completivei indirecte exist;
Formative (elevii trebuie):
O5 s neleag rolul elementului regent n recunoaterea i construirea completivei indirecte;
O6 s identifice propoziia completiv indirect;
O7 s construiasc fraze n care s existe CI introduse prin diferite elemente de relaie;
O8 s contrag CI n partea de propoziie corespunztoare;
O9 s releve valorile sintactice i stilistice ale CI;
Afective (elevii trebuie):
O10 s sesizeze bogia i frumuseea limbii romne.

3. CONINUTURI UTILIZATE: conform programei colare.


4. CAPACITI DE NVARE: corespunztoare.
5. EVALUAREA: - elevii completeaz fiele de munc independent.
6. RESURSELE I MANAGEMENTUL TIMPULUI
A. Resurse materiale: Limba i literatura romn manual clasa a VIII-a, Al.
Crian, S. Dobra, F. Snmihian, Ed. Humanitas Educaional, ,Bucureti, p.159;
Limba romn caietul elevului clasa a VIII-a, Al. Crian, S. Dobra, F.
Snmihian, Ed. Humanitas Educaional, 2005, Bucureti, p.174-177; Gramatica
practic a limbii romne actuale, Ada Iliescu, Ed. Corint, 2005, Bucureti,
p.376-380; Gramatic fie de lucru, colectiv de autori coord. Eliza-Mara
Trofin, Ed. Paralela 45, 2006, Piteti, p.79-83; fie de lucru; plane.
B. Resurse de timp: - timpul de desfurare: 50 minute
7. METODE I PROCEDEE: analiza sintactic a frazei; exerciii de contragere i expansiune;
conversaia euristic;explicaia, demonstraia, nvarea prin descoperire.
SCENARIU DIDACTIC

ORA I
I.Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie( elevii i pregtesc manualele i
caietele).
II.Enunarea obiectivelor
III.Reactualizarea cunotinelor (complementul indirect) i dirijarea noii nvri.
Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui civa elevi s
citeasc tema, iar ceilali urmrind pe propriile caiete i fcnd corecturile necesare.
Paralel cu verificarea temei, se face controlul cunotinelor teoretice cu ajutorul urmtoarelor itemuri:
Ce este complementul indirect?
Care sunt ntrebrile complementului indirect?
Prin ce se exprim complementul indirect?
IV.Prezentarea noului coninut i a sarcinilor de nvare
Pentru ca elevii s neleag mai bine funcia subordonatei completivei indirecte, se reactualizeaz
n contiina lor urmtoarele cunotine:
Ce determin un complement indirect?
Ce rol ndeplinesc propoziiile subordonate n fraz?(ele ndeplinesc rolul pe care n
propoziie l ndeplinesc prile secundare).
Pentru aceasta se folosesc urmtoarele exemple, pentru fiecare din ntrebrile complementului
indirect:

P.vb. Ci PP CI
cui? Nu a mulumit binefctorului. Nu a mulumit / cui a meritat.2/
1

P.vb. Ci PP CI
la cine? Ea se gndete la mama ei. Ea se gndete / la cine i-a dat via.2/
1

P.vb. Ci PP CI
la ce? Voi v-ai gndit la ceva. Voi v-ai gndit 1/ la ce avei de lucrat.2/

P.vb. Ci PP CI
de ce? Ei nu i-au dat seama de greeal. Ei nu i-au dat seama 1/ c au greit.2/

Analiznd-se cele patru propoziii, se arat c n prima propoziie complementul indirect


