Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

Data: 05.03.2020
Colegiul Naţional Mihai Eminescu, București
Clasa: a VI-a B
Profesor: Mitrea Cristina Silvia
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: Cazul genitiv
Tipul lecţiei : predare - învăţare
Competențe generale și specifice
4.Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
4.1 Utilizarea structurilor sintactice si morfologice de de bază ale limbii române standard pentru
înțelegerea și exprimarea corectă și precisă a intențiilor comunicative
4.4 Utilizarea deprinderilor dobândite pentru monitorizarea corectitudinii comunicării, prin
raportarea la normă
Obiectivele operaţionale
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
 să identifice substantivele în cazul genitiv;
 să folosească corect substantivele într-o situaţie de comunicare;
 să analizeze morfologico-sintactic substantivele în cazul genitiv
 să sesizeze rolul articolului posesiv genitival şi să-l folosească corect în comunicare.
Metode şi procedee: conversaţia, învăţarea prin descoperire, exercițiul.
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea pe grupe în alternanţă cu activitatea în
perechi şi activitatea frontală.
Resurse educaționale: manualul, fișele de lucru,videoproiectorul,laptopul
Durata: 50 de minute
Material bibliografic:
● Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș,
Limba și literatura română. Ghidul profesorului. Clasa a VI-a, Art educațional, București, 2018
● Goia, Vistian, Drăgătoiu, I., Metodica predării limbii şi literaturii române, Bucureşti, Editura
Didactică şi Pedagogică, 1995
Mihaela Daniela Cîrstea, Viorica Avram, Ileana Sanda, Alexandra Dragomirescu, Limba si
literatura romana, manual pentru clasa a VI-a ,București, Editura Didactică şi Pedagogică,2019

Scenariul didactic

Desfăşurarea lecției
Profesorul verifică prezenţa.
Profesorul corectează tema împreună cu elevii. 5’
Evocarea- 8’- activitate frontală
Ca exercițiu de dezgheț, li se cere elevilor sa completeze o fișă.
Subliniază atributele din propozițiile de mai jos, după modelul dat:
A cui căciulă?
Căciula copilului este groasă.
Fratele Oanei este bebeluș.
Frunzele copacilor sunt verzi.
Culoarea cozonacului este atrăgătoare.
Răspunsuri: atributele sunt Oanei, copacilor, cozonacului
Li se spune că substantivele din enunțurile formulate stau într-un nou caz care este subiectul
lecției: cazul genitiv. Profesorul scrie titlul la tablă și enumeră obiectivele lecției.
Constituirea sensului –32 de minute
Activitate frontală: profesorul întreabă ce întrebări se folosesc pentru a descoperi un atribut și
ce parte de vorbire determină acesta. Câțiva elevi vor enumera întrebările care? ce fel de? a cui ?
al cui? ai cui ? ale cui?, iar un alt elev va spune ca determină un substantiv sau un înlocuitor al
acestuia (pronume, numeral). -2 minute
Activitate frontală - se folosește videoproiectorul cu scopul identificării atributului care
răspunde la întrebarea a,al, ai,ale cui?. -
Citește întrebarea pusă în prima propoziție din enunțul de mai jos pentru a afla un atribut și
precizează partea de vorbire prin care se exprimă.
Al cui frate? Ale cui carioci?
Fratele Roxanei are șase ani. A descoperit cariocile surorii lui și a început să dezeneze. Un timp,
a folosit hârtia blocului, dar apoi a făcut desenele chiar pe el. Și-a făcut dinții vampirilor, nasul
clovnului, obrajii păpușilor, ochii broaștelor și buzele vedetelor de cinema.
.Pune întrebarea descoperită pentru a afla alte atribute de același fel de la exercițiul 1.
Răspunsuri:
Ex. 1: întrebări al cui?,ale cui?
Ex. 2: blocului,vampirilor,clovnului,păpușilor,broaștelor,vedetelor
Ex.3: aceste atribute se exprimă prin substantive
Profesorul va deduce împreună cu elevii că substantivul cu funcție sintactică de atribut care
răspunde la întrebările al, a, ai, ale cui? este în cazul genitiv. Funcția sintactică a substantivului
din cazul genitiv este de atribut substantival genitival. Aceste informații le va scrie profesorul la
tablă,iar elevii le vor transcrie în caiete.
Activitate pe grupe – 20 de minute
Fiecare grupă va primi o fișă de lucru.
A. Vor fi aproximativ 5-6 grupe de elevi și 5-6 elevi într-o grupă.
Exercițiul 1
Subliniază substantivele în genitiv din propozițiile de mai jos.Încercuiește cuvintele din fața
substantivelor în genitiv.
Băiatul neastâmpărat al vecinei mele a spart un geam. Culoarea maro a pantofilor este urâtă.
Ciorapii roz ai fetiței sunt curați. Cămășile albe ale elevilor sunt frumoase.
Îmi plac bijuteriile mamei, ale bunicii și ale mătușilor mele.Băiatul a desenat pe pereții albi ai
camerei.
Rezolvare: al vecinei,a pantofilor,ai fetiței,ale elevilor,ale bunicii,ala mătușilor ai camerei.
Se verifică fiecare răspuns,reprezentantul grupei va citi.
Profesorul spune și scrie la tablă că ceea ce au încercuit elevii reprezintă un articol și numește
articol genitival.Formele articolului genitival sunt: masculin- singular –al,masculin-plural-
ai,feminin-singular-a,feminin-plural-ale.Va adăuga că articolul genitival se acordă în gen și
număr cu substantivul determinat.
Exercițiul 2
Analizează substantivele în genitiv din propozițiile date, după model:
Dorința puternică a băiatului este de a merge la meciul echpei sale preferate.
Mă îmbată mirosul plăcut al prăjiturilor mamei.
Reacția tristă a colegului m-a impresionat.
Jacheta bej a lui Tudor s-a murdărit.
Păpușa lui Catrinel este frumoasă.
Model
a băiatului= substantiv comun,genul masculin,numărul singular,cazul genitiv,articulat cu
articolul hotărât -lui,precedat de articolul genitival a,funcția sintactică de atribut substantival
genitival,caz genitiv
Rezolvări:
al prăjiturilor= substantiv comun,genul feminin,numărul plural,cazul genitiv,articulat cu
articolul hotărât -lor,precedat de articolul genitival al,funcția sintactică de atribut
substantival genitival,caz genitiv
a colegului substantiv comun,genul masculin,numărul singular,cazul genitiv,articulat cu
articolul hotărât -lui,precedat de articolul genitival a,funcția sintactică de atribut substantival
genitival,caz genitiv

