Sunteți pe pagina 1din 16

Proiect didactic

Instituția Publică Liceul Teoretic ,,Vasile Vasilache’”


Profesor: CojuhariTatiana
Clasa: a V-a ,,B”
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul: Interpretarea textului literar ,,Balada celor cinci motănași” de Ion Druță
Tipul lecției: mixtă
Timp: 45 min.

Competența specifică 3. Lectura și


receptarea textelor literare şi Unități de competență: 3.1. Explicarea relației dintre componentele de
nonliterare prin diverse strategii, structură a textului 3.2. Formularea mesajului textului literar 3.3.
demonstrând spirit de observaţie şi Rezumarea unui text narativ cu elemente descriptive 3.4. Comentarea
atitudine creativă figurilor de stil în baza parametrilor propuşi

Obiective:
O1. Să exprime opinii/atitudini oral/scris în mod coerent;
O2. Să evidenţieze componentele unui text narativ;
O3. Să explice semnificaţia vocabularului întâlnit în text;
O4. Să identifice figurile de stil studiate;
O5. Să manifeste interes pentru lectură;
O6. Să deducă mesajul operei.
Metode și procedee: Conversația, expunerea, joc de rol, explozia stelară, problematizarea;
Forme de organizare: oral/ scris, individual, frontal.
Scenariu:
Etapele Activitatea profesorului Obiec
Timp Activitatea elevului Strategii
lecției tive
-Salutul. Răspund la salut.
- Profesorul va avea grija ca elevii sa îşi pregătească materialele
necesare orei de Limba şi literatura română.
-Își pregătesc materialele necesare.
- Profesorul va asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună
desfăşurare a activităţii didactice.
Evocare
2min Notează subiectul apoi motto-ul
Notarea subiectului

Cine dorește să citească motto-ul: -Personajul principal, fiind mamă, și-a


Cel mai încăpător și mai sigur loc din lume îngrijit puii cu mare dragoste, chiar dacă O1
este sufletul mamei. aveau o viață plină de lipsuri, ei s-au Frontal
( Irina Binder) simțit fericiți împreună. O6

Putem atribui această afimație personajului principal din ,,Balada celor


cinci motănași”? De ce?
-Prea caraghioasă-îi erau ciupite
Mamele au o vârstă unică; nu există mame tinere, mame bătrâne, amândouă urechiușele și îi lipsea mai
mult de jumătate de coadă.[...] Blana ei,
mame frumoase sau urâte: există doar mame.
albă cândva, devenise galbenă, dovada
Pentru acasă ați avut să găsiți în text pasajele în care este descrisă multor ani de pribegie. Începuse chiar a O5
pisica-mamă. Cine dorește să citească? Itemul 46, pagina 73 se sălbătici-avea mersul moale, hoțesc,
gata de fugă.
-Cu blana zbârlită[...] aștepta cuminte
până s-a sătura ultima mâță;[...] Alerga
șchiopătând [...] mieuna moale.

