Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data:
Instituția de învățământ: Scoala Gimnaziala Boldu
Profesor: Prof. Chirtoc Emilia
Clasa: a VII-a
Aria curriculară: Consiliere și orientare.
Disciplina: Consiliere și dezvoltarea personală.
Tema: ,,Sentimentul – parte integrantă din viața noastră”.

Scopul: - dezvoltarea competențelor de identificare a emoțiilor/sentimentelor;


- identificarea și însușirea strategiilor de management a acestora.

Competențe generale:
1. dezvoltarea emoțională și socială;
2. dezvoltarea sănătoasă a relațiilor interpersonale.

Competențe specifice:
1. identificarea unei varietăți de emoții/sentimente trăite în diferite contexte;
2. recunoșterea tipurilor de sentimente exprimate în raport cu sine și ceilalți;
3. acordarea feedback-ului în relaționarea cu ceilalti;
4. însușirea capacității de gestionare a emoțiilor/sentimentelor/trăirilor.

Obiective operaționale:
O1: - să identifice și să definească emoțiile;
O2: - să asocieze emoțiile cu sentimentele cauzate de acestea în diferite trăiri;
O3: - să identifice și să recunoască emoțiile/sentimentele resimțite în funcție de context;
O4: - să identifice modalități de manifestare a emoțiilor personale precum și ale celor din jur;
O5: - să exemplifice metodele de gestionare a emoțiilor/sentimentelor.
Strategii didactice

1. Resurse procedurale:
- Metode și procedee – expunerea, conversația, lucrul în echipă, exercițiul, brainstormingul, problematizarea, argumentarea, jocul de
rol
dezbaterea; explicația.
- Forme de organizare – pe grupe;
- frontal;
- individual.

2. Resurse materiale : laptop, videoproiector, flipchart, post-it-uri/carduri cu emoții, copac, mingii, baloane, cufărul cu surprise.
3. Resurse de timp: 50 minute

Bibliografie:
- Daniel Goleman (2018), Inteligență emoțională, ediția a III-a, Editura Curtea Veche, București;
- Sfetcu Nicolae (2020), Inteligența emoțională, MultiMedia Publishing, Drobeta Turnu Severin.
- Paul Ekman (2019), Emoții Date Pe Față , Editura Trei.
- Alina Arsene – Povesti terapeutice, Editura Creator.

Desfășurarea activității

Strategii didactice
Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Resurse Forme de Evaluare
Evenimentele instruirii. Timp procedurale materiale organizare

Moment organizatoric – 5 minute


 Verificarea laptop, frontal,
prezenței elevilor în clasă. expunerea videproiec grupe,
 Pregătirea materialelor necesare. tor individual
 Repartizarea elevilor pe două
grupe.  Elevii, repartizați în lucrul în
 Profesorul solicită elevilor să cele două grupe, extrag pe echipă
extragă dintr-un bol bilete colorate. rând biletele colorate.
Captarea atenției - 5 minute

Spargerea gheții prin jocul cu mingea. exercițiul, mingii


 Profesorul alege un joc pentru a  Elevii prind brainstorming frontal, Aprecieri
începe activitatea. Astfel, acesta aruncă mingiile și descriu ul, individual verbale
emoticoanele prezente pe problematizar
elevilor voluntari câte o minge pe care
acestea după care ea,
se află un emoticon, solicitând elevului înapoiază mingiile argumentarea,
care prinde mingea să descrie profesorului. jocul de rol
emoticonul respectiv.
Motivarea elevilor - 4 minute
 Profesorul le cere elevilor să  Elevii dau Conversația, frontal, Aprecieri
asocieze emoticoanele cu stări și răspunsurile solicitate problematizar individual verbale
situații trăite. descriind senzațiile simțite ea,
în contextele respective. argumentarea,
jocul de rol,
explicația.
Anunțarea temei și a obiectivelor activității - 1 minut
expunerea frontal
Profesorul anunță tema și obiectivele Elevii urmăresc cu atenție.
lecției.
Desfășurarea activității - 25 minute
conversația frontal, fișe de
 Profesorul solicită  Elevii identifică și lucrul în individual lucru,
elevilor să identifice sentimentele numesc emoțiile și echipă, aprecieri
exprimate de emoticoane precum și sentimentele cauzate de exercițiul, flipchart, verbale,
acestea. brainstorming post-it-uri auto- și
emoțiile care stau la baza acestora.
ul, interevalua
 Profesorul le cere elevilor să  Elevii notează pe problematizar re.
noteze sentimentul identificat pe frunza frunze denumirea emoției ea,
de hârtie si s-o așeze în „Copacul și sentimentul rezultat din argumentarea,
vieții”. aceasta și așează frunzele jocul de rol
în „Copacul vieții”.

