Descărcați ca rtf, pdf sau txt
Descărcați ca rtf, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Disciplina:    Limba și literatura română


Învățător:Țepeș-Greuruș Liliana
Școala cu clasele I-VIII Bicazu Ardelean, jud. Neamț
Clasa: a 111-a
Conținutul:    Substantivul
Tipul lecței: de fixare și sistematizare a cunoștințelor și deprinderilor
Obiectivul cadru: Dezvoltarea capacității de receptare a mesajului scris
Obiective de referintă:
- ordonarea, sistematizarea și sintetizarea cunoștintelor despre substantiv
Obiective operaționale:
1: să identifice substantivele dintr-un text dat;
2: să găsească sinonime și antonime pentru substantive;
3: să construiască enunțuri proprii cu sinommele și antonimele găsite;
4: să completeze propoziții lacunare cu substantivele comune și proprii;
5: să realizeze acordul gramatical al substantivelor;
6: să indice corect felul și numărul substantivelor;
7: să aplice achizițiile noi în situații diferite;
Strategie didactică:
1. Metode și procedee: jocul de competiție, jocul de simulare, jocul de rol, studiul independent, instruirea programată,
algoritmizarea, instruirea directă, conversația euristică, lucrul cu manualul
2. Resurse materiale: dicționar de sinonime, jetoane, texte pentru aplicații, fișe de lucru și de evaluare, planșe
Fișa nr. 1.
1. Am recunoscut …......substantive.
2. Am găsit……… sinonime sau antonime cu/ fără ajutorul dicționarului.
3. Am completat corect…….. substantive.
4. Am transformat propozițiile:
• corect
• parțial
Fișa nr.2
Elevii clasei a 111-a ai Şcolii din…………….au plecat în excursie. În drum spre ……………………….. au vizitat Casa
Memorială a scriitorului……………………………La Parcul zoologic au văzut…………….......... Dinspre pădure vântul aducea   
mireasma…………………………….
La Popasul………………………..au văzut pe o…………………….
de copac un cuc.

(Bicazu Ardelean, Târgu Neamt, Ion Creangă, creangă, zimbrul, Zimbrul, bradului, Bradului)

Fișa nr.3

SUBSANTIVUL FELUL SUBSTANTIVULUI NUMĂRUL


SUBSTANTIVULUI
Secvențele Ob. Unități    de Strategia didactică Evaluare
lectiei conținut Emiterea sarcinilor și a Rezolvarea Metode și Mijloace Forme de
informatiilor sarcinilor procedee didactice activitate
1. Captarea și Stârnirea Se comunică elevilor Elevii așează Jocul didactic Jetoane, Lucrul in Evaluare
orientarea interesului sarcina de lucru: așezarea jetoanele în plicuri Jocul de plicuri echipe reciprocă
atenției pentru jetoanelor cu desene ce Competiție
lecție reprezintă lucruri, ființe,
fenomene ale
naturii în plicurile
corespunzătoare
2. Anunțarea Substantivul – Se anunță titlul și Elevii urmăresc pe Conversația Fișa nr. I Frontală Observarea
temei și lectie de fixare obiectivele Fișe obiectivele sistematică
enunțarea și sistematizare
obiectivelor
3. 01 Substantivul – Pe tablă vor fi scrise Elevii consemnează Studiul Caietele Individual Autoevaluarea
Reactualizarea parte de vorbire propozițiile: pe caiete independent
cunoștintelor (recunoaștere)     Soarele apare de după substantivele:
și deal. soarele, deal, iarba,
deprinderilor     Iarba este plină de rouă. rouă, albinele,
    Albinele împânzesc grădină
gradina.
02 Se transmite verbal Vor scrie in caiete: Exercițiul Planșă cu Individual Autoevaluare
03 sarcina: Grupa nr. I substantive Diferențiat
Grupa nr.1 - veselie scrise Frontală
Gasiti sinonime pentru - gălăgie
substantivele - apus
de pe planșă( bucurie, Grupa nr.2
zarvă, asfințit) - tristețe
- liniște Evaluarea
- răsărit reciprocă
Formulează oral
propoziții cu
sinonimele si
antonimele găsite
04 Felul Sarcină de lucru: Elevii completează Instruirea Fișa de Individuală Autoevaluarea
substantivelor completarea textului cu pe fișele de lucru programată lucru 2
substantive proprii sau textul cu
comune substantivele date

05 Numărul Se anunță sarcina de în propozițiile Exercitiul Caietele Individua Evaluarea


substantivelor lucru: date l reciprocă
Copierea propozițiilor elevii schimbă
cu numărul
schimbarea numărului substantivelor și
substantivelor realizează
subliniate și realizarea acordul:
acordului Pasărea s-a
gramatical reîntors la
cuibul său.
Copacii s-au
împodobit cu
flori
albe.
4. Realizarea 06 Categoriile Completati tabelul Elevii analizează Algoritmiza Fişa nr.3 Individua Fişa de
feed-back- gramaticale pentru substantivele şi rea manual lă observatii
ului substantivele din completează
ale primele tabelul lucrul cu
substantivului trei enunturi din textul de pe fişă manualul
"Bulgărele de zăpadă"
de
Ed.de Amicid, pag.88
5. Obținerea 107 Utilizarea Se dau substantivele: Grupa nr. I Instruire Creioane Lucrul pe Evaluarea
Performanțel achizitiilor Lizuca, Patrocle, alcătuiește o directă , grupe reciprocă
or prin dumbrava, compunere foaie de
prisms teoriei răchită, noapte. gramaticală Jocul de rol desen
inteligentelor Sarcina de lucru va fi Grupa nr.2
multiple diferentiata in reprezintă prin
functie de tipul de desen
inteligenţă utilizată Grupa nr.3
creează
un joc de rol Jocul de
Grupa nr.4 simulare
creează
un număr de
pantomimă
6. Aprecieri Recomandările se fac in Elevii își Activitate Autoevaluar
și funcție de nivelul prezintă independ ea
recomandări performanțelor nivelul de entă
(minimal, performanță
mediu, maximal) atins
după completarea
fișei cu obiective
7. Retenția Alcătuiți un text scurt Explicația, frontală
și cu Conversația
transferul titlul „În recreație" și
subliniați substantivele

S-ar putea să vă placă și