Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Școala Gimnazială ,,Profesor Constantin Dincă”, Ulmeni


Profesor: Ene Mădălina
Data: 29-04-2014
Obiectul: Limba română
Clasa: a VIII-a
Tema (Subiectul): Propoziția subordonată completivă indirectă
Tipul lecţiei: mixtă
Timp: 45 minute
Scopul lecţiei:
Cunoaşterea de către elevi a acestui tip de subordonată, a funcţiei ei în vorbire.
Cunoaşterea punctuaţiei cerute de subordonata completivă indirectă.
Competenţe generale
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare.
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse.
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.
Competenţe specifice
1. 5. aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
2. 3. alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical;
3.4. sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate;
4. 3. alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice şi de punctuaţie;

1
4. 4. redactarea unor texte imaginative şi reflexive în scopuri şi în contexte variate;
Obiective operaţionale:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 să definească complementul indirect;
O2 să definească propoziția subordonată completivă indirectă;
O3 să identifice complementele indirecte din texte date;
O4 să identifice completivele directe din texte date;
O5 să alcătuiască fraze care să conțină propoziții subordonate completive indirecte;
O6 să identifice elementele de relație ale propozițiilor subordonate completive indirecte.
Metode şi procedee: conversaţia, problematizarea, exerciţiul, expunerea, descoperirea, explicația.
Material didactic: fișe de lucru, manual, tabla, caietul elevului.
Material bibliografic:
 Ardelean, Luminița, Enescu, Ioana, Gramatică-fișe de lucru (itemi de evaluare), Culegere pentru clasa a VIII- a, Editura Paralela 45,
Pitești, 2012.
 Iancu, Marin, Manual de Limba și literatura română pentru clasa a VIII-a, Editura Corint, București, 2008.
 Popescu, Ștefania, Gramatica practică a limbii române, Editura TEDIT FZH, București, 2009.
 Programa şcolară pentru clasa a VIII-a (revizuită 2009).
 Gherghina, D., Novac, C., Matei, C., Dănilă, I., Puşcaşu, P.- C., Gherghina, M., Bunăiaşu, C. (coord.), Proiectarea pedagogică a
procesului de predare-învăţare la Limba şi literatura română în ciclul primar, gimnazial şi liceal, Editura Didactica Nova. Craiova,
2005.
 V. Bărbulescu, Gramatica limbii române. Sinteze de teorie şi exerciţii aplicative, Craiova, Editura „TERATHOPIUS”, 1998.
 I. Dănilă, Limba română. Algoritmii analizei gramaticale, Bacău, Editura „Egal”, 2004.

2
 Dicţionar explicativ al limbii române (DEX), Ediţia a II-a, Bucureşti, Editura „Univers Enciclopedic“, 1998.
 Dicţionar ortografic, ortoepic şi de punctuaţie, Ediţia a II-a revăzută şi adăugită, Bucureşti, Editura „Univers Enciclopedic“, 2005.

SCENARIU DIDACTIC

Etapele lecţiei Ob. Timp Activitatrea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Material Evaluare
Op. (min) procedee didactic
1. Moment  Intru în clasă și salut elevii. Elevii răspund la salut.
organizatoric 5  Pregătesc materialele necesare lecţiei. Aceștia își pregătesc caietele și Conversația
 Asigur disciplina şi ordinea în clasă. deschid manualele.

 Notez absenţele.
 Verific tema pentru acasă Elevii citesc tema pentru acasă.

2. Captarea şi 3  Împart elevilor fișe ce conțin un rebus. Elevii rezolvă individual fișele și Descoperirea Fișe de Frontală
orientarea (Anexa 1) citesc răspunsurile. lucru
atenţiei (rebus)

3. Anunţarea 2 Anunț obiectivele și notez titlul lecției pe Elevii ascultă obiectivele și Tabla
temei şi a tablă: notează titlul pe caiet. Expunerea Caietul
obiectivelor Propoziția subordonată completivă elevului
operaţionale Manualul