Observăm că nu era cea mai frumoasă mâță din acel rai motănesc, însă -Iubitoare, darnică, răbdătoare,
avea alte calități care o făceau o mâță nobilă. Care ar fi ele? Notați-le la înțeleaptă, chinuită, bună, grijulie etc.
tablă. (de notat în caiete) Ciorchine
Realizarea Pentru că ați fost receptivi și bravi la provocarea mea, am să vă arăt o
sensului mică secvență dintr-un filmuleț animat. Voi trebuie să fiți atenți și să
-Asemănări: mama-pisică este albă, are
puteți face paralele între personajele filmului cu cele ale textului. pui, sunt scene cum ei se hrănesc, este
o atmosferă plăcută, liniștită; O1 Diagrama
Propun elevilor un joc Aruncă mingea cu întrebare (Anexa1) predomină sentimentul de dragoste Venn
Trebuie să se ridice din scaune și să prindă, relativ să arunce alcuiva familială. (de notat)
mingea, după ce a răspuns la întrebarea pusă, repsectiv, după ce a
-Deosebiri: în filmuleț sunt doar 3
formulat următoarea întrebare.
motănași; motănașii au culori diferite; Lucru în
au o viață luxoasă, fără lipsuri; casă grup
Elevii lucrează în continuare în grup, rezolvând sarcinile propuse în
bogată. O1
caiete:
I gr.- explică cu ajutorul DEX următoarele cuvinte: ,,jigărită”, Pun și răspund la întrebări.
,,caraghioasă”.
IIgr.- vor alcătui un cvintet, pornind de la cuvântul familie.
Reflecția IIIgr.-numiți oral momentele subiectului. O5 Lucru în
O2 perechi
IV-găsiți sinonime pentru rumătoarele cuvinte din text: rai, mâță, trai,
caraghioasă, ogradă, amurg, sfadă, crengi, dezmierdat, gustoase. Vgr.- O5
Ordonați desenele astfel încăt să se refacă firul logic al întamplărilor O5
din Balada celor cinci motănași de Ion Druță.
Argumentați ordinea. Pisica-pisoi, pisoiaș, pisi, pisicuță. Lucru în
VI gr.- Alcătuiți familia lexicală a cuvântului pisică. Narațiunea este un mod de expunere perechi
VIIgr.- Salata de cuvinte. Puneți în ordinea corespunzătoare cuvintele prin care se relatează fapte și
ca să vă iasă definiția Narațiunii. întâmplări.
VIIIgr.- Indentificați personificarea și comparația din poezia dată:
- I-auzi ,draga mea păpuşă,
Zgîrie mâţa la uşă!
Dar eu nu-i deschid deloc, Personificarea- mâța... A furat;
Că sunt supărată foc, Comparația- A furat ca o hoaţă. O4
A furat iar, ca o hoaţă,
Extinderea Un întreg picior de raţă.”
IX gr. Marcați rădăcina și sufixele la cuvintele următoare: curățel,
grămăjoară, micuț, bucățică, codiță, urechiușe, blănițe, motănaș;
Brainstor
ming
Doi elevi întind în fața clasei o panglică, pe care sunt prinse trei fișe:
P.stângă-Pisica a procedat greșit O1
P.dreaptă-Pisica a procedat corect (Anexa 2)
La mijloc-sunt indiferent față de alegerea ei.
Elevii polemizează asupra faptei puse în discuție și trec sub panglică de
Lucru
partea aleasă de ei. individual
Tema pentru acasă: It. 52, pagina 73
Bilanțul lecției: O1
Realizați un eseu în 3 min:
- Ce aţi inţeles cel mai bine?
- Unde aţi întâlnit dificultăţi?
- Ce vreţi să mai sa aflaţi? Notarea elevilor.
Cel mai
încăpător și
mai sigur loc
din lume este
sufletul mamei.
Mâța
I gr.- explică cu ajutorul DEX următoarele cuvinte: ,,jigărită”, ,,caraghioasă”. IIgr.-
Alcătuiți un cvintet, pornind de la cuvântul familie.
IIIgr.-Numiți oral momentele subiectului.
IV-găsiți sinonime pentru următoarele cuvinte din text: rai, mâță, trai, caraghioasă, ogradă, amurg,
sfadă, crengi, dezmierdat, gustoase.
Vgr.-Ordonați desenele astfel încăt să se refacă firul logic al întâmplărilor din Balada celor cinci motănași
de Ion Druță. Argumentați ordinea.
VI gr.- Alcătuiți familia lexicală a cuvântului pisică.
VIIgr.- Salata de cuvinte. Puneți în ordinea corespunzătoare cuvintele ca să vă iasă definiția Narațiunii.
Narațiunea este un mod de expunere prin care se relatează fapte și întâmplări.
VIIIgr.- Indentificați personificarea și comparația din poezia dată:
- I-auzi ,draga mea păpuşă,
Zgîrie mâţa la uşă!
Dar eu nu-i deschid deloc,
Că sunt supărată foc,
A furat iar, ca o hoaţă,
Un întreg picior de raţă.”

IX gr. Marcați rădăcina și sufixul la cuvintele următoare: curățel, grămăjoară, micuț, bucățică, codiță,
urechiușe, blănițe, motănaș;
Narațiunea este un mod de expunere prin care se relatează fapte și întâmplări.

Anexa I
1. Unde are loc acțiunea?
2. Cand se desfășoară acțiunea?
3. Numeste Situația Dificilă(SD) din Balada celor cinci motănași.
4. Bănuaiu ceva motănașii despre îngrijorarea mamei lor?
5. De ce apropierea iernii cu zăpadă și ger a impus pisica să se gândească la viața fiecărui motănaș?
6. Ce sentimente are pisica față de proprii pui?
7. De ce pisica a droit ca fiecare motănaș să aibă o casă?
8. De ce a fost mai grea despărțirea de motănașul cel mai mic?
9. Câți pui avea pisica?
1. Care era culoarea blănii puilor? Erau caraghioși ca ea?
2. Unde și-a găsit adăpost pisica?
3. Cine este autorul textului?
4. Cine a devenit partener de viață pentru pisicul dolofan?
5. Unde și-a găsit adăpost motănașul cel micuț?
6. În final gândurile pisicii sunt îndreptate spre..
7. Cine au fost lăsați în coridorul școlii?
8. Ce sentimente v-a trezit lectura textului?
Pisica a procedat greșit!
Pisica a procedat correct!
Sunt indiferent față de
alegerea ei!

S-ar putea să vă placă și