Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Data:
Şcoala: Generală Nr.1 Râșnov
Clasa: a II- a
Propunător: prof. înv. primar Bîrsan Corina
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Vară, vară, dulce vară
Subiectul: memorizare, completarea textului
Tipul lecţiei: Consolidare şi sistematizare
Obiectivele activităţii:
Obiective de referinţă:
O.1.2. să distingă sensul cuvintelor dintr-un enunţ;
O.3.2. să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit;
O.3.3. sǎ citeascǎ fluent, corect şi expresiv un text de micǎ întindere;
O.4.1. sǎ scrie corect litere, silabe, cuvinte şi enunţuri.
Obiective operaţionale:
Cognitive:
O. 1. să identifice cuvinte potrivite anotimpului vara;
O. 2. să descrie vara;
O. 3. să citească fluent, corect şi expresiv poezia/ fragmentele de text;
O. 4. să identifice elemente specifice textului liric;
O. 5. să memoreze poezia;
O. 6. să compare cele două anotimpuri;
O. 7. să asocieze cuvintele cu sens asemănător şi cuvintele cu sens opus;
O. 8. să identifice variante corecte legate de subiect;
O. 9. să formuleze răspunsuri potrivite la întrebări;
O.10. să stabilească schimbările specifice acestui anotimp;
Afectiv-atitudinale:
O. 11. să participe cu spirit de colaborare în rezolvarea sarcinilor;
Psihomotrice:
O.12. să adopte poziţia corectă a corpului în timpul rezolvării sarcinilor;
O.13. să se orienteze în spaţiul grafic, coordonând mişcările mâinii în vederea scrierii corecte.
Strategia didactică:
 Metode şi procedee: explicaţia (M.E.), conversaţia (M.C.), exerciţiul (M.Ex.), tehnica
ciorchinelui (T.C.), cubul (M.Cb.), diagrama Venn (M.D.V);
 Forme de organizare: frontal ( F.), individual (I.), în perechi (P.), în grup (G);
 Forme de evaluare: orală (E.O.), scrisă (E. S.).

Managementul resurselor şi al timpului:


 Resurse umane: 17 elevi şi profesorul;
 Resurse materiale: fişe, cub confecţionat din carton colorat, cântec
 Resurse temporale: 100 de minute.

Bibliografie:
 Planificare calendaristică; proiectarea unităţilor de învăţare;
 Ghidul programului de informare/ formare a institutorilor/ învăţătorilor – curriculum pentru
clasele I şi a II-a, Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, Centrul naţional de formare
a personalului din învăţământul primar, Bucureşti, 2003;
 Didactica Limbii şi literaturii române în învăţământul primar, Ioan Şerdean, Editura Corint,
2008;
 Instruirea în sprijinul strategiei dezvoltării gândirii critice, Panţuru, S., Editura Psihomedia,
2003.
ORGANIGRAMA DE INSTRUIRE
Ob. Tipuri de activităţi Strategia didactică Indici de
op. Secvenţa de didactice Conţinutul învăţării performanţă
Profesorul Elevul Metod Mijloac Form Forma Tim
instruire
e e a de p
şi didactic de evaluar
proce e organi e
dee z
Evocarea -solicită Ghicitoare F. E.O. 10’ -dă răspunsul
I oră Soarele dogorește M.C. I. corect
Teiul înflorește, T.C. Cretă
a) Spargerea Grâul e aurit colorată
gheţii -selectează Cine a sosit? ( Vara) - alege
O.1. ”Ciorchinele” cuvinte
argumentează -Selectează cuvinte despre vară! potrivite verii
alegerea -Argumentează de ce ai ales aceste - argumen-
făcută cuvinte! tează
alegerea
făcută
O.2. b) Captarea -solicită -descrie Exercițiu de imaginație M.C. F. E.O. 4’ -numesc
atenţiei aspectul verii -Cum ar arăta vara dacă ar fi o I. caracteristici
dacă ar fi o prințesă de basm? ale prințesei
prințesă Vara

c) Anunţarea -solicită -recepţionează ANEXA 1 M.C. Fișe cu F. E.O. 1’


subiectului şi -informează -identifică Poezia ”Vara” de Nichita Stănescu poezia I.
a obiectivelor titlul lecţiei
operaţionale
Realizarea M.C. Fişe F. E.O. 10’ - citesc
sensului I M.Ex. I. fluent, corect
P. şi expresiv

O.3. d) Dirijarea - citește Citirea explicativă a textului


învăţării model Desprinderea insușirilor verii asa
-solicită -citește în cum este văzută de poetul Nichita
gând, în Stănescu -Identifică
perechi, în cor ANEXA 1 titlul textului,
O.4. cu voce tare, Exerciții pe text 10’ autorul, nr.
O.1 individual de strofe/
1 -citeşte textul versuri,
vesel, cu însușirile
O.1 intonație verii așa cum
2 se desprind
O.1 din poezie,
3 comparația
-Memorează
repetă și Memorizare poezia ”Vara” de poezia
memorează Nichita Stănescu -intonează
e) Obţinerea -solicită cânta cântecul Cântec M.Ex. Poezia F. E.O. 10’
performanţei -îndrumă ”Vara” Cântec I.
O.5. G. 5’
Realizarea -scrie titlul -scrie titlul M.Cb. fişe F. E.O. 30’ - precizează
sensului II lecției la lecției lîn ANEXA 2 ”Cubul” cub I. însuşirile
O.2 ora a II-a tablă caiet  DESCRIE vara T.C. verii
O.6 d) Dirijarea  COMPARĂ vara cu primăvara M.D.V - compară
învăţării -solicită -citeşte  ASOCIAZĂ E.S. vara cu
O.7 sarcina -cuvintele cu sens opus: celelalte
- descrie cald scurte anotimpuri