binefctorului, poate fi nlocuit cu propoziia subordonat cui a meritat, care capt funcia de
complement indirect pe lng verbul nu a mulumit din regent, n cea de-a doua propoziie complementul
indirect la mama, poate fi nlocuit cu propoziia subordonat la cine i-a dat via, care capt funcia de
complement indirect pe lng verbul se gndete, n cea de-a treia propoziie complementul indirect la
ceva, poate fi nlocuit cu propoziia subordonat la ce avei de lucrat, care capt funcia de complement
indirect pe lng verbul v-ai gndit, iar n cea de-a patra propoziie complementul indirect de greeal,
poate fi nlocuit cu propoziia subordonat c au greit, care capt funcia de complement indirect pe
lng locuiunea verbal nu i-au dat seama.
Astzi vom studia propoziia subordonat completiv indirect care servete drept complement
indirect pe lng un verb din regent. Se scrie pe tabl titlul leciei: Propoziia subordonat completiv
indirect (CI).
V. Obinerea performanei
Se mparte tabla n dou. n partea stng se scriu exemplele de mai jos, pe care elevii le transcriu
pe caiete, preciznd ( ntr-un tabel) ce determin, cuvntul de legtur, ntrebarea:
El conteaz pe cine are ncredere.
Ce determin: verb predicativ, intranzitiv
Cuvnt de legtur: pronumele relative: cine ( care, ce, ceea ce)+ prepoziie
ntrebare: pe cine?
Alte exemple:
Profesorul explic zilnic cui n-a neles.
El s-a lmurit c nu avea dreptate.
Profesorul i-a adus aminte c n-ai scris tema.
mi pare bine c v pot ajuta.
Le-a fost team c nu ajung la timp.
Li s-a acrit s se uite la telenovele.
El a plecat foarte departe de cine i-a fost drag.
Halal de cine te bag n seam.
Se iau pe rnd exemplele i cte un elev va citi exemplul dup care se trece la analiz n felul urmtor:
Ce este din punct de vedere gramatical textul citit? (o fraz)
Care sunt propoziile acestei fraze? ( se mparte n propoziii)
Care este propoziia principal? ( El conteaz...)
Ce fel de propoziie este ...pe cine are ncredere?( subordonat)
Ce funcie ndeplinete subordonata? ( de complement indirect al verbului conteaz, fiind o
subordonat completiv indirect)
Prin ce s-a exprimat raportul de subordonare? (prin pronumele relativ cine, precedat de
prepoziia pe )
La ce ntrebare rspunde subordonata? (pe cine?)
Se citesc, pe rnd celelalte exemple i se procedeaz ca la primul. Se formuleaz apoi definiia
subordonatei completive indirecte (propoziia care ndeplinete n fraz funcia de complement indirect pe
lng un verb din regent).
Pentru precizarea termenilor regeni ai completivei indirecte se vor folosi itemurile:
Care sunt ntrebrile la care rspunde subordonata completiv indirect? (Cui? La cine?
La ce? De ce? )
Ce determin o subordonat completiv indirect?
verb intranzitiv la mod personal
verb tranzitiv la mod personal
locuiune verbal intranzitiv la mod personal, cu pron. reflexiv n D.
locuiune verbal intranzitiv la mod nepersonal
expresii verbale predicative unipersonale
adjective/locuiuni adjectivale care relev ideea de bine sau de normalitate:
mndru, bucuros, convins, singur, lmurit, ncredinat, menit,
Observaie Adjectivele provenite din participiu, precum suprat, nnebunit,
indignat, .a., pot cere i CI, i CZ, numai c hotrtoare este prezena virgulei la
CI se observ absena virgulei.
adverb/locuiune adverbial la un grad de comparaie
interjecie: vai, halal, bravo...
Pentru precizarea elmentelor relaionale ale completivei indirecte, topicii i punctuaiei sale se vor
folosi itemurile:
Prin ce se introduce o subordonat completiv indirect? ( prin conjuncii: c, s, de, dac,
ca s; locuiunea conjuncional: cum c; pronume/adjective pronominale relative: cine,
ce, care, de ceea ce, al cui; pronume/adjective pronominale nehotrte: oricine, oricare,
orice, oricui, orici; adverbe relative: cum, ct, unde, cnd...)
Observaie CI introdus prin pentru c este cerut de verbe care exprim satisfacia,
mulumirea, regretul, recunotina, astfel nct ea are nuan cauzal, se verific prin
contragere n pronume nehotrt.
Observaie pronume/adjective pronominale relative, adverbe relative,
pronume/adjective pronominale nehotrte au funcie sintactic n subordonat, i
pot fi precedate sau nu de prepoziii.
Care este poziia completivei indirecte fa de regent? ( topica CI este liber, se gsete
att post-pus ct i antepus regentei sale.)
Care este punctuaia completivei directe? (cnd este post-pus i urmeaz imediat
elementului regent nu se desparte prin virgul; cnd este antepus sau reluat prin
pronume demonstrativ se desparte prin virgul de regenta sa, n intercalare se desparte
prin virgul).
Observaie Proba CI se face cu ajutorul unor prepoziii care preced pronumele nehotrte:
A fi mndru de ceva A persista n ceva
A fi menit la ceva A i se trage de la ceva
A se baza pe cineva A sta de vorb cu cineva
A lua seama la ceva A discuta despre ceva
Observaie Tot elemente regente ale CI pot fi i substantivele vorba i nevoie cu rol de subiect:
E vorba 1/ s vin i el cu noi.2/
E nevoie 1/ s apelm la dicionar.2/
VI. Evaluarea performanei
Se vor folosi exerciiile din fia de munc independent (ANEXA), cerndu-li-se elevilor s
construiasc CI pornind de la diferii termeni regeni, s fac expansiunea unor complemente indirecte, s
recunoasc CI n fraze i s le delimiteze, s recunoasc elementele de relaie i funcia lor sintactic, s
completeze fraze cu tipul de regent potrivit i s corecteze greelile unor fraze.
VII. Asigurarea feed-back-ului
Se corecteaz fiele de munc independent, se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat.
Elevii vor fi informai continuu despre felul cum i ndeplinesc sarcinile de nvare.
VIII. Intensificarea reteniei
Se va face printr-un exerciiu aplicativ ce const n construirea unor completive indirecte dup
diferii termeni regeni.
IX. Asigurarea transferului
Se d, ca activitate independent acas, dou exerciii din manual. Se vor da explicaiile minime
necesare.
SCHIA LECIEI

