Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA:07.04.2011
DISCIPLINA: Marketingul afacerii
CLASA: a-XI-a B
TIPUL LECŢIEI: Recapitulare si sistematizare-varianta aplicatii
TEMA LECŢIEI: Analiza si interpretarea datelor
TIMP:1 ora
PROFESOR:
Unitatea de competenţă: U3. Determinarea nevoilor clientilor
Competenţa generală: C3. Analiza si interpretarea datelor
 
Competente specifice,
C1:Sa-si readuca in minte cunostintele invatate anterior ;
C2:Sa rezolve corect toate aplicatiile invatate ;
C3:Sa analizeze si sa interpreteze datele ;
Competenţe pedagogice:
C1: Dezvoltarea atenţiei concentrate;
C2: Dezvoltarea gândirii şi a spiritului de observaţie;
C3: Dezvoltarea abilităţilor de utilizare a limbajului specific

II. STRATEGIA DIDACTICĂ


a) METODE SI PROCEDEE :
- Explicaţia ;
- Conversaţia ;
- Lucrul cu manualul ;
- Fişe de lucru .
b) FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR
- Activitate frontala
- Activitate individuala
c) RESURSE
- Timpul - o oră didactică(50 min.)
- Capacităţile receptive normale ale elevilor ;
d) MIJLOACE DIDACTICE
- Tabla ;;
- Manualul.
-
e) MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
-SUZANA ILIE, CRISTINA TANISLAV - Manual pentru clasa aXI-a, liceu tehnologic,
profil servicii Ed. Oscar Print, Bucureşti 2006 ;

III. SCENARIUL DIDACTIC


1. MOMENT ORGANIZATORIC
- Organizarea clasei pentru lecţie;
- Stabilirea prezenţei şi a aspectelor de disciplină şcolară;
- Asigurarea condiţiilor didactico-materiale.
- Pregătirea materialului didactic.

2.VERIFICAREA SCURTA ORALA SI SCRISA - APLICATII


Se verifica prin sondaj, pentru a vedea dacă elevii şi-au însuşit cunoştinţele predate
anterior.
Se solicită elevilor sa raspunda la urmatoarele:
1.Definiti scala?
2.Clasificati cele mai utilizate scale.
3.Definiti experimentul de marketing?.
4.Care sunt componentele analizei si interpretarii datelor?
5.Definiti gragicele?
6.Definiti diagramele?

3. FORMAREA DE PRICEPERI SI DEPRINDERI.

Profesorul distribuie individual, fiecărui elev, fişa de lucru copii xerox, în scopul utilizării
eficiente a timpului în lecţie. Conţinutul fişei este acelaşi pentru toată clasa. Această foaie
xeroxată va fi apoi ataşată în caietul elevului.
Profesorul împreună cu elevii rezolva problemele la tabla ,semnalizează greşelile tipice,
netipice şi frecvenţa lor, face aprecieri asupra modului în careau rezolvat problemele,
recomandări asupra modului de rezolvare al problemelor. Urmează activitatea individuală
independentă a elevilor pentru 10-15 minute Profesorul supraveghează şi îndrumă activitatea
elevilor sprijinind elevii mai puţin pregătiţi sau pe cei ce întâmpină dificultăţi.

Fisa de lucru se prezinta astfel:

1.O cercetare selectiva realizata la nivelul unui esantion reprezentativ de 1500 de persoane a
urmarit evaluarea produsului X. Repondentii au fost solicitati sa-si exprime opinia fata de un
set de 5 afirmatii,rezultatele fiind urmatoarele:

ACORD ACORD INDIFERENT DEZACORD DEZACORD


TOTAL TOTAL
Produsul este 400 300 300 200 300
de calitate
Designul este 450 350 500 0 200
estetic
Garantiile sunt 350 600 200 250 100
corespunzatoar
e
Orarul de 450 250 500 300 0
functionare
Comportament 250 400 250 350 250
personal

Cum poate fi apreciata calitatea de ansamblu a produsului prin prisma celor 4 criterii de
evaluare utilizand scala lui Likert?
Realizati reprezentarea sub forma grafica.

