Sunteți pe pagina 1din 4

COLEGIUL TEHNIC „MATEI BASARAB” CARACAL

PROFESOR :

PROIECT DIDACTIC

DATA :
CLASA : XI
OBIECTUL : MARKETINGUL AFACERILOR
SUBIECTUL : CERCETAREA DE MARKETING. ANALIZA ŞI
INTERPRETAREA DATELOR
TIPUL : Lecţie de formare de priceperi şi deprinderi
OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :
 Să identifice metodele de analiză şi interpretare a datelor
 Să realizeze interpretarea datelor utilizând scala lui Likert
 Să realizeze interpretarea datelor utilizând diferenţiala semantică
 Să realizeze interpretarea datelor utilizând metoda comparaţiilor perechi
 Să realizeze interpretarea datelor utilizând metoda ordonării rangurilor
METODE ŞI PROCEDEE : chestionarea orală , repetarea , demonstraţia ,
observarea , explicaţia , lucrări practice
FORME DE ORGANIZARE : activitate combinată ( frontală – individuală)
MIJLOACE DE ÎNVĂŢARE : calculator , videoproiector , prezentare
PowerPoint,fişe de lucru.
LOCUL DE DESFĂŞURARE : sala de clasă
DURATA : 50 min
BIBLIOGRAFIE : Marketingul afacerilor , manual clasa a XI a , filiera
Tehnologică , profilul Servicii ,Editura Oscar Print , Bucureşti , 2006

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA


LECŢIEI ELEVULUI
1. Organizarea clasei Se face prezenţa . Îşi pregătesc
pentru lecţie Se asigură climatul de ordine şi disciplină materialele pentru
necesar pentru desfăşurarea în bune lecţie .
condiţii a lecţiei .
2. Anunţarea Profesorul notează pe tablă subiectul Elevii notează .
subiectului şi a lecţiei şi prezintă obiectivele urmărite .
obiectivelor lecţiei (Profesorul prezintă informaţiile pe
diapozitivul prezentării)
ANALIZA ŞI INTERPRETAREA
DATELOR
OBIECTIVE :
 Să identifice metodele de analiză şi
interpretare a datelor
 Să realizeze interpretarea datelor
utilizând scala lui Likert
 Să realizeze interpretarea datelor
utilizând diferenţiala semantică
 Să realizeze interpretarea datelor
utilizând metoda comparaţiilor
perechi
 Să realizeze interpretarea datelor
utilizând metoda ordonării
rangurilor
3. Verificarea Sunt verificate următoarele cunoştinţe Elevii răspund .
cunoştinţelor necesare lecţiei:
teoretice necesare - Care sunt metodele de analiză şi
interpretare a datelor?
- Sub ce formă se prezintă scala lui
Likert?
- Ce punctaj obţin răspunsurile de pe
scala lui Likert?
- Sub ce formă se prezintă scala
diferenţiala semantică?
- Ce punctaj obţin răspunsurile de pe
scala diferenţiala semantică?
- Care este puncajul obţinut în metoda
ordonării rangurilor de către fiecare
rang în parte?
- Care este numărul total de comparaţii
în metoda comparaţiilor perechi?

4. Explicarea şi Profesorul explică şi prezintă modalitatea Elevii îşi însuşesc


demonstrarea de de realizare a unei analizei şi interpretării explicaţiile
către profesor a datelor utilizând cele patru metode. profesorului.
modului de realizare
a activităţii
5. Efectuarea de Pentru realizarea obiectivelor propuse Elevii execută
către elevi , sub sunt distribuite fişele de lucru elevilor. sarcinile .
supravegherea Profesorul urmăreşte modul de
profesorului a desfăşurare a activităţilor de către elevi şi
activităţii respective dă indicaţiile şi îndrumările de care ei au
nevoie .
6. Formularea Profesorul apreciază calitatea activităţii Elevii prezintă
concluziilor efectuate de către elevi . rezolvarea fişelor
de lucru.
Marketingul afacerii – XI C
Analiza şi interpretarea datelor
16 martie 2011
Nume şi prenume _______________________

Fişă de lucru

1. Scala lui Likert


O cercetare selectivă realizată la nivelul unui eşantion reprezentativ (2000 repondenţi) a
urmărit evaluarea calităţii activităţii unei firme de distribuţie . Respondenţii au fost solicitaţi
să-şi exprime opinia faţă de un set de 4 afirmaţii , rezultatele obţinute fiind următoarele :

Afirmaţia Acord total Acord Indiferent Dezacord Dezacord


total
Produsele 600 400 450 350 200
distribuite sunt
de calitate
Termenul de 650 600 400 200 150
livrare este
respectat
Garanţiile 550 500 400 300 250
acordate sunt
corespunzătoare
Preţurile 450 400 300 450 400
produselor sunt
convenabile
Cum poate fi apreciată calitatea de ansamblu a activităţii prin prisma celor patru criterii de
evaluare.

2. Metoda comparaţiilor perechi


O firmă intenţionează să identifice opinia consumatorilor faţă de produsul său A în raport cu
alte trei produse similare similare : B,C,D . În acest scop a fost realizată o cercetare selectivă
la nivelul unui eşantion de 1800 persoane .
La compararea produselor două câte două , precizând pentru fiecare comparaţie marca
apreciată mai mult , rezultatele au fost următoarele :
A/B : A-400 ,B-700 , indecişi -600
A/C : A-600 ,C-700 , indecişi – 400
A/D : A-500 ,D-800 , indecişi – 400
B/C : B- 400 ,C-800 , indecişi – 500
B/D : B-600 , D-800 , indecişi – 300
C/D : C-700 , D-900 , indecişi -100
Cum vor fi ierarhizate cele patru mărci ?
Marketingul afacerii – XI C
Analiza şi interpretarea datelor
16 martie 2011
Nume şi prenume ____________________

Fişă de lucru

1. Metoda ordonării rangurilor


O anchetă realizată pe un eşantion de 1200 persoane a cerut celor intervievaţi să indice
ordinea de importanţă a celor trei atribute ( termen de garanţie , design ,preţ) în decizia de
cumpărare a produsului televizor color .
Rezultatele obţinute sunt cele din tabelul următor :

Caracteristici Rangul I II III

Termen de garanţie 500 400 300


Design 300 500 400
Preţ 200 400 600

2. Aprecierile formulate de un eşantion de 2000 de persoane asupra imaginii unui


magazin s-au distribuit pe pe o scală cu 5 trepte după cum urmează :

Aprecieri Foarte Favorabil Indiferent Nefavorabil Foarte


referitoare la : favorabil nefavorabil
Amenajare 600 400 450 350 200
interioară
Amplasare 650 600 400 200 150
Diversitate 550 500 400 300 250
sortimentală
Comportamen 450 400 300 450 400
t personal

Prelucraţi datele şi interpretaţi rezultatele cu ajutorul diferenţialei semantice.

S-ar putea să vă placă și