Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:Școala Gimnazială Nr.1 Oțelu Roșu


PROPUNĂTOR:Mârza Marioara-Ana
DATA: 17.05.2023
CLASA: a V-a A
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
TEMA/SUBIECTUL LECȚIEI: Exprimarea adecvată a emoțiilor
Angel Demetriescu (fragment), de Barbu Ștefănescu Delavrancea
TIPUL LECȚIEI: de formare de priceperi și deprinderi
COMPETENȚE GENERALE:
1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare prin receptarea și producerea textului oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
COMPETENȚE SPECIFICE:
.1 Identificarea temei, a unor informații esențiale și de detaliu, a intențiilor de comunicare explicite și/sau a comportamentelor care exprimă emoții din
texte narrative, monologate sau dialogite
.2 Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informații și a unor idei, exprimând opinii, emoții și sentimente prin participarea la
discuții pe teme familiar, de interessau pornind de la textile ascultate/citite
.3 Identificarea unor elemente paraverbale și nonverbale și, în funcție de situația de comunicare-mimarea unei situații de comunicare
1.4. Realizarea unei interacţiuni verbale cu doi interlocutori, folosind strategii simple de ascultare activă și manifestând un comportament
comunicativ politicos faţă de interlocutor(i)
2.4. Manifestarea interesului și focalizarea atenţiei în timpul lecturii unor texte pe teme familiare
3.2. Redactarea, individual şi/sau în echipă, a unui text simplu, pe o temă familiară, cu integrarea unor imagini, desene, scheme
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a)cognitive:
O1-să definească cuvântul „emoție”, pornind de la experiențe personale;
O2- să identifice stările emoționale din textul propus;
O3- să facă diferența dintre emoții pozitive și emoții negative;
O4- să integreze emoțiile în diferite situații de comunicare;
O5- să relateze o întâmplare în care au trăit una dintre emoțiile descoperite în textul-suport;
b)afective:
O1-să participe cu interes la activitățile propuse;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a)Metode și procedee: conversația euristică, explicația, învățarea prin descoperire, exercițiul, teoria inteligențelor multiple
b)Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontal, pe grupe, individuală
c) Resurse: - umane: 24 de elevi
- temporale: 50 de minute
- spaţiale: sala de curs
- materiale: text-suport Angel Demetriescu (fragment), de Barbu Ștefănescu Delavrancea, tablă magnetică, markere, fişe de lucru etc
EVALUARE: observarea directă, aprecieri verbale, feed-back
BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolare. Limba şi literatura română, clasa a V- a, OM Nr. 3393/2017.
Mariana Norel, Petru Bucurenciu, Limba și literatura română, clasa a V-a Editura Aramis, 2017
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele lecției Timp Conținutul științific al lecției Strategia didactică Evaluare
sau secvențele Ob. Activitate profesor/Activitate elev
lecției Op. -aspecte științifice de interes pentru activitate-
Metode și Mijloace și Forme de Metode și criterii de
-cerințe pentru activități de învățare-
procedee materiale organizare evaluare
-întrebare formulate de profesor_
1.Moment 1 min Voi face prezența elevilor, voi pregăti materialele conversația catalogul frontală Observarea directă
organizatoric
necesare desfășurării lecției.
Elevii își pregătesc caietele și manualele
2.Reactualizarea 5 min Voi solicita elevii să citească tema pentru acasă și să o explicația manualul frontală Exprimare corectă
cunoștințelor și conversația caietul Corectitudinea
verifice pe caiete.
verificarea temei răspunsurilor
Voi reactualiza lecția prin întrebări frontale adresate Aprecieri verbale
elevilor
3.Captarea 5 min  să definească cuvântul „emoție”, pornind
atenției O1 de la experiențe personale
Voi avea un scurt dialog cu elevii cu referire la conversația
caietul și
emoții, la starea pe care o au astăzi. cartea frontală Observarea directă
-Cum vă simțiți astăzi?
-Care este starea de spirit la ora de limba și literatura
română? ascultarea
activă
-Cum ați defini emoțiile?
-Puteți exemplifica tipuri de emoții? etc.
Le voi pune un filmuleț -Emoțiile și sentimentele-
exemple din viața copiilor și apoi voi continua
discuția cu elevii pe această temă.
https://www.youtube.com/watch?v=0rWpV5wa0Jo

