Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data:

Clasa: a II-a

Disciplina : Limba și literatura română

Unitatea 1: Școala

Subiectul: Atelier de creație după un șir de imagini ,, Dorința lui Oache ”

Subcompetențe:

1.4. Utilizarea corectă a cuvintelor și propozițiilor în discuțiile cotidiene și în reproducerea unor informații.

2.2 Delimitarea ghidată a componentelor textului literar în scopul înțelegerii conținutului ca un tot întreg .

3.2. Utilizarea eficientă a scrisului în diferite lucrări scrise, respectînd așezarea estetică în pagină.

Obiective operaționale :

O1- să descrie o imagine, folosind tehnica de lucru dată;

O2- să se încadreze activ la discuție;

O3- să realizeze discuții între două imagini: desen și fotografie;

O4- să alcătuiască o povestioară în baza imaginii;

O5- să demonstreze abilități de lucru în echipă;

Metode și procedee: Careul, Conversația, descoperirea, păiangenul, asaltul de idei, conversația ghidată, analiza, exercițiul, povestirea, desenul,
proverbul

Forme de organizare: Frontal, în perechi.


Desfășurarea lecției

Etapele lecției Metode de


Ob Activitatea învățătorului și a elevului Metode și Forme evaluare
procedee

Captarea Organizarea clasei de elevi


atenției Propun elevilor spre rezolvare următorul careu
Prezentarea
Careul Frontal

1
2
3
4
5
6
7
8
9

Anexa1
1.Locul tipăririi unei cărți?
2. Locul în care învață copii?
3. Concediul elevilor?
4. Are foi dar nu e pom
Te învață ca un om
Și cu cît o folosești,
Tot mai mult o îndrăgești
5. Sperietoarea șoarecilor?
6. Personaj din scriierile lui S. Vangheli
7. Cel mai îndrăgit poet de către copii?
8. Acțiunea prin care oamenii își transmit unii altora informații.
9. Totalitatea literilor aranjate într-o anumită ordine.
Ce ați descoperit pe verticala AB?
Reactualizarea O1 Descoperirea
cunoștințelor 2. Definirea cuvîntului.
Ce înțelegeți prin cuvîntul povestire? Frontal

Faptă Întîmplare Text Păianjenul


Asaltul de idei
Povestire
Imagine Istorie

Povestire- 1) istorisirea unor fapte obișnuite, redarea verbală a unor imagini, a


unui text.
Prezentarea 2) narațiune literară de dimensiuni reduse
optimă a
conținutului 3. Lucrul cu imaginea: (manual, pagina 20) Frontal Chestionarea
a) Ce este imaginea? (desen ,fotografie) orală
O3 b) Ce reprezintă această imagine? Conversația
c) Ce acțiuni sînt redate în imagine? ghidată
d) Unde au loc acțiunile?
e) Cine participă la aceste acțiuni?
Obținerea
performanțelor Pasul I. În baza imaginii se alcătuiește planul de idei (se intitulează fiecare
O1 secvență) În perechi
Pasul II. Dezvoltarea planului de idei (2-3 propoziții la fiecare punct din plan). Analiza
Pasul III. Povestirea integrală .
4. Realizați sarcinile de la Ex. 1 (manual ,pagina 20) Eu cercetez
O2
Tema/acasă Exercițiul
a) Alcătuiți o istorioară în baza imaginilor.
O4
Anexa 1

A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
B
1.Locul tipăririi unei cărți?
2. Locul în care învață copii?
3. Concediul elevilor?
4. Are foi dar nu e pom
Te învață ca un om
Și cu cît o folosești,
Tot mai mult o îndrăgești
5. Sperietoarea șoarecilor?
6. Personaj din scriierile lui S. Vangheli?
7. Cel mai îndrăgit poet de către copii?
8. Acțiunea prin care oamenii își transmit unii altora informații.
9. Totalitatea literilor aranjate într-o anumită ordine

S-ar putea să vă placă și