Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE PENTRU OBȚINEREA

DEFINITIVATULUI ÎN ÎNVĂȚĂMÂNT

GRĂDINIȚA PROGRAM PRELUNGIT HORPAZ, MIROSLAVA

STRUCTURĂ A ȘCOLII DIMITRIE ANGHEL, CORNEŞTI

PROPUNĂTOR: PROFESOR PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREŞCOLAR - MITITELU DANIELA

AN ŞCOLAR 2021-2022
PROIECT DIDACTIC
INSPECŢIE SEMESTRU II PENTRU EXAMENUL DE ACORDARE A DEFINITIVATULUI ÎN ÎNVĂŢĂMÂNT
PROPUNĂTOR: MITITELU DANIELA
22.02.2022
Data: 22.02.2022

Nivel I (3-5 ani)

Grupa: Mică - Grupa Steluțelor

Tema anuală de studiu: „Cum a fost, este și va fi aici pe pământ”

Tema săptămânală independentă: „Cu ce călătorim?”

Tema zilei: „În excursie cu trenulețul Thomas”

Categoria activității: Activități de dezvoltare personală (ADP) - Întâlnirea de dimineaţă

Scopul: Dezvoltarea capacităţii de comunicare, de împărtăşire a ideilor şi experienţelor proprii cu ceilalţi, crearea coeziunii grupului, a
unei atmosfere pozitive în sala de grupă.

Obiective operaţionale:

O1: să utilizeze formule specifice de salut, cât mai distractive, atrăgătoare şi mobilizatoare;
O2: să se adreseze colegului/colegilor pe un ton respectuos, prietenos;
O3: să răspundă salutului colegului (vecinului);
O4: să precizeze anotimpul în care ne aflăm;
O5: să schimbe impresii, opinii, păreri cu ceilalţi (întâmplări la care au fost martori/legate de tema zilei);
O6: să-şi asculte colegii;
O7: să se integreze sarcinilor de grup;

PROIECT DIDACTIC
INSPECŢIE SEMESTRU II PENTRU EXAMENUL DE ACORDARE A DEFINITIVATULUI ÎN ÎNVĂŢĂMÂNT
PROPUNĂTOR: MITITELU DANIELA
22.02.2022
O8: să dobândească comportamente și atitudini igienice corecte față de propria persoană și față de alte ființe și obiecte.

Sarcina didactică: Participarea la momentele întâlnirii de dimineaţă, fie în calitate de vorbitor, fie în calitate de ascultător.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, activităţi de grup, cooperarea.

Mijloace didactice: Panoul cu prezenţa, calendarul naturii, fotografiile copiilor, trenulețul Thomas şi cutia cu surprise, ecusoane.

Locul desfăşurării: sala de grupă

Durata: 15 minute

Bibliografie:
❖ Dumitru,G., Modoran,M., Metodica activităților instructive educative în învățământul preprimar – vol. II,
Editura Didactica Nova, Craiova, 2008 ;
❖ Curriculum pentru educația timpurie, 2019;
❖ Revista Învățământul Preșcolar nr. 1-2/2012, Editura Arlequin,București, 2012

PROIECT DIDACTIC
INSPECŢIE SEMESTRU II PENTRU EXAMENUL DE ACORDARE A DEFINITIVATULUI ÎN ÎNVĂŢĂMÂNT
PROPUNĂTOR: MITITELU DANIELA
22.02.2022
MOMENTELE ÎNTÂLNIRII DE DIMINEAŢĂ:

Moment organizatoric: După ce grupa s-a reunit, copiii sunt aşezaţi pe scăunele, în semicerc.

1. Salutul

“Dimineaţa a sosit,

Toţi copiii au venit,

A început o nouă zi,

Bună dimineaţa copii!”

Educatoarea le spune : ,,Bună dimineața, copii. Bine ați venit la grădiniță !”

Copiii se salută între ei, spunând ,,Bună dimineața, (numele colegului pe care îl salută): Bună dimineaţa, Ilinca!”.