PROPOZIIA SUBORDONAT COMPLETIV INDIRECT

P.vb. Ci PP CI
cui? Nu a mulumit binefctorului. Nu a mulumit 1/ cui a meritat.2/
P.vb. Ci PP CI
la cine? Ea se gndete la mama ei. Ea se gndete 1/ la cine i-a dat via.2/
P.vb. Ci PP CI
la ce? Voi v-ai gndit la ceva. Voi v-ai gndit 1/ la ce avei de lucrat.2/
P.vb. Ci PP CI
de ce? Ei nu i-au dat seama de greeal. Ei nu i-au dat seama 1/ c au greit.2/
El conteaz pe cine are ncredere.
Profesorul explic zilnic cui n-a neles.
El s-a lmurit c nu avea dreptate.
Profesorul i-a adus aminte c n-ai scris tema.
mi pare bine c v pot ajuta.
Le-a fost team c nu ajung la timp.
Li s-a acrit s se uite la telenovele.
El a plecat foarte departe de cine i-a fost drag.
Halal de cine te bag n seam.

Definiie: Propoziia care ndeplinete n fraz funcia de complement indirect pe lng un verb din regent se numete
propoziie subordonat COMPLETIV INDIRECT.( CI).
-- termenul regent: - verb intranzitiv la mod personal
- verb tranzitiv la mod personal
- locuiune verbal intranzitiv la mod personal, cu pron. reflexiv n D.
- locuiune verbal intranzitiv la mod nepersonal
- expresii verbale predicative unipersonale
- adjective/locuiuni adjectivale care relev ideea de bine sau de normalitate:
mndru, bucuros, convins, singur, lmurit,
ncredinat, menit,
Observaie Adjectivele provenite din participiu, precum suprat, nnebunit, indignat, .a., pot cere i CI, i CZ, numai c
hotrtoare este prezena virgulei la CI se observ absena virgulei.
- adverb/locuiune adverbial la un grad de comparaie
- interjecie: vai, halal, bravo...

