Sunteți pe pagina 1din 13

MINISTERUL EDUCAŢIEI,CULTURII şi CERCETĂRII al REPUBLICII MOLDOVA

DIRECŢIA ÎNVĂŢĂMÂNT ,TINERET ŞI SPORT CĂLĂRAŞI


IP GIMNAZIUL HÎRJAUCA
COMISIA METODICĂ „Învăţământul primar”

„APROBAT” _________________2018 „ COORDONAT” _________________2018

Directorul gimnaziului:_______ /G. Fominîh/ Director adjunct pentru instruire:_______ /T.Preteca/

Proiect didactic de lungă durată


la matematică
Clasa a IV –a ,,B”,
Anul de studii 2018-2019

Cadrul didactic:Movileanu Liuba, grad didactic doi

Discutat şi analizat la şedinţa Comisiei Metodice


Procesul verbal Nr. ___ din _______septembrie
Şef Comisie Metodică _______ /A. Steţco/
Resurse educaţionale
1. L. Ursu, I. Lupu, Matematica, manual , clasa a IV-a, Chişinău, Prut internaşional, 2017
2. L. Ursu, I. Lupu, Ghid pentru învăţători şi părinţi, clasa a IV-a, Chişinău, Prut internaşional, 2004

Competenţe specifice

1. Identificarea şi utilizarea conceptelor matematice şi a limbajului matematic în situaţii diverse.


2. Aplicarea operaţiilor aritmetice şi a proprietăţilor acestora în contexte variate.
3. Rezolvarea şi formularea de probleme, utilizând achiziţiile matematice.
4. Explorarea/investigarea unor situaţii-problemă reale sau modelate, integrând achiziţiile matematice şi
cele din alte domenii.

Administrarea disciplinei
Statutul disciplinei Aria curriculară Nr. de ore Nr. de ore
pe săptămână pe an
Obligatorie Matematică şi Ştiinţe 4 132
Unităţile de învăţare Nr.ore Evaluări Observaţii
(modulele) EI EFE ES
Semestrul 1
1.Evocare.Recapitulare 10 1 1 1
2. Numerele naturale pînă la 1 000 000 14 1 2 1
3. Adunarea şi scăderea numerelor 16 1 3 1
naturale până la 1 000 000
4.Înmulţirea şi împărţirea numerelor 20 1 3 1
naturale, până la un 1 000 000

Total semestrul 1
3,5 module 60ore 4 9 4
Semestrul 2
4. Înmulţirea şi împărţirea numerelor 20 1 3 1
naturale, până la un 1 000 000
5.Fracţii 14 1 2 1
6.Elemente intuitive de geometrie şi 24 2 3 2
unităţi de măsură
7. Evocare.Recapitulare.Sinteze 14 1 2 1
Total semestrul 2
3,5 module 72 5 10 5
Total an:
7 module 132 9 19 9
ore

Unităţi de competenţe Nr Detalieri de conţinut Nr. Data Resurse


d/o de didactice Evaluare Observa
-ţii
ore

Semestrul I (60 ore)


Modulul 1.Evocare prin exerciţii şi probleme (10 ore)
1.1.Identificarea, citirea 1 Iniţiere. Descompunerea numerelor mai mici decît 1000. 1
şi scrierea numerelor
naturale 0- 1000000. Antrenare şi dezvoltare. pag.4
2 Fixare. Rezolvarea exerciţiilor şi problemelor. 1
pag.5
1.3.Compararea şi 1
ordonarea numerelor 3 Antrenare. Rezolvare de probleme cu justificări şi prin
exerciţiu. Evaluare iniţială. pag. 6 EI
naturale 0 - 1 000 000.
4 Consolidare.Rezolvarea exerciţiilor şi problemelor cu plan. 1
pag. 7
1.4.Utilizarea 5 Dezvoltare .Rezolvarea problemelor cu justificări şi prin 1
elementelor de exerciţiu. Pag.8
limbaj matematic 6 Exerciţii aplicative. Rezolvarea exerciţiilor şi problemelor. 1
aferent conceptului EFE
de număr natural. Probleme de logică.Evaluare formativă Fişe

7 Turnir de probleme. Exerciţii de ameliorare şi dezvoltare. 1


2.5.Rezolvarea Fişe
problemelor cu 1-3 8 Rezolvarea exerciţiilor şi problemelor. 1
operaţii: cu plan 9 Evaluare sumativă la modulul Evocare prin exerciţii şi 1 Fişe
sau justificări; prin ES
exerciţiu. probleme Test

