Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECŢIE

CONSILIERE ŞI ORIENTARE

ŞCOALA : Şcoala cu I-VIII Târgu-Trotuş , Bacău


CLASA : a VI-a A
PROPUNĂTOR: prof. Mogozsan Elena
MODULUL : Autocunoaştere şi dezvoltare personală

TEMA : CINE SUNT EU ?

 SCOPUL: Descoperirea şi dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere


 OBIECTIV CADRU : Dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de
sine ;
 OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Dezvoltarea formelor de prezentare a caracteristicilor pozitive despre sine ;
Optimizarea încrederii în sine şi în ceilalţi ;
Dezvoltarea abilităţilor de autocunoaştere şi intercunoaştere .
 MATERIALE: fişe de lucru
 METODE: argumentaţia, jocul de rol, discuţia , conversatia , exemplul ;

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:
 Organizarea clasei: Analiza rezultatelor obtinute de către elevii clasei a VI-a A pe parcursul
saptamânii in curs.
 Anunţarea temei: ,, Cine sunt eu ?”
 Plan de dezbatere :
Exercitiul 1: Exercitiu de spargere a gheţii .
„Nume-adjectiv”
Scop: Optimizarea cunoaşterii de sine şi / sau a celorlalţi
Obiective:
O1. Să identifice propriile trăsături de personalitate;
O2. Să asculte părerile celorlalţi.
Materiale: nu sunt necesare.
Timp: 10 min
Descrierea activităţii:
Participanţii stau pe scaune în cerc şi fiecare trebuie să-şi spună numele şi un adjectiv care
îi reprezintă şi începe cu aceeaşi literă ca şi numele lor – Cristi cel Credincios.
Exercitiul 2

Elevii vor completa individual fişa ,,Cine sunt eu ?”.


1. Se cere elevilor să răspundă sincer in completarea fişei de lucru “Cine sunt eu ? ”
2. După ce elevii au completat fişa de lucru, se poartă o discuţie liberă pe marginea întrebărilor :
 A fost greu să răspundeţi la întrebările din fişă?
 V-aţi simţit stânjeniţi sau vi s-a părut greu să scrieţi lucruri pozitive despre voi înşivă ?
 Cum vi se pare că vă folosiţi timpul pentru a reflecta la calităţile voastre ?
 Admirăm şi trăsăturile negative ale oamenilor ?

Exercitiul 3.

Se împarte colectivul clasei aVI-a A , în 4 grupe şi fiecare grupă va primi cate o fişă cu
descrierea unei situaţii pe care va trebui să o interpreteze .
Fişa nr. 1
CE CREDEŢI DESPRE PARTICIPAREA VOASTRĂ LA O PETRECERE FĂRĂ ACORDUL PARINŢILOR ?
Fişa nr. 2
CE CREDEŢI DESPRE CONSUMUL DE TUTUN ?
Fişa nr. 3
CE CREDEŢI DESPRE COMPORTAMENTUL NECORESPUNZĂTOR ÎN TIMPUL PAUZELOR ?
Fişa nr. 4
COMENTAŢI DESPRE “ MODA ÎN ŞCOALĂ “ .

După jocul de rol al fiecărei grupe , celelalte 3 grupe vor trebui să-şi exprime acordul
sau dezacordul în legătură cu modul în care s-a încheiat fiecare situaţie.

Exerciţiul 4 .Concluzii.

Dirigintele va stabili împreună cu participanţii care au fost „noţiunile” noi pentru ei, despre
care aveau cunoştinţe deja ( din propria experienţă sau din alte surse ) .
Se vor face aprecieri asupra masurii in care elevii sunt pregatiti sa faca fata anumitor
situatii .

Exerciţiul 5 .
Anunţarea temei următoare .

S-ar putea să vă placă și