 Elevii definesc
emoțiile și sentimentele și,
 Profesorul solicită elevilor să cu ajutorul profesorului, le
definească emoțiile și sentimentele, clasifică în pozitive și
apoi oferă o definiție obținută din negative.
sistematizarea răspunsurilor elevilor.  Elevii voluntari ies Aprecieri
pe rând (aproximativ 5 verbale
elevi) și învârt roata expunerea,
 Profesorul sistematizează
emoțiilor, mimând emoția explicația,
informațiile prezentate în concluzii indicată de roată. Apoi le dezbaterea
explicite și le propune elevilor să cer colegilor să ghicească
înceapă jocul „Roata emoțiilor”. emoția mimată.

 Profesorul împarte elevilor fișe  Elevii îndeplinesc


de lucru prezentându-le cerințele sarcinile solicitate. Aceștia
rezolvă fișa de lucru și
necesare în rezolvarea acestora. De
asemenea le cere să deseneze un desenează emoticonul individual Aprecieri
emoticon și să scrie un mesaj adresat însoțit de mesajul scris. verbale
umui profesor invitat.
 Un elev împarte
 Profesorul amintește de cutia
colegilor tricourile iar un
primită la începutul orei, Cufărul cu
alt elev va strânge
emoții, și propune elevilor să o Cufărul cu
mesajele pentru invitați
deschidă, scoțând tricourile aflate în surprise
într-un coș. Un al treilea
aceasta.
elev va împărți invitaților
materialele din coș
(mingii, marker) pentru
feedback.
 Elevii își îmbracă
tricourile și prezintă o
paradă a emoțiilor pe fond
musical (Smiley - Acasă),
purtând în mâini baloane
pe care au desenat baloane Aprecieri
emoticoane care exprimă verbale
starea lor din timpul
activității.

Asigurarea feed-back-ului - 5 minute


 Ultimul elev din dezbaterea mingii individual Aprecieri
coloană strange în coș verbale
mingiile cu feedback-ul
invitaților și prezintă
emoțiile reprezentate de
aceștia pe mingii. Se
concluzionează impactul
activității.

Evaluarea activității - 5 minute


 Profesoul prezintă concluziile  Elevii și invitații expunerea frontal Aprecieri
desprinse la finalul activității urmăresc explicațiile verbale
evidențiind importanța și necesitatea profesorului subliniind că
conștientizării și recunoașterii viața noastră reprezintă
senzațiilor/sentimentelor/trăirilor în suma trăirilor si
vederea unei gestionări corecte a sentimentelor noastre care
acestora pentru o dezvoltare echilibrată pot fi pozitive sau
și armonioasă. negative.

ANEXE
1. ROATA EMOȚIILOR
2. FIȘĂ DE LUCRU

FIȘA 1 DE LUCRU
1. Ce a determinat senzația / emoția / sentimentul? Ex: De ce sunt panicat? Cauza panicii este.....
2. Descrierea senzației / emoției / sentimentului. Ex: Ce simt când sunt panicat?
3. Manifestarea emoției / sentimentului. Ex: Cum mă comport când sunt panicat? (Exteriorizarea panicii)

FIȘA 2 DE LUCRU
1. Modalități de auto-control. Cum gestionez/controlez emoția / sentimentul? Ce fac când ma panichez?
2. Descrierea etapelor senzație – emoție – sentiment – trăire. Ex: un context în care am experimentat toate etapele.
3. Ce soluții am pentru a controla/gestiona trăirea respectivă? Cum învăt să gestionez?

Concluzia/mesajul: trebuie să ne identificăm emoțiile/sentimentele și să învățăm să le controlăm/educăm pentru a ne dezvolta sănătos


și a avea o viață armonioasă și echilibrată.

S-ar putea să vă placă și