10 Exerciţii de recuperare şi dezvoltare. 1 Pag.9

1.1.Identificarea,
citirea şi scrierea
numerelor naturale
0- 1000000. Modulul 2. Numerele naturale pînă la 1 000 000 (14ore) Tabelul
1.2. Citirea şi scrierea 1 claselor şi EI
numerelor naturale pînă 11 Formarea , citirea și scrierea numerelor cuprinse între 1000 ordinelor
la 30 cu cifre romane. și 10 000.Evaluare iniţială pag.10-11

1
12 Numerele naturale pînă la 100 000 pag.12- 13;
1.3 Compararea şi 1
ordonarea numerelor pag. 14
naturale 0- 1 000 000. 13 Formarea , citirea și scrierea numerelor cuprinse între 10
000 și 1 000 000 1
1.4.Utilizarea 14 Consolidăm şi dezvoltăm. pag. 15
elementelor de 1 EFE
limbaj matematic pag. 16 -17
aferent conceptului 15 Compararea și ordonarea numerelor pînă la 1 000 000.
de număr natural. Evaluare formativă .
1
1.5.Explorarea 16 Înmulțirea cu 10, 100, 1000 pag. 18
modalităţilor de 1
compunere şi 17 Consolidăm şi dezvoltăm. pag. 19;
descompunere a 1
numerelor, folosind 18 Împărțirea exactă la 10, 100, 1000. pag. 20
operaţii aritmetice

