Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTICi

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÎNT: Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu „din Iași

DISCIPLINA: Limba și literatura română

CLASA: IX

TIPUL LECŢIEI: de formare şi consolidare a deprinderilor şi priceperilor;

MODULUL: Proza modernă

SUBIECTUL:Romanul condiţiei umane. Bătrînul şi marea de Ernest Hemingway

RESURSE TEMPORALE :

- Data : 03:11:2019
- Durata : 45 minute ;
I. Competenţe specifice:

 Folosirea analizei tematice şi structurale la receptarea textelor literare şi


metaliterare din literatura romănă şi universală;
 Dezvoltarea comunicării orale şi scrise;
II. Subcompetenţele curriculare:

 Folosirea unor strategii variate de lectură în vederea comprehensiunii şi interpretării


textului literar;
 Exprimarea orală sau scrisă a opiniilor asupra textului literar;
III. Obiective operaţionale:

La finele lecţiei elevii vor fi capabili:

1. Să ilustreze cu exemple din operă situaţii semnificative privind drama personajului;


2. Să interpreteze drama omului în lupta pentru existenţă;
3. Să determine raporturile personajului cu societatea şi natura;
4. Să argumenteze idei, tipul modelului uman;
5. Să construiască piramida de valori umane a protagonistului;
6. Să-şi formeze o viziune clară despre sensul vieţii.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, lectura selectivă, problematizarea, metoda Frisco,
metoda GPP,agenda de notiţe, mesajul scris, prezentare de grup.

b) Resurse umane: capacităţile receptive ale elevilor.

c) Forme de organizare: - activitate frontală; în perechi; activitate pe grupe.

d) Mijloace de învăţare: fişe de lucru, textul literar ,portretul autorului, postere cu mottoul şi cu
planul de idei, tabla,

e) Evaluare formativă : oral şi scris.

Resursele bibliografice:

1. T. Cartaleanu,O.Cosovan,V.Goraş-Postică,S.Lîsenco,L.Sclifos. Formare de competenţe


prin strategii didactice interactive,Pro Didactica, Chişinău,2008, p.204
2. O. Drîmba,C.Ionescu,Gh.Lazarencu,V.Alecu.Literatura universală.Manual pentru şcoli
normale şi licee,Ed. Didactica şi Pedagogica, R.A., Bucureşti, 1993,pag.282-290;
3. L.Sclifos, T. Cartaleanu, O.Cosovan, V.Goraş-Postică, L.Bezniţchi, R. Copăceanu.O
competenţă-cheie:a învăţa să înveţă.Ghid metodologic, Chişinău ,2010, p.136;
4. S.Pavlicenco. Literatura universală, Manual pentru licee, Educaţional,Chişinău, 2006,
pag. 443-451;
5. M. Jitari,A. Grama-Tomiţă.Ghid de implementare a curriculumului modernizat în
învăţămîntul liceal, Chişinău, 2010.

SCENARIUL DIDACTIC

Etape Ob Activitatea învăţătorului şi a elevului Timp Strategii


alocat didactice
1.Evocare: 1. Captarea atenţiei : Comentariul
2-3min Portretul
O5 Comentaţi afirmaţia lui Santiago din nuvela,, Bătrînul autorului
şi marea”de Hemingway ”
,, UN OM POATE FI NIMICIT ,DAR NU ÎNFRÎNT” (Anexa
nr.1)
Explicaţi cuvintele -cheie: nimicit, înfrînt
Cum îl reprezintă pe autor acestă afirmaţie?
- Este un principiu de viaţă demnă;

- Omul care nu se dă bătut, frînt, umilit;

Concluzie:“Sensul vieţii este o viaţă cu scop!” de 4-5 Conversaţie


Robert Byrne min oral ,frontal

2. Reactualizarea cunoştinţelor:

- Rezumaţi subiectul,respectînd elementele lui.