-- elemente relaionale: - conjuncii: c, s, de, dac, ca s;


- locuiunea conjuncional: cum c;
- pronume/adjective pronominale relative: cine, ce, care, de ceea ce, al cui;
- pronume/adjective pronominale nehotrte: oricine, oricare, orice, oricui,
orici;
- adverbe relative: cum, ct, unde, cnd...
Observaie Pronumele/ adjectivele pronominale relative, adverbele relative, pronumele/adjectivele pronominale nehotrte au
funcie sintactic n subordonat i pot fi precedate sau nu de prepoziii.
Observaie CI introdus prin pentru c este cerut de verbe care exprim satisfacia, mulumirea, regretul, recunotina, astfel nct
ea are nuan cauzal, se verific prin contragere n pronume nehotrt.
--topica: topica CI este liber, se gsete att post-pus ct i antepus regentei sale.
--punctuaia: post-pus i urmeaz imediat elementului regent nu se desparte prin virgul;
antepus sau reluat prin pronume demonstrativ se desparte prin virgul de regenta sa
intercalat se desparte prin virgul.
Observaie Proba CI se face cu ajutorul unor prepoziii care preced pronumele nehotrte:
A fi mndru de ceva A persista n ceva
A fi menit la ceva A i se trage de la ceva
A se baza pe cineva A sta de vorb cu cineva
A lua seama la ceva A discuta despre ceva
Observaie Tot elemente regente ale CI pot fi i substantivele vorba i nevoie cu rol de subiect:
E vorba 1/ s vin i el cu noi.2/
E nevoie 1/ s apelm la dicionar.2/

ANEXA COMPLETIVA INDIRECT

1. Construiete cte o fraz n care propoziia completiv indirect s aib ca termen regent:

Verb intranzitiv la mod personal ........................................................................................................


locuiune vb. intranzitiv la mod personal .........................................................................................
Verb tranzitiv la mod nepersonal.....................................................................................................
expresie verbal unipersonal......................................................................................................
interjecie ..........................................................................................................................................
adjectiv..............................................................................................................................

2. Facei expansiunea complementelor indirecte subliniate n propoziiile de mai jos:

Nu m putui totui opri de a nu m desfta o clip


(C.Hoga, Pe drumuri de munte)
...................................................................................................................................................................
.
...mama i tata se gndesc la neajunsurile vieii. (I.Creang, Amintiri din copilrie)
...................................................................................................................................................................
.
Harap-Alb, fiindc i-a fost mil de viaa noastr (I.Creang, Povestea lui Harap-Alb)
...................................................................................................................................................................
.
clipa ns de reculegere trece ca o clip i maiorul se repede asupra inamicului.
(I.L.Caragiale, Vizit)
...................................................................................................................................................................
.

3. Stabilete felul subordonatelor din frazele urmtoare:


La examen s-a dat ceea ce era n program.
A dat ce era mai bun n el.
Noi am dat speran cui trebuia.
4. Delimiteaz frazele, apoi precizeaz valoarea morfologic i funcia sintactic a elementelor de
relaie:

valoare funcie
morfologic sintactic

A fost odat un vntor care povestea cui vrea s asculte. ........................... ..........................
Oamenii ns nu-i dau seama totdeauna ce atepi de la ei. ........................... ..........................
Ea s-a bucurat de ceea ce i-ai spus. ........................... ..........................
Nu i-a adus aminte care exerciiu a fost mai greu. ........................... ..........................
Nu ne-am dat seama cnd a nceput ploaia. ........................... ..........................

5. Scrie pe liniile punctate regente pentru tipul de propoziii indicat:


Predicativ..........................................................................................
Subiectiv...........................................................................................
Atributiv........................................................................... c a venit primvara.
Completiv direct.............................................................................
Completiv indirect..........................................................................

6. Corecteaz greelile din urmtoarele enunuri:


La toi le-a plcut acest film.
I-a vorbit despre concurs lui Cristina.
M gndeam ca s-i spun adevrul.
i-au dat seama c ce greeal grav au fcut.
Nu era hotrt c de mine s nceap antrenamentele.

S-ar putea să vă placă și