1.6 Completarea unor 1


19 Consolidăm şi dezvoltăm. pag.21;
succesiunide numere
asociate după reguli 1
simple, indicate sau 20 Transformări ale unităților de măsură pag. 22-23
identificate prin 1 EFE
observare. M., pag. 24
21 Cifre romane. Evaluare formativă
1.7.Explorarea unor 1
modalităţi elementare de 22 Cine seamănă, culege 1 M., pag. 25 ES
organizare şi clasificare Test
a datelor: scheme; 23 Evaluare sumativă: Numerele naturale pînă la un milion 1
tabele; desene. 24 Analiza evaluării sumative. Activitate de dezvoltare şi pag. 26-27
recuperare.
2.1. Efectuarea adunării şi Modulul 3,Adunarea şi scăderea numerelor naturale până la 1 000 000 (16
scăderii în concentrul 0- 1 ore)
000 000, fără şi cu treceri
1 pag. 28 EI
peste ordin. Probleme cu doua sume sau doua diferente. Evaluare
25
2.2. Explicarea modului de iniţială
1 pag. 29
calcul şi a ordinii Consolidăm si dezvoltăm
26
efectuării operaţiilor în
1 pag. 30
exerciţii cu, cel mult, 3 Adunarea şi scăderea numerelor mai mici decât 10 000.
27
operaţii, cu şi fără
1 pag. 31 EFE
paranteze. Consolidăm si dezvoltăm
28
2.3. Aplicarea adunării,
1 Fişe
scăderii şi a proprietăţilor Exerciţii de antrenare cu, cel mult, trei operaţii, fară şi cu
29
acestora pentru aflarea paranteze. Adunarea, scăderea orală şi în scris, comentarea
unor numere necunoscute etapelor de calcul.
1 pag. 32
în exerciţii. Adunarea şi scăderea numerelor mai mari decât 10 000.
30
2.4. Completarea unor Legătura dintre adunare şi scădere.
succesiuni de numere
1 pag.33
asociate după reguli Consolidăm si dezvoltam
31
simple, indicate sau
1 Fişe EFE
identificate prin observare. Aflarea numerelor necunoscute .Evaluare formativă
32
2.5. Rezolvarea
Probleme de scadere cu două sume(adunare cu 2 diferente) 1 pag. 34
problemelor cu 1-3
33
operaţii: cu plan sau
Consolidăm si dezvoltăm 1 pag. 35
justificări; prin exerciţiu.
34
Rezolvare de probleme cu plan şi prin exerciţiu. 1 pag. 35
2.6. Formularea de
35
probleme pornind de la: un
Cine seamănă, culege. Exerciţii aplicative. 1 pag. 36
enunţ incomplet;
36
schemă;operaţii; exerciţiu.
Creare şi rezolvare de probleme pornind de la condiţie,schemă ,exerciţiu, tabel. 1 pag. 37 EFE
2.7. Explorarea unor
37 Evaluare formativă
modalităţi elementare de
organizare şi clasificare a Recapitulare. Exerciţii aplicative
datelor: scheme,tabele. 1 pag.38
38 Evaluare sumativă: Adunarea şi scăderea numerelor
naturale până la 1 000 000 1 Test ES
3.1. Efectuarea operaţiilor 39 Exerciţii de recuperare şi dezvoltare. Probleme distractive.
de înmulţire şi împărţire în 1 Pag,39
concentrul 0- 1 000 000, 40 Modulul 4. Înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale,
fară şi cu treceri peste până la un 1 000 000 (40ore)
ordin.
3.2. Explicarea modului de Probleme de aflare a doua numere dupa suma si diferenta lor
calcul şi a ordinii Evaluare iniţială 1 pag. 40 EI
efectuării operaţiilor în 41 Consolidăm si dezvoltăm
exerciţii cu şi fară 1 pag. 41
paranteze. 42 Înmulţirea numerelor ce se termină cu zerouri
3.3. Aplicarea 1 pag. 42
înmulţirii,împărţirii şi a 43 Consolidăm şi dezvoltăm
proprietăţilor acestora 1 pag. 43;
pentru aflarea unor numere 44 Împărţirea exactă a numerelor ce se termină cu zerouri
necunoscute în exerciţii. 1 pag. 44
3.4. Completarea unor 45 Consolidăm şi dezvoltăm
succesiunide numere 1 pag. 45
asociate după reguli 46 Înmulţirea cu un număr de o cifră
simple, indicate sau 1 pag. 46
identificate prin observare. 47 Exerciţii de antrenare
3.5. Rezolvarea 1 pag. 47
problemelor cu 1-3 48 Consolidăm si dezvoltăm. Evaluare formativă
operaţii: cu plan sau 1 fişe EFE
justificări; prin exerciţiu. 49 Exerciţii şi probleme
1 pag. 48
3.6. Formularea de 50 Rezolvare şi creare de probleme după scheme
probleme pornind de la: 1 pag. 48, fişe
enunţ incomplet; schemă; 51
operaţii aritmetice; Probleme de aflare a doua numere dupâ suma sau diferenta
exerciţiu; tematică. şi câtul lor 1 pag. 50
52 Consolidăm si dezvoltâm. Evaluare formativă
3.7. Explorarea unor 1 pag. 51 EFE
modalităţi elementare de 53 Rezolvare şi creare de probleme după scheme
organizare şi clasificare a 1 pag. 51,fişe
datelor: scheme, tabele, 54 Recapitulare
reprezentări. 1 fişe
55 Evaluare sumativă la sfârşitul sem.1
Analiza evaluării sumative. Activitate de dezvoltare şi 1 Test ES
3.5. Rezolvarea 56 recuperare. 1 fişe
problemelor cu 1-3 57
operaţii: cu plan sau Probleme rezolvabile prin metoda figurativă
justificări; prin exerciţiu. 1 pag. 52
58 Rezolvarea problemelor prin metoda figurativă. Turnir de
probleme 1 pag. 53
59
Rezolvarea problemelor prin metoda figurativă. Turnir de
3.1. Efectuarea operaţiilor creaţie .Evaluare formativă 1 pag. 53 EFE
de înmulţire şi împărţire în 60
concentrul 0- 1 000 000, Semestrul II
fară şi cu treceri peste 72ore
ordin. Împărţirea la un număr de o cifră. Evaluare iniţială
3.2. Explicarea modului de 1 pag. 54 EI
calcul şi a ordinii 61 Împărţirea la un număr de o cifră .Exerciţii aplicative
efectuării operaţiilor în 1 pag. 55
exerciţii cu şi fară 62 Consolidăm şi dezvoltăm.
paranteze. 1 pag. 55,fişe
3.3. Aplicarea 63 Cazuri speciale de împărţire.
înmulţirii,împărţirii şi a 1 pag. 56;
proprietăţilor acestora 64
pentru aflarea unor numere Cazuri speciale de împărţire.Exerciţii aplicative. Evaluare
necunoscute în exerciţii. formativă 1 pag. 57 EFE
3.4. Completarea unor 65
succesiunide numere Consolidăm şi dezvoltăm
asociate după reguli Rezolvare de exerciţii şi probleme 1 pag. 57,fişe
simple, indicate sau 66
identificate prin observare. Rezolvare de exerciţii şi probleme.Ordinea efectuării 1 pag.58
67 operaţiilor
3.5. Rezolvarea Rezolvare de probleme prin metoda figurativă.Evaluare 1 pag,59
problemelor cu 1-3 68 formativă
operaţii: cu plan sau Inmultirea cu un numar de două cifre. 1 pag,59 EFE
justificări; prin exerciţiu. 69
3.6. Formularea de Inmultirea cu un numar de doua cifre. Exerciţii aplicative 1 pag. 60
probleme pornind de la: 70
enunţ incomplet;schemă; Inmultirea cu un numar de 2 cifre. Consolidăm şi dezvoltăm 1 pag.60 fişe
operaţii aritmetice; 71
exerciţiu; tematică. Cine samana culege 1 pag. 61
72
3.7. Explorarea unor Rezolvare de exerciţii şi probleme. Evaluare formativă 1 pag. 62
modalităţi elementare de 73
organizare şi clasificare a Consolidăm şi dezvoltăm. Probleme care se rezolvă prin 1 pag. 63 EFE
datelor: scheme, tabele, 74 metoda figurativă.
reprezentări. Rezolvare de probleme cu plan şi prin exerciţiu 1 pag. 64
75
3.8. Investigarea unor Exerciţii aplicative 1 pag. 64,fişe
situaţii-problemă din 76
cotidian, caresolicită Recapitulare. Exerciţii aplicative 1 fişe
aplicarea operaţiilor 77
aritmetice şi a metodelor Evaluare sumativă: Înmulţirea şi împărţirea numerelor 1 fişe
derezolvare învăţate. 78 naturale, până la un 1 000 000
Analiza evaluării sumative. Exerciţii de recuperare şi 1 Teste ES
79 dezvoltare.
1 Pag.65, fişe
80