Reflecţia - 10 minute
Activitate individuală
Construiește,în caiet, enunțuri cu ortogramele al/a-l,ai//a-i,ale/a-le.Elevii vor ieși,apoi, la tablă sa
scrie aceste propoziții. Cerința acestui exercițiu va apărea la videoproiector.
Posibile răspunsuri:
Caietul curat al lui Dan este pe masă.
A-l ajuta este un lucru ușor.
***În cazul în care elevii vor termina mai repede exercițiile, voi recurge la jocul aruncării unei
mingii – Răspunde repede și bine!- prin care își vor adresa întrebări despre cazul genitiv și
atributul substantival genitival sau vor alcătui enunțuri cu substantive în cazul genitiv.
Tema pentru acasă - 3 minute
Exercițiile 1 si 3 din manual, pagina 113
Profesorul va aprecia activitatea elevilor pe parcursul orei. La sfârșitul orei, elevii care s-au
remarcat vor fi numiţi.

Fișă de lucru

Exercițiul 1

Subliniază substantivele în genitiv din propozițiile de mai jos.Încercuiește cuvintele din fața
substantivelor în genitiv.
Băiatul neastâmpărat al vecinei mele a spart un geam. Culoarea maro a pantofilor este urâtă.
Ciorapii roz ai fetiței sunt curați. Cămășile albe ale elevilor sunt frumoase.
Îmi plac bijuteriile mamei, ale bunicii și ale mătușilor mele.Băiatul a desenat pe pereții albi ai
camerei.

Exercițiul 2

Analizează substantivele în genitiv din propozițiile date, după model:


Dorința puternică a băiatului este de a merge la meciul echpei sale preferate.
Mă îmbată mirosul plăcut al prăjiturilor mamei.
Reacția tristă a colegului m-a impresionat.
Jacheta bej a lui Tudor s-a murdărit.
Păpușa lui Catrinel este frumoasă.
Model
a băiatului= substantiv comun,genul masculin,numărul singular,cazul genitiv,articulat cu
articolul hotărât -lui,precedat de articolul genitival a,funcția sintactică de atribut substantival
genitival

S-ar putea să vă placă și