4.Anunțarea 1 min Voi anunța titlul lecției-Angel Demetriescu caietul frontală


subiectului și a cartea
(fragment), de Barbu Ștefănescu Delavrancea-
obiectivelor
operaționale Exprimarea adecvată a emoțiilor și voi enunța
obiectivele operaționale în termeni de conținut
5. Dirijarea 30 min
învățării 
să identifice stările emoționale din textul
O2 propus
Voi propune elevilor să citească cu intonație textul
Angel Demetriescu (fragment), de Barbu Ștefănescu conversația
Delavrancea, după lectura-model a unui fragment explicația
Observarea directă
selectat . frontală
Propun apoi elevilor spre rezolvare următoarea fișe de
lucru
cerință:
Menționează care este relația dintre profesor și elev,
evidențiind stările sufletești/emoțiile pe care le-ați
putea asocia următoarelor pasaje din text, putând Individual
chiar desena emoticoane reprezentative fiecărei stări
(Anexa 1)

 să facă diferența dintre emoții pozitive și emoții


O3 negative

Voi cere elevilor să completeze o fișă cu emoțiile pe


explicația fișe de Observarea directă
care le-au identificat în textul suport, cu mențiunea că
pot adăuga și altele, clasificându-le în emoții pozitive conversația lucru
individual
și emoții negative (Anexa 2)
În urma completării tabelului, voi desena un ciorchine
ciorchine
în care voi sintetiza emoțiile (Anexa 3)
explicația

 să integreze emoțiile în diferite situații de


O4 Observarea directă
comunicare
explicația fișe de
conversația lucru
Voi da elevilor o fișă de lucru în care au de integrat Indidvual
emoțiile în diferite situații de comunicare în viața de
zi cu zi.
Elevii au de completat propoziții lacunare de tipul
Eu mă simt.......(Anexa 4)
Apoi voi grupa elevii pe 5 grupe și fiecare grupă va
avea de caracterizat o emoție pozitivă și una negativă,
să le transpună apoi în diferite situații de viață,
precizând și cauza care ar putea să le declanșeze.
joc de rol
 să relateze o întâmplare în care au trăit una
7 min dintre emoțiile descoperite în textul-suport
O5 Aprecieri verbale
Elevii vor avea de realizat o pagină de jurnal în care
vor descrie o emoție generată de o situație reală din
6.Asigurarea/ Pagina de
consolidarea viața lor. jurnal
retenției și a Tema pentru acasă explicația
transferului Fiecare elev primește câte un fragment din textul-
suport (aleatoriu) și vor avea de analizat secvența,
individual
insistând pe emoția declanșată, pe factorul declanșator
și pe modalitatea de a gestiona emoția ăn alte situații
cotidiene
Voi evalua activitatea prin feed-back-ul dat de elevi
printr-un singur cuvânt și un emoticon pe care îl vor
aprecieri
atașa paginii de jurnal, ca răspuns la întrebarea
7.Evaluarea  1 -Ce sentimente/trăiri ai avut astăzi la această oră?
activității min conversația
explicația

individual
Anexa 1
Pasaje text Emoția/starea sufletească Emoticon

„...acum parcă tresar ca să nu mă


întrebe”

„...îți pornesc inima în bătăi


puternice când nu prea știi lecția, îți ____________________________________________________________
dau câte un bici de fiori când te știi
vinovat...”

„ Pleci în bancă moleșit de Ex. bucurie, fericire


fericire...”

„Ți-a zis „Bravo!...”

„N-a surâs, încă n-a râs. Surâsul său


era rar și scump și întotdeauna
amestecat cu milă.”

„...începea să râză pe catedră, dra un


râs cumpătat, fără zgomot...”

„Mi-aduc aminte de trei momente de


veselie ale profesorului meu ca de
trei evenimente plăcute din viața
mea”
Anexa2

Emoții pozitive Emoții negative


Anexa 3

EMOȚII

POZITIVE NEGATIVE
Anexa 4

Eu mă simt.......

Alcătuiește câte un enunț în care să-ți exprimi emoțiile în următoarele situații:


a. Când mama ți-a pregătit prăjitura preferată.
b. Când mergi în excursia preferată
c. Cand vezi un prieten că a luat notă mare
d. Când ai fost felicitat pentru lecția la română
e. Când ai terminat de făcut tema.

Citește, în fața clasei, enunțurile având tonul, intonația, mimica și gesturile potrivite.

S-ar putea să vă placă și