Sunteți pe pagina 1din 3

Aprobat

Director Zavate Valeriu

Proiect Didactic

Obiect: Limba și literatura română

Clasa: a V-a F

Liceul : „Alexandru cel Bun”, or. Sîngera

Profesor: Corotinscaia Nina

Data:

Unitatea de învățare: VII.Dialogul

Nr.orei din unitate: a 10 oră

Tema : Valorile morfologice ale numeralului cardinal.

Competențe: 4. Organizarea/ desfășurarea/ utilizarea diverselor strategii de învățare autonomă a limbii, prin observare directă și exersare.6. Explicarea funcționalizării sistemului fonetic,
lexical,gramatical al limbii române.9. Operaționalizarea terminologiei lingvistice și literare, în limita standardelor de conținut.

Subcompetențe: 4.2. Utilizarea dicționarului ortografic, în scopul scrierii corecte a cuvintelor.6.1. Identificarea elementelor fonetice; perceperea în sistem a expresiilor și cuvintelor noi, a elementelor
gramaticale ale limbii în contextul studiat.9.1. Identificarea fenomenelor și unităților lingvistice studiate în context.

Obiective : Oo1- să diferenţieze ideea de număr faţă de ideea de ordine numerică; Oo2- să aplice regulile ortoepice şi ortografice ale numeralelor compuse; Oo3- să sesizeze diferenţa dintre valoarea
substantivală şi valoarea adjectivală a numeralului

Materiale și resurse:manualul, caietul elevului, ghidul profesorului, tabla.

Forme de predare-învățare- evaluare: explicaţia, exerciţiul, notiţe, frontal , interogare individuală.


Etapele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Activitate de Activitate de
lecției predare- evaluare
învățare

Evocare 10 Profesorul verifică tema de casă: De învăţat regulile Elevii răspund tema de casă. Interogare
min pag.148-149 şi de efectuat ex.folosiţi-vă cunoştinţele pa. 149 (de individuală
jos).

Profesorul face un scurt istoric din tema precedentă. Numeralul este partea de vorbire care ne arată
un număr, cifre.
Ce este numeralul?
Numeralul cardinal esprimă un număr concret de obiecte.
Ce este un numeral cardinal?

Realizarea 20 Profesorul anunţă tema. Elevii îşi notează tema.


sensului min
Ce valori poate avea un numeral cardinal? Numeralul cardinal poate avea valoare
substantivală. Ca şi pronumele, numeralul
Poate avea valoare substantivală.
cardinal este în această situaţie un substitute
(înlocuitor) al substantivului. Explicaţie
Ex. Trei au plecat la săniuş.

Frontal

Valoare adjectivală. Numeralele cardinal de la 1la 19 inclusiv pot


avea valoare adjectivală.

Sarcină de lucru :

Ex.1 (Foloseşte-ţi cunoştinţele!, p.150)


Înlocuiţi numeralele cardoinale din enunţurile Aceste numerale cardinal au funcţia sintactică Exerciţiul Frontal
următoare cu o altă parte de vorbire. Ce funcţie de subiect, şi au valoare substantivală.
sintactică au numeralele cardinale?

Ex.2 (Folosiţi-vă cunoştinţele!, p.150)


Au fost înlocuiţi prin adjective.
Arătaţi prin ce parte de vorbire a fost înlocuit numeralul
Deci putem vorbi în acest caz că numeralul are
cardinal doi din următorul enunţ...
valoare adjectival.

Reflecție 10 Ex.2(Exersaţi!p. 150) Elevii identifică şi fac analiza după model a Exerciţiul Evaluare
min reciprocă
Analizaţi numeralele cardinal din anunţurile publicitare numeralelor identificate.
din dreapta paginii , după modelul dat.

Temă de De învăţat regulile pagina 150 şi exerciţiul 1,2 (p.61) Elevii îşi notează tema de casă. Notiţe
casă

Extindere

S-ar putea să vă placă și