Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
0 Proiec Didactic7
0 Proiec Didactic7
PROIECT DIDACTIC
Competenţe generale:
Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare , cu scopuri diverse;
Competenţe specifice:
2. 3. - alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical;
3. 4. - sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate.
Obiectivele operaţionale:
A. Cognitive:
Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor şti:
OC1: de identificare
OC1. 1 să recunoască numeralele din textele date;
OC1. 2−să identifice tipurile de numerale în contextele date;
Nivel minimal: numirea numeralelor;
Nivel mediu: identificarea numeralelor şi precizarea felului celor învăţate;
Nivel maximal: indicarea unui argument care să demonstreze felul numeralelor identificate.
OC2: de analiză/descriere
OC2. 1. −să deosebească diferitele tipuri de numerale;
OC2. 2. −să analizeze sintactic şi morfologic numeralele din contextele date.
1.
Nivel minimal: deosebirea numeralelor;
Nivel mediu: identificarea formelor flexionare ale numeralelor;
Nivel maximal: analiza morfosintactică a numeralelor identificate.
OC3: de creaţie
OC3. 1. −să creeze enunţuri în care să includă numeralul, respectând anumite cerinţe;
OC3. 2. −să indice diferite valori stilistice pe care le pot avea numeralelor.
Nivel minimal: realizarea de enunţuri respectând acordul numeralelor cu substantivul;
Nivel mediu: să alcătuiască enunţuri în care numeralele să îndeplinească funcţiile învăţate (subiect, atribut, nume predicativ,
complement necircumstanţial/circumstanţial, etc.).
Nivel maximal: să construiască enunţuri în care numeralul are diferite valori.
B. Afective:
Elevii:
OA1. (+): vor aprecia rolul numeralului în comunicare;
OA2. (−): vor lua atitudine faţă de încălcarea normelor de exprimare orală şi scrisă.
C. Motrice
Pe parcursul lecţiei , elevii vor deveni capabili:
OM1. (+): să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de profesori;
OM2. (−): să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul lecţiei.
RESURSE:
A. BIBLIOGRAFICE
A. 1. OFICIALE:
Curriculum Naţional , Programele şcolare pentru clasele a V-a – a VIII-a, Aria curriculară , Limba şi
comunicare’’ , Bucureşti, 2005, ρρ. 18-22
A. 2. METODICE:
Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Iaşi, Editura „Polirom”, 1999,
ρρ24-66, 67-85
A. 3. DIDACTICE:
2.
Crişan, Alexandru; Dobra, Sofia, Sâmihaian, Florentina, Manual pentru clasa a VII-a, Bucureşti,
Editura „Humanitas”, 2005, ρρ. 136-141
A. 4. ŞTIINŢIFICE
Andrei, M.; Ghiţă. I – Limba Română, Bucureşti, Editura „Corint”, 1996, ρρ. 53-57,
Dănilă, Ioan−Limba română−algoritmii analizei gramaticale, Bacău, Editura „Egal”, 2001, ρρ. 25-31.
B. METODOLOGICE:
a) METODE ŞI PROCEDEE: „spargerea gheţii”, analiza gramaticală (sintactică şi morfologică), gândiţi − lucraţi în perechi -
comunicaţi, jocul didactic, exerciţiul, conversaţia catehetică, expunerea, munca independentă.
b) MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: caietele elevilor, manual, fişe de lucru, fişe de evaluare, „cutiuţa cu surprize”,
dicţionare explicative.
c) FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe.
C. TEMPORALE: 50 de minute
3.
SUPORT INFORMATIV
NUMERALUL
Numeralul este partea de vorbire flexibilă care exprimă numărul, determinarea numerică a obiectelor, ordinea obiectelor prin numărare.
Numeralul colectiv
Numeralul adverbial
Numeralul adverbial exprimă repetarea unei acţiuni: o dată , de două ori etc.
Numeralul distributiv
Numeralul distributiv exprimă repartizarea ( gruparea) obiectelor: câte doi , câte şase etc.
Numeralul multiplicativ
Numeralele pot avea valoare substantivală, adjectivală sau adverbială. Dacă au valoare substantivală îndeplinesc funcții specifice substantivului. Dacă au valoare
adjectivală, îndeplinesc funcția de atribut adjectival, iar daca au valoare adverbială îndeplinesc funcția de complement circumstanțial.
4.
SCENARIUL DIDACTIC
Nr Evenimentele
Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de
Cr Lecţiei / Obiective Activitatea profesorului Evaluare
elevilor procedee învăţământ organizare
t Timpul
1. Captarea OM1. Momentul de captare a atenţiei se Rezolvă rebusul „Spargerea Chestio-
atenţiei va realiza sub forma unui joc care propus, gheţii” Frontală narea
(1 minut) constă în rezolvarea unui răspunzând orala
rebus(Anexa 1). cerinţelor
formulate
Individuală
OA1.
Frontală
2. Enunţarea temei Anunţ tema lecţiei pe care o voi Expunerea Flip-chart Frontală Obser-
şi a obiective- OM1. discuta în această oră: Numeralul. Conversaţia varea
lor Prezint obiectivele lecţiei care sunt sistema-
(2 minute) special formulate pentru elevi. tică a
elevului
6.
