Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 6.02.2020
Instituția de învățământ: Școala Gimnazială ” Ion Irimescu” Fălticeni
Profesor: Maria Luncănița
Clasa: a V-a
Aria curriculară: Arte
Disciplina: EDUCATIE MUZICALA
Unitatea de învățare: Interpretare. Timbrul vocal și instrumental
Tema: Timbrul instrumental. Instrumentele populare românești
Tipul lecției: mixt (verificare si predare de noi cunostinte si formare de noi deprinderi muzicale )

Competențe generale:
1. Exprimarea unor idei, sentimente, atitudini, prin interpretarea unor lucrări muzicale
2. Operarea cu elemente de scris-citit și limbaj muzical
3. Aprecierea lucrărilor muzicale, inclusiv a conținutului lor afectiv, atitudinal și ideatic

Competențe specifice:
C.S1.1 Interpretarea vocală a unor piese monodice
C.S 2.2. Utilizarea notației duratelor în fragmente muzicale simple
C.S.2.3. Operarea cu noțiuni de dinamică și timbru muzical

Premise:
Elevul trebuie să aibă deprinderi de tehnica si stilistica specifice muzicala

Obiective operaționale:
O1 Să recunoască auditiv instrumentele muzicale
O2 Să recunoască vizual instrumente și tipurile de orchestre
O3 Să recunoască, în timpul jocului muzical, duratele muzicale
O4 Să respecte regulule jocului muzical
O5 Să cânte la un instrument cu clape, 4 măsuri dintr-o lucrare muzicală.
Strategii didactice

Metode și procedee:
-conversația
-explicația
-demonstrația
-exercițiul
- turul galeriei
- lucrul cu manualul
Material didactic: manual,laptop, proiector, sistem audio, material audio și video

Forma de organizare: grupe / individual

Durata: 50 min

Descriptori de performanță
NOTA 5 NOTA 7 NOTA 10
- Să enumere cel puțin 5 instrumente Să enumere cel puțin 5 instrumente Să enumere cel puțin 5 instrumente
- Să recunoască cel puțin 3 Să recunoască cel puțin 3 instrumente Să recunoască cel puțin 3
instrumente instrumente
-Să execute la pian (cu ajutorul susţinut - Să execute la un instrument cu clape, cu -Să execute la un instrument cu clape,
al profesorului) 4 măsuri dintr-o miniatură un minim ajutor din partea profesorului, 4 fără ajutorul profesorului, 4 măsuri dintr-
instrumentală. măsuri dintr-o miniatură instrumentală. o miniatură instrumentală.
Matricea de evaluare
Competențe specifice Instrumente de evaluare
Probă orală Probă practică Observare sistematică
C.S1.1 X X X
C.S2.2 X X X
C.S2.3 X

Desfasurarea activitatii
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE TIMP CONȚINUTUL INSTRUCTIV-
LECȚIEI ALOCAT EDUCATIV METODE ȘI MATERIAL FORMA DE EVALUARE
PROCEDEE DIDACTIC ORGANIZARE
Activitati Explicatia Individual/ Observare
introductive 5 min Profesorul face prezența Conversația grupe sistematică
antrenând elevii la un scurt Exerciții ritmice
exercițiu ritmic( Paprika lady) și vocale

Reactualizare, Profesorul întreabă elevii ce Conversația Materiale audio Individual/ Proba orala,
verificare, 5 min lecție au avut de pregătit . Audiția grupe practica
evaluare Elevii ascultă cu atenție și muzicală
răspund la întrebarea adresată
de profesor – Timbrul
instrumental
Profesorul coordonează
dialogul cu elevii și adresează
întrebări menite să conducă
discuția la concluzia corectă
Profesorul întreabă elevii:
Ce este timbrul instrumental?
Cum se clasifică instrumentele
muzicale?
Profesorul întreabă elevii
dacă cunosc și câteva formații
instrumentale.
Elevii ascultă cu atenție și
apoi răspund întrebările
adresate de profesor.
Clasificarea instrumentelor
se va face prin metoda
”ciorchinele”.
Elevii vor avea talonașe cu
imagini ale instrumentelor
muzicale. Profesorul va pune
spre audiție diferite fragmente
muzicale pentru a fi
recunoscute auditiv
instrumentele muzicale.
În momentul recunoașterii,
elevii vor merge la tablă și vor
prinde pe planșă( pe care este
desenat un copac cu 4 ramuri-
fiecare ramură fiind specifică
unei categorii de instrumente)
talonașul reprezentativ.
La final va rezulta un copac
al instrumentelor muzicale.
Pregatirea Profesorul va aminti că se mai Laptop Individual/ Proba orala
bazelor 5 min găsesc și alte instrumente Conversația Materiale audio grupe
aperceptive muzicale –cele care sunt Audiția
folosite în orchestrele de muzicală
muzică populară.
Profesorul va propune spre
fizionare un material audio-
video în care se regăsesc
instrumente tradiționale.
Elevii urmăresc cu atenție.
Dirijarea Profesorul împreună cu elevii Conversația Laptop/ Individual/ Observare
învățării 10 min fac o scurtă analiză a Demonstrația videoproiector grupe sistematică
fragmentului audio-video după Caiete
care va anunța titlul lecției
noi: Timbrul instrumental:
instrumentele populare
românești.
Profesorul va face o
clasificare a instrumentelor
populare românești: nai,
fluier,țambal,bucium,cobza,
drîmba,buhai, caracterizându-
le
Naiul –este un instrument
străvechi, constituit din
reunirea ușor curbată a mai
multor tuburi( în jur de 20) de
trestie, soc sau alte esențe.
Buciumul- numit și tulnic
Este un tub deschis, la
ambele capete, constituit din
reunirea unor doage lungi de
brad, frasin, tei, alun sau
paltin, bine uscate, strânse din
loc în loc cu inele de lemn sau
metal.
Cobza-este un instrument
cordofon tradițional, acționat
prin ciupire.Are formă de
pară, secționată pe jumătate.
Placa de rezonanță este
confecționată din lemn de
molid.
Țambalul- este un instrument
cordofon acționat prin lovire
cu ajutorul a doua baghete din
lemn, învelite în material
textil.
Fluierul-este un instrument
muzical de suflat din lemn, os,
rareori și din metal. Toate
tipurile de fluiere au forma
unui tub cilindric, cu sau fără
găuri.
Obținerea Profesorul propune ca elevii să Exercițiul Laptop Individual/ Observare
performanței 20 min audieze câteva fragmente Explicația Internet grupe sistematică/
cântate la cel mai întâlnit Proba practică/
instrument –fluierul.
Pentru exemplificare
profesorul pregătește elevilor
o surpriză: un invitat special
care va cînta la fluier.
Fixarea/evaluare La finalul lecției fiecare elev Conversația Individual/ Evaluarea
5 min va primi cîte o fișă /rebus de grupe profesorului
completat cu informații Interevaluare
referitoare la Timbrul Autoevaluare
instrumental/Instrumentele
populare românești
Elevii vor fi notați de către
profesor după care se vor face
aprecieri asupra desfășurării
lecției

S-ar putea să vă placă și