Sunteți pe pagina 1din 8

Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova

Liceul Teoretic ,,Ion Creangă” Cahul


Catedra Disciplini educative

Proiect didactic la educaţia plastică


Tema Compoziţia statică
Elaborat: Cojocaru Ina, profesor de arte plastice, grad didactic doi

Cahul, 2014
PROIECT DIDACTIC
Data:______________

Profesor: Cojocaru Ina

Clasa: 6-a,,A,B,C”

Disciplina:Educaţie plastică

Tema plastica: Compoziţia statică

Subiectul: Compoziţia statică . Realizarea unei compoziţii pe registru orizontal sau vertical

Tipul lectiei: de priceperi şi deprinderi

Timpul:45min.

Competenţa specifică:
Cunoaşterea şi utilizarea diverselor materiale, tehnici şi instrumente de artă.
Subcompetenţa:

-Dezvoltarea capacităţii de organizarea a spaţiului plastic.


-Realizarea compoziţiilor plastic statice şi dinamice

Obiective operaţionale:

Cognitive:

O1 Să identifice compoziţiile statice din lucrări plastic e şi reproduceri de artă

O2 Să cunoască termenii de atelier şi consecutivitatea procesului creativ


Psihomotorii:

O3 Să realizeze o compoziţie static pe register orizontale, vertical sau mixte

Afective:

O4Să manifeste atitudini faţă de frumos

O5 Să analizeze/ autoanalizeze lucrările proprii şi ale colegilor conform criteriilor expuse de profesor

Strategii didactice:

Metode şi procedee: jocul didactic, demonstraţia, explicaţia, observaţia, conversaţia, activitatea Independentă.

Materiale didactice: lucrări plastic, creion simplu, creioane colorate, pixuri colorate

Forme de organizare: frontală, individuală.


Scenariul didactic
Etapele O Activitatea profesorului Activitatea elevilor Do Metode Mijloace Forme
lectiei B de
zare
organiza
Op
/ min re
.
Şi
evaluare
Evocarea O4 1.Momentul organizatoric. Îşi pregătesc 2 Manualul Frontală
instrumentele şi de
2. Salutul. Apelul
materialele de lucru. ed.plastica
3.Reactualizarea 5 Joc individua
Sunt atenti. Material şi
cunoştinţelor. didactic lă
O1 instrument
Are un vas cu întrebări la tema e plastice
studiată anterior. Cei mai liniştiţi elevi vor
explicarea Lucrări
trece în faţa clasei şi vor
-Numeşte ramura artei plastice artistico-
răspunde la întrebări.
în care este utilizată acuarela, plastice
guaşa, tempera? -Pictura

- Pentru ce avem nevoie de


eboşuare (cuţitaşe) la orele de
-Pentru a modela şi sculpta
educaţie plastic?
obiecte din plastelină sau
-Enumeră materialele şi
instrumentele de lucru în arta lut.
plastică?
-Acuarelă, guaş, creioane,
-Care este diferenţa tăriei radieră, foi de album,
creioanelor simple H faţă de paletă, pensule etc.
cele B?
-Cele cu tăria H sunt mai
tari, lasă o urmă îngustă
pasivă, iar cele B
-Din ce material poate fi
desenează evidenţiat şi
confecţionată o pensulă?
mai gros.

-din păr de veveriţă,


bursuc, ponei, capră, fire
sintetice.
Realizarea O2 1.Descoperirea temei şi
sensului anunţarea obiectivelor
Descoperă tema lecţiei 5
operationale
descifrând exerciţiul
Alfabetul
Va afişa la tablă un alfabet propus de profesoară.
cifrat
cifrat.
Elevul cel mai activ va
scrie în pătrăţelele libere
tema lecţiei ,,Compoziţie
statică”.
Anunţă tema şi obiectivele
Asculta cu atentie si
lecţiei.
recepţionează obiectivele Explicarea
operaţionale ale lecţiei
-Cine îmi spune ce numim
compoziţie? Elevii îşi exprimă opiniile.

-Pentru a afla mai detaliat


vom deschide manualul la pag.
Citesc informaţia din
90 şi vom afla ce este 5 Lucrul cu
manual.
compoziţia ş ice este manualul
compoziţia static.

-Ce numim compoziţie? -Organizarea elementelor


plastic într-un spaţiu dat
pentru a obţine un tot
unitar.

-Ce este compoziţia statică? -Aranjarea elementelor de


limbaj plastic în scheme
constituite din linii
passive- orizontale sau
vertical.
Demonstrează cu ajutorul
lucrărilor plastic schemele pe Privesc atent şi urmăresc
register orizontale şi verticale. indicaţiile profesoarei. Demonstra
rea
Realizarea O3 2.Conducerea si dirijarea
sensului activitatii practice Motto:
Individu
,,Pentru a se dezvolta tot mai
ală
mult, omul trebuie să creeze, Descifrează motto-ul 3
nu să copieze.” propus aducând
Analizarea Material şi
(A. de Saint Exupery) argumente.
instrumente Observa
Propune elevilor să realizeze o 20
Realizează lucrarea grafice re
compoziţie statică pe registre
practică conform cerinţele sistemati
orizontale sau verticale.
expuse de profesoară. ca
O2 Supraveghez lucrul Lucrul
Se confirma sfaturilor practic
elevilor,dau indicatii de lucru
primite
unde este cazul.

Reflecţia O1 1.Realizarea feed-back-ului 2 generalizar frontală


ea
Ce numim compoziţia statică? Răspund activ la
întrebările profesoarei. dialogul
O5 2. Expoziţia tinerilor talente
dirijat
Scot in fata clasei elevi care
au realizat cele mai reusite
lucrari si citiva cu desene mai Analizarea
Reflecţia putin reusite. Solicit elevii sa- 3
comparare
si analizeze citeva dintre Elevii se autoevaluează şi
a individua
lucrari. Apreciez lucrarile mai evaluează lucrările

putin bine realizate cu accent colegilor
pe partile bune ale acestora
pentru a-i incuraja.

S-ar putea să vă placă și