Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecţie

Unitatea de învăţământ: Şcoala gimnazială “Grigore Moisil” Satu Mare

Data: 5.06.2014

Clasa: a VIII-a A

Disciplina : Consiliere şi orientare şcolară şi profesională

Modului: Planificarea carierei

Subiectul lecţiei: Îmi pasă de viitorul meu!

Scopul lecţiei: Dezvoltarea unor abilităţi de explorare şi planificare a carierei dar şi formarea şi deyvoltarea capacităţii decizionale.

Formarea unei atitudini conştiente şi responsabile faţă de alegerea traseului educaţional/carierei profesionale.

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:

O1- să manifeste interes faţă de propriul viitor

O2- să valorifice aptitudinile personale în alegerea şi stabilirea traseului profesional

O3- să cunoască abilităţile şi calităţile necesare pentru practicarea anumitor profesii

O4- să îşi însuşească etapele planificării carierei

O5- să îşi dezvolte propriul plan de carieră

O6- să îşi aleagă o profesie în concordanţă cu calităţile-defectele-abilităţile personale

07- să-şi valorifice aptitudinile personale în alegerea şi stabilirea traseului profesional


O8- să cunoască principalii factori care influenţează deciziile privind cariera

O9- să identifice posibile tipuri de activităţi în care se pot implica pentru a descoperi propriile alibităţi şi interese

Metode şi procedee didactice:

Expunerea, reflexia individuală, conversaţia, dezbaterea, exerciţiul, munca în grup, problematizarea

Materiale şi mijloace didactice:

-calculator

-videoproiector

-fişe de lucru

-flipchart şi foi de flipchart

-imagini specifice temei abordate

-markere, adeziv

-magneţi

Bibliografie:

Băban. A ( 2011)- Consiliere educaţională ghid metodologic pentru oprele de dirigenţie şi consiliere. Editura ASCR, Cluj-Napoca;

Jigău, M. (2001)- Condilierea carierei.Editura Sigma, Bucureşti;

Surse electronice:

www.didactic.ro www.scribd.com Psiholog Cristina Tulba


DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele Activitatea profesorului Activitatea Ob.Op. Metode didactice Mijloace didactice Modalităţi de
lecţiei elevilor evaluare

Captarea atenţiei  Le vorbesc elevilor despre  Vizualizează


5 min mine, despre profesia mea, imaginile din
despre satisfacţiile profesionale Power Point şi
şi despre faptul că mă aflu într- ascultă cu atenţie
un moment al carierei mele în obţinând
Calculator
care îmi doresc să adaug ceva informaţii despre
nou profesiei mele. Acesta persoana din faţa Expunerea Videoproiector -
este motivul pentru care mă lor şi despre
aflu în faţa lor. munca pe care o
desfăşoară.
 Amintesc de o caracteristică
comună între propria mea
persoană şi ei, aceea că
viitorul nostru începe pentru
toţi în acest moment.

 Le împart elevilor ecusoane  Descoperă titlul Exerciţiul Ecusoane Frontală


pentru a-şi trece numele şi o lecţiei
caracteristică personală.
 Completează
ecusoanele

Enunţarea temei  Prezint elevilor în PowerPoint  Vizualizează titlul - Calculator -

şi a obiectivelor titlul lecţiei: Îmi pasă de


Videoproiector
viitorul meu!
1 min

Prezentarea Îi întreb pe elevi dacă s-au  Oferă răspunsuri Calculator Evaluarea prin

noului conţinut şi gândit vreodată la profesia pe analiza


Conversaţia Videoproiector
dirijarea învăţării care şi-ar dori să o urmeze şi răspunsurilor
cum se vor decide în acest sens.

Prezint în PowerPoint avantajele


planificării carierei, conceptul
de planificare a carierei

Distribui fişele de lucru cu


ajutorul cărora elevii vor schiţa Elevii completează Reflexia personală
propriul plan de carieră. fişa de lucru
Conversaţia
ajutându-se de paşii
În timp ce ei completează fişele
pe care trebuie să-i
li se vor proiecta paşii necesari
urmeze.
pe care trebuie să-i parcurgă
pentru a face o bună planificare.
Solicit elevilor voluntari să
citească fişele pe care le-au
completat.
Conversaţia

Asigurarea
feedback-ului

S-ar putea să vă placă și