Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ: Colegiul Național „Radu Negru”


Data: 06.02.2023
Clasa: a II-a C
Profesor: Lechovolea Mădălina-Cristina
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică: Învățăm să ne comportăm!
Tipul lecției: de predare de noi cunoștințe
Conținutul învățării: Cuvinte cu înțeles opus
Competențe specifice:
3.1 Identificarea unui mesaj oral din texte accesibile variate.
4.1 redactarea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare.
Obiective operaționale:
O1. Să identifice perechea potrivită a cuvintelor de pe cartonașe;
O2. Să răspundă la întrebări;
O3. Să coloreze florile după cerința dată;
O4. Să identifice propoziții cu perechile d cuvinte date;
O5. să înlocuiască în propoziții date anumite cuvinte, cu sensul opus al acestora, sesizând totodată modificarea înțelesului enunțului;
O6. Să unească perechile de cuvinte cu înțeles opus.
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: conversația, exercițiul, explicația
Mijloace didactice: plic, cartonașe, fișe de lucru, caietul de clasă, tabla.
Forme de organizare: frontal, individual
Resurse de timp : 45 minute
Resurse umane: 19 elevi
RESURSE BIBLIOGRAFICE

1. Programa școlară aprobată de Ministerul Educației Naționale pentru Limbă și comunicare , clasa I, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03. 2013
2. Crăciun, Corneliu – Metodica predării limbii și literaturii române în învățământul primar, Editura Emia, Deva, 2003

SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE OB. T. DESFĂȘURAREA LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


ACTIVITĂȚII
ACTIVITATEA ACTIVITATEAELEVULUI Metode și Mijloace Forme de
PROFESORULUI procedee didactice organizare
MOMENT 1 Se vor pregăti materialele Elevii vor pregăti materialele Conversația Frontal Observarea
ORGANIZATORIC min necesare pentru lecție. Se va pentru lecție. sistematică
asigura un climat de ordine și
disciplină în vederea desfășurării
în bune condiții a lecției.

VERIFICAREA 3 Se verifică tema cantitativ și Conversația Caietul de Frontal Observația


TEMEI DE ACASĂ min calitativ. Exercițiul teme sistematică

CAPTAREA O1 3 Se realizează printr-un plic. Conversația Plic Frontal Observația


ATENȚIEI min Am primit un plic. Este adresat Exercițiul Cartonașe sistematică
clasei noastre. Vreți să vedeți ce
este în el?

Le citesc copiilor scrisoarea de la


Zâna Iarnă, unde le cere copiilor
să o ajute să găsească perechea
cuvintelor. Anexa 1.
ANUNȚAREA 2 Astăzi, la ora de comunicare în Conversația Frontal Observația
TEMEI ȘI A min limba română, vom vorbi despre sistematică
OBIECTIVELOR sensul opus al cuvintelor. Mai
mult, vom construi propoziții cu
anumite cuvinte, dar și cu sensul
opus al acestora.
Și, de asemenea, vom observa
cum se modifică înțelesul unei
propoziții dacă un cuvânt este
înlocuit cu sensul opus al său.
.
REACRTUALIZAR O2 3 Se reactualizează cunoștințele Conversația Caietul de Frontal Observația
EA min despre propoziții și cuvinte: clasă sistematică
CUNOȘTINȚELOR - Ce este propoziția? Elevi răspund. Tabla
- Din ce sunt alcătuite
propozițiile?
- Ce sunt cuvintele?
- Din ce sunt alcătuite
cuvintele?
Se scrie data și titlul la tablă, Elevii scriu data și titlul în
elevii în caiete. caiete.
DIRIJAREA 23  Copiilor li se solicită Conversația Caietul de Frontal Observația
ÎNVĂȚĂRII min atenția pentru a putea Exercițiul clasă Individual sistematică
răspunde la câteva Fișe
întrebări: - Iarna este un anotimp Cartonașe
O2 - Iarna este un anotimp mai mai rece decât
rece sau mai călduros primăvara.
decât primăvara? - Primăvara plantele
- Primăvara plantele înverzesc.
înverzesc sau se ofilesc? - Ghiocelul este o floare
- Ghiocelul este o floare curajoasă
fricoasă sau una - Primăvara are zile mai
curajoasă? lungi decât iarna.
- Primăvara are zile mai
lungi sau mai scurte decât
iarna?
O2  Ce observați? Cum credeți Aceste cuvinte s-ar numi
că s-ar numi aceste cuvinte cu sens opus.
cuvinte: rece/ cald,
înverzesc/ se ofilesc,
fricoasă/ curajoasă,
lungi/scurte?

 Scriem pe tablă și în Elevii scriu în caiete:


caiete:
Reține!
Reține! Cuvintele cu sens opus pot
Cuvintele cu sens opus pot ajuta ajuta la compararea
la compararea obiectelor. Aceste obiectelor. Aceste cuvinte
cuvinte îmbogățesc exprimarea. îmbogățesc exprimarea.

 Elevii lipesc
 Lipiți cartonașele, cele pe cartonașele în perechi
care le-ați primit la în caiete.
începutul orei, în perechi.