lungi frig - asociază


-compară deschid iese corect toate

intră închid cuvintele cu


-asociază -cuvintele cu sens asemănător: sens

tărcată amurg opus/asemăn

seară minunată ător

măiastră dungată
fereastră geam
 ANALIZEAZĂ și încercuieşte -selectează

varianta corectă M.C. variantele

-vara este: dolofană ca un pepene corecte

Anotimpul ninsorilor
O.8 -analizează şi Stăpîna ploii și a
selectează focului din soare
-aplică  APLICĂ informaţiile pe care le - formulează

ai şi răspunde la întrebări: răspunsurile

1. Care sunt lunile de vară? corecte

2. Cum sunt zilele de vară? pentru toate


3. Cum sunt ploile de vară? întrebările
O.9  ARGUMENTEAZĂ: Care
argumentează dintre elementele următoare sunt
schimbări specifice verii? - selectează
-zile dogoritoare M.E. elementele
-ne îmbrăcăm gros specifice
O.1 - ploi scurte şi calde verii şi
0 - ziua cea mai lungă argumentea-
- este frig ză răspunsul
- se coace grâul
- aduce vacanţa mare
ANEXA 3 M.Ex. G. E.O. 10’ Citește
O.3. -solicită -citeşte  Textul împărțit în fragmente fişe fragmentele
e) Obţinerea sarcina  Completarea convorbirii în ordinea
performanţei -răspunde logică
solicitărilor Completează
O.1 ultimul
1 fragment
Reflecţia ANEXA 4 M.C. fişe F. 5’
O.1 Exerciții de identificare a unor I.
f) Retenţia şi -explică împart fișele însușiri potrivite cuvintelor date/
O.1 transferul temă pentru cu tema desen
3 acasă

g) Încheierea -apreciază -ascultă I.


activităţii activitatea M.C.
elevilor
-face
recomandări 5’
pentru
activitatea
viitoare -cântă

ANEXA 1

Titlul este
de Nichita Stănescu Prima strofă are
____________ .
___ versuri. Autorul este
_______________ .
A doua strofă are
____ versuri .
Deşi este încă seară,
Simt că mâine va fi vară
Cu lungi gene de mărar
Și cu ochii de muştar,
Poezia are
Cu obrajii de caisă _____ strofe
Unduindă a narcisă.

Găseşte însuşirile verii din


Ca o pasăre măiastră, poezie:
Ea va bate la fereastră. Vara este -gene de________________
comparată cu o -ochi de ________________
Eu deschid. Ea intră-n casă, -obraji de _______________
____________
Tărcată şi pepenoasă. ____________
_ Desenează Zâna Verii aşa
cum reiese din poezie.

ANEXA 4
TEMĂ: Găseşte însuşiri potrivite pentru:
vară-………………. ploaie-…………………
……………….. …………………
……………….. …………………
……………….. …………………
……………….. …………………
grădină-………………. pepeni-…………………
………………. …………………
………………. …………………
………………. …………………

ANEXA 2 Cubul
VARA de Nichita Stănescu

DESCRIE COMPARĂ ASOCIAZĂ

 cuvintele cu sens opus:


cald scurte
lungi frig
deschid iese
Vara Primăvara intră închid

Vara  cuvintele cu sens asemănător:


tărcată amurg
seară minunată
măiastră dungată
fereastră geam
ANALIZEAZĂ APLICĂ ARGUMENTEAZĂ
informaţiile pe care le ai şi răspunde la întrebări:
Încercuieşte varianta corectă Care dintre elementele următoare
1.Care sunt lunile de vară? sunt schimbări specifice verii?
Vara este: _______________________________________
_______________________________________  zile dogoritoare
dolofană ca un pepene ______________________________________  ne îmbrăcăm gros
2.Cum sunt zilele de vară?  ploi scurte şi calde
anotimpul ninsorilor _______________________________________  ziua cea mai lungă
_______________________________________  este frig
stăpîna ploii și a focului din soare ______________________________________  se coace grâul
3.Cum sunt ploile de vară?  aduce vacanţa mare
_______________________________________
_______________________________________
______________________________________
ANEXA 3

1. A sosit vara!
Soarele este fierbinte și aerul pe câmpii are dulcele miros al fânului proaspăt.

2. În grădină au înflorit tufele de bujori, trandafirii, garoafele și stânjeneii albaștri. S-au copt cireșele.

3. Tocmai de aceea prima lună de vară se numește ” Cireșar”

4. Prin păduri s-au copt fragii și căpșunile.

5. Începe să se coacă grâul. La sfârșitul lunii iunie este bun de secerat.

6. Păsările își hrănesc puii.

7. Pretutindeni zboară fluturi și gândăcei.

8. Furnicile adună hrană în magaziile lor.

9. Copiii .......
ANEXA 5
Dacă ai terminat poţi colora desenul aşa cum îţi place!

S-ar putea să vă placă și