Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic la biologie

Clasa IX-a C
Tema: Legile lui Gregor Mendel

A realizat :Balan Cristina


Data: 11.02.2015
Obiectul: Biologie
Clasa: a IX-C
Subiectul: Legile lui Gregor Mendel
Obiectivul general: Familiarizarea elevilor cu legitățile ereditare.
Obiective operaționale:
O1. Să definească noțiunea de caractere dominante , cractere recesive, celule heterozigote , celule
homozigote.
O2. Să identifice legile lui Gregor Mendel.
O3.Să reprezinte legitățile ereditare prin Grila lui Pennet.
O4. Să identifice fenotipul și genotipul genețiilor.
Competențe derivate:
1.definirea noțiunior de caractere dominante , cractere recesive, celule heterozigote , celule homozigote.
2.Identificarea legilor lui Gregor Mendel.
3.Reprezintarea legităților ereditare prin Grila lui Pennet.
4.Identificarea fenotipul și genotipul genețiilor.

Forma de organizare: lecție


Tipul lecției: Predare-învățare
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: conversația ,explicația , desenul la tablă ,rezolvare de problem, lucru cu manualul
, problematizarea.

Materiale didactice: manual ,planșe,scheme,desenul la tablă.


Nr. Etapele lecției O Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode
1 Moment Bună ziua elevi ! Elevii se salută și se pregătesc de
organizatoric lecție

Reactualizarea 1.Ce tema ați pregatit pentru astăzi ? Pentru astăzi am pregătit tema
2. cunoștințelor „Experiențele lui G. Mendel”
a.Patru elevi trec în fața clasei , pe spate pe a.Elevii explică noțiunile (alelă, Joc didactic
încleie o foaie ,pe spatele fiecaruia e scrie o hibrid,generație, caracter )
noțiune din tema de acasa, elevii din clasă
trebuie să explice această noțiunea ca colegii
sa o ghicească

2.Explicați cum mendel a efectuat prima 2.El a încrucișat plantă de mazăre


încrucișare ! cu floarea roșie cu cea cu floare
albă, rezultatul la numit prima
generație (F1),a obținut numai
plante cu flori roșii
3.Ce sunt caracterele dominante? 3.Caracterul ereditar care
predomina asupra ceorlate
4.Cum a explicat Mendel dispariția plantei cu caractere
floare albă? 4.A încrucișat indivizii
heterozigoți ai primei generații
intre ei autopo-lenizindu-i ,
5.Ce numim caractere recesive? rezultatul numind generația a doua
(F2).
5.Caracterele care păreau dispărute
6.Expuneți teoria eaborată de G.Mendel! dar reapăreau în următoarea
generație.
6.a)Factorul erediatar e numit
alelă
b)gameții posedă doar o singură
alelă a fiecărui caracter .
c)în timpul reproducerii o alelă se
unește cu alta în mod întimplător.
Cum a formulat Mendel Legile eredității și d)la formarea zigotului cuplul de
Captarea atenției din ce concluzii au reeșit veți afla astăzi. alele se restabilește.
3. Tema de astăzi este „Legile lui Gregor
Anunțarea temei
4. noi și a Mendel ” și vom fi capabili să atingem
obiectivelor următoarele obiective :
O1. Să definească noțiunea de caractere
dominante , cractere recesive, celule
heterozigote , celule homozigote.
O2. Să identifice legile lui Gregor Mendel.
O3.Să reprezinte legitățile ereditare prin Elevii își notează tema noua
Grila lui Pennet.
O4. Să identifice fenotipul și genotipul
genețiilor.

5. Dirijarea 1.„Legea uniformității hibrizilor” la


învățării încrucișarea a doua organisme ce diferă
după un singur carac-ter în prima
generație (F1) se obțin hibrizi care
manifestă doar un singur caracter – pe cel
dominant.

Elevii notează principalele idei și


grila ui Punnet.
P ♀ AA x ♂ aa AA – boabe galbene
aa – boabe verzi
Desenul la
♂ a tablă și
♀ explicația
F1 A Aa

2.„Legea segregării caracterelor”-la în-


crucișarea a hibrizilor heterozigoți din prima
generație (F1),în a doua generație (F2),
reapare caracterul recesiv într-un raport
constant de 1:3.

P ♀ Aa x ♂ Aa
O2 A a După fenotip
♂ obţinem Desenul la
♀ raportul tablă și
O3 3A-:1aa (75% explicația
de plante cu
F2 A AA Aa Boabe galbene
b.galbene b.galbene : 25% de
plante cu
boabe verzi).
a Aa aa
b.galbene b.verzi

3.Legea segregării independente a


caracterelor-la încrucișarea organismelor ce
diferă după două sau mai multe caractere, în
timpul formării gameților al fiecărui caracter
se separă în mod independent față de
separarea „factorilor ereditari ” ai
celorlalte caractere.

Lucrul la tablă
cu planșa .

O2
O3

6. Conexiunea Rezolvare de probleme:


inversă a. La tomategena care determină culoarea
roșie fructelor domină asupra genei P ♀ AA x ♂ aa
culorii galbene. Ce fructe după culoare AA – cul. roșie aa – cul. Galbenă
vor avea plantele obținute la
încrucișarea plantelor heterozigotate cu
plante cu fructe galbene?
♂ a

O1 F1 A Aa Lucrul la tablă
O2
a aa
O3
O4 R/s:În F1 vor fi plante cu fructe roșii și
galbene în raport de 50 % :50%.

7. Tema pentru De însușit Tema :Legile lui Gregor Mendel și


acasă reprezentarea grafică a acestora.

Aprecierea Se apreciază elevii activi.


8. elevilor

S-ar putea să vă placă și