2. Prezenţa

„Câți pitici nu călătoresc astăzi cu noi?”

Educatoarea va numi copiii în funcţie de fotografiile de pe panoul de prezenţă. Copiii care îşi aud numele răspund „prezent”, fotografiile
celor absenţi se aşează pe panou la rubrica „Copiii absenţi”.

❖ Se consemnează prezenţii şi absenţii în catalogul grupei.

PROIECT DIDACTIC
INSPECŢIE SEMESTRU II PENTRU EXAMENUL DE ACORDARE A DEFINITIVATULUI ÎN ÎNVĂŢĂMÂNT
PROPUNĂTOR: MITITELU DANIELA
22.02.2022
3. Calendarul naturii

“ Este potrivită ziua de astăzi pentru călătorie?” Se vor stabili împreună, cu ajutorul unor întrebări ajutătoare, ziua, starea vremii,
anotimpul, îmbrăcămintea adecvată anotimpului. Calendarul naturii va fi completat de către copii, cu ajutorul pieselor componente

4. Împărtăşirea cu ceilalţi

Se face prin desfăşurarea unui joc „Jucăria curioasă” pentru a afla „Cu ce ne place să călătorim?”

Apoi vom spune împreună:

In fiecare dimineață

Să avem gândul bun pe față, (se trec palmele peste față)

Către soare să privim (se intind brațele și se ridică privirea in sus)

Iubire să dăruim ( se intind în față dinspre piept brațele)

De gând rău să ne ferim (mâna alungă gândul rău de la tâmplă)

S-adunăm doar bucurie! (se adună brațele spre piept)

Si-n lume s-o răspândim (sărim în sus cu brațele desfăcute)

Și atunci orice copil, (se indică copiii din grupă)

In fiecare dimineață,

Are gândul bun pe față! (se trec palmele peste față).


PROIECT DIDACTIC
INSPECŢIE SEMESTRU II PENTRU EXAMENUL DE ACORDARE A DEFINITIVATULUI ÎN ÎNVĂŢĂMÂNT
PROPUNĂTOR: MITITELU DANIELA
22.02.2022
5. Noutatea zilei:
Prezentarea lui Thomas în calitate de musafir ce doreşte să înveţe de la copii cât mai multe lucruri despre prietenii săi, celelalte
mijloace de transport, pentru că va pleca într-o călătorie în jurul Pământului. Acesta a adus „Cutia surprizelor „ din care educatoarea
va scoate pe rând câte o surpriză. Gruparea copiilor în „Şoferi”,”Piloţi” şi „Marinari” va avea loc cu ajutorul unor ecusoane pentru a
lucra la centrele de interes.

6.Reguli
Se vor stabili un set de norme comportamentale. Mă voi axa pe ceea ce ar trebui să facă:
,,Lui Thomas i-ar plăcea să vorbim pe rând, să nu țipăm, să lucrați curat și ordonat. Dacă ne murdărim pe mânuțe, mergem la baie să
ne spălăm, fără să alergăm pe hol.”
Voi aminti clar ce comportamente voi aprecia şi la sfârşitul activităţilor, înainte de pauza de masă,vor fi lăudaţi cei care au respectat
regulile pe tot parcursul zilei.
7. Mesajul zilei:
Mesajul zilei va fi : ,,Prin aer, pe pământ, pe ape, Astfel călătorim, Lumea să descoperim!”
• Trecerea la centrele de activitate se va face printr-o tranziție :

,,Bat din palme clap, clap, clap,


Din picioare trop, trop, trop,
Ne-nvârtim, ne răsucim,
Și spre centre noi pornim.”

PROIECT DIDACTIC
INSPECŢIE SEMESTRU II PENTRU EXAMENUL DE ACORDARE A DEFINITIVATULUI ÎN ÎNVĂŢĂMÂNT
PROPUNĂTOR: MITITELU DANIELA
22.02.2022

S-ar putea să vă placă și