Modulul V. Fracţii (14ore)


Formarea, scrierea şi citirea fracţiilor. Evaluare iniţială
1
4.1. Identificarea în Formarea, scrierea şi citirea fracţiilor. Consolidăm şi pag. 66 EI
contexte uzuale, citirea şi 81 dezvoltăm
scrierea fracţiilor. 1
82 Formarea, scrierea şi citirea fracţiilor pag. 67
1
Adunarea fracţiilor cu acelaşi numitor. Exerciţii aplicative pag. 68
83 1
4.2. Explorarea Scăderea fracţiilor cu acelaşi numitor. Exerciţii aplicative pag. 69
modalităţilor dea 84 1
reprezenta prin desen Adunarea şi scăderea fracţiilor cu acelaşi numitor. Exerciţii pag. 70
fracţii cu numitorul pînă la 85 aplicative. Evaluare formativă 1
20. Aflarea unei fracţii dintr-un număr. pag. 71 EFE
86 1
4.3. Perceperea şi Exerciţii aplicative pag. 72;
utilizarea elementelor de 87 1
limbaj matematic aferent Aflarea unei fracţii dintr-un număr. Consolidăm si pag. 73
conceptului de fracţie. 88 dezvoltăm. Evaluare formativă 1
Cine seamănă, culege. pag.73,fişe EFE
4.4. Efectuarea adunării şi 89 1
scăderii fracţiilor cu Rezolvare de probleme cu justificări. Exerciţii aplicative. pag. 74
acelaşi numitor, aflarea 90 1
unei fracţii dintr-un număr Recapitulare. Exerciţii aplicative. pag. 75
dat. 91 1
Evaluare sumativă: Fracţii pag. 76
4.3. Perceperea şi 92 Analiza evaluării sumative. Exerciţii de recuperare şi 1
utilizarea elementelor de dezvoltare. 1 Teste ES
limbaj matematic aferent 93 Pag.77, fişe
conceptului de fracţie. 94