 Elevii vor primi o fișă  Elevii lucrează fișa.


O3 Priviți cu atenție cuvântul
din centrul florii. Colorați cu
roșu petalele pe care sunt
scrise cuvinte cu același sens
și cu galben petalele pe care
sunt scrise cuvinte cu înțeles
 Elevii decupează și
opus. Anexa 2.
lipesc florile în caiete.
 Se solicită elevii să
O4 decupeze florile deja
colorate și să le lipească în
caiete. Elevii dau exemple de
propoziții cu perechile de
 Dați exemple de cuvinte date, apoi le scriu în
propoziții cu următoarele caiete.
perechi de cuvinte:
vara/iarna, ninge, plouă, 1. Vara este mai cald
mare/mic. decât iarna.
Propozițiile se scriu la tablă si în 2. Afară ninge, nu plouă.
caiete. 3. Elefantul este mare, iar
șoricelul este mic.
FIXAREA NOULUI O5 3 Li se dă o fișă elevilor. Anexa 3. Conversația Fișa de lucru Individual Observația
CONȚNUT min Exercițiul sistematică
 Înlocuiți cuvintele Elevii înlocuiesc cuvintele date
cu înțeles opus:
subliniate cu altele, cu
înțeles opus. 1. Startul gros de zăpadă
s-a topit.
Stratul subțire de zăpadă s-a
topit.

2. În apropiere se vede
casa pădurarului.
În depărtare .se vede casa
pădurarului.

3. Trasați o linie strâmbă,


în stânga paginii.
Trasați o linie dreaptă .în
stânga paginii.

OBȚINEREA O6 3  Uniți cuvintele cu sens Elevii unesc cuvintele date, cu Conversația Fișa de lucru Individual Observația
PERFORMANȚEI min opus. sens opus: Exercițiul sistematică
- cald – rece
- urcă – coboară
- prieten – dușman
- gros – subțire
- aproape – departe
- urcare – coborâre
- deschis – închis
- gras – slab
- timid – îndrăzneț
- a vinde – a cumpăra.

TEMA PENTRU 3 Se dă tema pentru acasă cu Elevii notează tema în caiete: Conversația Caietul de Frontal Observația
ACASĂ CU min explicații: Temă: de rezolvat exercițiile Explicația clasă sistematică
EXPLICAȚII Temă: de rezolvat exercițiile 3.4 3.4 de pe fișă.
de pe fișă.
FEEDBACK ȘI 2 Se fac aprecieri verbale. Conversația Frontal Observația
APRECIERI min sistematică

Anexa 1
Fișă de lucru
1. Înlocuiți cuvintele subliniate cu altele, cu înțeles opus:

Startul gros de zăpadă s-a topit.


Stratul ………………de zăpadă s-a topit.

În apropiere se vede casa pădurarului.


În…………………….se vede casa pădurarului.

Trasați o linie strâmbă, în stânga paginii.


Trasați o linie ………………….în stânga paginii.

2. Uniți cuvintele cu sens opus:


cald coboară * urcare închis
urcă departe * deschis a cumpăra
prieten subțire * gras îndrăzneț
gros dușman * timid slab
aproape rece * a vinde coborâre

3. Găsiți cuvinte cu sens opus celor date:

devreme – târziu * curajos -


………………………………
fricos - ………………………… * rar -………………………………….
înalt - …………………………. * corect -
……………………………….
bătrân - ……………………………. * început -
………………………………

4. Completați propozițiile cu cuvinte potrivite :

Copiii au sărbătorit înfrângerea /…………………………………obținută pe


terenul de fotbal.
Mărțișorul simbolizează sosirea iernii/…………………………………….. .
Îmi place că spune întotdeauna câte o minciună/………………………… .
Am băut putina/……………………………. apă și mă doare stomacul.
Nume Data:
Tărâmul prieteniei

1. Continuă propozițiile următoare!


● Prietenia înseamnă pentru mine ___________________ .
● Un prieten adevărat este cineva care ________________.
● Un prieten bun nu ________________________ .
● Problemele pe care prietenii le pot avea sunt: ___________________.
● Prietenii pot rezolva conflictele dintre ei prin ______________________.
● Când apar certuri, prietenii _______________________.
● În prietenie, respectul ____________________.
● Colaborarea dintre prieteni înseamnă ____________________.

2. Alegeți, pentru fiecare situație, exemplele pe care le considerați potrivite.


Comparați alegerile voastre cu ale colegilor.

Aștept de la prietenul meu …

___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Nu aș vrea să fiu prieten cu cei …

___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
_________________________________________________________________

3.  Completează enunțurile cu cuvintele potrivite:


●  Prietenia este o ____________ între două (sau mai multe) persoane diferite ori
asemănătoare.
●  ______________________este o calitate importantă într-o prietenie.
●  Prietenia înseamnă să ______________________și să
________________ajutor.
●  Într-o prietenie, neînțelegerile/conflictele se pot rezolva prin _______________și
__________________________ .

S-ar putea să vă placă și