2.O ancheta realizata pe un esantion de 1800 de personae a cerut celor intervievati sa indice
ordinea de importanta a celor 4 atribute(ambalaj design,diversitate sortimentala,prêt)in decizia
de cumparare a produsului x.
Rezultatele obtinute sunt cele din tabelul urmator:

CARACTERISTICI I II III
AMBALAJ 600 600 600
DESIGN 500 800 500
DIVERSITATE 900 500 400
SORTIMENTALA
PRET 700 600 500
Care este importanta celor 4 atribute in alegerea produsului x?
Realizati reprezentarea sub forma grafica.

3.O firma intentioneaza sa identifice opinia consumatorilor fata de produsul sau A in raport cu
alte 3 prodese similare B,C,D.In acest scop a fost realizata o cercetare selective la nivelul
esantionului de 2000 de personae.Fiecare dintre aceasta a fost solicitata sa compare doua
cate doua.Rezultatele au fost urmatoarele:
A/B: A-900, B-700, indecisi-400
A/C: A-700 C-1000, indecisi-300
A/D: A-500, D-900,indecisi-600
B/C: B-800, C-800,indecisi-400
B/D:B-1000, D-600,indecisi-400
C/D:C-700 ,D-800, indecisi-500
Precizati cum vor fi ierarhizate cele patru marci?

4.Aprecierile formulate de un esantion de 1500 persoane ,asupra imaginii unui magazin s-a distribuit
p pe o scala cu 5 trepte dupa cum urmeaza:

Aprecieri Foarte Favorabil Indiferent Nefavorabil Foarte


referioare la: favorabil nefavorabil
Amplasare 400 500 200 300 100
Amenajare interioara 300 200 300 200 500
Diversitate sortimentala 250 300 200 400 350
Orar de functionare 500 550 200 150 100
Comportament personal 450 300 350 100 300
Prelucrati datele si interpretati rezultatele cu ajutorul diferentialei semantice

Elevii trebuie sa calculeze astfel:


1.Produsul este de calitate:0,2
Designul este estetic:0,56
Garantiile sunt corespunzatoare:0,56
Orarul de functionare:0,56
Comportamentul personalului:0,03
Scorul general:0.0382

2.Ambalajul:2
Design:2
Diversitate sortimentala:2,27
Pret:2,11
3
CARACTERISTICI A B C D
A/B 900 700 --
A/C 700 1000
A/D 500 900
B/C 800 800
B/D 100 600
C/D 700 800
TOTAL 2100 1600 2500 2100

4. Amplasare:0.53
Amenajare interioara:-0.26
Diversitate sortimentala :-0.2
Orar de functionare:0.8
Comportament personal:0.34

4.EVALUAREA CUNOSTINTELOR
 Se evaluează cunoştinţele prin problemele aplicate elevilor în cursul orei, atât teoretice,
cât şi practice.(se noteaza cativa elevi si li se va justifica nota).
 Se va anunţa -Tema pentru acasă(2-3 minute):”continuarea aplicaţiilor din fişa de lucru
începută în clasă.”

5. CONSIDERATIUNI METODICE
Obiectivul fundamental este asimilarea de cunoştinţe privind analizarea si interpretarea datelor
S-au respectat principiul participării active şi conştiente şi al legării teoriei cu practica care
implică componenta motrică în trecerea de la cunoştinţe teoretice la efectuarea de activităţi
practice. De asemenea s-a realizat tratarea diferenţiată prin respectarea principiului luării în
considerare a particularităţilor individuale ale elevilor.
În darea problemei aplicative de rezolvat am respectat principiul accesibilităţii cu trecerea de
la simplu la complex, de la uşor la greu.
Pentru asigurarea conexiunii inverse, în scopul reglării din mers a procesului instructiv, s-a
păstrat permanent legătura între solicitările profesorului şi răspunsurile elevilor cu activizarea
clasei. Alături de acestea, pilonul de bază constituindu-l principiul orientării specifice prin
respectarea conţinutului ştiinţific al temei predate.
Tema de acasă s-a dat în vederea stimulării activităţii independente, reprezentând o
continuare firească a activităţii din clasă.

S-ar putea să vă placă și