4. Prezentarea OM. 1 Profesorul detaliază obiectivele
conţinutului și propune elevilor planul de
învăţării lucru rezultat din detalierea Obser-
(2 minute) acestora: varea
Elevii vor lucra Exerciţiul Fişe de lucru com-
OA. 1 Elevii primesc câte o fişă cu exerciţiile individual, Caietele Pe grupe, porta-
exerciţii pe care le vor lucra frontal sau în perechi elevilor individual mentelor
atât oral, cât şi în scris (Anexa elevilor
2).
Li se prezintă elevilor resursele
(bibliografice, metodice) și se
face prezența.
6. Obţinerea OC3. 1 Elevii vor rezolva exerciţiile Elevii rezolvă Exerciţiul Fişe de lucru Pe grupe Analiza
performanţelor din fişa de lucru dată (Anexa cerinţele în răspun-
(8 minute) OM1 3). colaborare, apoi le surilor
Ex. 5 comunică elevilor
Construiţi enunţuri în care să profesorului.
OA2 existe:
Grupa 1: complement direct
expr. prin numeral cardinal cu
val. substantivală Fişe de lucru
Grupa 2: complement indirect Exerciţiul Pe grupe Analiza
expr. prin numeral colectiv cu creativ raspun-
val. subst., in D surilor
Grupa 3: nume predicativ,
expr. prin numeral ordinal cu
val. subst., in Ac.
Grupa 4: Compl. circ. de mod,
expr. prin numeral adverbial.
7. Feedbackul OM2 Li se cere elevilor să precizeze Elevii vor pricepe Exerciţiul Fişe de lucru Frontală Analiza
(3 minute) valorile stilistice pe care le au valoarea stilistice ale răspun-
OA1 numeralele în enunţurile: numeralului: surilor
Am văzut o marfă a-ntâia. calitatea obiectelor, elevilor
OC3. 2 „…şi una-două la pupăză…” ideea de mulţime
Vorbea în doi peri. nedeterminată,
Ar fi făcut pe dracu-n patru să absolutului
reuşească. precedenţei,
Sumanul său este din lână sută posibilităţi
la sută. combinatorii(
- Fii cu ochii în patru! locuţiuni de diferite
Pot să citesc şi de o mie de tipuri)
ori, tot nu pricep.
- Întâi şi-ntâi să-mi spui
9.
unde ai fost!
8. Evaluarea OC1. 1 Li se cere elevilor să rezolve Elevii vor îndeplini Exerciţiul Fişă de evaluare Frontală Evaluare
performanţei OC3. 1 exerciţiile propuse în fişa de sarcina de lucru finală
(1+9 minute) OA1 evaluare (Anexa 4).
OA2
OM2
9. Retenția OC1. 2 Se face o recapitulare orală, Elevii răspund la Munca Frontală
(1 minut) OC2. 1 sintetică, a tuturor întrebări indepen-
OM1 informaţiilor consolidate în dentă
lecţie.
10. Transferul OC2. 2 A. Intern Elevii îşi notează Expunerea Frontală
(3 minute) A1. Retroactiv tema pentru acasă.
Elevii vor avea de rezolvat ca
temă ex. I de la pag. 81, din
„Caietul inteligent˝.
OA1. A2. Proiectiv
Elevii vor avea de alcătuit o
reţetă de 6-8 rânduri în care să
folosească trei numerale
cardinale, două numerale
ordinale, un numeral
multiplicativ, un numeral
OM1. distributiv, două numerale
fracţionare, trei numerale
adverbiale într-o enumeraţie şi
o locuţiune adjectivală care să
conţină un numeral.
B. Extern
Elevii sunt îndrumaţi să
identifice şi în alte texte
diferite tipuri de numerale şi să
găsească valorile lor stilistice
10.
Axa lecţiei
C E A P D O F E R T
OM1 OM1 OC1. 2 OM1 OC1. 1 OC3. 1 OC3. 2 OC1. 1 OC1. 2
OC2. 2
OC3. 1 OM2
OM1
11.
SINTEZA PROIECTULUI DIDACTIC
O S I E
OBIECTIVE SARCINI DIDACTICE INSTRUMENTAR EVALUARE
OC1 - să identifice numeralele S1OC1 - numirea numeralelor din Metode şi procedee: Evaluare formativă orală
din textele date. textele date. ,,Spargerea gheţii”, analiza I1OC1 - numiţi numeralele din
S1OC2 - identificarea numeralelor gramaticală (sintactică şi textele date.
şi precizarea felurilor învăţate. morfologica), gândiţi - lucraţi în I2OC2 - identificaţi numeralele şi
S3OC3 - identificarea unui perechi – comunicaţi, jocul precizaţi felul lor.
argument care să demonstreze didactic,exerciţiul, conversaţia. I3OC3 - indicaţi un argument care
felul numeralelor identificate. să demonstreze felul numeralelor
identificate.
