Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

1. Data: 22. 09.2016


2. Grupa: mare „B”
3. Unitatea: Gradinița cu Program Prelungit, Nr. 24, Iași
4. Profesor: Tudose Roxana
5. Activitatea: Educarea limbajului
6. Tema: „Poveşti amestecate” – joc didactic
7. Tipul de activitate: verificarea cunoştinţelor
Forma de organizare: frontal, în echipe, individual
8. Scop:
Verificarea însuşirii conţinutului poveştilor învăţate
Obiective operaţionale:
 Să sesizeze ce acţiuni sau personaje au fost intercalate greşit în poveste;
 Să redea cât mai corect textul poveştii aşa cum este prezentat în varianta autorului;
 Să corecteze propoziţiile redate de educatoare asociind nume, caracteristicile sau
faptele reale ale personajelor;
 Să răspundă la ghicitori pentru a putea aranja bârlogul ursului;
 Să răspundă corect la setul de întrebări referitor la poveşti;
 Să coloreze personaje din poveşti;
9. Strategii didactice:
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, munca în echipă/
individual,

MIJLOACE DIDACTICE: flipchart, tablouri cu imagini din poveştile cunoscute, siluete cu personaje
ce aparţin poveştilor, softuri educaţionale, calculator, broscuţă din pluș, clown, fişe de lucru, creioane
colorate, ghicitori
10. Durata: 30 – 35 minute
11. Elemente de joc: competiţia, surpriza, aplauze, mânuirea materialelor
12. Material bibliografic:
o Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii;
o Metodica activităţilor de dezvoltarea vorbirii”,E.D.P.,Buc.2000
o Antonovici, Ş., Nicu G., „Jocuri interdisciplinare” (2004), Editura Aramis,
Bucureşti
EVENIMENT
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC
1. Momentul - Aerisirea sălii de grupă;
organizatoric - aranjarea măsuţelor pentru
munca în grupe;
- pregătirea materialelor
didactice pentru optima
desfăşurare a activităţii;
- intrarea ordonată a copiilor
în sala de grupă;
2. Captarea atenţiei Invitat la activitate este clownul Hapciu ( o păpusă) care vine însoţit de - conversaţia -Sesizarea atenţiei
un prieten, broscuţa Oacky. El le spune copiilor că broscuţa e supărată că a - explicaţia copiilor
învăţat nişte poveşti pe care nu şi le mai aminteşte bine şi cam încurcă - surpriza (broscuţă de pluș)
personajele. De aceea el a adus-o la grupa mare ca să îi dăm o mână de - elementul surpriză
ajutor.

3. Anunţarea temei Pentru a o putea ajuta pe broscuţă clownul Hapciu propune copiilor jocul - conversaţia -observarea
„Poveşti amestecate”. - explicaţia comportamentului
verbal şi nonverbal
al copiilor
4. Dirijarea jocului Împart copiii în două grupe (grupa peştişorilor aurii şi grupa puişorilor) - intuirea materialelor - aprecierea
„Poveşti amestecate” punând în pieptul fiecărui copil semnul specific grupei din care face parte. necesare desfăşurării jocului- răspunsurilor
Descopăr pe flipchart pe rând cele trei tablouri specifice poveştilor planşele; corecte acordate;
„Capra cu trei iezi”, „Ursul păcălit de vulpe” şi „Punguţa cu doi bani” şi - conversaţia;
cer copiilor să numească poveştile din care fac parte acestea. - jocul didactic;
Oacky cere copiilor să închidă ochişorii, timp în care aşează greşit
siluetele personajelor din poveşti în tablouri. Apoi începe să spună câte un
fragment pentru fiecare poveste şi cere copiilor să îl întrerupă zicând „Ai
încurcat poveştile!” în cazul în care se încurcă. - aprecierea
# Tabloul cu cocoşul în faţa casei boiereşti: - numirea poveştilor; cunoştinţelor
„ ... apoi iese teafăr şi de acolo, fuga la fereastra boierului şi începe a trânti copiilor cu privire
cu ciocul în geam şi a zice: la conţinutul
- Trei iezi cucuieţi/ Mamei uşa descuieţi/ Că mama v-aduce vouă/ Drob de poveştilor;
sare în spinare...”; - plasarea siluetelor la
# Tabloul cu baba şi moşul: povestea corectă;
„Moşul: - Dă-mi şi mie. măi babă, nişte ouă că tare mi-i poftă!
Baba: - Ia mai pune-ţi pofta-n cui! Dacă vrei ouă...du-te şi-ţi moaie coada-
n baltă şi ai să vezi ce de peşte ai să prinzi!” - corectarea propoziţiilor
# Tabloul cu vulpea şi ursul: greşite din punct de vedere al
„ Ursul: - Bună masa, cumătră? Tiii, da’ ce mai de peşte! Dă-mi şi mie că conţinutului poveştii;
tare mi-e poftă!
Vulpea: - Dacă ţi-e aşa poftă de peşte...ia poftim cumetre –luând scăunelul
şi punându-l deasupra groapei cu pricina – şezi colea să te ospătezi oleacă
din ce ne-a dat Dumnezeu!”
Pentru a-i demonstra broscuţei că a aşezat greşit personajele şi încurcă
poveştile, copiii răspund la un set de întrebări legate de poveştile „Capra cu
trei iezi” şi „Punguţa cu doi bani” - competiţia; - aprecierea
Când broscuţa află că ursul a rămas fără coadă, ea propune copiilor să îi
- acordarea unor răspunsuri răspunsurilor
amenajeze acestuia bârlogul ca să fie mai primitor, însă îi atenţionează că
la întrebări legate de poveşti; corecte acordate la
trebuie să răspundă la nişte ghicitori pregătite chiar de urs . - amenajarea bârlogului întrebări;
ursului după răspunsul la
fiecare ghicitoare pregătită de
urs;
5. Verificarea Copiii primesc câte o fişă cu mai multe personaje din poveşti, dar ei - fişe de lucru individuale; - aprecierea
cunoştinţelor trebuie să coloreze acele personaje care reprezintă răspunsul a două - conversaţia; răspunsurilor
ghicitori: - explicaţia; corecte acordate
1. Pe mama capră o ascult - colorarea personajelor; ghicitorilor;
Uşa eu nu o deschid - aprecierea
Ghiciţi, oare, cine sunt? modului de
(iedul cel mic) colorare a
personajelor;
2. Eu sunt sprinten, pintenat
Bogăţii am adunat.
(cocoşul)
6. Încheierea activităţii Oacky şi Hapciu mulţumesc copiilor pentru participarea la jocul propus -conversaţia; - acordarea
de ei şi le oferă drept recompensă câte o steluţă; recompenselor şi a
aprecierilor
verbale, colective
stimulative.

S-ar putea să vă placă și