Sunteți pe pagina 1din 5

Cadrul didactic:

Chiurte Maria-Roxana

PROIECT DIDACTIC

I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE


§ UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Unitate pentru învățământul de masă
§ CLASA: a IX-a Ae
§ ARIA CURRICULARĂ/DOMENIUL ACADEMIC:
§ DISCIPLINA: Bazele Contabilității
§ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Obiectul și metoda contabilității - Comunicarea informațiilor contabile
§ SUBIECTUL: Venituri și cheltuieli (situația performanței financiare)
§ DURATA ACTIVITĂŢII: 40 MINUTE
§ DATA: 05.03.2021
§ TIPUL ACTIVITĂŢII: PREDARE-INVATARE (LECȚIE MIXTĂ)

II. OPERAŢIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIMĂ COMPETENŢELE SPECIFICE

Obiective operaţionale 2*
Pe parcursul activității, elevii clasei a IX-a Ae la disciplina Bazele
CODUL Competenţele specifice vizate1* Contabilității, cu subiectul Venituri și cheltuieli (situația performanței
financiare) vor fi capabili:

1.1. Să identifice în lecția din manual definiția veniturilor și a


cheltuielilor. Se acceptă exprimarea liberă. Nu se admit greșeli.
1.2. Să prezinte oral clasificarea veniturilor și a cheltuielilor
C. 1. Cognitive (financiare/ din exploatare). Se admite o singură greșeală.
1.3 Să menționeze tipurile de venituri și cheltuieli din fiecare
categorie. (exemple de venituri/ cheltuieli financiare/ din exploatare)
Nu se admit greșeli.
1
2.1. Să prezinte, cu propriile cuvinte, formulele de calcul ale
rezultatului financiar, rezultatului curent (brut), rezultatului net,
Afectiv-atitudinale impozitului pe profit, cifrei de afaceri. Se acceptă exprimare liberă. Se
admite o singură greșeală.
C. 2.
2.2. Să colaboreze în grupuri de câte 2 elevi în vederea rezolvării
aplicației suport care cuprinde tipurile de venituri și cheltuieli
cunoscute.

3.1. Să calculeze indicatorii rezultat financiar, rezulat curent (brut),


rezultat net, impozit pe profit, cifra de afaceri. Nu se admit greșeli.
3.2. Să identifice, lucrând în echipe de câte 2 elevi, categoria din care
Psihomotorii fac parte veniturile și cheltuielile menționate în aplicația propusă. Se
C. 3. admite o singură greșeală.

III. NECESARUL DE CUNOŞTINŢE ŞI DEPRINDERI FORMATE ANTERIOR

§ Definiția veniturilor și cheltuielilor;


§ Clasificarea veniturilor și cheltuielilor în funcție de activități (financiare, de exploatare);
§ Modalitatea de calcul a rezultatului financiar, rezultatului curent (brut), rezultatului net, impozitului pe profit, cifrei de afaceri.
IV. ARIA DE CONŢINUT
§ Obiectul și metoda contabilității - Comunicarea informațiilor contabile

V. RESURSE MATERIALE UTILIZATE LA LECŢIE


§ Manual;

2
§ Laptop personal;
§ Resurse educaționale virtuale (Wordwall, Google Doc, Kahoot!);

VI. METODE DE PREDARE-ÎNVĂTARE

Codul 3* Metode Codul Metode moderne


ME Explicația Brainstorming
Conversația didactică Harta conceptuală
Exercițiul

VII. STRATEGIA DE EVALUARE

Codul Metode de evaluare Codul Forme de evaluare


Observarea curentă EF Formativă
Eșantionarea activității ES Sumativă
Chestionar online (Kahoot)

VIII. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII

Codul Forme de organizare


F Frontal
G Pe grupe
I Individual

3
IX. ORGANIGRAMA INSTRUIRII
operaționale
Obiective

Metode și

Timp
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de
instruirii4* procedee didactice organizare
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
- Salutul; - Bună ziua!
- Notarea elevilor absenți; - Cine este absent? / Cine
organizatoric

lipsește astăzi?
Moment

Conversația Catalog 5
Captarea atenţiei

- Activitate de spargere a gheții pe Întrebări despre propria


platforma Wordwall: persoană, menite să creeze o
atmosferă relaxată, dar care, Conversația Wordwall Individual Conversația 5
https://wordwall.net/resource/5703048 concomitent, să îi stimuleze
pe elevi.
deprinderilor anterioare

- Profesorul întreabă
cunoștințelor și

- Elevul răspunde
Verificarea

- Ce sunt cheltuielile? Dar


- Activitate realizată cu ajutorul unei Hartă
veniturile?
hărți conceptuale creată în Explicația conceptuală Individual Conversația 5
- În funcție de ce anume se
MindMeister MindMeister
clasifică veniturile și
https://mm.tt/1804519183?t=6R57Wg
cheltuielile?
7IGJ
- Care este clasificarea
veniturilor și a cheltuielilor?

4
operaționale
Obiective
Metode și

Timp
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de
instruirii4* procedee didactice organizare
evaluare

0 1 2 3 4 5 6 7 8
Fixarea cunoștințelor
deprinse anterior

- Rezolvarea aplicațiilor propuse prin


intermediul Google Documents: - Elevii rezolvă împreună cu
profesorul aplicațiile Google
https://docs.google.com/document/d/1 Exercițiul Individual 20
propuse de acesta. Documents
rm4MxuLDxUX_RNt5afzEBPxd4lrB
EdBIh3bkJOKn2UY/edit?usp=sharing
Evaluare formativă

- Recapitularea și sedimentarea
principalelor aspecte ale lecției cu
ajutorul unui chestionar realizat prin - Discuție despre venituri și Conversația Kahoot Individual 5
intermediul platformei Kahoot cheltuieli
https://create.kahoot.it/details/f11f611
4-80cd-4871-b42f-55c56f56d904

X. Bibliografie și anexe5*

Brumar, C., Dorin, V.B., Manole, M., Negoianu, N., Bazele Contabilității, Editura CDPress, Iași

S-ar putea să vă placă și