Modulul VI. Elemente intuitive de geometrie şi unităţi de


măsură (24 ore)
5.1. Identificarea şi Poligoane. Evaluare iniţială
descrierea în limbaj 1
matematic a figurilor şi Consolidăm si dezvoltăm pag. 78 EI
corpurilor geometrice. 95 1
Perimetrul poligonului pag. 79
96 1
5.2. Aplicarea formulelor Unitati de masură pentru lungime. pag. 80
pentru calcularea 97 1
perimetrelor unor Consolidăm şi dezvoltăm. Evaluare formativă pag. 81
dreptunghiuri şi pătrate. 98 1
Perimetrul patratului pag. 82-83 EFE
99 1
Consolidăm şi dezvoltăm pag. 84
5.3. Exprimarea, 100 1
compararea, estimarea Perimetrul dreptunghiului pag. 85
rezultatelor unor 101 1
măsurători, folosind unităţi Consolidăm şi dezvoltăm .Evaluare formativă pag. 86
potrivite de măsură şi 102 1
transformări ale lor. Rezolvare de exercitii si probleme pag. 87 EFE
103 1
Corpuri geometrice: sferă, cub, cuboid, con, cilindru. pag. 88-89
104 1
5.4. Explorarea unor Evaluare sumativă: Elemente intuitive de geometrie pag. 90-91
modalităţi elementare de 105 Analiza evaluării sumative. Exerciţii de recuperare şi 1
organizare a rezultatelor dezvoltare. 1 Test ES
unor observări şi 106 fişe
măsurători: tabele, desene. 107
Unităţi de măsură pentru masă: kg, g, t. Transformări simple
ale unităţilor de măsură, în baza operaţiilor aritmetice
învăţate. Evaluare iniţială 1 pag. 92 EI
108 Unităţi de măsură pentru masă. Consolidăm şi dezvoltăm.
5.5. Investigarea unor
situaţii-problemă din Unităţi de măsură pentru capacitate: l. Transformări simple 1
cotidian, care presupun 109 ale unităţilor de măsură, în baza operaţiilor învăţate. pag. 93
efectuarea a 1-3 operaţii 1
aritmetice învăţate asupra 110 Unităţi de măsură pentru capacitate. Consolidăm şi pag. 94
rezultatelor unor dezvoltăm.Evaluare formativă.
măsurători. Unităţi monetare: ban, leu. Transformări simple ale unităţilor 1 EFE
111 de măsură; schimb de bani. pag. 95;
Consolidăm şi dezvoltăm. 1
112 pag. 96
Unităţi de măsură pentru timp: secundă, minut, oră, ziuă, 1
113 săptămînă, lună, deceniu, secol, mileniu. pag. 97
Consolidăm şi dezvoltăm. 1
114 pag. 98
Cine seamănă culege 1
115 pag. 99-100
Evaluare sumativă:Unităţi de măsură 1
116 Analiza evaluării sumative. Exerciţii de recuperare şi pag. 101-102
dezvoltare. 1 ES
117 1 Test
118 Modulul 7. Evocare .Recapitulare. Sinteze (14 ore) Pag.103,fişe
3.7. Explorarea unor
modalităţi elementare de Matematica în basme. Evaluare iniţială
organizare şi clasificare a
datelor: scheme,tabele, Matematica în natură. 1 EI
reprezentări figurative. 119 pag. 104-105
Consolidăm şi dezvoltăm. 1
3.5.Rezolvarea 120 pag. 106
problemelor cu 1-3 Matematica în construcţii .Evaluare formativă 1
operaţii: cu plan sau 121 pag. 107
justificări; prin Matematica în agricultură
exerciţiu. 1 EFE
122 pag. 108-109
Consolidăm şi dezvoltăm. 1
4.4. Efectuarea adunării şi 123 pag. 110
Matematica în producţie
scăderii fracţiilor cu 1
acelaşi numitor, aflarea 124 Matematica în comerţ. Evaluare formativă pag. 111
unei fracţii dintr-un 1
număr dat.
125 Matematica în timpul liber pag. 112-113
3.3.Aplicarea înmulţirii, 1 EFE
împărţirii şi a 126 Recapitulare. Exerciţii aplicative. pag. 114-115
proprietăţilor acestora 1
pentru aflarea unor
numere necunoscute în 127 Evaluare finală pag. 116-117
exerciţii. Analiza evaluării sumative. Exerciţii de recuperare şi 1
128 dezvoltare. pag.123,125
3.2..Explicarea modului 1 ES
de calcul şi a ordinii
efectuării operaţiilor în 129 Matematica prin imaginaţie.Turnir de probleme 1 Test
exerciţii cu şi fără 130 Pag.124,126
paranteze. Concurs de proiecte
1
131 pag. 118-119
1
132 pag. 120-121

S-ar putea să vă placă și