(Anexa nr.2)

- Motivaţi prin 2 argumente tensiunea


episodului din punctul culminant(risca cu
viaţa; el -singur ,fară putere,fără unelte-
rechini mulţi şi puternici)

II. Cuvînt întroductiv: Vom continua exploararea textului


Realizarea şi determinarea modelului uman , 4-5 Tabelul iconic
sensului valorilor morale ale personajului Santiago. min Metoda GPP

1. Completaţi tabelul iconic al titlului prin metoda pe tablă


Gîndeşte –Perechi -Prezintă şi explicaţi
semnificaţia titlului: Bătrînul şi marea
BATRÎNUL

Posibile răspunsuri:

 Comuniunea om-natură;

 Două universe în antiteza mic-mare ,putere-


slabiciune, singur ce ar diminua valoarea
umană , dar Victoria Omului în lupta pentru
O.1 existenţă; Fişe de lucru
15-22 Agenda de
 Scoate în evidenţă personajele principale.
min notiţe
O.3
Se propune 4 sarcini de lucru în grup : Lucrul în grup

1. În ce împrejurări este înfăţişat personajul


principal Santiago? Descrieţi portretul fizic.
Comentaţi. Formulaţi conflictul interior al
personajului.
MAREA

O.2 Argumente:( singur într-o barcă pescuia bătrînul pe


Gulf-Stream şi trecuseră 84 de zile fără să-i cadă vreun
peşte”, „părinţii băiatului i-au interzis să-l însoţească Argumentarea
deoarece e un „salao” ,
” ocolit de noroc!,” „de ar fi băiatul,se gîndi Santiago”).
Conchidem: Se atestă conflictul psihologic a lui
Santiago, dintre raţiune – nu înfrînt şi sentimente-
durere, neîmpăcare,neacceptarea situaţiei .

2. Comentaţi afirmaţia lui Santiago,,Măi peşte


măi, cum tu te-ai născut să fii peşte aşa şi eu
să fiu pescar”,exemplificînd-o cu
opera,demonstrînd arta /măiestria lui Santiago
de a fi pescar. Definiţi conceptul de vocaţie.
O4
Se aduc argumente :„Trebuie să-l nimeresc în inimă
Citirea selectivă
,,Hai înghite adînc . Măi,fratele meu, tu mă duci pe
O.1 mine sau eu pe tine? Dacă sare se umplă cu aer si nu
va muri la casa lui”...

Conchidem: lupta lui cu peştele simbolizează bătălia


omului cu existenţa.Pentru el biruinţa peştelui e
bucuria victoriei ,afirmării şi măreţia înfrîngerii.Faptul
că el se întoarce cu scheletul peştelui confirmă spusele.
Santiago nu exercită o profesiune oarecare, ci
îndeplineşte un destin, un dat tot atât de inevitabil ca
şi acela de a fi om : “Poate că n-ar fi trebuit să fiu
pescar! Il străfulgeră un gând. Dar pentru asta am fost
facut.”

3. Selectaţi din nuvelă 3-4 secvenţe de text,care


relevă relaţionarea bătrînului cu
natura,lumea ,îndeosebi cu băiatul Manolin.
Determinaţi rolul lui în viaţa bătrînului pescar.

Argumente textuale:”Bună dimineaţă ,măi, peşte”;”


pasăre mică,vino în casa mea, te-a speriat ,Imi pare
rău nu prea ai reuşit să te odihneşti”.„Măi peşte,te
respect foarte mult ,dar am să te ucid”; „E prea
frumos ca să dăinuie” ,“A trecut o zi şi jumătate şi n-ai
dormit, pentru că şi soarele,luna doarme,chiar şi mare
O.3 cîteodată”etc.”L-am ucis ca să mă apăr” „Bine că Omul
nu trebuie să ucidă stelele, luna ,soarele”... Dezbateri

Conchidem : Demnitatea umană se îmbină cu un Metoda Frisco


profund sentiment al naturii ,el trăieşte într-o strînsă În grup
comuniune cu natura .Bătrînul are o imensă dragoste şi
O.6 duioşie pentru făpturile naturii ,chiar şi faţă de
adversar”. La începutul luptei bătrînului cu peştele e
vocativul „măi peşte”, spre fine,deşi e slăbit ,braţul nu-l
mai ascultă se adrezează”prietene ,frate”.Cred, aici se
ascunde măreţia pescarului în aprecierea la justa
valoare a adversarului puternic şi a recunoaşte eşecul”
O.7 Și ce te-a înfrânt?”, răspunsul este: “Nimic. [...] Am ieşit
prea în larg!” 5 min Conversaţie de
Ca Icar care a tins spre soare. generalizare.
Relaţia lui cu Manolin este una deosebită. Prietenia
dintre bătrîn şi băiat este exprimată cu o emoţie frontal
reţinută,cu o admirabilă discreţie a sentimentului ,
asemănător afecţiunii dintre tată şi fiu. Afirmaţia lui
Santiago „dacă ar fi băiatul aici! ” însoţesc ca un
laimotiv imaginea propriei tinereţi ,puteriii
sale,victoriilor repurtate cu ani în urmă.Acest tînăr îi va
continua experienţa , acel ce va nemuri numele şi arta
lui Santiago ,ca o estafetă este spada peştelui dăruită
lui de bătrîn

