Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Modelul ,,Stiu- doresc sa stiu- am invatat


Clasa: a VII-a

Obiectul: Limba romana

Subiectul lectiei: Numeralul adverbial.Numeralul distributiv.Numeralul multiplicativ

Tipul lectie: mixta

COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE:


2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată
3. Receptarea mesajului scris, în texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
COMPETENTE SPECIFICE:
1.1 –intelegera semnificatiei generale a unui mesaj oral

2.3-respectarea normelor morfosintactice in propozitii si in fraze

4.4-utilizarea corecta a flexiunii nominale si verbale in textul scris, utilizand corect semnele
ortografice si de punctuatie

Obiective operationale:

- Sa defineasca numeralele adverbiale,multiplicative si distributive


- Sa dea exemple de numerale ordinale,cardinale,colective si fractionare
- Sa identifice numeralele adverbiale,multiplicative si distributive din enunturile date
- Sa precizeze valoarea numeralelor adverbiale,multiplicative si distributive
- Sa alcatuiasca enunturi cu numerale adverbiale,multiplicative si distributive

Metode si procedee: Brainstorming , stiu/ vreau sa stiu/invat, procedeul


recrutarii,problematizarea ,algoritmul,exercitiul,investigatia

Materiale didactice: material lingvistic selectat, fise de lucru,fisa de evaluare

Resurse informationale:

Programele scolare pentru invatamantul gimnazial

Alexandru Crisan,Sofia Dobre,Florin Samihaian- Manual pentru clasa a VII-a,limba


romana,Editura Humanitas, 2013
Banciu Ligia-Monica, Calatoria printer cuvinte,Limba si comunicare,Caiet de lucru,Editura
Corvin,Deva, 2012

Pamfil Alina, Limba si literature romana in gimnaziu.Structuri didactice deschise,Editura


Paralela 45, 2003

Desfasurarea lectiei

Etapa 1: CE STIU despre numeral ?

Se anunta subiectul lectiei :Numeralul

De exemplu : Nota mea preferata este zece.

Azi vom vorbi despre numeral.Avem numeral in propozitia data?

- Se foloseste metoda brainstorming in grup pentru a implica intreaga clasa in activitatea


de reactualizare a cunostintelor
- Se dirijeaza astfel discutia incat sa fie antrenata intreaga clasa, iar elevii raspund ca
numeralul este de mai multe feluri: cardinal, ordinal colectiv si fractionar si ca poate avea
valori substantivale si/ sau adjectivale
- Se aplica metoda brainstorming in perechi( Formati perechi si scrieti tot ceea ce stiti
despre numeral .Ilustrati afirmatiile cu exemple) 5-6 minute
- Se aplica metoda STIU/VREAU SA STIU/ INVAT,cerand sa completeze prima
rubrica.Se trec in aceasta rubrica cunostintele de care elevii sunt relativi siguri( se fac
cele trei rubrici si la tabla)
- Exemplu de completare a celor trei rubrici: vezi ANEXA 1

Etapa 2 : CE VREAU SA STIU ?

Acum, dupa ce am trecut in revista tot ce stim despre numeral, ne putem intreba daca:

-exista si alte feluri de numerale ?

-ce valori pot avea ?

-ce functii sintactice indeplinesc?

Etapa 3: INVATAREA NOILOR CONTINUTURI

Exemplu; Urmez un curs optional de informatica si am participat de trei ori la un concurs.

Ce arata numeralul subliniat?

Se discuta cu intreaga clasa situatia descoperita: numeralul care arata de cate ori se indeplineste o
actiune se numeste adverbial.Elevii precizeaza valoarea pe care o are si functia sintactica.
- Se completeaza ultima rubrica

Profesor va scrie o propozitie pe tabla:

Ne-am grupat cate doi, formand mai multe echipe.

Ce arata numeralul subliniat.Care este valoarea morfologica si ce functie sintactica indeplineste,

Se dau exemple si cu alte valori morfologice

Se trec in ultima rubrica a tabelului noile situatii descoperite: numeralul care arata repartizarea
numerica si gruparea numerica a obiectelor se numeste distributive

Din nou, profesorul va scrie pe table o propozitie.

Muncind mult, tata a castigat inzecit.

Ce arata numeralul subliniat?

Ce valoare morfologica are?

Ce functie sintactica indeplineste

Elevii completeaza ultima rubrica a tabelului.

Procedeul recautarii- utilizand alte exemple se face distinctia intre numeralul multiplicativ o
data, substantiv sau adverbul odata ( ANEXA 2)

Etapa 4: CE AM INVATAT?

Care sunt noile cunostinte invatate astazi?

Am reusit sa raspundem intrebarilor de la inceputul lectiei?

Evaluare –elevii primesc o fisa de evaluare (ANEXA 3)

Tema de casa : alcatuieste o compunere de 12-15 randuri in care sa folosesti trei numerale
adverbiale, trei numerale distributive si trei numerale multiplicative Subliniaza-le .Da un titlu
potrivit compunerii tale.
STIU VREAU SA STIU INVAT

Numeralul cardinal- exprima Exista si alte feluri de Numeralul adverbial- arata de


un numar numerale ? cate ori se indeplineste o actiune
Exemplu: doi,trei sau in ce proportie se gaseste o
-poate avea valoare calitate sau o cantitate a unui
substantivala sau adjectivala obiect
-Se formeaza din prepozitia de
Numeralul ordinal- indica Ce valori pot avea ? +numeral cardinal+ori
ordinea prin numarare Ex.: de doua ori, de trei ori
Exemplu: al doilea, al treilea -primul termen este format din
-poate avea valoare numeralul cardinal o + substantivul
substantivala sau adjectivala data.
Ce functii sintactice - determina un verb,un adjectiv sau
indeplinesc? un adverb, avand valoare
Numeralul colectiv- exprima adverbiala.
insotirea,aratand din cate -indeplineste functia sintactica de
obiecte este formata o ccm
colectivitate.
Exemplu: amandoi,tustrei Numeralul distributiv- arata
-poate avea valoare repartizarea si gruparea
substantivala sau adjectivala numerica a obiectelor.
-sunt alcatuite din adverbul
cate+numeral cardinal.
Numeralul fractionar- Exemplu: cate doi, cate trei
denumeste o fractie -are valoare adverbiala, adjectivala
Exemplu: doime, sfert, si substantivala.
jumatate.
-poate avea valoare Numeralul multiplicativ- arata
substantivala sau adjectivala in ce proportie creste o cantitate
sau o calitate.
-sunt derivate parasintetice formate
cu prefixul in- si sufixul –it.
Exemplu: indoit, intreit.
-
Sinonime neologice : dublu ,triplu
-are valoare adjectivala si
adverbiala
ANEXA 2

Mentioneaza valorile morfologice ale cuvintelor subliniate din enunturile de mai


jos:

L-am intrebat doar o data de masina.

………………………………………………………………………………………………………………………………

O data importanta este ziua mea de nastere.

…………………………………………………………………………………………………………………………

A fost odata ca niciodata un imparat care avea trei fii.

………………………………………………………………………………………………………………………...
ANEXA 3

Alcatuieste propozitii in care sa ai un :

-numeral adverbial

…………………………………………………………………………………………………………………………..

-un numeral distributiv

…………………………………………………………………………………………………………………………..

-un numeral multiplicativ

…………………………………………………………………………………………………………………………

S-ar putea să vă placă și