Sunteți pe pagina 1din 7

Şcoala Gimnaziala

PROIECT DE LECŢIE

Data: 12 martie 2014

Clasa: a VII-a A

Disciplina: Consiliere şi orientare

Diriginte: Prof.

Tema: Pro si contra internet

Componenta generală: Managementul informatiilor si invatarii

Obiective urmărite:

La finalul activităţii elevii vor fi capabili :

 Sa aleaga sursele de informare cele mai potrivite;


 Sa discearna si sa aleaga sursele de informare prin prisma functiilor pe
care acestea le au
 Să identifice avantajele si dezavantajele folosirii internetului ;
 Să descopere in mod constient pericolele la care se expun cand utilizeaza
internetul intr-un mod neadecvat.

Strategii didactice:

 Diagrama Stiu-Vreau sa stiu-Am invatat;


 Metoda ciorchinelui
 Dezbaterea;
 Conversatia euristica;
 Norul cuvintelor

Mijloace de prezentare: fişe de lucru ,film didactic.


Forme de organizare: frontală, pe perechi.

1
Scenariul didactic:

1. Moment organizatoric

- asigurarea condiţiilor didactico-materiale


- stabilirea prezenţei şi a aspectelor de disciplină şi frecvenţă.
-prezentarea situaţiei la învăţătură pentru săptămâna precedentă.

2. Anunţarea temei şi a obiectivelor

- facand legatura cu tema din ora precedenta – Sunt responsabil pentru


ceea ce fac – sunt anuntate tema si obiectivele propuse. Fiecare elev va primi o
fisa pe care se afla tema – Pro si contra internet –si obiectivele activitatii
(ANEXA 2)

3. Desfăşurarea activităţii.

# se anunţă în ce constă activitatea propusă şi care va fi forma de desfăsurare


# se deseneaza pe tabla diagrama Stiu – Vreau sa stiu – Am invatat iar elevii sunt
rugati sa completeze in primele doua rubrici.
# folosind metoda ciorchinelui, pornind de la cuvantul INFORMATIE – elevii
enumera sursele de informare pe care ei le cunosc ; pe fisele lor vor nota aceste
surse de informare si le vor clasifica (scrise si audio-vizuale)
# se initiaza o dezbatere cu privire la functiile pe care le au aceste surse ; elevii
isi vor nota aceste functii si o vor alege pe cea care cumuleaza cele mai multe
dintre aceste functii (internetul)
# se incearca o definire a internetului ; profesorul va da definitia din Dex a
cuvantului

INTERNET (International Network), rețea internațională de calculatoare


(peste 80 de țări), formată prin interconectarea rețelelor locale
(Local Area Network – LAN) și globale (Wide Area Network – WAN),
destinată să faciliteze schimbul de date și de informații în diverse domenii

# elevii vor extrage dintr-o cutie cartoane pe care sunt scrise avantaje si
dezavantaje ale folosirii internetului ; sarcina lor este de a distinge intre avantaje
si dezavantaje. (ANEXA 3)
# se inmaneaza fiecarei perechi cate o fisa cu termeni legati de internet si
folosirea acestuia(ANEXA 1) iar elevii vor gasi corespondenta dintre termeni si
definitie
# elevii sunt informati cu privire la site-ul Sigur.info si elevii vizioneaza cateva
clipuri luate de pe site referitoare la siguranta pe internet.

2
4. Feedback si evaluare

# se completeaza ultima rubrica din diagrama Stiu – Vreau sa stiu – Am invatat


# se trag concluzii cu privire la activitatea desfasurata
# se anunta tema ce va fi abordata saptamana viitoare.

3
ANEXA 1

Cyberbullying Preluarea unor creatii – artistice, software –


fara a plati autorului suma cuvenita

Hacking Utilizarea excesiva a computerului , fapt ce


afecteaza viata de zi cu zi

Piraterie O incercare de a naviga digital pe computerul


cuiva si accesarea fisierelor si informatiilor
personale precum si manipularea lor

Dependenţa Forme de abuz psihologic, asemanatoare cu


cele conventionale ,comunicate prin interme-
diul internetului

Conţinut nepotrivit Incercare de a extrage de la o alta persoana


parole de securitate, informatii cu caracter
personal, detalii bancare, nume de utilizator si a
altor astfel de informatii personale, pentru a
comite fraude

Phishing Continuturi de pe Internet, fie verbale, vizuale


sau audio care pot fi ilegale, periculoase, sau
inoportune pentru anumita varsta si totusi inca la
dispozitia publicului

4
ANEXA 2

TEMA : PRO SI CONTRA INTERNET


SURSE DE INFORMARE

Obiective :
1. Identificarea si alegerea surselor de informare potrivite
2. Descoperirea functiilor surselor de informare
3. Beneficii / riscuri in folosirea internetului
4. Pericole la care ne expunem atunci cand folosim internetul

5
ANEXA 3 – Avantaje si dezavantaje internet
 Gratuitea informaţiei

 Rapiditate

 Ecologic

 Accesibilitate

 Posibilitatea de a tine legatura cu


prietenii

 Jocuri , aplicatii

 Promovare, publicitate, afaceri

 Relaxare

 Educatie

 Stimuleaza creativitatea

6
 Calitatea informatiei poate lasa de
dorit

 Lipsa comunicarii verbale

 Lipsa certitudintii asupra identitatii

 Infectare cu virusi

 Risc de a fi abuzat

 Dependenta

 Deteriorarea relatiilor umane

 Boli

 Granita dintre virtual si realitate este


difuza

 Lipsa filtrarii informatiilor

S-ar putea să vă placă și