4. Prin metoda Frisco determinaţi-vă rolurile: de


pesimist, ( nu-i deacord cu idea dată )
optimist, (combate ideile pesimistului
,încurajază pozitiv) , conservator (idei vechi şi
cei bun)şi exuberant (idei imposibile,originale,
avangardiste,inovatoare) şi dezbateţi ideea :
Viaţa lui Santiago e plină de sens!?

Revin la mottoul lecţiei. Cum de înţeles faptul că


susţine că “omul nu poate fi înfrint “, dar cînd revine pe
mal numai cu scheletul ”peşte fără peşte” afirmă “M-
au înfrînt, Manolin”

5. Construiţi piramida de valori umane a


personajului. (Anexa nr.3)

6. Deduceţi tema şi mesajul nuvelei : sensul vieţii


Mesajul: Lupta omului pentru
existenţă,demnitate; sensul vieţi- vocaţia.

Concluzii: Susţin ca viaţa are sens daca ai un scop. El a


avut o misiune un destin,care a coincis cu pasiunea sa
(Să ştii pentru ce trăieşti) si la parcurs cu demnitate,
iubire către oameni , natură şi chiar către duşmanii
săi ,admirînd puterea ,frumuseţea lor.

7. Comparaţi deznodămîntul nuvelei cu finalul


romanului Baltagul , în care Victoria Lipan nu
se dă înfrîntă ,revine la preocupările ei zi de zi,
la cursul vieţii .
8. Găsiţi trăsături comune ale lui Santiago cu alte
personaje din literatura universală şi română.

III. Reflecţia O.3 Dacă îl veţi întîlni pe bătrînul Saniago Ce îi veţi zice? 2-4 Mesajul
O.6 Alcătuiţi un mesaj pentru el , max 3 enunţuri. min
Răspunsul unui elev:
,,După părerea mea e greu să traieşti cu o asemenea povara
întreaga viaţă, dar în acelaş timp, cît e de fericit şi împlinit
omul care are o predestinaţie, un talent care îl face zi de zi
mai fericit, mai împlinit şi mai puternic în faţa greutăţilor
pentru a-şi atinge scopul. Deaceea i-aşi dori sănătate ,
rezistenţă şi să rămînă aşa precum este demn,onest şi iubitor
de tot cei frumos.”

Aprecierea elevilor ,notarea


IV. Extensia Scrieţi un eseu argumentativ, în limita 1-1,5 pagini, la 1min Eseu
tema : argumentativ
,,Învăţ de la bătrînul Santiago”,

Anexe:

Anexa nr.1.

Motto-ul : UN OM POATE FI NIMICIT ,DAR NU ÎNFRÎNT”

E. Hemingway

Anexa nr.2

Rezumaţi nuvela „ Bătrînul şi marea” de

E. Hemingway , conform elementeor de subiect.


1. Anexa nr.3. Piramida de valori umane a personajului.

1. Demnitatea
2. Altruizmul
3. Generozitatea
4. Profesionalizmul
5. Modestia
6. Înţelepciunea
7. Dragostea de oameni şi natură

Anexa 4

Bătrînul şi marea

Plan:
1. 1. “Bătrânul Santiago, pescar sărac dintr-un sat de pe coasta Cubei.”
2. 2.” Singur într-o barcă pescuia bătrânul pe Gulf-Stream și trecuseră optzeci si patru de zile fără
să-i cadă vreun pește.”
3. 3. Prinde un pește spadă uriaș.
4. Lupta îndîrjită dintre om şi pește.
5. Rechinii devorează peştele .
6. Impotrivirea disperată a batrînului .
7. Revenirea bătrînului la tarm, aducînd cu el doar scheletul peștelui.
i

S-ar putea să vă placă și