Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Data:02. 10. 2020

Școala: Școala Gimnazială „Mihai Veliciu”, Șepreuș

Clasa: a V-a

Profesor: Mihuța Viviana

Obiectul: Limba și literatura română

Subiectul: Identitatea personal. Emoțiile

Scopul: Capacitatea elevilor de a recunoaște și de a înțelege rolul emoțiilor în viața unui om.
Capacitatea elevilor de a formula exemple legate de propriile emoții și, astefl, de a formula
câteva idei legate de propria identitate. Posibilitatea de a corela exemplul personal cu cel al
protagonistei din textul – support (cronica filmului animat Întors pe dos).

Competențe specifice:
 exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și
internațional;
 asocierea unor experiențee proprii de viață și de lectură cu acelea provenite din alte
culture;
 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ
adecvat;
 participarea la diferite situaţii de comunicare, manifestând o atitudine favorabilă
progresiei comunicării;

Obiective operaționale: la sfârșitul lecției elevii vor ști:


 să identifice și să numească principalele emoții umane;
 să exprime corect câteva idei despre propria identitate;
 să asocieze personajele cu denumirea emoțiilor și descierile date;
 să rezume conținutul cronicii de film Întors pe dos;
 să înțeleagă diferența dintre modul diferit de exprimare a emoțiilor în diferite culturi.
Tipul lecției: sistematizarea cunoștințelor.

Metode și procedee: conversația euristică,problematizarea.

Dificultăți anticipate: este posibil ca elevii să întâmpine probleme exprimarea propriilor


emoții.

Resurse: manual, imagini.

Bibliografie: Florentina Sânmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman,


Limba și literatura română: clasa a V-a, Editura Art, București, 2017.

1
Etape Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și strategii
didactice

Moment Profesoara asigură un climat Elevii se pregătesc pentru Conversația


organizatoric favorabil desfășurării lecției oră.
Frontal
1’

Verificarea temei Profesoara verifică dacă Elevii citesc tema. Conversația


elevii au delimitat textul
4’ nonliterar despre selfie Frontal
corect, dacă au identificat
cuvintele- cheie și au
formulat ideile principale.

Captarea atenției Profesoara le prezintă


elevilor patru imagini, fiecare
8’ înfățișând câte o emoție:
furie, frică, tristețe, bucurie.
Elevii vor numi, pe rând,
emoția din fiecare imagine.

Pentru a face trecerea de la


imagine la exemplul
personal, profesoară le
adresează elevilor
următoarele întrebări:

1. Ați avut vreodată


emoții mari? Când? Conversația eurisică
De ce?
Elevii răspund la întrebări. Frontal
2. Ce anume vă face
fericiți?
3. Ce anume vă sperie?
4. Ați fost vreodată
furioși?
5. Ce anume vă
întristează?

2
Anunțarea temei După toată această
introducere, profesoara le
15’ prezintă elevilor tema lecției: Elevii scriu titlul lecției în Conversația
Identitatea personal. caiete.
Emoțiile. Profesoara scrie
titlul pe tablă.

Elevii își notează în caiete


titlul.

În continuare, profesoara îi Elevii citesc textul cu voce


îndeamnă pe elevi să citească tare.
Conversația
cronica filmului animat
Întors pe dos, în care vor afla Lectura
povestea unei fetițe ale cărei
emoții au scăpat de sub
control. Pentru a înțelege
contextual, textul va fi citit
de două ori: prima dată va fi
citit de profesor, apoi de
elevi.

3
Comprehensiunea În continuare, elevii vor Elevii rezolvă exercițiul dat Conversația
asocia personajele-emoții cu de profesoară:
10’ denumirea și cu descrierea Lucru individual
potrivite. 1-c

2-b

3-a

4-e

5-d

Pe urmă, profesoara
adresează următoarele Elevii răspund la
întrebări de comprehensiune: întrebările adresate de
1. Din ce cauză crezi că profesoară.
Bucuriei i se pare Posibile răspunsuri:
inutilă tristețea?
2. Care sunt valorile 1. Bucuriei i se pare
fetei? inutilă tristețea
3. Care sunt însușirile fiindcă nu îî găsește
ei? Dar pasiunea ei? nicio întrebuințare.
4. Schimbarea orașului, Din această cauză,
a locuinței și a școlii o Bucuria încearcă să
fac pe Riley să se o țină la distanță de
simtă tristă, furioasă, panoul de comandă.
să treacă de la frică la 2. Valorile lui Riley
dezgust. Din ce cauză sunt prietenia și
crezi că aceste emoții sinceritatea.
încep să se manifeste 3. Riley este o fetiță
mai puternic decât poznașă,
bucuria? prietenoasă și
veselă. Pasiunea ei
este hocheiul.

4
4. Aceste emoții
(frica, dezgustul,
furia, tristețea)
încep să se
manifeste mai
puternic decât
bucuria, din cauza
schimbării radicale
la care este supusă
protagonista.

Dacă ați fi nevoiți să vă


Răspunsurile sunt variate,
mutați într-un alt oraș, să vă
în funcție de fiecare elev.
schimbați școala și prietenii,
cum ați reacționa?

Ce ar însemna pentru voi o


astfel de schimbare?

Postlectură. Profesoara extinde dialogul, Conversația


Extindearea deplasând accentul de la
dialogului textul citit la modul în care
oamenii din alte culturi își
6’ exprimă emoțiile.

Oamenii se manifestă diferit


și în funcție de cultura din Răspunsurile sunt
care provin. De exemplu, diferite, de la elev
chinezii sunt reținuți, în timp la elev.
ce americanii sunt încurajați
să-și manifeste din plin
emoțiile. De ce credeți că
este important să cunoaștem
modul în care se comportă
cei de lângă noi când au
emoții?

5
Temă Vizionarea filmului animat Elevii își notează Caiete.
Întors pe dos și notarea sarcina de lucru în
1’ impresiilor în caiete. caiete.

S-ar putea să vă placă și