Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 4.03.2010
UNITATEA DE INVATAMANT:GRADINITA SCOLII “GRIGORE ANTIPA” TULCEA
EDUCATOARE: BOGDAN ROXANA – CRISTINA
TEMA: CU CE SI SUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM?
SUBTEMA: “E ZIUA MAMEI”
TIPUL DE ACTIVITATE: EVALUARE
FORMA DE REALIZARE: SERBARE
SUBIECTUL ACTIVITATII: “ MARTISOARE, MARTISOARE”
SCOPUL ACTIVITATII:
* DEZVOLTAREA CAPACITATII DE EXPRIMARE ORALA, DE INTELEGERE SI
UTILIZARE CORECTA A SEMNIFICATIILOR VREBALE ORALE;
* FORMAREA CAPACITATILOR DE EXPRIMARE PRIN MUZICA;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 – SA RECITE VERSURILE INVATATE LOGIC SI CURSIV;
O2 – SA CANTE CU DEZINVOLTURA UN CANTEC IN GRUP;
O3 – SA EXECUTE MISCARILE DANSULUI IN RITMUL MUZICII FOLOSIND
ESARFELE;
O4 – SA INTERPRETEZE ROLUL PRIMIT IN SCENETA FOLOSIT ONOMATOPEE
SI MISCARI ADECVATE FIECARUI ANIMAL;
O5 – SA RESPECTE REGULILE JOCULUI;
O6 – SA OFERE DARURILE MAMELOR UTILIZAND UN LIMBAJ ADECVAT.

STRATEGII DIDACTICE :

 METODE SI PROCEDEE: conversatia, observatia, jocul, explicatia, exercitiul,


jocul de rol
 FORMA DE REALIZARE: activitate frontala, activitate individuala, activitate
de grup
 MIJLOACE DE INVATAMANT: cd-player, cd, esarfe, decor pentru sceneta:
manusa, ecusoane pentru fiecare copil cu animalul reprezentativ, darurile pentru
mamici

BIBLIOGRAFIE:

 “CURRICULUM PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLAR”, EDITURA


DIDACTICA PUBLISHING HOUSE, BUCURESTI 2009;
 F. PLETEA, M. SPANU, “GHID PENTRU PROIECTE TEMATICE” ,
EDITURA DIDACTICA PUBLISHING HOUSE, 2008

DURATA: 45 MIN

DESFASURAREA ACTIVITATII:
EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC (INSTRUMENTE SI
INDICATORI)
1. MOMENTUL * Asigur conditiile optime * conversatia
ORGANIZATORIC necesare desfasurarii activitatii.
* Pregatesc materialele
2 minute necesare desfasurarii activitatii.

2 . CAPTAREA ATENTIEI * Realizez captarea atentiei * conversatia


printr-o scurta discutie despre * explicatia
3 minute ziua de 8 Martie, dar mai ales * observatia
despre sentimentele copiilor
despre mamicile lor. In timpul
intalnirilor de dimineata am
intrebat copiii : “ De ce va
iubiti mamicile?”. Acestia au
dat diverse raspunsuri pe care
le-am facut cunoscute si
mamicilor.
3 . ANUNTAREA TEMEI SI * Anunt tema activitatii si le * converstia
A OBIECTIVELOR precizez mamicilor ca tot ce am * explicatia
realizat pentru aceasta scurta
2 minute intalnire am realizat-o in secret
si vor descoperi pe parcurs tot
ceea ce au lucrat copiii.
4 . DIRIJAREA INVATARII * Activitatea debuteaza cu un *conversatia
cuvant de “Bun venit” si cateva *exercitiul
20 minute ganduri adresate mamicilor cu
privire la ziua de 8 Martie.
*Programul incepe cu
cantecelul “ Iarna sa te duci cu * aplauze
bine”, dupa care cativa copiii *observatia * aprecieri verbale
recita poezia “ Ghiocelul”. *exercitiul
*Programul continua cu
cantecul “ A iesit un ghiocel”

* Cu toate ca suntem inca mici *conversatia * aprecieri verbale


le-am pregatit mamicilor si o *observatia * aplauze
scurta sceneta numita * jocul de rol
“Manusa”. * manusa
* ecusoane cu imagini pentru
fiecare animal reprezentat de
*Momentul urmator este copii
reprezentat de recitatea poeziei * aprecieri verbale
“Mama” si de dansul pe * exercitiul * aplauze
melodia “Martisoare”, dans ce * esarfe
se realizeaza cu ajutorul * cd – player
esarfelor. * cd
* observatia
* Continuam cu recitarea altor
versuri despre “ Mama” si cu * aprecieri verbale
cantecelul “ Floricica de pe * exercitiul * aplauze
ses”. *observatia

5. ASIGURAREA * Pentru a le antrena pe mamici * conversatia * aprecieri verbale


RETENTIEI SI A in jocul cu copiii lor le-am * explicatia
TRANSFERULUI DE propus un joc numit “ Cauta-ti * jocul
CUNOSTINTE mama” . * esarfe
* Le explicam regulile jocului
10 minute si anume ca vor fi legati la ochi
copiii cu ajutorul esarfelor, iar
acestia vor trebui sa-si
recunoasca mama prin pipaire. * exercitiul
* Impreuna cu mamicile, copiii * dansul * aplauze
si doamnele educatoare dansam * cd-player * aprecieri verbale
pe dansul “Chicken dance”. * cd
* In incheierea activitatii le
cantam mamicilor “La multi *observatia
ani” si copiii le ofera darurile *exercitiul
lucrate la gradinita in secret. * conversatia * aprecieri verbale
Acestia le ofera darurile * darurile pentru mamici
utilizand cateva ganduri pentru
mamicile lor.
6. INCHEIEREA * Se fac aprecieri de catre * convesatia * evaluare orala a activitatii
ACTIVITATII doamnele educatoare pentru * observatia
copii cu privire la activitatea
3 minute desfasurata
* Mamicile isi apreciaza copiii
pentru activitatea desfasurata

S-ar putea să vă placă și