Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Data: 16.02.2024
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială ,,G.C. Dragu” Coroiesti
Clasa: a II-a
Prof. înv. primar: Bîclea Georgiana
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Subiectul: ,,Cuvinte cu înțeles opus’’
Tipul activităţii : predare - învățare

Scopul activității : Îmbogățirea vocabularului prin însușirea sensurilor


opuse ale cuvintelor și utilizarea acestor noi sensuri în enunțuri variate.

COMPETENȚE GENERALE:
3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare
cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare

COMPETENȚE SPECIFICE:
3.1 Identificarea semnificației unor simboluri, în contexte cunoscute
4.1 Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare

COMPETENȚE DERIVATE
1. Identificarea unor cuvinte cu înțeles asemănător pe baza imaginilor
prezentate
2. Scrierea unor propoziții folosind cuvinte cu sens asemănător
3. Asocierea unor cuvinte cu sens opus cu imaginile potrivite

Obiective operaționale: pe parcursul și până la finalul lecției, elevii vor


fi capabili:

O1 - să identifice sensurile opuse ale cuvintelor în enunțuri date;


O2 - sa gaseasca cuvinte cu sens opus pentru cuvintele date.
O3 - să înlocuiască în propoziții date anumite cuvinte, cu sensul opus al
acestora, sesizând totodată modificarea înțelesului enunțului;
O4 - să utilizeze, în contexte date, cuvinte cu sens opus.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic,
expunerea, observarea, munca independentă

Mijloace didactice: flipchard, foi de flipchard, marker, laptop, videoproiector,


fișe de lucru

Forme de organizare: individual, frontal,pe grupe


RESURSE: - umane: 14 elevi;
- spaţiale: sala de clasă;
- temporale: 50 minute.

Bibliografie:
- Călin, Marilena, Nițu, Adina, Tărămoiu, Georgeta, Toma, Elvira –
Activități de vacanță: clasa pregătitoare, Editura Grup Media Litera,
București, 2015
- Crăciun, Corneliu – Metodica predării limbii și literaturii române în
învățământul primar, Editura Emia, Deva, 2003
- Pârâială, D., Pârâială V. – Comunicare în limba română, Editura
Euristica, Iași, 2013
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Ob CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE


MOMENTELE op. EVALUARE
LECŢIEI Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţare organizare

1. Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a


organizatoric activităţii:
1’ - pregătirea materialului didactic;
-asigurarea liniştii şi a disciplinei pentru desfăşurarea
activităţii;

2. Reactualizarea Se verifică cantitativ și calitativ tema. În timp ce un


cunoştinţelor caietele frontal
elev citește rezolvarea ceilalți corectează eventualele
anterioare conversația elevilor
greșeli. individual
Se reactualizează cunoștințele despre cuvintele cu
5’
inteles asemanator.

Observare
3. Captarea Dimineață, când am ajuns la școala am gasit o scrisoare curentă
atenţiei de la Zâna Primăvara,… Știți că in curand trebuie să Conversația Scrisoare de frontal
3’ O1 sosească? Să vedem ce scrie în scrisoare. (Aneza 1)
la Zâna
Exercițiul
Primăvară individual
Problemati-
zarea
Astăzi la ora de comunicare în limba română vom vorbi
4. Anunţarea temei explicația Tabla frontal
despre sensul opus al cuvintelor. Mai mult, vom
şi a obiectivelor
1’ construi propoziții cu anumite cuvinte, dar și cu sensul conversația
opus al acestora.

Și, de asemenea, vom observa cum se modifică înțelesul


unei propoziții dacă un cuvânt este înlocuit cu sensul
opus al său.

Se scrie titlul pe tablă și în caiete.

5. Dirijarea Copiilor li se solicită atenția pentru a putea răspunde la


învăţării
câteva întrebări:
20’ Se evaluează
- Iarna este un anotimp mai rece sau mai călduros capacitatea
frontal
decât primăvara? expunerea elevilor de a
- Primăvara plantele înverzesc sau se ofilesc? identifica
observarea
- Ghiocelul este o floare fricoasă sau una sensurile
curajoasă? opuse ale
Flipchart
- Primăvara are zile mai lungi sau mai scurte Tablă cuvintelor în
decât iarna? enunțuri date.

O2 Să ne amintim cum se numesc aceste cuvinte: rece/ exercițiu Se evaluează


capacitatea
elevilor de a
O3 cald, înverzesc/ se ofilesc, fricoasă/ curajoasă, găsi cuvinte
lungi/scurte. cu sens opus
pentru
O4 Cu ce credeți că ne ajută pe noi să cunoaștem cuvintele
explicatia date.
cuvinte cu sens opus? (acestea ne ajută să
comparăm obiecte, anotimpuri) frontal

Scriem pe tablă și în caiete: Cuvintele cu sens opus pot conversaţia


ajuta la compararea obiectelor. Aceste cuvinte
îmbogățesc exprimarea.

Elevii vor ieși unul câte unul la flipchart, unde se află


afișate mai multe tipuri de exerciții pe care le vor
rezolva. (Anexa 2) frontal

individual
Pentru a ajuta elevii să înțeleagă cum se modifică sensul Se va evalua
6. Fixarea O3 unei propoziții dacă înlocuim un cuvânt cu opusul Flipchart frontal capacitatea
cunoștințelor acestuia, se vor prezenta două texte în care ei vor trebui Conversația elevilor de a
7’ să înlocuiască cuvintele îngroșate cu opusul lor. (Anexa înlocui în
3) propoziții
individual date anumite
Observația cuvinte, cu
sensul opus al
O4 acestora,
sesizând
totodată
Exercițiul modificarea
înțelesului
enunțului.

Conversația Frontal Se va evalua


7. Obținerea O3 Elevii vor rezolva individual fișa de lucru dată. (Anaxa
capacitatea
performanței 4)
7’ elevilor de a
O4 Exercițiul
utiliza, în
Individual
contexte date,
cuvinte cu
sens opus.
Asigurarea retenţiei şi a transferului se va realiza
8. Asigurarea O3 prin intermediul unor întrebări cu privire la activitatea conversaţia frontal
retenției și a desfăşurată anterior: individual
transferului Ce sunt cuvintele cu sens opus?
4’ O4 Modifică acestea înțelesul unui enunț?
Cadrul didactic se asigură că fiecare copil a înțeles ce
înseamnă noțiunea de cuvânt cu sens opus.
9. Încheierea Voi încheia activitatea prin a le adresa copiilor aprecieri
activității verbale, individuale şi colective, cu privire la modul în
2’ care s-a desfăşurat activitatea.
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4

FIȘĂ DE LUCRU
CUVINTE CU SENS OPUS

1.Găsiți cuvinte cu sens opus celor date:


bătrân ≠ ........................................
sărac ≠ ........................................
început ≠ ........................................
frumos≠ ......................................
mic ≠ ...........................................

2.Înlocuiți cuvintele subiniate cu altele cu sens opus:


Andrei are un fular subțire.
Andrei are un fular ...............

Am primit o minge mare de la colega mea.


Am primit o minge ……………….. de la colega mea.

Mi-a adus mai multe jucării decât mă așteptam.


Mi-a adus mai ……………………….jucării decât mă așteptam.

3. Completați propozițiile cu cuvinte potrivite:


Copiii sărbătoresc înfrângerea / ................................. obținută la concurs.
Ana a mâncat mere acre /...................... .
Sosirea iernii/ ................................ este simbolizată de mărțișor.
Ne-am condus dușmanii / ……………………….la gară.
Am primit cele mai urâte / …………………….. flori.

S-ar putea să vă placă și