3
indirectă

4. Actualiza- 5 Împart elevilor fișe ce conțin exerciții din Elevii rezolvă individual fișele și Conversația Fișe de
rea cunoştinţe- O1 lecția anterioară (Anexa 2). citesc răspunsurile. Exercițiul lucru
lor anterioare O3
Observarea
5. Dirijarea După ce elevii rezolvă fișa dată voi nota Expunerea sistemică
procesului de lecția pe tablă. Explicația Tabla
predare- 20 Caietul
învățare Propoziția subordonată completivă indirectă elevului
O2 (CI) îndeplinește în frază funcția Manualul
O4 complementului indirect și determină un
O5 verb, o locuțiune verbală, un adverb, un
O6 adjectiv sau o interjecție. Elevii notează lecția pe caiet și
Ci ascultă explicațiile profesorului.
Mă gândesc la ceva.
CI
Mă gândesc1/ la ce mă interesează2/.
verb
CI
Îmi pare rău / că n-ai venit2/.
1
Expunerea
Locuțiune verbală
Explicația
CI
E rău1/ de cine minte2/.
Adverb

4
CI
El este mândru1/ de ce a realizat2/.
Adjectiv
CI
E vai1/ de cine nu învață carte2/.
Interjecție

Observarea
Completiva indirectă răspunde la întrebările:
sistemică
Cui?; pentru cine/ce?; de cine/ce?; despre
Expunerea Tabla
cine/ce?; cu cine/ce?; la cine/ce?;
Explicația Caietul
împotriva/contra/asupra cui? adresate
O2 elevului
termenului regent.
O4 Manualul
CI
O5 A trimis răspuns1/ cui a făcut petiția2/.
O6
Cui a trimis?
R: cui a făcut petiția.

Elemente de relație:

a. Pronume relative în cazurile:


- Dativ:
Trimit răspuns1/ cui mi-a scris2/.

- Acuzativ cu prepoziție:
Vorbim1/ despre cine merită2/.

- Genitiv cu prepoziție:
Se revolta1/ împotriva cui nu spunea
adevărul2/.

5
b. Adjective pronominale relative:
Mă gândesc1/ ce cadou să-ți fac2/.

c. Pronume nehotărâte în cazurile:


- Dativ:
Aduc laude1/ oricui merită2/.
O2
- Acuzativ cu prepoziție:
O4 Se bucură1/de orice primește2/.
O5 Tabla
- Genitiv cu prepoziție:
O6 Luptă1/ împotriva oricui minte2/. Caietul
elevului
d. Adjective pronominale nehotărâte:
Luptă1/împotriva oricărui om necinstit2/.
Observarea
e. Conjuncții subordonatoare:
Că, să, ca...să, dacă (de) comporta-
El se teme1/ că va întârzia2/.
Expunerea mentului
f. Locuțiuni conjuncționale Explicația elevilor
subordonatoare:
Ca nu cumva să, ca nu care cumva să
El se teme1/ ca nu cumva să întârzie2/.

g. Adverbe relative: unde, cum, când,


cât
El se gândește1/ unde să plece în vacanță.

Topica și pnctuația

6
Propoziția subordonată completivă indirectă
stă de obicei, după termenul regent. Pentru
evidențierea ei poate fi plasată și înaintea
acestuia.
Când este așezată după regentă nu se
desparte prin virgulă de aceasta, dacă stă
înaintea regentei se poate despărți de regentă
prin virgulă.

Model de analiză

Mă tem1/ că vei pleca la munte2/.


O4 Conversația
P2- completivă indirectă subordonată
O6 Exercițiul
verbului ,,mă tem”, din propoziția regentă
P1, introdusă prin conjuncția subordonatare
,,că”, dezvoltată, afirmativă, enunțiativă.
O2
6. Evaluarea O4 10 Împart elevilor fișe cu exerciții din lecția Elevii rezolvă individual fișele și Conversația
predată. (Anexa3)
performanţei și O5 citesc răspunsurile. Exercițiul Fișa de Frontală
obținerea feed- O6 Problemati- evaluare
back-ului zarea
7. Asigurarea 5 o Aprecieri asupra lecţiei Elevii notează tema pe caiet.
retenţiei şi a o Recomandări
transferului o Tema pentru acasă: ex.1,2 pg. 178 din
manual.