OC2 - să analizeze/descrie S1OC2 - deosebirea numeralelor Catehetică, expunerea, munca Evaluarea formală orală sau scrisă
sintactic şi morfologic numeralele cardinale de cele ordinale. independentă. I1OC2 - deosebiţi numeralele;
din contextele date. S2OC2 - identificarea formelor Mijloace de învăţământ: I2OC2 - identificaţi formele
flexionare ale numeralelor. Caietele elevilor, manual, fişe de flexionare ale numeralelor;
S3OC3 - analiza morfosintactică a lucru, fişe de evaluare ,,Cutiuţa cu I3OC2 - analizaţi morfosintactic
numeralelor identificate surprize”, dicţionare explicative. numeralele identificate.
OC3 - să creeze enunţuri în care S1OC3 - realizarea de enunţuri I1OC3 - realizaţi enunţuri
să includă numeralele respectând respectând acordul numeralului cu respectând acordul numeralului cu
anumite cerinţe. substantivul; substantivul.
S2OC3 - alcătuirea de anunţuri în I2OC3 - construiţi enunţuri în care
care numeralele să îndeplinească numeralul să aibă diferite valori
funcţiile sintactice învăţate; stilistice.
S3OC3 - să construiască enunţuri
în care numeralul să aibă diferite
valori stilistice.
12.
Anexa 1
REBUS
3. Numeralul ordinal din enunţul „El este cel de al doilea din clasă” este în cazul……..
4. Având în vedere că numeralul îşi schimbă forma, considerăm că este o parte de vorbire…
5. În enunţul „Frunza cade deasupra celui de-al doilea”, numeralul este …..
6. În enunţul „Frunza cade deasupra celui de-al doilea”, numeralul are valoare ………
13.
Anexa 2
FIŞĂ DE LUCRU
NUMERALUL
Exerciţiul 1
Subliniaţi numeralele din textele următoare:
a) „Amândoi i-au adus pe cei doi prizonieri, al treilea rămânând cu câte o puşcă în mână pentru a-i trezi pe
cei patru. Atenţia îi era îndoită pentru tuspatru şi avea doar o şansă de a nu greşi, la nevoie, ţinta de două
ori.”
b) „Parcă era bătut cu lopata de pere multe ce avea, dar credeţi că cei doi au avut parte să guste vreuna? Nu,
căci părul cel copt s-a înălţat de o mie de ori de cum era, de-i ajunseseră crengile încărcate în nourii
albicioşi. Câte un călător încerca să prindă poamele ademenitoare.”
Grupa 1: Identificaţi în textele de mai sus numeralele.
Grupa 2: Notaţi din textele date valoarea morfologică a numeralelor.
Grupa 3: Aplică, în enunţuri:
Numeral cardinal compus, gen feminin, caz nominativ;
Numeral ordinal, gen masculin, caz acuzativ;
Numeral cardinal simplu (uneia), gen feminin, caz dativ.
Grupa 4: Argumentează modul de scriere a numeralelor următoare şi grupează-le după felul lor: al treilea, a
şasea, doisprezece, patruzeci şi nouă.
Exerciţiul 2.
Analizează morfosintactic numeralelele din enunţurile de la punctul a.
Numeralul Felul Valoarea Numărul Genul Cazul Funcţia
sintactică
Exerciţiul 3
Precizaţi numărul, genul şi cazul pentru numeralele din textul de la punctul b.
Numărul Genul Cazul
Exerciţiul 4
Alege, prin încercuire, forma corectă a numeralelor de mai jos;
şase / şease
patrusprezece / paisprezece / paişpe
şaptisprezece / şaptesprezece
optsprezece / optusprezece / optisprezece
amândorora / amândurora
şasesprezece /şaisprezece
omie / o mie
treizecişidoi / treizeci şi doi
cincizeci şi cinci / cinzeci şi cinci.
14.
Anexa 3
FIŞĂ DE LUCRU
Exerciţiul 5
Exerciţiul 6
15.
CLASA A VII-A
Nume:
TEST DE EVALURE
NUMERALUL
16.
BAREM
TEST DE EVALURE
NUMERALUL
Subiectul I - 1 punct
Răspunsuri corecte:
a) Paisprezece – 0,15 puncte
b) Optsprezece – 0,25 puncte
c) Şaizeci şi şapte – 0,30 puncte
d) O sută patruzeci şi doi – 0,40 puncte
Total = 1 punct
Subiectul al II-lea – 0,5 puncte
Răspunsuri corecte:
a) al patrulea – 0,15 puncte
b) al optsprezecelea – 0,35 puncte
Total = 0,5 puncte
Subiectul al III-lea – 3 puncte
Pentru exemplificarea corectă a numeralelor cerute: 0,25 x 4= 1 punct
Pentru indicarea corectă a funcţiilor sintactice: 0,40 x 4 = 1,6 puncte
Integrarea în enunţuri corecte din punct de vedere ştiinţific: 0,10 x 4 = 0,40 puncte
Total = 3 puncte
Subiectul Punctaj
Subiectul I 1 punct
Subiectul al II-lea 0,5 puncte
Subiectul al III-lea 3 puncte
Subiectul al IV-lea 1,5 puncte
Subiectul al V-lea 3 puncte
Oficiu 1 punct
Total 10 puncte
17.