7
Anexa 1
Rebus
Completează rebusul alăturat pentru a descoperi ce se ascunde în coloana A-B.
1. Pronume personal, formă accentuată,persoana I, nr. plural;
2. Parte de vorbire flexibilă care arată acţiunea, starea, existenţa; A
3. Pronume relativ;
4. Parte principală de propoziţie care arată ce face subiectul;
5. Parte de vorbire flexibilă care ţine locul unui substantiv;
6. Parte principală de propoziţie care arată cine face acţiunea;
7. Întrebare specifică complementului circumstanţial de loc;
8. Parte secundară de propoziţie care determină un verb;
9.Parte de vorbire flexibilă care denumeşte lucruri, fiinţe,
obiecte;
10. Parte secundară de propoziţie care determină un substantiv;
11. Moduri la care verbul are funcţie sintactică de predicat
verbal;
12. Întrebare specifică complementului circumstanţial de timp;
13. Denumirea atributului exprimat prin substantiv, insoţit de
prepoziţie;
14. Diateza este de trei feluri:activă,reflexivă şi……………..;
15. Denumirea atributului exprimat prin substantive in cazul G; B
16. Denumirea atributului exprimat prin adverb.

8
Anexa 2
Fișă de lucru
Complementul indirect

1. Care afirmaţii sunt adevărate şi care sunt false:


a) Partea de propoziţie care determină un verb/ adverb/ adjectiv/ interjecţie predicativă, având diverse valori legate de sensul regentului se
numeşte complement indirect.
b) Complementul indirect în cazul dativ răspunde la întrebarea „a/ al/ ai/ ale cui?”
c) Complementul indirect stă întotdeauna în cazul dativ.
d) De obicei, complementul indirect nu se desparte prin virgulă de regent.
e) Când stă după regentă, propoziţia subordonată completivă indirectă se desparte prin virgulă de aceasta.
2. Completaţi spaţiile punctate:
Întrebarea specifică la care răspunde complementul indirect este.....................................
3. Alegeţi varianta corectă:
A. În propoziţia ,,Îmi place muzica.“ există:
a. două complemente indirecte;
b. niciun complement indirect;
c. un singur complement indirect.
B. În propoziţia ,,I-a dat o carte.“ complementul indirect este în cazul:
a. Acuzativ;
b. Dativ;
c. Genitiv.

9
Anexa 3
Fișa de lucru
Propoziția subordonată completivă indirectă
A. Se dau textele:
I. 1. I-am mulţumit cui m-a ajutat
2. Vai de cel ce striga la urechea celui surd.
3. E vrednic să fie ales.
II. 1. Mă întreb cine ţi-a băgat asta în cap.
III. 1. Îi dau cum îmi cere.
2. Cum îi cere îi dau.
3. De cine ţi-e drag, de acela să te aproprii.
IV 1. Se gândeşte să-i pedepsească.
2.M-aş bucura să plece în excursie.
3. El se pregăteşte să se arunce într-o copcă.
4. Se va căi, ppentru că a osândit un om
Cerinţe:
Indică predicatele, delimitează propoziţiile, marcând raporturile de subordonare şi precizează termenul regent, punând corect
întrebările.
B. Completează spaţiile punctate cu propoziţii completive indirecte.
Mama îşi aduce aminte........................................................................................................
Eu mă mândresc cu ............................................................................................................
Premiul se acordă ...............................................................................................................

10
Adesea ne bucurăm ...........................................................................................................
Suntem convinşi ................................................................................................................
C. Extinde în propoziţii corespunzătoare complementele indirecte din următoarele enunţuri:
Mă gândesc la examenul de admitere.
Profesorul se bucură de rezultatul elevilor săi.
Maria este recunoscută pentru îndemânarea ei.
De priceperea în rezolvarea exerciţiilor depinde nota finală.
Părinţii mei se tem de venirea frigului.
D. Alcătuiţi o compunere cu titlu ,,Mă gândesc la primăvară“, de minimum 10 rânduri, în care să aveţi cel puţin 5 complemente
indirecte şi două subordonate completive indirecte. Subliniaţi complementele indirecte şi transcrieţi la sfârşitul compunerii
subordonatele completive indirecte.

11

S-ar putea să vă placă și